Jump to content

Србија уводи право на еутаназију у Грађански законик

Оцени ову тему


Препоручена порука

Србија у закон уводи еутаназију

О легализацији еутаназије у Србији први пут ће се јавно расправљати следеће недјеље на савјетовању „Будвански правнички дани”, од 2. до 6. јуна, које организује Савез удружења правника Србије и Републике Српске

Од  ИН4С  - 30/05/2019 
 
eutanazija Илустрација

Будући грађански законик легализоваће право на достојанствену смрт, сазнаје „Политика”.

Послије двије године расправе владина комисија за израду овог законика одлучила је да у последњој верзији преднацрта пропише одредбу о могућности да обољели од тешких и неизљечивих болести заврше живот на достојанствен начин, својом одлуком или уз сагласност најближих.

 

Право на еутаназију, као право физичког лица на сагласни, добровољни и достојанствени прекид живота, може се изузетно остварити, ако се испуне прописани хумани, психосоцијални и медицински услови. Злоупотреба права на еутаназију ради прибављања неосноване материјалне или друге користи представља основ за кривичну одговорност”, наводи се у члану 86 преднацрта грађанског законика.

 

“ Ако закони гарантују право на достојанствен живот човјека, онда би требало да омогуће и право на достојанствен завршетак живота. Тешко и неизљечиво обољели имао би могућност да одлучи о престанку агоније и стања које је тешко подношљиво и изазива само муке и сажаљење. Комисија је спремна да преузме одговорност за овакав предлог и очекује да ће у јавној расправи бити озбиљних и јаких аргумената за и против еутаназије“, каже проф. др Миодраг Орлић, који је на челу комисије за израду законика.

О легализацији еутаназије у Србији први пут ће се јавно расправљати следеће недјеље на савјетовању „Будвански правнички дани”, од 2. до 6. јуна, које организује Савез удружења правника Србије и Републике Српске.

 

Најављено је да ће бити донијет посебан закон који ће прецизно уредити услове и поступак за остваривање права на еутаназију. Такође, биће неопходне и промjене у Кривичном законику, који прописује кривично дjело убиства из самилости. Легализација еутаназије довешће до брисања ове инкриминације, али ће бити потребно да се другачије предвиди кривична одговорност за случајеве злоупотребе.

„Ова новина изазвала је посебну пажњу не само правника, већ и љекара, психолога и других стручњака, са којима је комисија обавила разговоре. Ријеч је о људском праву које се поштује у многим земљама у свијету. Наравно, вољели бисмо да нико нема потребу за доношењем одлуке о еутаназији, али тешки случајеви намећу потребу да се омогући такво право. У доношењу одлуке и извршењу еутаназије у сваком конкретном случају треба да учествују и правници и љекари и психолози, а многи од њих нису спремни да на овај начин одлучују о животу и смрти“, каже Ратомир Слијепчевић, секретар комисије за израду преднацрта грађанског законика.

Одлука о еутаназији не може се донијети без сагласности онога о чијем је животу и смрти ријеч, али у случајевима када су људи без свјести сагласност могу дати законски заступник и чланови најближе породице.

“ Право на достојанствену смрт представља својеврсно право физичког лица на сагласни, добровољни и достојанствени прекид живота, под стриктно предвиђеним законским условима и уз неопходно и апсолутно поштовање аутономије воље особе која жели да искористи ово право. Досадашњи предсједник комисије за израду грађанског законика, академик проф. др Слободан Перовић, који је преминуо у фебруару ове године, био је против увођења еутаназије, јер је сматрао да још није сазрела свијест о потреби легализације овог права“, наводи Слијепчевић.

Веома строги услови, који ће бити прописани посебним законом, требало би, наглашава, да спријече сваку злоупотребу овог права, чија је сврха да умањи значајне психичке, социјалне и материјалне штетне посљедице људима који се налазе у изузетно тешкој ситуацији услед неизљечиве, односно смртоносне болести.

Поред несумњиво изражене жеље заинтересоване особе, процедура за остваривање права на еутаназију укључује и мишљење стручњака медицинске струке, психолога и социјалних радника, која ће они доставити суду. Коначну одлуку доносио би суд, а еутаназију би извршавали, како каже саговорник листа, специјализовани медицински сарадници.

Право на еутаназију већ више деценија постоји у многим земљама свијета, у виду активне или пасивне еутаназије. У Европи то право је легализовано у Швајцарској, Белгији, Луксембургу и Холандији. Француска је крајем 2015. године донијела посебан закон о седацији смртно болесних особа. У Републици Словенији чак је покренуто потписивање посебне петиције о увођењу овог права у њихов правни систем“, наводе саговорници „Политике” из Комисије за грађански законик. У већем броју држава у САД и у Аустралији ово право се примјењује већ више година. Канада је одобрила еутаназију одлуком свог врховног суда фебруара 2015. године.

