Jump to content

Anti-natalisti: Ljudi koji žele da prestanete da imate bebe

Оцени ову тему


Препоручена порука

On 18.6.2021. at 19:39, Tumaralo. рече

Da, ali nešto od navedenog moraš da preduzmeš, nemaš izbora.

Jednom kada si rođen moraš da igraš igru od koje će potencijalno stradati drugi ljudi.

Ali ne moraš da rodiš dete, to je nešto što može da se kontroliše.

Svako kontroliše rađanje.

Zato imaš 2 deteta a ne 20.

Ти би сад хтјео да пад наталитета у модерном друштву припишеш некаквој свјесности људи да је рађање дјеце лоше јер можеш их изложити патњи..Најс трај, али не пије ти воду.

Добро је утврђено да пад наталитета има везе са побољшањем животног стандарда, бољој здравственој њези, већој образованости и приступу разним хедонистичим добрима које производи модерно друштво, плус стрес, мањака времена и обавезе, и многи разни проблеми с којим је суочен модеран човјек. 

Ја има 2 дјеце, и не планирам имати више, али не зато што имам неку фиксу глупаву идеју да је рађање дјеце лоше због потенцијалне патње коју могу да доживе, него јер сматрам да немам снаге за то због година, а жена има проблем са леђима. Све млађе људе бодрим да ако имају услова, и жеље изроде што више дјеце. Ако се моја дјеца неким чудом одлуче на рано родитељство, нико од мене неће бити сретнији. 

On 18.6.2021. at 19:39, Tumaralo. рече

Započeti (tuđ) život vs nastaviti (svoj) život su različite teme.

Svakako, podržavam da čovek oduzme sebi život ukoliko to želi (trpi neizdrživu patnju ili šta god).

У контексту твоје идеје исто. Ако је лоше да људи имају дјецу, јер тиме могу да некога без његове наводне дозволе увале у патњу, лоше је да било који појединац мисли да његов живот има смисла. Јел можеш  да гарантујеш да твојом кривицом никога нећеш увести у патњу? Изазвати саобраћајку и убити некога ни кривог ни дужног? Неким другим поступком, чак и ненамјерно угрозити некога и изазвати му патњу? 

On 18.6.2021. at 19:39, Tumaralo. рече

Ovo je još jedan od razloga zašto je problematično rađanje dece.

Ovo je čista priroda:

Ово је нечији лични суд о природи, као што креационистички материјали свему у природи виде виши смисао тако и овдје обратно. Али немој бити непринципијелан, немој дијелити нихилистички материјал, а онда тај свој нихилизам протезати само на идеју рађања дјеце, буди искрен и онда реци да је и твој живот једна "хрпа г****а". 

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 344
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 5 часа, Justin Waters рече

Ја има 2 дјеце, и не планирам имати више

Samo je ovo bila moja poenta.

Rađanje nije neminovnost (kao što je neminovno da moraš ući u saobraćaj).

Rađanje je moguće kontrolisati.

Koji su tvoji motivi za kontrolu rađanja to je druga stvar. Motivi mogu biti sebični (ja neću jer ja ne želim) a mogu biti altruistični (neću jer dete može trpeti neizdrživu patnju).

пре 5 часа, Justin Waters рече

Ако је лоше да људи имају дјецу, јер тиме могу да некога без његове наводне дозволе увале у патњу

Tako je. Loše je da osoba A uvuče osobu B u patnju bez pristanka osobe B.

пре 5 часа, Justin Waters рече

лоше је да било који појединац мисли да његов живот има смисла.

Ne, dobro je da čovek misli da njegov život ima smisla.

пре 5 часа, Justin Waters рече

Јел можеш  да гарантујеш да твојом кривицом никога нећеш увести у патњу? Изазвати саобраћајку и убити некога ни кривог ни дужног? Неким другим поступком, чак и ненамјерно угрозити некога и изазвати му патњу? 

Naravno da ne mogu.

Izvesno je da hoću, baš kao što i jesam u prošlosti.

Zato ti misliš da je OK zafrljačiti dete u opasnost? 

пре 5 часа, Justin Waters рече

Ово је нечији лични суд о природи,

Šta je netačno u rečenom?

пре 5 часа, Justin Waters рече

нихилистички

Moraš naučiti osnovne filozofske pojmove pre njihove upotrebe.

Onda ćeš shvatiti zašto su anti-natalizam i nihilizam nespojivi.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 часа, Tumaralo. рече

Zašto bismo ga uzrokovali in the first place?

