Jump to content

Не метафизичка теологија ( превладавање метафизике, Ниче, Хајдегер, Видовић)

Оцени ову тему


Препоручена порука

Очување аутентичног православмог богословља које није ни метафизика ни онтологија са једне стране и идење у корак са савременим филозофским тенденцијама са друге стране подразумијева превладавање метафизике...
 
У преовладавању незабилазна су три поменута аутора.
 
Добро дошли у ову важнију од сваке расправу.
 
Узгред речено Зизијуласова теофилозофија је на горња питања одговарала закасшњелом синтезом вјере и метафизике што се није показало ваш најсретније.
 
Овде удрамо сасвим другим путем разматрајући однос хајдегеровог "Новог мишљења" и тиховатељског молитвеног богословља. ( које никад није ни увучено у метафизичке пројекције)
 
 
 
 


Link to comment
Подели на овим сајтовима

шта ћемо, у превладавању метафизике, подразумевати под "метафизика"?

ако се не варам, Видовић је метафизику разумевао као "појам"... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

шта ћемо, у превладавању метафизике, подразумевати под "метафизика"?
ако се не варам, Видовић је метафизику разумевао као "појам"... 
Разумио је као истину (о битију), окачићу његово главно дјело " Огледи о Духовном искуству"
О превладавању је говорио најприје Ниче, он метафизику види као историју нихилизма и подразумијева западну традицију од Декарта, (ако се не варам) док Хајдегер ( мислим) од Платона, па и од идеје једног ( које све обједињује).
Тако да ако по питању потребе превладавања немаш повјерење у Жарка, остаје нада да поверујеш овој другој двојици.
Окачићу и Хајдегеров текст " Шта је метафизика"
Поистовјећење Цркве и метафизике је јако наивно, иако је Црква користила језик метафизике - односно појмове) за своје изразе и формулације они су у другом контексту и имају измењено значење.

Послато са 5026D користећи Pouke.org мобилну апликацију

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 57 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Тако да ако по питању потребе превладавања немаш повјерење у Жарка, остаје нада да поверујеш овој другој двојици.

чекај Хаџија, полако :) имам ја повјерења у Жарка.. имам и знање о томе шта је мислио. због успеха твоје теме покушавам да укапирам шта подразумевамо под "метафизика" ако већ хоћемо да је превладамо. Рецимо, ако је Видовић разумео као "истину битија", зашто би је превладавали?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Перезвон рече

чекај Хаџија, полако :) имам ја повјерења у Жарка.. имам и знање о томе шта је мислио. због успеха твоје теме покушавам да укапирам шта подразумевамо под "метафизика" ако већ хоћемо да је превладамо. Рецимо, ако је Видовић разумео као "истину битија", зашто би је превладавали?

 

Зато што нпр, истина о теби, као извод узет са твога бића, удаљује ме за један степен од тебе, а за два од "објаве" тебе. Престава о теби - ниси ти- а тек није твоја суштина икона - Хростос.

То важи и за дрво и за св Саву. Или за теологије о којима је говорио Иринеј.

Истине су се намножиле и увезале постале техника и одвојиле нас од живота, времена...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

... то враћање у вријеме (Биће и вријеме) да вријеме не тече "поред" нас, него да се посматра као однос међу стварима (догађај).

Истине постављене у (теолошке) системе чији је је врховни гарант Бог, су по Ничеу оружје да се убије Бог ( заувјек заклони истином о Њему и свим другим истинама).

 

WWW.4SHARED.COM

4shared is a perfect place to store your pictures, documents, videos and files, so you can share them with friends, family, and...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Неће то бити баш тако једноставно... Да не буде сада тренд "неметафизички" као што је једно време био "онтолошки"... Шта, неметафизички погледи у име анимализма и атеизма Ничеа и Хајдегера нам сада требају? Бољи су Пирандело и де Унамуно без обзира на тренд :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 часа, Перезвон рече

Неће то бити баш тако једноставно... Да не буде сада тренд "неметафизички" као што је једно време био "онтолошки"... Шта, неметафизички погледи у име анимализма и атеизма Ничеа и Хајдегера нам сада требају? Бољи су Пирандело и де Унамуно без обзира на тренд :)

За ове први пут чујем, погледаћу. Овде траба пратити Жарка, окачио сам "Огледе", он колико сам разумио, а дипломира само код њега, и посље смо разговарали, спремао се да дође и овде у Требиње, Григорије је био благословио да држи предавања, хтјео је са Тасом да евоцира расправе из Дома омладине, Таса никад није хтјео да прихвати то не-матафизички, јерр за њега је права метафизика - наука светих отаца. Што је климаво ако се разматра кроз развој историјски развој западне метафизике, а нека православна метафизика не постоји.

Ничеов атеизам може да се односи на метафизичког Бога како га дефиинисала западна метафизичка теологија -као врховну истину- гарант мтф система. То нема живе везе са живим Богом како се он јавља у Цркви - не доноси систем истина - 

Хајдегеров атеизам је у томе што се он бави поретком бића, а не теологијом, премда његов текст о разликовању теологије и филозофије је обавезна лектира. Он се бави анализом свакодневног човјека, не екстремним стањима.

(Препоручујем текст "Ствар" ствар коју анализира је баш путир, објашњавајући шта се све сабрало у једној ствари, али тако треба анализирати и све остале ствари - супротно томе у анализи савремене технике (као језика метафизике) он налази да се те ствари уључују једна у другу (нет) и тако губе своју суштину). У "Огледима"  се то тимачикроз глагол "бити".

Унутар филозофије он објављује артикулисаније него Ниче крај метафизике, али доста и исправља Ничеа, гдје мисли да је грјешио, рецимо о апостолу Павлу, па пише својеврсна тумачења Посланица (Феноменологија религиозног живота - такође на горњем линку)

Тај неметафизички тренд значи да се нека теолошка истина не потврђује као исправна у систему истина, него сама собом.

То је тема "Огледа" Духовно искуство, а не говор (истина) о духовном искуству. "прича о љубави"

Ако ти је лакше изјављујем да не вјерујем у метафизичког бога, и немам никакав проблем због тога са Богом ни Црквом, нити сам дужан да исповједам вјеру у метафизичког бога или такву истину - напротив.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Чита Денис Токић...

Хајдегер коментарише неке приговоре Бићу и времену, и приступни говор из 33еће, сматра погрешним фундаменталну онтологију разумјевати као онтологогију...итд

Говори о теолошкој бити метафизике објаве, и позива теологе да још једном разомисле о рјечима апостола Павла: ...да је мудрост ...лудост..

 

Да се пређе из предоџбеног у помено мишљење! (Из метафизичког у литургијско)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...