Jump to content

Епископ западноамерички Максим: Као варалице и као истинити (2 Кор. 6, 8) (или: о номадима и о надилажењу свог ега)

Оцени ову тему


Препоручена порука

Управо сада, Јеленче рече

највећи хушкачи овде су били из Рима и ти из Москве, те ти у том контексту  одговорих.

Жено, ти мењаш ставове као псеудониме. Не ограђујем се ја од падреа, али падре мене занима к'о лањски снег. Ја се држим неке хронологије, па тако гледам да урадим што је до мене и око мене (често више себи на штету, али не можемо сви бити Блиц звезде). Тако да поп Ђуровић нема додира са мојим животом. Нисам полемисао са њим јер ме не интересују његове борбе, осим  у ономе што се мене тиче. То што се његова борба за катедру и неке црквене бобе поклапају са мојим неким виђењима је само случајност.

Никакво хушкање од мене није било, него изношење, јасно и невосмислено, мојих ставова. За разлику од твоје визуре кроз парохију која ти се није свиђала, ја немам никаве интересе: титуле, катедре, чинове, парохије....нити имам везе са Максимом или Иринејем. Дакле, ти и да хоћеш не можеш а да не будеш субјективна. Један ти је одмогао, по теби, други помогао.

Е сад, ако ћемо макар логику коростити, ти Иринеја кудиш, и то је "савест" Цркве звана Јеленче Каменче, а кад Максим оштети Ђуровића то је онда хушкање. По кога лажеш? Којим аршинима мериш? Ђуровић има Чин, доктор наука је и конкурисао је, и јавно је изнео доказе са именима. Ти си обична надрндана попадија, под сто псеудонима, и наводиш неке рекла-казала трачеве, твоје. И сад то је "правда за тебе", а Ђуровић је хушкач?

Но није Ђуровић мој муж, а ја његова попадија, да га ја браним, к'о што си ти портпарол своме мужу (валда ти је муш добио паропхију, и валда је он глава породице и говори у њено име) нека брани сам себе. Ето ти га...стога не трпај ме у то. Замисли да Ђуровићева жена пише текстове о Максиму, као ти коментаре о Иринеју. Ужас! Још ти само фали мантију да натакнеш. Да опрости Бог и Свето Свештенство. Но није ништа више зачудо.

Колико ти небулоза износиш то је ван памети. Дакле, наступаш интересно, ја наступам емотивно  корз доживљај Цркве, не Максима јер га нисам никад видео уживо. А и немам неку жељу, нити сматрам да имам шта од њега научити. Животно имам више искуства, а теолошки толико мало знам да ћу сигурно учити од бољих од њега ако ме шта заинтересује. А и интересовања су ми другачија од одгонетања шта се врзма по владикиној глави. Шта Макисм Васиљевић може да ми каже што ми није рекао, рецимо, Николај Жички кроз 15-20 000 страна? Па ја на силу прочитам његов текстић. Морам да се натерам, онако баш. Нека га цитирају по свим унивезитетима света (не знам само шта ће да цитирају), баш лепо. Мене не интереују те празнине.

Ајде да је то неко искуство животно, него, замисли, била на парохији и није било све како би волела да буде. И то где, у неком бачком селу, делу варошице. И сад из те перспективе, жана, поадија, жари-и-пали. Боже сачувај.

А даља логика и аргументи су: Ти из Москве? Ма окуд теби право да мислиш на "наш терен"? Србија је "наш терен"? Ти ниси ни Србин, нити имаш ша да мислиш, кажеш или долазиш 'вамо! Жено, ти не износиш ништа размну, аргументовано, смислено - то је горе наго кад Изедбеговић прича о грађанској Босни, или Стејт о демократији. Они су Аристотели шта је твој резон.

