Jump to content

Митрополит Калистос Вер: АПОКАТАСТАЗА

Оцени ову тему


Препоручена порука

Пре сат времена, Благовесник рече

Па размисли, паметан си. Иначе, што више покушавам да изађем, све ме више увлачиш у дијалог на ову тему. Погледај, без обзира на црну статистику, поред  искушења која људи имају данас и мука које нас чекају, такође, размаханог духа нихилизма у савременом друштву,  да ли је мудро и паметно себе и друге охрабривати неком магловитом надом да ипак има неке шансе да ће наставити живот у  Богу иако почине смртни грех самоубиства, па потенционално одузети (појединцима) и оно мало воље да проблем (проблеме) реше другим начином, спасоносним и по себе и по друге, а саветима и благодатним средствима које благословила и баштини Света Црква Божја...

Ne teba, naravno, ohrabrivati, samubistvo, to bi bilo suludo. Ali, isto tako ne treba osuđivati na očaj porodice onih koji su se usled teške depresije ubili. I Crkva, koliko znam, dozvoljava opelo samoubica koji su imali psihijatrijsku dijagnozu. 

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Благовесник рече

Па размисли, паметан си. Иначе, што више покушавам да изађем, све ме више увлачиш у дијалог на ову тему. Погледај, без обзира на црну статистику, поред  искушења која људи имају данас и мука које нас чекају, такође, размаханог духа нихилизма у савременом друштву,  да ли је мудро и паметно себе и друге охрабривати неком магловитом надом да ипак има неке шансе да ће наставити живот у  Богу иако почине смртни грех самоубиства, па потенционално одузети (појединцима) и оно мало воље да проблем (проблеме) реше другим начином, спасоносним и по себе и по друге, а саветима и благодатним средствима које благословила и баштини Света Црква Божја...

Pa neće neko pobediti najjaču silu u prirodi (volja za životom) jer će ga navesti na to neki post na nekom forumu.

Poluge su odavno postavljenje u duši samoubice.

Takođe, imajući u vidu infantilnost hrišćanske vere i čvrstu spregu sa državom tokom istorije, nema razloga da sve poruke svetitelja uzimamo za ozbiljno.
Prosto uzmeš šta valja a šta ne valja odbaciš.

Crkva je u velikoj meri služila kao spin služba za Državu.

Sama činjenica da su psihopatsku bandu razbojnika (Nemanjiće) ovekovečili oreolom svetosti govori dosta.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja na suicid gledam kao na one way ticket iz mučilišta.

Ne radi se tu ni o kakvom "sredstvu za rešavanje problema".. Kakav problem da rešavaš u mučilištu?!?

Nijedan sveti starac mi nije dao ubedljiv argument protiv toga.

Biblija sama ne osuđuje eksplicitno suicid. Čak ima negde gde ga odobrava (tipa samoubilačka misija u ratu ili samoubistvo da ne bi dopao u ruke neprijatelju).

Čitava monaška praksa jeste suicid na rate. "Smrt svetu!"

Najjača sila protiv suicida nisu detinjasta učenja o paklu (pa čak i da postoji teško da može biti gore od zemaljskih sra*a koja se neprestano dešavaju).
"Šta je Dante uzeo kao uzor za "Pakao" ako ne ovaj svet?" pitao se Filozof. Najjača sila protiv suicida jeste bezumna volja za život koja krasi svako živo biće počev od amebe a postoji isključivo u interesu vrste a ne u interesu individue.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Tumaralo. рече

Pa neće neko pobediti najjaču silu u prirodi (volja za životom) jer će ga navesti na to neki post na nekom forumu.

Poluge su odavno postavljenje u duši samoubice.

Takođe, imajući u vidu infantilnost hrišćanske vere i čvrstu spregu sa državom tokom istorije, nema razloga da sve poruke svetitelja uzimamo za ozbiljno.
Prosto uzmeš šta valja a šta ne valja odbaciš.

Crkva je u velikoj meri služila kao spin služba za Državu.

Sama činjenica da su psihopatsku bandu razbojnika (Nemanjiće) ovekovečili oreolom svetosti govori dosta.

Otiso si bas predaleko bre covece,.... :0201wink:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Desiderius Erasmus рече

U smislu da nikad nije osuđena. U anatemama se jasno osuđuje ona apokatastaza koja se naslanja na preegzistenciju duša. Imaš to u onom uvodnom tekstu ep. Kalista Vera. 

Да, кажу теолози да је то разлика између заблуде и  јереси. Ориген је 300  година био у заблуди, након тих три века заблуде постао је јеретик, само из разлога сто су се неки калуђери дохватили његових списа, направили општи хаос, сазван је сабор и Ориген ово учење осуђено.

