Jump to content

Чиме (треба да) се одређује помесност Цркве?

Оцени ову тему


Шта је суштински елемент у помесности једне Цркве?  

6 члановâ је гласало

  1. 1. Шта је суштински елемент у помесности једне Цркве?

    • Географска област
    • Нација
    • Обоје: географска област и нација


Препоручена порука

Гласах за нацију, али у видовићевском смислу, као заједницу хришћанског завета, а не племенско-политичку заједницу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Гласао сам за обоје мада сву све највеће помесне цркве, укључујући и нашу, формиране пре формирања нација у савременом смислу речи. Претпостављам да си хтео да кажеш народ, па сам тако одговорио.

Испоставило се да су се монофизитске цркве формирале тако, а и Охридска архиепископија је обухватала територију где су живели Словени, да би се после распала на помесне цркве, док су остале (=пентархија) остале хомогене.

Испада да је ово за шта сам ја гласао рецепт за пропадљивост. :0212_rolleyes:

Шта ти кажеш? Шта је прави одговор?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево једног текста за читање и размишљање уз ову тему:

https://teologija.net/primat-i-nacionalizam/

 

Било би добро прочитати га без предрасуда, вредновати аргументацију...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Протомајстор рече

Шта ти кажеш? Шта је прави одговор?

У пракси је нација/народ, али мислим да би требало да буде географска област. Да на једном месту/простору буде једна помесна Црква.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да се сви слажемо да нема места етнофилетизму. 

Али поставља се друго питање, ако се водимо географијом, како да се не уништи особеност једног од народа који је присутан на једном географском подручју, да не кажем региону (иначе грозим се од тог комесарског израза)? Како да се заустави мењање идентитета слабијег народа од стране јачег или од стране неке овоземаљске наднационалне силе? Како спречити ту злоупотребу да се под маском есхатона спроведе глобалистичка идеја брисања идентитета?

Господ је рекао апостолима да иду и крсте све народе у име Оца и Сина и Светога Духа. Нигде не стоји да је рекао идите и мењајте им идентитет. Ја остајем ја, именом, презименом. У истом народу у истој култури итд али крштен. 

Мало је наивно очекитати да силе које би да нас учине потрошачима неће злоупотебити "географкси принцип" као и силе које би да нас учине "племенима" , које су реално слабије у односу на прве у овом тренутку, не би искоростиле "национални принцип" за своје циљеве. Ове две силе некада могу и радити заједно.

Нисам гласао ни за једну опцију јер су недоречене и као такве немају смисла. Не бих мењао ништа у овом стању какво је осим што мислим да треба да се објашњава да је Христос дошао за све људе и да се нико због нације неће спасити нити ће се ико спасити ако буде глумио апатрида и и играо се есхатона.

Иначе @Александар Милојков  волео бих да добијем одговор на питање од ономад, о првенству међу апостолима ако је могуће.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...