Jump to content

Свети Лав Велики, папа римски Беседа на Преображење Господње

Оцени ову тему


Препоручена порука

Свети Лав Велики, папа римски

Беседа на Преображење Господње

 

Исус је желео да наоружа своје ученике великом снагом духа и постојаношћу која би им омогућила да без страха узму свој крст, упркос његовој одбојности. Такође је желео да они не поцрвене због његовог страдања, да се не постиде стрпљења са којим је требао да поднесе тако окрутно страдање, иако није изгубио ни најмање славу своје моћи. Исус је „узео са собом Петра, Јакова и Јована и поведе их на високу планину“, и у том тренутку показа им сјај своје славе. Чак иако су они разумели да је божанско величанство обитавало у њему, и даље нису били свесни моћи садржане у том телу које је закривало божанство...

16864480_1320643238006420_15775276785944

16865093_1320642278006516_56207603050512

Свети Лав I папа римски (од 29 септ. 440 до 10 нов. 461)

Фреска из Santa Maria Antiqua (Roma)

Господ манифестује своју славу у присуству многих сведока и чини да тело, које му  је заједничко са свим људима, има толико сјаја „да његово лице постаде налик сјају сунца, а одећа једнака белини снега“. Ово преображење, несумњиво, имало је за циљ пре свега уклањање из душе ученика скандал  крста, тако да понижење Страдања, добровољно прихваћеног, не би пољуљало њихову веру... Али, према плану ништа мање предострожном, он је дао чврст темељ нади свете Цркве, како би цело тело Христово постало свесно каквог би преображења било предмет и такође да би удови узајамно обећали учествовање у тој слави која је блистала у Глави. О тој слави је сам Господ, говорећи о величанству свог другог доласка, рекао: „Тада ће праведници засијати као сунце у царству Оца њиховога“ (Мт 13, 43). Исто је тврдио и апостол Павле говорећи: „Верујем да патње садашњег времена нису упоредиве са будућом славом која ће се открити у нама“ (Рим 8, 18)... У другом пасусу он још каже: „Јер сте, уствари, мртви и ваш живот је већ скривен са Христом у Богу. Када се јави Христос, живот ваш, тада ћете се и ви с њим пројавити у слави“ (Кол 3, 3-4).

 

* * *

 16730349_1320642404673170_84389321609747

 

- Лепа мисао из једне друге беседе папе Лава

„Сви они који су у Христу поново рођени задобијају краљевско достојанство знаком крста. Помазањем Светим Духом су затим посвећени у свештенике. Тако да не постоји само та специфична служба која одговара нашој функцији, јер су сви хришћани обучени у духовну и натприродну харизму, која их чини учесницима краљевске лозе и свештеничког позива. Зар није краљевска функција да душа, покорна Богу, управља својим телом? Није ли свештеничка улога посвећивање чисте савести Господу и приношење беспрекорне жртве нашег обреда на олтар срца? Божијом благодаћу ове су функције заједничке свима“.

Лавове текстове превела Сузана Ђуровић.

Срећан празник преображења из Рима вам желе Сузана и Ава Зоран


View full Странице

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Bokisd рече

nice ... tj. lepo, bre,.... :945729:  ... da kuvas rucak i lagano sozercavas , a da zena prevodi tekstove,... dobitna combinacion' ....  :osmeh:  :D

Амен!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Каже ми сада жена: А св. Лав Велики је био прва икона коју си ти мени поклонио! 

Подсети ме, ја сам био заборавио... Урадио сам јој неку по узору на Нагоричане... 

Иначе, тај папа је био велики шмекер. Знамо да је преговарао са Атилом и овај се из необјашњивих разлога вратио назад и није напао Рим. Што се тиче догме, установљено је да се Ис исповеда у две природе. Како је Папа предложио. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Bokisd рече

da kuvas rucak i lagano sozercavas

То он максимално користо пред калуђерење...слаба 'рана у манастирима...митра се већ везе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Ćiriličar рече
  • @Zoran Đurović Има ли где посланица његова Халкидонцима да се прочита?
 