Zašto bismo zapalili čoveka da bi smo ga polivali vodom?

Skoro ni za jednu svoju patnju ne mogu da kažem da je uzrokovao iko osim mene, ali zato sam do neba zahvalna mnogima koji su mi pomogli da ih prevaziđem.

Zapalila sam se svojom nesmotrenošću, a neko mi se ipak našao sa kofom vode.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Violetta Valery рече

Skoro ni za jednu svoju patnju ne mogu da kažem da je uzrokovao iko osim mene, ali zato sam do neba zahvalna mnogima koji su mi pomogli da ih prevaziđem.

Zapalila sam se svojom nesmotrenošću, a neko mi se ipak našao sa kofom vode.

Ovde nije reč o tebi.

Ne raspravljamo o tebi.

Raspravljamo da li je opravdano da osoba A uvede osobu B u patnju bez pristanka osobe B.

Misliš da jeste opravdano?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Tumaralo. рече

Samo je ovo bila moja poenta.

Rađanje nije neminovnost (kao što je neminovno da moraš ući u saobraćaj).

Rađanje je moguće kontrolisati.

Koji su tvoji motivi za kontrolu rađanja to je druga stvar. Motivi mogu biti sebični (ja neću jer ja ne želim) a mogu biti altruistični (neću jer dete može trpeti neizdrživu patnju).

Јесте неминовност. Базични нагон човјека је за продужењем врсте. Алтруизам се не садржи у негцији. Алтруизам је када желиш дијете да би му пружио радост и задовољство. 

пре 3 часа, Tumaralo. рече

Ne, dobro je da čovek misli da njegov život ima smisla.

Наравно да је добро, а у пакету иде и мисао да кад родим дијете биће му добро. 

пре 3 часа, Tumaralo. рече

Šta je netačno u rečenom?

Нит је тачно нити нетачно. Већ сам ти написао да је видео субјективно тумачење окружења и природе од самог аутора. 

пре 3 часа, Tumaralo. рече

Moraš naučiti osnovne filozofske pojmove pre njihove upotrebe.

Onda ćeš shvatiti zašto su anti-natalizam i nihilizam nespojivi.

Нихилизам је широк спектар негације било каквог смисла живота, да не постоје више вриједности, да ништа не може бити спознато и песмизам му је у самој сржи, као што је и аутор оног видеа на којег се позиваш такођер изратио да је најбоље означити "песмизимом" било какав поглед на догађа је око нас. Антинатализам је смао једн од манифестација нихилизма. 

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Tumaralo. рече

Raspravljamo da li je opravdano da osoba A uvede osobu B u patnju bez pristanka osobe B.

Da li je onda i stvaranje misleće tvorevine ni iz čega predmet iste rasprave?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 часа, Justin Waters рече

Јесте неминовност

Nije. Zato si se zaustavio na 2 deteta a ne 22.

пре 20 часа, Justin Waters рече

Базични нагон човјека је за продужењем врсте.

Ne postoji nagon za produženjem vrste.

Postoji seksualni nagon koji se zadovoljava koitusom (klasična varijanta zadovoljenja) a ne rođenjem deteta. 

Zato nisi seksualno isfrustriran iako imaš samo 2 deteta.

Pri tome, za reprodukciju je minimalna stopa fertiliteta 2.1 u društvu. Danas sva civilizovana društva imaju ispod 2.1. A najviše se rasplodnjavaju najgluplji delovi populacije.

пре 20 часа, Justin Waters рече

Алтруизам је када желиш дијете да би му пружио радост и задовољство. 

Ne, zato što u momentu tvoje rasploditeljske odluke ne postoji nikakvo dete, postojiš samo ti (i tvoj saučesnik u rasplodnji).

Rađaš da bi zadovoljio svoj ego (uključujući i svoju deluziju da nekome pružaš "radost i zadovoljstvo").

U stvarnosti ne postoji subjekt koji bi primio "radost i zadovoljstvo".

Tek kada se rodi dete, iskusiće šta je to nezadovoljena potreba.

Mašina koja stalno nešto traži, stalno trpi nedostatak, stalno mu nešto treba. I tu onda uskačeš ti sa svojom ulogom roditelja zaštitnika i gasiš požar.

Izazvao si požar i sada ga gasiš.

Pri tome, ni najmanje te nije zabrinula mogućnost da tvoje dete trpi život neizdržive patnje (1%  ima šizofreniju, 1% ima samoubilačku depresiju 1% ima autizam, 1% ima bipolarni poremećaj ličnosti itd itd. a to su samo duševne bolesti).