Ако је ико, али ико, на овом форуму, више штете нанео вл. Максиму то си ти. Не може горе нико "хушкати", како рече, него ако неко брани његову личност таквим методама. Не срамоти човека. Јесте да је човек имао неких испадица, које се нису свишале ни клиру ни лаицима, али оне су предалеко од тог твог нивоа и резона. Не бламирај њега, ако себе бламираш. Ако ти је човек и помогао, па него шта ће. Ја ни сада не верујем да је лош човек, или да је имао лое намере у било којој својој испадици, Не брани га више, јер га кудиш и рушиш човеку ионако нарушен углед.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Стаљиново унуче рече

Истина како је ти перципраш..ја немам пара загодишњи одмор..ви сте имали да бирате где ће те..ја немам пара да сервисирам моје дугове а ви имате и туђе да покривате како кажеш...очигледно је парохија била добра где сте били ..то баш није мучење..и очигледно да неки проблем постоји али твоја визура је померена.

Е сад прочитассмо, види бре поападијо ниси ти у болу ти си у бесу, значи проблем је то што  твој тата није добио проценат  од осигурања,то тебе жуља,и што твој муж није добио дозволу да отезгари месец дана у Јамерици, Па срам те бре било. Каква си ти глумица, Ја мислио тебе боли нешто а тебе паре жуљају! Твој муж изгледа добар био код Владике па подивљасте и тедосте више и више, Срам те било твог беса и алавости

Само паре тебе жуљају!

Не , не разумете ништа, али је мени битно да разуме онај ко треба да разуме.

А што се тиче осигурања Граве, не интересују нас никакве паре, већ је то њихов аргумент и хвалисање, са нечим што није њихово, секретар је украо идеју од мог оца, толико о томе. Не можеш себи убрајати и преписивати да је твоје а није. И тако све, стално је крао идеје и приписивао их себи код епископа...толико и о томе....

Страшно, мислите шта хоћете!

Ја не желим себе овде да правдам. Господ нека суди свима. Ја не тражим ништа. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, Ćiriličar рече

Жено, ти мењаш ставове као псеудониме. Не ограђујем се ја од падреа, али падре мене занима к'о лањски снег. Ја се држим неке хронологије, па тако гледам да урадим што је до мене и око мене (често више себи на штету, али не можемо сви бити Блиц звезде). Тако да поп Ђуровић нема додира са мојим животом. Нисам полемисао са њим јер ме не интересују његове борбе, осим  у ономе што се мене тиче. То што се његова борба за катедру и неке црквене бобе поклапају са мојим неким виђењима је само случајност.

Никакво хушкање од мене није било, него изношење, јасно и невосмислено, мојих ставова. За разлику од твоје визуре кроз парохију која ти се није свиђала, ја немам никаве интересе: титуле, катедре, чинове, парохије....нити имам везе са Максимом или Иринејем. Дакле, ти и да хоћеш не можеш а да не будеш субјективна. Један ти је одмогао, по теби, други помогао.

Е сад, ако ћемо макар логику коростити, ти Иринеја кудиш, и то је "савест" Цркве звана Јеленче Каменче, а кад Максим оштети Ђуровића то је онда хушкање. По кога лажеш? Којим аршинима мериш? Ђуровић има Чин, доктор наука је и конкурисао је, и јавно је изнео доказе са именима. Ти си обична надрндана попадија, под сто псеудонима, и наводиш неке рекла-казала трачеве, твоје. И сад то је "правда за тебе", а Ђуровић је хушкач?

Но није Ђуровић мој муж, а ја његова попадија, да га ја браним, к'о што си ти портпарол своме мужу (валда ти је муш добио паропхију, и валда је он глава породице и говори у њено име) нека брани сам себе. Ето ти га...стога не трпај ме у то. Замисли да Ђуровићева жена пише текстове о Максиму, као ти коментаре о Иринеју. Ужас! Још ти само фали мантију да натакнеш. Да опрости Бог и Свето Свештенство. Но није ништа више зачудо.