Сигурно има, али ја немам линк. Код нас ју је превео о. Раша Поповић. 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 32 минута, Zoran Đurović рече

из необјашњивих разлога вратио назад

 

„Бојим се Бога који је високо и гледа. Бојим се и човека који нема Бога!”

                                                                                 Византијска пословица

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, Zoran Đurović рече

Каже ми сада жена: А св. Лав Велики је био прва икона коју си ти мени поклонио! 

Подсети ме, ја сам био заборавио... Урадио сам јој неку по узору на Нагоричане... 

Иначе, тај папа је био велики шмекер. Знамо да је преговарао са Атилом и овај се из необјашњивих разлога вратио назад и није напао Рим. Што се тиче догме, установљено је да се Ис исповеда у две природе. Како је Папа предложио. 

Jedno predanje kaze da je Atila pored sv. Lava vidio arhandjela Mihaila kako mu mase macem u pozdrav :)

Kako bilo, ovo je prvo sto sam procitao o ovom svetitelju...kako sam bio odusevljen :D Okrenuo co'ek Atilu, aj ti polako sine kuci - A day may come when Rome falls. But it is not this day!

Nakon toga, citao sam dalje, do Halkidona...Sveti Lave moli Boga za nas!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I koliko se secam papa 'kukao' :D pred kraj svog zivota na grobu apostola Petra u Rimu i ispovedao se Bogu ako je mozda rukopolagao neke nedostojne svestenike.... nasao sam ....

https://sr.wikipedia.org/wiki/Папа_Лав_I

Пред смрт провео је четрдесет дана у посту и молитви на гробу апостола Петра, молећи овога да му јави да ли су му греси опроштени. Према хришћанском веровању, Апостол му се јаво и рекао да су му сви греси опроштени, осим грехова у рукополагању свештеника (из чега се види колико је тежак грех недостојног рукополагања). Светитељ се поново почео молити док није био обавештен да су му и ти греси опроштени. Свети Лав умро је 461. године.

.... izgleda nije bio djabe nazvan papa Veliki  :Hail: :D .....sv. papa Lav I Veliki....

https://svetosavlje.org/zitija-svetih-3/19/?pismo=lat

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Zoran Đurović Мало је оф теме, али да те питам падре кад си тамо "столовао"...уствари два питања:

 

1. Има ли тамо каквих доказа да је Ап. Петар био у Риму?

2. Ако је био, зар није Павле дошао пре њега и утемељио Цркву тамо?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Ćiriličar рече

@Zoran Đurović Има ли где посланица његова Халкидонцима да се прочита?


Ima, znam da sam citao, mozda ovde...

https://svetosavlje.org/sedam-vaseljenskih-sabora-prema-ceti-minejima-sv-dimitrija-rostovskog/5/

Одговор на ову посланицу je, у историји Цркве позната „Окружна или саборна посланица најсветијег Лава, архиепископа града Рима, написана Флавијану, архиепископу Константинопољском (против Евтихове јереси)“

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ОцКеј, ОцКеј...ја се сећам само о чему Халкидон расправља/донси догме, ко би га тражио поново и копао по томе. То ви патролози (докони :)  ) ...него лепо је прочитати занимљиво кад ти неко сервира :)

Погледаћу код Поповића у Вас. Саборима, он тамо има заниљивих уметака...а сад гугл ћера по свом кад тражиш. Не може чоек ништа да нађе по своме.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Bokisd рече

nice ... tj. lepo, bre,.... :945729:  ... da kuvas rucak i lagano sozercavas , a da zena prevodi tekstove,... dobitna combinacion' ....  :osmeh:  :D

majstor i margarita :)

  • Свиђа ми се 1

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Ćiriličar рече

То ви патролози (докони :)  ) ...него лепо је прочитати занимљиво кад ти неко сервира :)

pa, kazi sta te interesuje ... da ti boksit patrolog expert  :smiley2:  objasni.... :smeh1:  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...