пре 20 часа, Justin Waters рече

Наравно да је добро, а у пакету иде и мисао да кад родим дијете биће му добро. 

Misliš da će TEBI biti dobro, da ćeš se TI ostvariti kao roditelj a da ti je stalo do osobe koju stvaraš ne bi se ni kockao sa njom in the first place.

Zamisli da se ja kockam sa tvojim parama i pomislim "verujem da ćeš dobiti, imam jako dobar osećaj, budi bez brige".

пре 20 часа, Justin Waters рече

Већ сам ти написао да је видео субјективно тумачење окружења и природе од самог аутора. 

Šta nije objektivno tačno?

пре 20 часа, Justin Waters рече

Нихилизам је широк спектар негације било каквог смисла живота, да не постоје више вриједности, да ништа не може бити спознато и песмизам му је у самој сржи, као што је и аутор оног видеа на којег се позиваш такођер изратио да је најбоље означити "песмизимом" било какав поглед на догађа је око нас. Антинатализам је смао једн од манифестација нихилизма. 

 

Ne.

Anti-natalizam je nespojiv sa nihilizmom.

Pesimizam je takođe nespojiv sa nihilizmom.

Oba se zasnivaju na vrednosnim sudovima a nihilizam ih negira.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dete nije tražilo ovo.

Dete nije imalo potrebu da postoji.

Roditelj je tražio. Sada dete ima mnoge potrebe koje ga muče i koje ne nalaze na zadovoljenje.

Roditelj je iskoristio dete da zadovolji svoju sebičnu potrebu a dete je izvuklo loše karte i trpi patnju sa kojom se kockao neko drugi.

56743_355.png.105bc3c73a216df26e69ebcb9d49d589.png

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 41 минута, Tumaralo. рече

Dete nije tražilo ovo.

Dete nije imalo potrebu da postoji.

Roditelj je tražio. Sada dete ima mnoge potrebe koje ga muče i koje ne nalaze na zadovoljenje.

Roditelj je iskoristio dete da zadovolji svoju sebičnu potrebu a dete je izvuklo loše karte i trpi patnju sa kojom se kockao neko drugi.

56743_355.png.105bc3c73a216df26e69ebcb9d49d589.png

Nažalost, ovo dete sa slike nije tražio niko. Rodilo se jer su dvoje ljudi imali koitus, majka je slučajno zatrudnela, rodila i verovatno ga napustila ili nije sposobna da se adekvatno stara o njemu. Zanemareno je i izgladnelo.

https://s3.amazonaws.com/assets.cce.cornell.edu/slides/78936/image/sized/GettyImages-1210029236.jpg

GettyImages-1210029236.jpg

E ovo je željeno dete :D.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Natasa. рече

Nažalost, ovo dete sa slike nije tražio niko. Rodilo se jer su dvoje ljudi imali koitus, majka je slučajno zatrudnela, rodila i verovatno ga napustila ili nije sposobna da se adekvatno stara o njemu. Zanemareno je i izgladnelo.

Али зар није управо циљ многих у нас да од живих и здравих људи људе постану као дете као на горњој слици? Да добровољно себе сведеш на то, то је идеал. Онда те по смрти прогласе за преподобног...

 

пре 2 часа, Tumaralo. рече

U stvarnosti ne postoji subjekt koji bi primio "radost i zadovoljstvo".

Eх сад, да нису толико саблажњени и скандализовати твојим ставовима људи су могли лако да те превеслају говорећи како је патња добра, како патња спасава. After all, зар није Христос све рекао у параболи о богаташу и Лазару? У Старом Завету тога нема. Јевреји не верују у загробни живот, и за њих је знак божије благодати блаженство на овом свету (победа над непријатељима, богастсво и многодетност). Хришћани насупрот, често верују што се више патиш у животу, то је већа награда на небесима. Браћа католици лепо објаснише:

Nije, dakle, rekao da je Kraljevstvo Božje najveća, nego JEDINA vrijednost. Da, Kraljevstvo Božje jedina je svrha i smisao našega života. Sve ostalo uminut će i prekrit će ga zaborav.

[...]

Kristov 'slatki jaram' put je našeg pročišćenja, pri čemu nas Isus upozorava: Tko se ne odreče samoga sebe, nije mene dostojan! Patnja nas pročišćava i čini nas poniznima kako bismo primili najveći Božji dar: vječni život! Patnja je, međutim, plodonosna i u zemaljskom životu, kako pojedinca, tako i svakog naroda.