„Случај тридесетосмогодишњег Венсана Ламбера у Француској, који је послије тешке саобраћајне несреће 2008. године био седам година непокретан и парализован, са тешким оштећењем мозга, опредијелио је Европски суд за људска права у Стразбуру да 2015. године већином гласова (12 за и пет против) закључи да одлука француског суда о обустави интравенске исхране Ламбера не крши европско право. Тако је суд у Стразбуру признао људско право на достојанствен завршетак живота. То је подстакло многе земље у Европи да признају ово специфично и деликатно право личности“, наглашава Ратомир Слијепчевић.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

wtf је "грађански законик"? 

прекраћивање мука је део живота.

проблем је кад се тако животна тема ставља у законске окове.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, ana čarnojević рече

u kom smislu deo zivota?

у смислу да не сме да постане жртва идеологије... па ни религијске

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 54 минута, александар живаљев рече

људима који се налазе у изузетно тешкој ситуацији услед неизљечиве, односно смртоносне болести.

Ако би се разматрали заиста  ови најтежи случајви, а на памети су ми и сећању неке такве ситуације, јако тешки и језиви примери... Не знам какав став треба заузети поводом питања еутаназије. Чини ми се да сам као човек - за,  а као хришћанин - против. Против док Црква не буде дала свој благослов.   Свакако, у рангу је светих великомученика ко жели и може да издржи те застрашујуће телесне, а још теже, скоро неиздрживе душевне муке, у тренуцима крајњег стадијума најтежих облика рака, затим, људи потпуно непокретних који више не могу да издрже осећај заробености, људи који су потпуно изгубили лице итд... То су муке недостојне човека, равне набијеном на колцу који моли и преклиње да му се муке окончају... 

види 15:04

 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Prvo surogat materinstvo, pa sad ovo... Oni stvarno misle da prave biznis od nasih tela. "Srbija, lider u regionu po broju farmi surogat mama i potpomognute smrti"... 

Zakonski pogotovo u neuredjenoj drzavi poput nase to se ne uvodi tj ni malo nije naivno niti dobronamerno. 

 

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Благовесник рече

Ако би се разматрали заиста  ови најтежи случајви, а на памети су ми и сећању неке такве ситуације, јако тешки и језиви примери... Не знам какав став треба заузети поводом питања еутаназије. Чини ми се да сам као човек - за,  а као хришћанин - против. Против док Црква не буде дала свој благослов.   Свакако, у рангу је светих великомученика ко жели и може да издржи те застрашујуће телесне, а још теже, скоро неиздрживе душевне муке, у тренуцима крајњег стадијума најтежих облика рака, затим, људи потпуно непокретних који више не могу да издрже осећај заробености, људи који су потпуно изгубили лице итд... То су муке недостојне човека, равне набијеном на колцу који моли и преклиње да му се муке окончају... 

Jeste problem teskoca i muka bolesti, narocito ako su bolest i bol postali hronicne , ... ko nije malo osetio na svojoj kozi, stvarno ne zna koliko je tesko :blush: :cmizdrenje: (licno imam preko deset godina hronicnu bolest, pa nesto malo i znam) 

Sta znam, opet, ima ljudi koji nekako izdrazavaju, pa, onda valjda nekako mogu i drugi, .... stvarno imam veliku empatiju (na osnovu svog iskustva) prema teskim bolesnicima, ali, opet kazem, ako mogu neki drugi, trebalo bi i ti neki drugi da izdrze. (koji imaju zelju za eutanaziju)

U vezi vere i crkve, treba covek nekako izdrzati, bilo kako, ipak mi gledamo i na ono sto je preteznije od tela. (ne daj Boze nikom takvo iskusenje muka bolesti...kao sto kazes Blagovesnik, to mu dodje kao i neko mucenistvo i citao sam svetitelji kazu da je podvig nosenja bolesti bez roptanja zaista velika stvar ..)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Boki, to je sve ljudski, al, to oni i zele. Da mi kao ljudi eto razumemo druge ljude koji pate i da stvore klimu kako oni to rade iz empatije eto i zelje da pomognu kao da nikad nije bilo zloupotreba nicega i kao da do skpra u ovoj zemlji nisu kradene bebe zive a proglasavane mrtvima i nikom nista. Jer svi koji se protive tako formulisanom zakonu ispadaju zli, bezosecajni i sta sve ne. 

