Jump to content

Писмо митрополита Амфилохија митрополиту Онуфрију, предстојатељу УПЦ

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 4 минута, Милан Ракић рече

Tvoj drug?

Poznanik?

пре 2 минута, Bubu рече

Ја се њему не обраћам упоште, он се зове Амфилохије, нисам му ја дао име. У интернет комуникацији је потпуно нормално да се људи називају именима, а не титулама.


А и имали смо овде и неке које су тврдиле да су јако блиске и у непосредном окружењу митрополита и имале су приближно директне информације... Можда је и ова блиска том окружењу па онда може мало и да се опусти у писању у њему...
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 343
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 7 минута, Милан Ракић рече

A tko je on?

Tvoj drug?

Poznanik?

Sabrat-lola iz mnogih kafanskih "dešavanja".

AMAN! Čovek je arhipastir SPC, te mu se tako i kroza tekst obraćaj! Hvala

OK je to, ali dopustate da Bulovica nazivaju svakakvim imenima. Veceras smo saznali da je cincar koji unistava SPC. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Kajzer Soze рече

Братије,

Шта после овога није јасно? Митр.Амфилохије је објаснио зашто је примио Украјинске расколнике, јасно и гласно. Ништа тајно и ништа скривено, као што ради Буловић са Скопљанцима. Зато још једном апелујем да ми неко одговори, зашто Буловић ради тајне мисије иза леђа свима у СПЦ?  Ко је он и од кога овлаштен да то чини?  Он је цинцар који уништава нашу цркву.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Bubu рече

Проблем је што се не поклапају датуми, и проблем је што по Уставу СПЦ, Патријарх представља Цркву и има комуникацију са другим Црквама, Државом итд, а не "Глава" још увек непроглашене Православне цркве у Црној Гори. По СПЦ Уставу, Амфилохије је само један од четри потпуно равноправна епископа тамо, никакав поглавар, предстојатељ или било шта.

Поп који комуницира са неким другим владиком јада му се, и преноси шта се дешава у Епархији, обично се сматра шпијуном и надлежни епископ га мрзи и прогони. Сабери два и два.

Pa, dobro, ali gde je patrijarh , sto se ne oglasi, pa ja bih najvise voleo da se patrijarh sam licno ukljuci u celu pricu i Sinod i ostale vladike i onda bi imalo mnogo jasniju situaciju, ovako samo nagadjanja i price..... mislim, brate, kakva sad jos neproglasena Pravoslavna crkva u Crnoj Gori, polako, .... krenuo si bas zestoko, ne znam sta je problem...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И даље немајући сумњу у оном основном - да Амфилохије не намерава да, наводно у дилу са Милом и Вартоломејем, отцепљује Митрополију и прави од ње аутокефалну Цркву - запажам да овде постоје поступци који нису у складу са Уставом СПЦ, па тиме ни са канонима Цркве. По Уставу СПЦ у надлежности Светог Синода је да  " одржава догматско и канонско јединство и сталну везу са осталим православним црквама" (чл. 64). А члан 49. Устава каже да Патријарх "представља Српску православну цркву пред осталим автокефалним Црквама" Дакле, епархијски архијереј не комуницира лично са представницима других помесних Црквама, него та комуникација иде преко  Синода и Патријарха. А то значи да Амфилохије писмо са својим забринутостима око саслуживања Емануила, ПЦУ и Дедејићевог архимандрита упућује Синоду, а онда се Патријарх обраћа Вартоломеју. И Вартоломеј одговара патријарху, а не митрополиту.  Такође, Амфилохије се не договара са Думенковцима о посети  мимо Синода, јер се ради о ствари која је осетљива и тиче се не само Митрополије, него СПЦ у целини, тако да је накнадно обавештавање, по мени, проблематично. Ово се односи, како ја разумем ствари,  и на писмо митр. Онуфрију. Дакле, ако патријарх представља СПЦ пред осталим помесним Црквама, онда то значи да се он обраћа тим Црквама, односно њиховим предстојатељима. Све ово што је радио, самостално, митр. Амфилохије би вероватно могао да ради  да је Митрополија аутономна. Али она то није. Осим тога, сада се види да није било мудро објавити само писмо Думенково, и то скраћено, уместо да се све транспарентно објаснило управо овако као што је написано Онуфрију. Јер истина увек исплива на видело, а онда остаје нелагода због непотребног прећуткивања.  Дакле, ја видим одређене неправилности у поступању митр. Амфилохија које представљају нарушавање јединства СПЦ, у светлу цитираних чланова Устава. Могуће је да постоји још неки акт - некакав устав митрополије, одн. архиепископије, или слично који би могао митрополиту давати оваква овлашћења, али се онда поставља питање усклађености тог устава са уставом СПЦ.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Вукашин рече

