Jump to content

Римокатоличка миса служена на темељима православног храма Св. Николе у Новом Брду - Епархија Рашко-призренска изразила озбиљно разочарење и протест

Оцени ову тему


Препоручена порука

ПРОТЕСТ ЕПАРХИЈЕ РАШКО-ПРИЗРЕНСКE

 

321968.p.jpg    

Римокатоличка миса служена на темељима православног храма Св. Николе у Новом Брду - Епархија Рашко-призренска изразила озбиљно разочарење и протест

Римокатолички бискуп косовски Дод Ђерђи и барски надбискуп Зеф Гаши са својим свештенством и групом верника служили су јуче мису на остацима православног Саборног храма Светог Николе у подножју новобрдске тврђаве. Миси је присуствовао и Исмет Хајрулаху, директор приштинског Завода за заштиту споменика културе. Вест је пренело гласило римокатоличке бискупије из Приштине. Тим поводом Епархија рашко-призренска је објавила саопштење за јавност.

Епархија рашко-призренска је раније изразила озбиљну забринутост и протествовала код надлежних органа због неовлашћених радова косовског министарства културе (Института за археологију) на том средњовековном православном локалитету који се налази у оквиру специјалне заштићене зоне Ново Брдо и где су сви радови забрањени без сагласности Српске Православне Цркве. Наиме, недавно су поред рашчишћавања терена неовлашћено отварани средњовековни гробови у храму, а потом су потпуно нестручно и без експертизе подигнути стубови у наосу храма.

321967.p.jpg    

Наиме, на храму су у периоду бивше Југославије рађена врло опсежна археолошка испитивања и пронађени артефакти се чувају у Београду, посебно остаци камене пластике са натписима који недвосмислено сведоче о историји храма. Досадашња истраживања и историјат храма Светог Николе детаљно су представљени у монографији Црква Свeтог Николе - Катедрала Новог Брдаархеолога Марка Поповића и Игора Бјелића, Београд 2018. године (на српском и енглеском језику). На основу обимних историјских и археолошких цитираних извора, фотографија локације, нађених артефаката, цртежа и могуће идеалне реконструкције може се добити за сада најкомплетнија слика о катедралном храму Новог Брда. Та вредна књига у pdf формату доступна је на https://d.pr/free/f/34iYBL

 

Информативна служба Српске Православне Цркве

03 / 08 / 2019

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 31
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

И шта је чудо да Ватикан жели да изврши "Реконквисту" на Балкану? Ја овде само видим континуитет деловања Ватикана

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, The Godfather рече

Ne znam bas, meni ovo lici na klasicnu siptarsku svinjariju i da Vatikan nema veze sa tim. 

Videcemo da li ce se oglasiti nekim saopstenjem povodom svega.

вође балсита после друг рата беху већином католици, чак један од главних беше фратар

ако си само пар стотина км даље имао усташки покрет,екстремно католички, ако сада у Цг главне перјанице милогорства су католици,зашто би њихово деловање на Космету било другачије? Ја не разумем да људи не виде целину тога

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Стаљиново унуче рече

ако сада у Цг главне перјанице милогорства су католици

Mozes li da pojasnis ovo, posto zivjeci u Crnoj Gori ne primjecujem? Glavne perjanice milogorstva su pagani uglavnom (Moloh - pare, eventualno neka visa sila...).

Измењено од Flavius Belisarius
greska
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Flavius Belisarius рече

Mozes li da pojasnis ovo, posto zivjeci u Crnoh Gori ne primjecujem? Glavne perjanice milogorstva su pagani uglavnom (Moloh - pare, eventualno neka visa sila...).

Посматрај паре као средство манипуалцијеи,оружје , ко у ствари контролише оржје,где иду чамци,онда ће ти би јасније, и видећш ко су

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нађох јуче само вести од о. Саве.

Ћутање Синода или чланова истог више говори од много речи.

Вера без дела је мртва.

"Племе моје сном мртвијем спава"...

Маран ата.

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Никад нисам био екстреман.

Псевдо-зилот.

Никад против ни ван Цркве и Њеног Тела.

Нити ћу икад.

Али ћутање и теолошко разводњавање и расплињавање боли.

До сржи.

Зашто прекидам ћутњу?

Јер ми је остало мало времена...

Ако мислите да га имате више, благо вама.

Користите време, јер су дани зли...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Стаљиново унуче рече

Ја не разумем да људи не виде целину тога

Zato sto nije deo celine. Poznat je trenutni stav Vatikana u vezi hrvatskih akrobacija, a sa ovim siptarskim ispadom sam siguran da nemaju veze, mada kazem treba sacekati neko zvanicno saopstenje i stvari ce tada biti mnogo jasnije.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, The Godfather рече

Ne znam bas, meni ovo lici na klasicnu siptarsku svinjariju i da Vatikan nema veze sa tim. 

Videcemo da li ce se oglasiti nekim saopstenjem povodom svega.

Ако Ватикан не реагује и не казни бискупа и свештенике који су овако нешто учинили јасно је да ово подржавају.

Ок, нису признали Косово и Метохију- али нису признали из љубави према нама него из интереса.

Ватиканцима не верујем, не зато што сам зао него зато што на искуству учим.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 40 минута, Вилер Текс рече

Ако Ватикан не реагује и не казни бискупа и свештенике који су овако нешто учинили јасно је да ово подржавају.

Ок, нису признали Косово и Метохију- али нису признали из љубави према нама него из интереса.

Ватиканцима не верујем, не зато што сам зао него зато што на искуству учим.

Kakva su tvoja iskustva sa zlim vatikancima?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 48 минута, kopitar рече

Kakva su tvoja iskustva sa zlim vatikancima?

Драго ми је што си то питао на данашњи дан.

Нека одговор буде у овом питању, јесу ли ти данас на миси говорили о потреби да се Хрвати покају и траже опроштај од Срба због Олује?

Ако нису- онда умукни!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Вилер Текс рече

Драго ми је што си то питао на данашњи дан.

Нека одговор буде у овом питању, јесу ли ти данас на миси говорили о потреби да се Хрвати покају и траже опроштај од Срба због Олује?

Ако нису- онда умукни!

Danas je mjesto župnika bio svećenik iz Subotice i pričao nešto o cvrčku i mravu.

Meni je žao svih nevinih ljudi koji su stradali i nije mi žao ni Srba ni Hrvata.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

О чему причате- такви сте. Нажалост.

Тема је отимање српског православног храма од стране  шиптарске терористичке квази државе и римокатоличких бискупа. 

Ти се држи цврчка и мрава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...