Jump to content

Starac rek'o; Guruizam u pravoslavlju


Natasa.

Препоручена порука

Starac rek'o...svetac rek'o...

Koliko kritički posmatrate tekstove i žitija staraca i svetaca, savete monaha? Kritikujemo pripadnike istočnjačkih religija kad slepo slušaju svoje učitelje i gurue, ali prvi ćemo da citiramo bez ikakve kritičke svesti starca/monaha, ma koliko suluda priča bila. 

Zašto posmatramo starce/ monahe, pa i svece kao neprikosnovene autoritere? I oni su ljudi...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Natasa. рече

Starac rek'o...svetac rek'o...

Koliko kritički posmatrate tekstove i žitija staraca i svetaca, savete monaha? Kritikujemo pripadnike istočnjačkih religija kad slepo slušaju svoje učitelje i gurue, ali prvi ćemo da citiramo bez ikakve kritičke svesti starca/monaha, ma koliko suluda priča bila. 

Zašto posmatramo starce/ monahe, pa i svece kao neprikosnovene autoritere? I oni su ljudi...

 

Одлично питање.:dobro:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Почињете даклен, одлично! Само да одем по кокице моје даме. ??

,,Ne kudi nista sto je ljudsko. Sve je dobro, samo ne svuda, ne uvek i ne za svakoga." :D:D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А ево вам и одговор мој, много прост. Људи који су били најближи Истини, а она је унутар нас самих. Понор један огроман. А ови источњаци трагају и вапају за истином, али је нажалост ретко у потпуности остварују! Зато је код њих опасност већа. Но како је духовни пут, најкритичнији, можемо и ми лако да склизнемо са стране. Као рецимо ја ! 

,,Ne kudi nista sto je ljudsko. Sve je dobro, samo ne svuda, ne uvek i ne za svakoga." :D:D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Из мог искуства и личног односа са светим старцем је овакав.

Он све зна..и моје мисли и моја дела...и шта сам са неким причала и где ћу ићи и где нећу и кога волим и ко мене воли...он све зна..и да ми до знања да зна...ето...ја верујем мом старцу јер ме је безброј пута скенирао...

а о благодати коју има и у којој обитавам кад сам у његовом присуству....неописиво....и како онда  да не слушам или да расуђујем кад знам да он ме води...хвала Богу...

Битна ствар је моја слободна воља да га слушам и поверење у Божију милост ...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Istopljeni kamen рече

Из мог искуства и личног односа са светим старцем је овакав.

Ko je to ako nije tajna?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Natasa. рече

Ko je to ako nije tajna?

Мислим да јесте, јер он се открива коме хоће...као и благодат на некој о претходних тема...два човека на истом месту, један осети радост а други каже ништа...значи коме се открије тај осети...живи...а притом да додам да нема забуне, ја ни са чим то нисам заслужила...благодарна сам Богу на тој љубави великој коју добих...бесплатно...без икакве заслуге...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Istopljeni kamen рече

два човека на истом месту, један осети радост а други каже ништа...

Različite frekvencije...:smeh1:

Smejem se jer zvučim kao Ana Bučević :0212_rolleyes:.

@Flojd :ani_biggrin:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да ли то значи , да што ја осећам благодат и милост , како ме нежно милује и даје веру у боље сутра кад слушам Вођу, Вукија , да је он мој голем гуру и тате , духовни !? 

,,Ne kudi nista sto je ljudsko. Sve je dobro, samo ne svuda, ne uvek i ne za svakoga." :D:D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Nikola Stojanovic рече

Да ли то значи , да што ја осећам благодат и милост , како ме нежно милује и даје веру у боље сутра кад слушам Вођу, Вукија , да је он мој голем гуру и тате , духовни !? 

о но...мен...далеко од тога....Ниџо ово су друге ствари у питању...дубине...висине....огањ чисти....далеко од Вукија...

 

па сад да те нежно милује Вуки....ааааааааа...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

https://pouke.org/forum/index.php?/topic/60736-Кетманија-или-послушање

 

 

Слична је тема па нека линка, некад је духовник недорастао па манипулише чедима, а некад недорасла чеда покушавају да изманипулишу и свете духовнике.

 

Зато видимо око светих људи наказна лица, ружне и болесне људе, који умјесто да се здравим односом освете, у ствари се оскрвнују о свете.

 

Па олидају од духовника до духовника (од епископа до епископа) спроводећи вазда исту патологију, на крају увјек презрени постају јавна срамота и себи највећа штета и не поштујући поредак,

исповедни однос претварају у информативни разговор и лукаву интригу.

 

Једноставно и свети грјеше, али ту је Господ нада свију да поправља, а они који се играју, лажу, манипулишу, употребљавају духовнике, наће плату своју....

 

Послато са 5026D користећи Pouke.org мобилну апликацију

 

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Istopljeni kamen Шалим се бре сестро, много ми је досадно. А не разумем потребу коју имају форумаши, само нешто да разглабају и паметују. И онда правим мајмуна од себе, не знам што. Ваљда да ме банују. ?? Опрости.

,,Ne kudi nista sto je ljudsko. Sve je dobro, samo ne svuda, ne uvek i ne za svakoga." :D:D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Nikola Stojanovic рече

@Istopljeni kamen Шалим се бре сестро, много ми је досадно. А не разумем потребу коју имају форумаши, само нешто да разглабају и паметују. И онда правим мајмуна од себе, не знам што. Ваљда да ме банују. ?? Опрости.

па слободно...форум је за то....знам да се шалиш...нема шта да опростим.....нисам те схватила озбиљно...јер да јесам,  још од првих наших тема...ја бих пресекла комуникацију....безазлени Ниџо...:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Intimna stvar. U sustini.

Imao sam divnog duhovnika, bas, bas....

Ali bezim od toga da slusam sta su drugi duhovnici drugome rekli. Prosto je stvar intime i poverenja. 

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Istopljeni kamen пресекла би ти, звиркала си ми тамо на профил , видела да сам леп момак и сад као ниџо ово, ниџо оно. Пази тамо , како се понашаш, духовник ће те утепа. ???

,,Ne kudi nista sto je ljudsko. Sve je dobro, samo ne svuda, ne uvek i ne za svakoga." :D:D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...