Нема светог оца а да није имао неку заблуду

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Tumaralo. рече

Pa neće neko pobediti najjaču silu u prirodi (volja za životom) jer će ga navesti na to neki post na nekom forumu.

Poluge su odavno postavljenje u duši samoubice.

Takođe, imajući u vidu infantilnost hrišćanske vere i čvrstu spregu sa državom tokom istorije, nema razloga da sve poruke svetitelja uzimamo za ozbiljno.
Prosto uzmeš šta valja a šta ne valja odbaciš.

Crkva je u velikoj meri služila kao spin služba za Državu.

Sama činjenica da su psihopatsku bandu razbojnika (Nemanjiće) ovekovečili oreolom svetosti govori dosta.

Ti ima da čvrčiš u paklu samo tako. :ani_biggrin:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Tumaralo. рече

Ja na suicid gledam kao na one way ticket iz mučilišta.

Ne radi se tu ni o kakvom "sredstvu za rešavanje problema".. Kakav problem da rešavaš u mučilištu?!?

Nijedan sveti starac mi nije dao ubedljiv argument protiv toga.

Biblija sama ne osuđuje eksplicitno suicid. Čak ima negde gde ga odobrava (tipa samoubilačka misija u ratu ili samoubistvo da ne bi dopao u ruke neprijatelju).

Čitava monaška praksa jeste suicid na rate. "Smrt svetu!"

Najjača sila protiv suicida nisu detinjasta učenja o paklu (pa čak i da postoji teško da može biti gore od zemaljskih sra*a koja se neprestano dešavaju).
"Šta je Dante uzeo kao uzor za "Pakao" ako ne ovaj svet?" pitao se Filozof. Najjača sila protiv suicida jeste bezumna volja za život koja krasi svako živo biće počev od amebe a postoji isključivo u interesu vrste a ne u interesu individue.

 

Јеси ли читао Фјодорове ''Нечисте силе''? Исти си Кирилов. :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 24.4.2020. at 17:40, Tumaralo. рече

Ja na suicid gledam kao na one way ticket iz mučilišta.

Ne radi se tu ni o kakvom "sredstvu za rešavanje problema".. Kakav problem da rešavaš u mučilištu?!?

Nijedan sveti starac mi nije dao ubedljiv argument protiv toga.

Biblija sama ne osuđuje eksplicitno suicid. Čak ima negde gde ga odobrava (tipa samoubilačka misija u ratu ili samoubistvo da ne bi dopao u ruke neprijatelju).

Čitava monaška praksa jeste suicid na rate. "Smrt svetu!"

Najjača sila protiv suicida nisu detinjasta učenja o paklu (pa čak i da postoji teško da može biti gore od zemaljskih sra*a koja se neprestano dešavaju).
"Šta je Dante uzeo kao uzor za "Pakao" ako ne ovaj svet?" pitao se Filozof. Najjača sila protiv suicida jeste bezumna volja za život koja krasi svako živo biće počev od amebe a postoji isključivo u interesu vrste a ne u interesu individue.

 

Ma, mora da ne može život toliko da nas smori, koliko Gospod može da nas izvuče iz gliba...samo da se setimo da pitamo. Tumaralo ne očajavaj. Budi jak!!!

 

 

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 24.4.2020. at 18:23, Дејан рече

Да, кажу теолози да је то разлика између заблуде и  јереси. Ориген је 300  година био у заблуди, након тих три века заблуде постао је јеретик, само из разлога сто су се неки калуђери дохватили његових списа, направили општи хаос, сазван је сабор и Ориген ово учење осуђено.

Нема светог оца а да није имао неку заблуду

Čekamo 300 godina ovaj most!!! KAko beše onomad ona priča o šuntavilu... I Klinktonu koji hoće da sruši most.

 

Tako i naš Origen..živ bio pa video ....

 

Izvini Dejane, ti ozbiljan... a ja zafrkavam

 

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Tumaralo. рече

Jesam ali zaboravih.

Pozdrav za brata Kirilova. :mahmah:

Он је, по мом мишљењу, најсветлија личност у том тмурном роману.

Борио се са својим мислима и тако као ти имао разне замерке на рачун Бога, а у исто време му се и дивио, а пред другима га чак негирао.

Један исечак из књиге:

 

 

IMG_20200425_205733.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, sanja84 рече

Čekamo 300 godina ovaj most!!! KAko beše onomad ona priča o šuntavilu... I Klinktonu koji hoće da sruši most.

 

Tako i naš Origen..živ bio pa video ....

 

Izvini Dejane, ti ozbiljan... a ja zafrkavam

 

Mislim da je u pitanju put :)

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 25.4.2020. at 18:19, sanja84 рече

Ma, mora da ne može život toliko da nas smori, koliko Gospod može da nas izvuče iz gliba...samo da se setimo da pitamo. Tumaralo ne očajavaj. Budi jak!!!