Колико ти небулоза износиш то је ван памети. Дакле, наступаш интересно, ја наступам емотивно  корз доживљај Цркве, не Максима јер га нисам никад видео уживо. А и немам неку жељу, нити сматрам да имам шта од њега научити. Животно имам више искуства, а теолошки толико мало знам да ћу сигурно учити од бољих од њега ако ме шта заинтересује. А и интересовања су ми другачија од одгонетања шта се врзма по владикиној глави. Шта Макисм Васиљевић може да ми каже што ми није рекао, рецимо, Николај Жички кроз 15-20 000 страна? Па ја на силу прочитам његов текстић. Морам да се натерам, онако баш. Нека га цитирају по свим унивезитетима света (не знам само шта ће да цитирају), баш лепо. Мене не интереују те празнине.

Ајде да је то неко искуство животно, него, замисли, била на парохији и није било све како би волела да буде. И то где, у неком бачком селу, делу варошице. И сад из те перспективе, жана, поадија, жари-и-пали. Боже сачувај.

А даља логика и аргументи су: Ти из Москве? Ма окуд теби право да мислиш на "наш терен"? Србија је "наш терен"? Ти ниси ни Србин, нити имаш ша да мислиш, кажеш или долазиш 'вамо! Жено, ти не износиш ништа размну, аргументовано, смислено - то је горе наго кад Изедбеговић прича о грађанској Босни, или Стејт о демократији. Они су Аристотели шта је твој резон.

Ако је ико, али ико, на овом форуму, више штете нанео вл. Максиму то си ти. Не може горе нико "хушкати", како рече, него ако неко брани његову личност таквим методама. Не срамоти човека. Јесте да је човек имао неких испадица, које се нису свишале ни клиру ни лаицима, али оне су предалеко од тог твог нивоа и резона. Не бламирај њега, ако себе бламираш. Ако ти је човек и помогао, па него шта ће. Ја ни сада не верујем да је лош човек, или да је имао лое намере у било којој својој испадици, Не брани га више, јер га кудиш и рушиш човеку ионако нарушен углед.

У реду, мисли шта хоћеш, немам намеру да се правдам Стаљину и теби.

Мислите шта хоћете, савест ми је мирна. 

Имам других обавеза, одох!

Ово нису методе, ово је истина, ја препознајем систем Бачког на епископима се спроводи и крај.

Све најбоље!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Јеленче рече

Не , не разумете ништа, али је мени битно да разуме онај ко треба да разуме.

А што се тиче осигурања Граве, не интересују нас никакве паре, већ је то њихов аргумент и хвалисање, са нечим што није њихово, секретар је украо идеју од мог оца, толико о томе. Не можеш себи убрајати и преписивати да је твоје а није. И тако све, стално је крао идеје и приписивао их себи код епископа...толико и о томе....

Страшно, мислите шта хоћете!

Ја не желим себе овде да правдам. Господ нека суди свима. Ја не тражим ништа. 

Ма све је јасно  хистеришеш као за правдом  а у питању су паре! Алавост!Зато ми деловало као агонија јер нема веће агоније од жеље за новцем!И нема већих лажи него када неко лаже због пара! Срам те било!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 33 минута, Ćiriličar рече

к'о што си ти портпарол своме мужу (валда ти је муш добио паропхију, и валда је он глава породице и говори у њено име) нека брани сам себе.

Pojavljivao se i on. Koliko se secam, tj koliko sam stigao da iscitam njenih komentara sa 1000 profila ( msm ko ce citati sve sto ona pise, ista ploca se vrti u krug ), napisao je 1 - 2 komentara, videlo se po stilu pisanja, strukturi recenice itd da ne pise ona..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Јеленче рече

Као и у сваком добро ораганизовано логору споља све савршено изгледа. Тако ће џелати рећи, сви имају редовне оброке, сви имају шансу да се окупају, сви имају могућност да раде, свако у свом домену и знању. Постоји шанса да се игра нека друштвена игра, шах, лопта....униформисани логор под патронатом. И врло добро знамо да ту немаш права да подигнеш главу и кажеш своје мишљење јер ће летети глава.

Мој деда је преживео нацистички логор. Ово што ти причаш се није десило, никада и нигде у логору. Нема редовних оброка, нема купања, нема друштвених игара, нема ничега, него сваки дан стрепња за голи живот. То си ти можда гледала у неком америчком филму, мада и има и америчких филмова који верно приказују како је било у логорима. Поредити једну епархију са логором је у најмању руку неумесно. Но то више говори о твојој острашћености него о истини.

