Jump to content

Владика Атанасије (Јевтић): Човек према свему треба да се односи са великом пажњом и љубављу!

Оцени ову тему


Препоручена порука

DEX_3159.jpg
 
Гледам јутрос, децо, долазим ту из штампарије у Врњцима, и у авлији има неколико кучића. и сад један малецки пас, да се покаже јак, ваљда од страха, трчи према мени и лаје. Ја се окренем и кажем му онако благо: „Шта је, зашто лајеш?“ куче за- стаде, као да се постидело! Животиње су човеколике. Није човек животињолик. 
 
 
Кажу људи, као свети отац Јустин: кад погледате у лице сваке животиње, и јагњета, и вола, и мајмуна, и пса, и рибе, и фоке, назирете у њима црте људског лика, видите неку чежњу за човеком. а тек како су се животиње умиљавале око светитељâ! Јер је Бог све створио да се кроз човека причести вечним Животом Божијим, зато све стреми животу, и све стреми ка човеку. У човеку животиње и створења виде свога цара, свога од Бога постављеног господара. али, зато и човек треба према свему да се тако односи, са пажњом и љубављу, па и према животињама. Да свему прилази, како је говорио отац Јустин, на голубијим ногама.
 
 
Умировљени Епископ захумско-херцеговачки 
и приморски Атанасије (Јевтић)

 

View full Странице

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 82
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 6 часа, Логос рече

У човеку животиње и створења виде свога цара,

Ko god je ovo rekao, bio Tasa ili neko drugi zaista nema veze sa time kako se životinje ponašaju prema čovjeku. Lako je domaćeg psa, jagnje i druge prepitomljene životinje posmatrati kao neke koji čovjeka vide kao Boga. 

To isto ne misle anakonde, pauci, škorpioni, nosorozi, medvjedi i druge divlje životinje koje čovjeka ne razlikuju od ostalih prirodnih opasnosti za njihovo staniše. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Justin Waters рече

Ko god je ovo rekao, bio Tasa ili neko drugi zaista nema veze sa time kako se životinje ponašaju prema čovjeku. Lako je domaćeg psa, jagnje i druge prepitomljene životinje posmatrati kao neke koji čovjeka vide kao Boga. 

To isto ne misle anakonde, pauci, škorpioni, nosorozi, medvjedi i druge divlje životinje koje čovjeka ne razlikuju od ostalih prirodnih opasnosti za njihovo staniše. 

Imamo svedocanstva da su neke svetitelje slusale i te opasne zveri. Serafimu Sarovskom je medved jeo iz ruke, Gerasim Jordanski je imao lava koji je svuda isao za njim, Pajsija Svetogorca su slusale zmije i dolazile kada ih pozove...Verovatno su u njima te zivuljke prepoznale ovo o cemu Tasa prica.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Вукашин рече

Imamo svedocanstva da su neke svetitelje slusale i te opasne zveri. Serafimu Sarovskom je medved jeo iz ruke, Gerasim Jordanski je imao lava koji je svuda isao za njim, Pajsija Svetogorca su slusale zmije i dolazile kada ih pozove...Verovatno su u njima te zivuljke prepoznale ovo o cemu Tasa prica.

Navodiš pojedinačne slučajeve, što ne govori u prilog da životinje kao širi pojam gledaju na čovjeka kao Boga.

I ne vidim od kakve je to važnosti...ta priča kako se zvjerke umire u prisustvu svetitelja. Puno je slučajeva sinergije životinja i ljudi i tamo gdje to ljudi nisu nili svetoteljima

Zašto je to bitno da li su zvjeri mirne ili ne pred pojedinim ljudima?

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Justin Waters рече

Zašto je to bitno da li su zvjeri mirne ili ne pred pojedinim ljudima?

(pa zato Justine sto su na pocetku stvaranja zivotinje bile pitome kao kucni ljubimci....dobardecko :D .. i to sada mozemo kao u tragovima da vidimo u nekim slucajevima....:cheesy3:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Justin Waters рече

Navodiš pojedinačne slučajeve, što ne govori u prilog da životinje kao širi pojam gledaju na čovjeka kao Boga.

I ne vidim od kakve je to važnosti...ta priča kako se zvjerke umire u prisustvu svetitelja. Puno je slučajeva sinergije životinja i ljudi i tamo gdje to ljudi nisu nili svetoteljima

Zašto je to bitno da li su zvjeri mirne ili ne pred pojedinim ljudima?

Bitno je zato sto ap. Pavle kaze da tvorevina sa zarkim iscekivanjem ceka da se jave sinovi Boziji.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Bokisd рече

pa zato Justine sto su na pocetku stvaranja zivotinje bile pitome kao kucni ljubimci

Па сад... не знам, како које... Она змија изгледа није била баш нешто питома. Јеси ли читао шта је урадила Адаму и Еви? Кућни љубимац а на превару их одвела у смрт...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Zoran Đurović рече

Где је извор за ове речи?

Тамо, гдје ни не слутиш, болесни човјече. Што умишљаш да си негдје између Оца и Духа Светога, сам по себи да све рјешаваш. Ништа теби, јадном, није јасно. Што не значи да и ја нисам јадан, сам по себи, али бар не умишљам којешта. Биједниче!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, slovoA рече

Што не значи да и ја нисам јадан, сам по себи,

Зар ти? Ма не мере бит'!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

 

Где је извор за ове речи?

 

 

Извор би могао би бити у Адамовом именовању животиња и мјесту животиња ( као дјела природе која се човјеком приноси) у литургији.

+Човјек као макрокосмос.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 часа, Логос рече

Животиње су човеколике. Није човек животињолик.

Једна од дивних мисли в. Атанасија. Чуо сам је на једном његовом предавању о ави Јустину у Врању.

Чак и да не постоји Васељенска патријаршија, требало би је измислити

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Природа ја прво и велико свето писмо, све биљке, животиње, стене имају свој логос, када се чита* јавља Христа.

Због оваплоћења сва твар је човјеколика (па и животиње).

Ово је основа ( канон 1) иконописа.

*читање мистеријско, стваралачко, литургијско, алетија, не научно "објективно" премјеравање.

 Ово је моје запажање и моја номенклатура канона.

Послато са 5026D користећи Pouke.org мобилну апликацију

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Панарет рече

Једна од дивних мисли в. Атанасија.

Тачно тако, и сасвим обична. А опет не може да прође без напада на њега. Колико човјек мора бити болестан да не види светост вл. Атанасија?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...