Својевремено је било међу хришћанима чак и оних који су веровали да ће се само мученици спасити. Зато су критичари хришћанства из тачке гледишта виталности и здравља и говорили како је то култ патње и смрти, и религија за жене и робове. Отуд и Марксова доскочица о религији као опијуму за народ (насупрот Лењиновом народног опијума), где није поента у завођењу народа (као у Лењиновој верзији) већ у смањењу бола... опет како браћа кажу:

Nije fraza kad kažem da je patnja veliki pokretač. Križ je pokretač. Pročišćuje te. Kad križu pogledaš u oči i ne bježiš od njega, osjetiš njegovu snagu, osjetiš ono što u tebi budi i rađa. Patnja te oblikuje, izgrađuje, stabilizira, daje unutarnju snagu, lišava nerealnosti, čini te poniznim i malenim, otvara ti srce za druge, brusi tvoje instinkte, lakše razlikuješ duhove… Brojni su plodovi križa, i zato ga treba zagrliti i nositi s Onim koji ga je nosio iz ljubavi prema nama.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, mirko1929 рече

Али зар није управо циљ многих у нас да од живих и здравих људи људе постану као дете као на горњој слици? Да добровољно себе сведеш на то, то је идеал. Онда те по смрти прогласе за преподобног...

Nije lepo trolovati na primeru izgladnelog deteta.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, mirko1929 рече

Eх сад, да нису толико саблажњени и скандализовати твојим ставовима људи су могли лако да те превеслају говорећи како је патња добра, како патња спасава. After all, зар није Христос све рекао у параболи о богаташу и Лазару? У Старом Завету тога нема. Јевреји не верују у загробни живот, и за њих је знак божије благодати блаженство на овом свету (победа над непријатељима, богастсво и многодетност). Хришћани насупрот, често верују што се више патиш у животу, то је већа награда на небесима. Браћа католици лепо објаснише:

Nije, dakle, rekao da je Kraljevstvo Božje najveća, nego JEDINA vrijednost. Da, Kraljevstvo Božje jedina je svrha i smisao našega života. Sve ostalo uminut će i prekrit će ga zaborav.

[...]

Kristov 'slatki jaram' put je našeg pročišćenja, pri čemu nas Isus upozorava: Tko se ne odreče samoga sebe, nije mene dostojan! Patnja nas pročišćava i čini nas poniznima kako bismo primili najveći Božji dar: vječni život! Patnja je, međutim, plodonosna i u zemaljskom životu, kako pojedinca, tako i svakog naroda.

Својевремено је било међу хришћанима чак и оних који су веровали да ће се само мученици спасити. Зато су критичари хришћанства из тачке гледишта виталности и здравља и говорили како је то култ патње и смрти, и религија за жене и робове. Отуд и Марксова доскочица о религији као опијуму за народ (насупрот Лењиновом народног опијума), где није поента у завођењу народа (као у Лењиновој верзији) већ у смањењу бола... опет како браћа кажу:

Nije fraza kad kažem da je patnja veliki pokretač. Križ je pokretač. Pročišćuje te. Kad križu pogledaš u oči i ne bježiš od njega, osjetiš njegovu snagu, osjetiš ono što u tebi budi i rađa. Patnja te oblikuje, izgrađuje, stabilizira, daje unutarnju snagu, lišava nerealnosti, čini te poniznim i malenim, otvara ti srce za druge, brusi tvoje instinkte, lakše razlikuješ duhove… Brojni su plodovi križa, i zato ga treba zagrliti i nositi s Onim koji ga je nosio iz ljubavi prema nama.

Ako im je patnja dobra neka se pate do mile volje.

Problem je ako unose drugoga u patnju.

Inače, ti katolici koji su se najviše mučili, uglavnom nisu rađali decu.

Kod njih ni sveštenici nemaju decu.

Samo se bičuju i mole i neka im.

U hrišćanstvu mazohizam je okay, ali sadizam nikada nije okay.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 19.6.2021. at 17:57, mirko1929 рече

Мани ме цитатологије, дај ти мени живе сведоке. По Плодовима Духа се препознаје где има Бога...

Daj bre Mirko pa sigurno da ima primera i danas u nesto manjem vidu nego kao sto ih je bilo u proslosti, i kako onda moze da stoje te tvoje razne price, te vera ono, te duhovnost ovo, te asketika opet ovo, jer nije do vere i duhovnosti nego do ljudi i da li to na pravi nacin prihvataju.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...