пре 8 часа, Јеленче рече

Слободе нема, изласка нема.

Свако има слободу да не буде поп или да пређе у другу епархију.

Мало њих из епархије Бачке жели да пређе у другу епархију, и обично су то они који су прекршили неки црквени закон па желе да се уклоне од санкција.

пре 8 часа, Јеленче рече

Да, Београд.....  увек је била жеља да се покоре београдски попови, то је недосањани сан секретара, али ја мислим да шанса да се покоравају и доводе у ред епископи, ипак умањила жељу над београдским поповима. Залогај је крупнији и слађи гонити епископе из секретарске фотеље.Сила сам, такође у случају Артемије главни извршилац и истражитељ погодите ко је био...секретар Бачког. Он се радовао као мало дете кад је Артемије смењен.

Ово просто није истина. Артемија су одрадили Амфилохије и Атанасије, Симић је био у пар комисија постављен од цркве, али нити Иринеј бачки нити Симић имају ишта са скидањем главе Артемију и то ће сваки поштен и искрен Артемијевац да потврди. Но ок капирам да 100 пута поновљена лаж може на крају да зазвучи као истина и на жалост многи су се примили на овај спин, који је једино одговарао правим егзекуторима.

пре 8 часа, Јеленче рече

Није истина за робу и премештај, пука лаж. Премешта се искључиво по непослушању и не климању главе секретару. То је човек који себе лажно представља епископу и има савршено добро организовану екипу људи климоглаваца који ће извршити свако дело и напаковати попу да је крив и да куне дан кад га је мајка родила.

Највећи страдалници у Епархији Бачкој су управо били људи који су се успротивили секретару. Епископа сам секретар назива старудијом, и одавно седи у Ундерграунду или подруму где му овај доноси прежвакане и одабране информације. То је опште позната ствар. Док је био жив покојни Јероним било је и неке иницијативе од стране тројице духовних чада епископа да га превезу у једно брдо у Швајцарској, да га двори монах и да нема комуникацију са својим секретаром и канцеларијом, међутим неуспешно.

Ово звучи као добра научна фантастика.

пре 8 часа, Јеленче рече

То је аргумент. Јел знате како и кад. 2003. године у Сомбору, мој отац је дошао на идеју да би свештеници могли да имају Граве осигурање и преко свог зета предложио секретару. На предлог мог оца и мог супруга организује се састанак свештенства епархије Бачке у Сомбору.

Знате како се завршило, секретар никада није рекао хвала, преписао је себи идеју, организовао другу осигуравајућу кућу и дан данас прича како је на његову идеју свештенство добило Граве осигурање.

Толико о томе. Мој отац није добио ни хвала, а секретар по старој  и испробаној пракси краде туђе идеје и код епископа их приписује себи...и само на своју воденицу и само да не остане без фотеље.

Значи у питању је признање заслуге ко је дао идеју. Ок.

пре 8 часа, Јеленче рече

Кад секретар науми да те склони годинама ће те мучити и подваљивати, играти се као игрицом док те не уништи или не покори.

Мог супруга је искључиво гонио јер је лично отиша код Иринеја и рекао му ја не могу да сарађујем са Вашим секретаром у мају 2012.

Од тада крећу најстрашније трауме за нашу породицу. Од тада креће и нада на избављење у лику епископа Максима као јединог могућег човека који је прихватио свештеника из Бачке, јер многи, многи епископи неће да прихвате свештеника из Бачке јер се зна како ће то са бачким мучно ићи.

Ок дакле Максим је помогао вашем супругу и то је лепо, али овде код тебе преовладава искључиво озлојеђеност на секретара бачког.

Што се тиче преласка на друге пархије лично познајем тројицу свештеника који су прешли без икаквог проблема.

Иринеј наравно не дозвољава свештенику прелазак који није претходно разрешио односе са епархијом, било да су материјалне малверзације у питању било канонски прекршаји.