 

 

Ja moram da kažem da se treba človek uzdrzavati javnih sveta I sablazni... Popovala sam o braku, umalo nadjoh potencialno online šarmera...upravo savetovah o samoubistvu, a toliko mi je puko film da sam več počela da trazim neke apaurine ostale iz kriznih vremena... 

Moram paziti na reči.. Vas veliki licemer.  

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

ИГУМАН ПЕТАР МЕШЧЕРИНОВ
… ето какво је схватање о Богу и Његовом односу према људима дао монашки опит једног од најпоштованијих атонских стараца, да је он у старту одредио на вечне муке католике, Јевреје, и све редом!...

И пред крај – неколико речи о Атосу. Архимандрит Лазар у својој књизи с одушевљењем описује неколико својих путовања на Свету Гору. Заиста, на Атос увек гледамо с поштовањем и благонаклоношћу, “одоздо на горе ”: хиљадугодишња монашка традиција чини Атос непоколебљивим ауторитетом за нас и примером не само за монахе, већ и за све православце. Можда ће неке моје мисли звучати дисонантно ка општем настројењу беспоговорног поштовања према Атосу... али поделићу их на суд читалаца.
Како смо ми већ рекли, хришћанство има своју строго дефинисану хијерархију вредности. НАЈГЛАВНИЈЕ У ЊОЈ – ГОСПОД ИСУС ХРИСТОС и заједништво са Њим, живо и реално, људске душе. Ради овог заједништва и постоји Црква. Све у њој је средство за живот човека са Богом; циљ – Сам Исус Христос; Алфа и Омега, почетак и крај (Откровење 1:8). Монаштво је ЈЕДНО ОД средстава за проналажење живота са Христом. АТОС – ЈЕДНА ОД ТРАДИЦИЈА МОНАШТВА, КОЈА УОПШТЕ НЕ ОБУХВАТА ЧИТАВИМ ОБИМОМ ХРИШЋАНСТВО И ПРАВОСЛАВЉЕ; тако и морамо схватити ово, и то ће бити трезвен и црквени поглед.
Заправо, за монаштво је Атос најповољније место на земљи. Али - опет се сећамо да нам Еванђеље даје критеријум истине који је потпуно нетериторијалан. По плодовима њиховим познаћете их (Мт 7:16), говори Господ. Осмотримо плодове. Безусловно, обилан духовни живот, школа молитве, древне традиције монашког живота, старчество... Али истовремено - Грци не воле Русе (и уопште Словене)... манастир Есфигмен (и не само он, већ и многи светогорци) болестан је наказним расколничким “зилотизмом”... Ево шта старац Јосиф Исихаста пише у писму свом духовном чеду: “Говори Господу овако: о возљубљени мој најслађи Исусе Христе! Ко је о мени Тебе замолио и ко се помолио, да би се <…> ја родио код родитеља добрих и верних хришћана? Јер толико се роди код Турака, католика, масона, Јевреја и код незнабожаца, и других који не верују, но суштина је како се нису родили потпуно, вечно ће се мучити”10... ето какво је схватање о Богу и Његовом односу према људима дао монашки опит једног од најпоштованијих атонских стараца, да је он у старту одредио на вечне муке католике, Јевреје, и све редом! Мржња према инославним хришћанима, корпоративни дух (пример наводи Архимандрит Лазар на страници 306 – атонски монаси су укорили архимандрита Софронија (Сахарова) због уступка у уставу и рекли му: “ти ниси светогорац!”) то је такође, авај, Атос... Мени говоре: да, али колико Божјих слугу се спасава! – Такве слуге Божије постоје и у Москви, и у Њујорку, и уопште - Оставих себи седам хиљада људи, који не приклонише кољена пред Ваалом (Рим 11:4), одговара Господ пророку Илији као одговор на његове притужбе о оскудици благочешћа...
Суштина је да живимо у палом свету; овај пад не преовладава на некаквом посебном месту (“делу”), већ у души човека, и – не корпоративно, већ искључиво индивидуално. Стога чак ни најсветије место на свету није ослобођено таквих, као и другде, пројава личне и социјалне људске немоћи. Стога је немогуће било шта идеализовати, и ја мислим да веома пажљиво морамо поставити као пример хришћанима атонски живот... не атонске уставе, већ исправно црквено схватање, изградњу хијерархија хришћанских вредности – ето шта нам је данас као ваздух потребно...
Мучение любви, или… (Размышления над книгой архимандрита Лазаря (Абашидзе) “Мучение любви”)

Фотографија корисника Светислав Павловић

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...