OK je to, ali dopustate da Bulovica nazivaju svakakvim imenima. Veceras smo saznali da je cincar koji unistava SPC. 

 

To si ti možda saznao. Ja nisam. A ako i jesi - saznao, mora da si od nekog već "starog" forumaša. Od nekog novopridošlog, u prvoj rečenici, svakako ne. Ili grešim!? Možda

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Милан Ракић рече

To si ti možda saznao. Ja nisam. A ako i jesi - saznao, mora da si od nekog već "starog" forumaša. Od nekog novopridošlog, u prvoj rečenici, svakako ne. Ili grešim!? Možda

Gresis. Novi clan. Kako koji dodje na forum, odmah opljune po ep. Irineju. Eno ti prvi-drugi post na temi...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Вукашин рече

Gresis. Novi clan. Kako koji dodje na forum, odmah opljune po ep. Irineju. Eno ti prvi-drugi post na temi...

Mogoče. Tko radi, taj i greši.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Родољуб Лазић рече

По Уставу СПЦ у надлежности Светог Синода је да  " одржава догматско и канонско јединство и сталну везу са осталим православним црквама" (чл. 64). А члан 49. Устава каже да Патријарх "представља Српску православну цркву пред осталим автокефалним Црквама" Дакле, епархијски архијереј не комуницира лично са представницима других помесних Црквама, него та комуникација иде преко  Синода и Патријарха.
...
Такође, Амфилохије се не договара са Думенковцима о посети  мимо Синода, јер се ради о ствари која је осетљива и тиче се не само Митрополије, него СПЦ у целини

Е, али думенкови, строго гледано, нису друга помесна Црква, они су група грађана који глуме епископе, тако да се са њима може ван Синода и Патријарха а да не се прекрши Устав око односа са другим Црквама. ;) 
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мене интересује да ли је цетињски епископ заиста најстарији у Митрополији да би се назвао архиепископом?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Vladan :::. рече

Е, али думенкови, строго гледано, нису друга помесна Црква, они су група грађана који глуме епископе, тако да се са њима може ван Синода и Патријарха а да не се прекрши Устав око односа са другим Црквама. ;) 
 

Нисам ни раекао да су друга помесна Црква него да се ради о осетљивој ствари која се тиче целе СПЦ, а не само Митрополије. У томе видим разлог.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Родољуб Лазић рече

Нисам ни раекао да су друга помесна Црква него да се ради о осетљивој ствари која се тиче целе СПЦ, а не само Митрополије. У томе видим разлог.

Ама знам, зезам се...

Али, добро је што си за њих рекао да нису помесна Црква јер то може да значи да исто то мислиш и о разним другим њима сличним групама грађана. Зар не? ;) 
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Бездомник рече

Мене интересује да ли је цетињски епископ заиста најстарији у Митрополији да би се назвао архиепископом?

pitae postavljeno u pravo vreme. Sa otklonom od 29 godina. Btrrteee

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Vladan :::. рече

Ама знам, зезам се...

Али, добро је што си за њих рекао да нису помесна Црква јер то може да значи да исто то мислиш и о разним другим њима сличним групама грађана. Зар не? ;) 
 

Зна се које су помесне Цркве.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Amfilohije u pismu pokušava da se pred Rusima opravda zbog susreta sa Evstratijem Zorjom, arhiepiskopom černigovskim i nižinskim, ujedno zamjenikom upravitelja za vanjske crkvene odnose autokefalne Pravoslavne crkve Ukrajine (PCU).

http://www.antenam.net/drustvo/126853-amfilohije-pisao-ruskoj-crkvi-zbog-susreta-sa-ukrajinskim-raskolnikom

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...