пре 8 часа, Јеленче рече

То је неистина да се возе по двоје добрих кола на лошијим парохијама и такође је неистина да нема гладних попова. Било их је и има их.

Свеће и све друге ствари које се узимају преко епархије јесу само њима плус, епархији је се од свега даје 25 посто даје Епархији, нема ту поп зараде све иде у њихову касу. Отплаћују се увек нова кола, и никад те нико ни не пита имаш ли ти тајразрез да платиш.

Истина је, и знам да јесте истина. Нема гладних попова. Питање је шта је за тебе глад. Зарада од свећа је реално највећа зарада за једну парохију, то што вама поповима и попадијама увек мало је други пар опанака.

пре 8 часа, Јеленче рече

Кад је био администратор Аустријско Швајцарске епархије, попови су назвали епархију Аушвиц. Тад се причало да су пола милиона евра изнела два секретара из Аушвица на рачун својих трошкова и боравака сређивајући епархију Аушвица.

Такође приступ рачуну епархије Аушвица у банци су имале две личности, погодите Епископ и секретар, звали су га Нови Виловски.

Међутим како су главе летеле и одстрел био велики, умирање и остало, ентузијазам да се о овоме прича и пише био је све мањи и мањи.

Данас тог ентузијазма у тој епархији нема.

А да направите неки филм о новом Аушвицу и СС Иринеју бачком који лично иде и ликвидира попове или их Симић трпа у гасне коморе?

пре 8 часа, Јеленче рече

и без разумевања колега је ишао 2 недеље на епитимију у мнастир Ковиљ.

Ја сам ишао добровољно у манастир Ковиљ по три 4 месеца. Никад нисам одлазак у манастир гледао као епитимију, али капирам да је данашњим поповима заиста тешко да бораве две недеље у манастиру јер толико треба се пропусти за те две недеље да је то страшно.

пре 8 часа, Јеленче рече

Не мрзим, не светим се заиста. Износим истину,  иако би ми моја деца рекла мама зашто то радиш? Ми не мрзимо Иринеја, нама је сад ок живот. Да децо не мрзим га ни ја, али не могу да гледам сценарија давно прочитана како се реализују у сличном филму од истог режисера само су глумци скупљи. Па је сласт а чини ми се и страх секретара већа. А што је већи страх, већи је и адреналин који покреће на страшне радње и то све под велом спашавамо Цркву.

Види, можда ми нећеш веровати али заиста те разумем. Ни ја нисам љубитељ система. Волим да живим соло и да радим самостално. Не волим да ми неко седи над главом и попује. Не бих могао да трпим никаквог секретара ни епархијског ни политичког дуже од 5 секунди а да му не разбијем главу.

Али зато сам изабрао да функционишем ван система, самостално и ајдучки. Имао сам понуде да и то добре понуде да се запопим, обучем ту мантију и да имам сигурна примања и извесну будућност. Али просто нисам могао то да прихватим. Јер систем је такав да сагни главу паси траву знаш да ниси ти у праву а ја то не могу. На крају вероватно бих се потукао на првој литургији са колегом попом.

Али ви који сте прихватили систем, и знате да то није демократски систем, него један средњовековни систем, немате право да се буните!

Прихватили сте због финансијске користи. Годинама сте ћутали и трпели да вас некакви секретари јашу. И онда када више нисте могли трпети прешли сте у неки мало лабавији систем.

Исто тако ја као бивши појац у цркви могу да напише књигу озлојеђености о препотентним и бахатим поповима, о њиховом односу према епископу с једен стране и народу с друге, где већина гледа да зајебе и једне и друге и где се само ретки искрено баве мисијом цркве. Мука ми је више од вас попадија и попова који цео живот проведете кукајући на епископе, док угодно живите,  а никад не погледате на оне који су вама подређени.

Ипак, за разлику од тебе, ја сам остао до краја послушан цркви, чак и када сам као појац изгубио тај посао због сплетки. Мој однос према Иринеју, Симићу али и вама попадијама и поповима је исти као и твој према само Симићу и Иринеју.

