Jump to content

НОВИНЕ Danas: Притисак Синода на Владику Игнатија

Оцени ову тему


Препоручена порука

Sinod SPC obavestio Nastavno-naučno veće Bogoslovskog fakulteta da je odluka o smeni vladike Maksima i Marka Vilotića konačan stav Sinoda

Pritisak Sinoda na vladiku Ignatija

Nastavno-naučno veće Bogoslovskog fakulteta Beogradskog univerziteta u ponedeljak se nije izjašnjavalo, niti je raspravljalo o potvrđenoj odluci Svetog arhijerejskog sinoda SPC o smeni dvojice predavača najviše obrazovne ustanove SPC – episkopa zapadno-američkog Maksima (Vasiljevića) i Marka Vilotića, sekretara vladike diseldorfsko-nemačkog Grigorija (Durića), nezvanično saznaje Danas u vrhu SPC.

Piše: Jelena Tasić 02. oktobra 2019. 10.51
  
0503foto-www-678x381.jpg?x44915
Foto: www.eparhija-prizren.com

Izvori našeg lista tvrde da je dopis Sinoda, kojim se traži sprovođenje ranije odluke donete 8. jula o smenama, uprkos dopisu dekana Bogoslovskog fakulteta episkopa braničevskog Ignatija (Midića) u kome navode zakonske prepreke k?je se tiču državnog zakonodavstva, stigao samo desetak minuta pre sednice Nastavno-naučnog veća, kome je prisustvovao i član „crkvene vlade“ i portparol SPC episkop bački Irinej (Bulović).

Sinod je prošle srede odbacio dekanovo mišljenje i naložio sprovođenje odluke. Vladika bački Irinej je prekjuče na Nastavno-naučnom veću, kako se spekuliše u crkvenim izvorima, navodno rekao da o sinodskoj odluci nema šta da se raspravlja jer je potpisao predsednik Sinoda patrijarh srpski Irinej.

Novonastala situacija na samom Bogoslovskom fakultetu tumači se na različite načine – deo profesora smatra da su njihove kolege vladika Maksim i docent Vilotić završili karijeru na ovoj visokoškolskoj ustanovi, dok drugi ukazuju da je otkaze nadležan samo dekan i da do juče, 1. oktobra, niko nije otpušten, tako da bi nova akademska godina 9. oktobra, na praznik svetog apostola i jevanđeliste Jovana Bogoslova i jedne od tri slave fakulteta, nastava trebalo normalno da počne.

Pojedini crkveni krugovi, kao i veći deo nastavno-naučnog osoblja Bogoslovskog fakulteta uznemiren je zbog nametanja metoda svršenog čina ili bar privida konačnosti sinodskih odluka, jer je ova ustanova deo Beogradskog univerziteta i dužna je da poštuje državne zakone koje prihvata i u svom statutu.

Pojedini crkveni krugovi strahuju da su sinodske odluke o smeni dvojice predavača, od kojih je jedan episkop, presedan nezapamćen u odnosima Crkve i Univerziteta i da su samo uvod u dublje procese u SPC. Takođe se spekuliše da bi na udaru Sinoda mogla da se nađe i aktuelna uprava Bogoslovskog fakulteta i da bi, iako problem već poprima razmere saborskog značaja, bilo čudo da dočeka sledeće zasedanje Svetog arhijerejskog sabora. Mnogi nadu polažu u najavljeno okupljanje svih srpskih arhijereja SPC na centralnoj proslavi 800 godina autokefalnosti SPC 6. oktobra u manastiru Žiča i dan kasnije na Kosovu i Metohiji, gde bi eventualno moglo da se razgovara i o ovom problemu.

Vladika za „vezu“

Iako je u aktuelnom sazivu Sinoda za crkvenu prosvetu nadležan mitropolit dabro-bosanski Hrizostom (Jević) na sednicu Nastavno-naučnog veća došao je njegov sinodski kolega vladika Irinej bački koji je, kako je Danasu objašnjeno u vrhu SPC, već dve godine zadužen za odnose između „crkvene vlade“ i Bogoslovskog fakulteta. Na fakultetu ukazuju da je on prekjuče prvi put bio na Nastavno-naučnom veću od kad je vladika Ignatije izabran za dekana pre godinu dana.

Klanovi i klirici

Pojedini crkveni sajtovi koji zagovaraju smenu vladike Maksima ne samo sa fakulteta nego i sa mesta episkopa u Zapadno-američkoj eparhiji, izveštavaju da je poslednje Nastavno-naučno veće pokazalo da je dekan Bogoslovskog fakulteta vladika Ignatije, o kome pišu sve najgore, „uspeo da pridobije na svoju stranu i okrene protiv autoriteta najviših organa Crkve popriličan deo kolektiva, ali da nije dobio podršku“. Tu se pominju i neke nove – „eprahijske podele“ u SPC – uz dekana su navodno bila „njegova duhovna iščadija i hercegovačko-crnogorski klan“, dok među nastavno-naučnim osobljem preovlađuju klirici Beogradske arhiepiskopije, koji su pre mesec I po pojačani sa jednim redovnim profesorom i jednim docentom, kao i iz Mitropolije zagrebačko-ljubljanske i Eparhije bačke

Извор: 

0503foto-www.jpg
WWW.DANAS.RS

Nastavno-naučno veće Bogoslovskog fakulteta Beogradskog univerziteta u ponedeljak se nije izjašnjavalo, niti je raspravljalo o potvrđenoj odluci Svetog arhijerejskog sinoda SPC o smeni dvojice predavača najviše obrazovne ustanove SPC - episkopa...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Подршка принципијелном ставу епископа /декана Мидића

Чак и да не постоји Васељенска патријаршија, требало би је измислити

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Панарет рече

Подршка принципијелном ставу епископа /декана Мидића

Da se jednom ti i Ava složite oko nečega. :D  I on to priželjkuje, da se ovi suprostave sinodu, pa da svi u paketu dobiju poklon i onda u peMziju.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...