Ko pri cistoj svesti i zdravoj pameti moze da olako gleda ljude koji se pate?! Pa bre konja uzmes pa ubijes ako je ranjen, a kamoli za covekom nece te srce zaboleti. Al ne peopisujes zakonski mogucnost takvu jer je covek bice sklono zloupotrebama a onda je veca steta nego korist bas zato sto su bolesni ljudi skloni manipulacijama i nemocni da se sami brane... Zato drzava i treba njih pre svega da zastiti od zloupotreba. 

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нема шта Србија да уводи еутаназију јер је сама Србија у постепеној еутаназији још мало па 100 година и не видим да се то мења...
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Јелена011 рече

Boki, to je sve ljudski, al, to oni i zele. Da mi kao ljudi eto razumemo druge ljude koji pate i da stvore klimu kako oni to rade iz empatije eto i zelje da pomognu kao da nikad nije bilo zloupotreba nicega i kao da do skpra u ovoj zemlji nisu kradene bebe zive a proglasavane mrtvima i nikom nista. Jer svi koji se protive tako formulisanom zakonu ispadaju zli, bezosecajni i sta sve ne. 

Ko pri cistoj svesti i zdravoj pameti moze da olako gleda ljude koji se pate?! Pa bre konja uzmes pa ubijes ako je ranjen, a kamoli za covekom nece te srce zaboleti. Al ne peopisujes zakonski mogucnost takvu jer je covek bice sklono zloupotrebama a onda je veca steta nego korist bas zato sto su bolesni ljudi skloni manipulacijama i nemocni da se sami brane... Zato drzava i treba njih pre svega da zastiti od zloupotreba. 

Iskreno da kazem, mene kao hriscanima najvise brine stvar oko spasenja duse, (kao teorijsko i prakticno pitanje)  i zbog toga mislim da je eutanazija problematicna sa stanovista spasenja ili propasti nase duse.

I, zbog toga se zalazem da covek nekako izdrzi do kraja.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Vladan :::. рече

Нема шта Србија да уводи еутаназију јер је сама Србија у постепеној еутаназији још мало па 100 година и не видим да се то мења...
 

Ne uvodi je već je legalizuje, to su dvije najstarije stvari u svijetu koje postoje od početaka čovječanstva pa ih nije ni potreba "uvoditi" dakle su to porodiljstvo/pobačaji i briga za bolesne i umiruće/eutanazija. Ona treća najstarija stvar na svijetu je naravno brak čije naličje je prostitucija. Radi se ustvari o "legalizaciji" tih negativnih vidova ili strana iste te medalje kao što su pobačaji, eutanazija i prostitucija do sada od društva i Crkve osudjivanih kao nepripustnih a čija pozitivna strana su brak, porodiljstvo i briga za bolesne i umiruće. U postepenoj eutanaziji je danas cijela Evropa.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Bokisd рече

Iskreno da kazem, mene kao hriscanima najvise brine stvar oko spasenja duse, (kao teorijsko i prakticno pitanje)  i zbog toga mislim da je eutanazija problematicna sa stanovista spasenja ili propasti nase duse.

I, zbog toga se zalazem da covek nekako izdrzi do kraja.

Pa to mene ne brine. Ko je za to, odredio se prema sebi. Koga nasilno eutanaziraju taj opet krivice nema... Dakle problema nema. Al zloupotreba... 

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 30.5.2019. at 23:53, Bokisd рече

Iskreno da kazem, mene kao hriscanima najvise brine stvar oko spasenja duse, (kao teorijsko i prakticno pitanje)  i zbog toga mislim da je eutanazija problematicna sa stanovista spasenja ili propasti nase duse.

I, zbog toga se zalazem da covek nekako izdrzi do kraja.

Potpisujem, zato se u Češkoj osjetila ogromno velika potreba i potražnja za takozvanim "alfa" kursevima osnova hrišćanskog katihizisa prilagodjena potrebama seniora koji osjećaju da bi im to pomoglo u rješavanju mnogih njihovih ličnih problema vezanih za odlazak tj. kraj života.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Јелена011 рече

Boki, to je sve ljudski, al, to oni i zele.

Koji oni?

пре 9 часа, Јелена011 рече

Al ne peopisujes zakonski mogucnost takvu jer je covek bice sklono zloupotrebama a onda je veca steta nego korist bas zato sto su bolesni ljudi skloni manipulacijama i nemocni da se sami brane...

Pa valjda se zato uvodi zakon, da bi se sprečile zloupotrebe. Po tvojoj logici kod nas ne bi trebalo da bude uopšte zakona jer jelte mi smo skloni zloupotrebi istih.

пре 9 часа, Јелена011 рече

Zato drzava i treba njih pre svega da zastiti od zloupotreba. 

Kako?

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...