Не кажем да вас све презирем, јер бих лагао. Немам заиста лоших осећања, али далеко вам лепа кућа. Што даље од мене.

Већих полтрона и увлакача нисам видео што у поповском свету.

Горих оштроконђи нисам видео што код вас попоадија.

Стеван Сремац вас је лепо описао.

Само су вам паре и ваше бенефиције важне, а народ ко јебе.

Ништа нисте учинили за мисију цркве протеклих 30 година. Буквално ништа!

Кад год бих се затекао окружен поповима, само се прича о материјалним вредностима, о колима, о парама, о томе ко је колико узео на венчању на сахрани, ко је добио бољу парохију. Једни другима због пара подмећете ноге. Нико од вас нема истинско ни смирење ни трпљење.

Вас рај неће видети, своју плату сте добили на овом свету!

Сад ти је слободно да наставиш кењати и даље о стварима које суштински не разумеш, али ок револтирана си па имаш право, али немаш право то мени да говориш, јер сам ја прошао и вашу поповску и попадијску тортуру и секретарску и епископску. Мука ми је од свих вас.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Жељко рече

Мој деда је преживео нацистички логор. Ово што ти причаш се није десило, никада и нигде у логору. Нема редовних оброка, нема купања, нема друштвених игара, нема ничега, него сваки дан стрепња за голи живот. То си ти можда гледала у неком америчком филму, мада и има и америчких филмова који верно приказују како је било у логорима. Поредити једну епархију са логором је у најмању руку неумесно. Но то више говори о твојој острашћености него о истини.

Свако има слободу да не буде поп или да пређе у другу епархију.

Мало њих из епархије Бачке жели да пређе у другу епархију, и обично су то они који су прекршили неки црквени закон па желе да се уклоне од санкција.

 

Значи у питању је признање заслуге ко је дао идеју. Ок.

 

 

 

Ma Жељко није ствар у признању порвенства,него да је одрадио њен тата добијао би проценат,Сигуран сам да није мали  износ,а овако вероватно проценат иде у епархијску касу, Или је дат рабат на цену осигурања. Паре су у питању!Она због пара хистерише! Паре је боле!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Стаљиново унуче рече

Ma Жељко није ствар у признању порвенства,него да је одрадио њен тата добијао би проценат,Сигуран сам да није мали  износ,а овако вероватно проценат иде у епархијску касу, Или је дат рабат на цену осигурања. Паре су у питању!Она због пара хистерише! Паре је боле!

Ne znam i ne zanima me.

Znam samo da je kod 99% popova i popadija guzica na prvom mestu

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1. Еп. Максима не подржавам ни у једном његовом јавном деловању (ставови о Украјинској "аутокефалији" и улози и праву Истанбулског ("Цариградског") патријарха, о аутокефалији СПЦ, о преименовању америчких епархија и самовољној промени Устава америчких епархија, о теорији еволуције...), сматрам то врло штетним.

2. Јеленче подржава еп. Максима из разлога које је овде навела. Не слажем се ни са њом у вези са том подршком, али сматрам да је то њено право. У делу који се тиче њеног сведочења о стању у Епархији бачкој и пострупцима еп. Иринеја и секретара не могу ништа да кажем јер немам никаквих личних сазнања. 

3. Сматрам да су поједини форумаши, пре свих Ћириличар и Жељко, умногоме прекорачили границе основне пристојности и хришћанског односа према Јеленчету. Желим да их подсетим да то што се не слажу са њом, па чак и да лаже у свему, не значи да имају слободу да пишу увредљиво и непристојно. Колико сам успео да испратим,  њено писање је било у границама пристојности и није изазивало такву харангу и бес. А погледајте мало и њене реакције на ваше увреде, па ћете видети велику разлику.

Праштајте сви.

Уосталом, уколико сматра да је овакво писање о Епрхији бачкој неадекватно, администрација може и да обрише поруке или да затвори тему. Нема потребе за оваквим понашањем 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
×
×
  • Креирај ново...