Jump to content

Pravila - kada sveštenik ne može da služi na sahrani?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Pomoz' Bog!

Mom prijatelju je juče umrlo tek rođeno dijete. Tačnije, beba je umrla iznenada treći dan nakon rođenja.

Kada je otac djeteta otišao kod sveštenika, on mu je rekao da ne može da služi molitvu na sahrani, jer je dijete živjelo manje od 8 dana.

Beba je umrla iznenada, nije se ni slutilo da nešto nije u redu da bi se pozvao sveštenik da krsti dijete.

Zanima me ako neko može da mi objasni kakvo je to pravilo od 8 dana i da li je moguće da crkva nema neku molitvu za takve slučajeve, da ispoštuje porodicu umrle novorođenčadi, a služi se na sahranama osoba koji su izvršili samoubistvo recimo.

Zar je u interesu crkve da gubi vjernike tako, da ne smisli neko rješenje za ovakve situacije?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У Требнику стоји да ако је дијете слабо и не сиса не треба чекати осми дан како неки погрешно говоре, него га треба одмах крстити да не би умрло некрштено. За некрштене на жалост нема опела.

http://hronograf.net/2018/05/09/svestenik-darko-djogo-odlaganje-krstenja-kao-posledica-turbo-folk-poboznosti/?fbclid=IwAR0sLiLj_zEsaz1SghERJiUe_QpkMPLWzY-XhD5fVghGVKy9akAGcKm89SM

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, о.Небојша рече

За некрштене на жалост нема опела.

 

Нема класичног опела, али у Великом Требнику који је издат по благослову Светог Архијерејског Синода, налази се као ДОДАТАК

- Поредак сахране (и спровода) некрштеног детета чији су родитељи Хришћани.

Немам молитвослов сад код себе, јер сам на путу, али то иде отприлике овако:

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

Свештеник отпочиње са Благословен Бог наш, појци или хор - Амин! Затим се износи тело умрлог детета уз појање Свети Боже, Свети Силни, Свети Бесмртни... и врши се спровод  до цркве, или до гроба. Затим, псалам - Блажени су непорочни на путу, тропари, Са дусима праведних, итд... али без јектенија. Такође, чита се Апостол и Еванђеље. Потом свештеник чита једну посебну молитву у којој моли да дете упокоји у наручју Аврама, са возгласом који прославља Господа Бога као Оног у којем упокојено дете налази свој покој! На крају уобичајени Отпуст и остало.

 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, о.Небојша рече

У Требнику стоји да ако је дијете слабо и не сиса не треба чекати осми дан како неки погрешно говоре, него га треба одмах крстити да не би умрло некрштено. За некрштене на жалост нема опела.

http://hronograf.net/2018/05/09/svestenik-darko-djogo-odlaganje-krstenja-kao-posledica-turbo-folk-poboznosti/?fbclid=IwAR0sLiLj_zEsaz1SghERJiUe_QpkMPLWzY-XhD5fVghGVKy9akAGcKm89SM

 

пре 5 часа, Благовесник рече

 

Нема класичног опела, али у Великом Требнику који је издат по благослову Светог Архијерејског Синода, налази се као ДОДАТАК

- Поредак сахране (и спровода) некрштеног детета чији су родитељи Хришћани.

Немам молитвослов сад код себе, јер сам на путу, али то иде отприлике овако:

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

Свештеник отпочиње са Благословен Бог наш, појци или хор - Амин! Затим се износи тело умрлог детета уз појање Свети Боже, Свети Силни, Свети Бесмртни... и врши се спровод  до цркве, или до гроба. Затим, псалам - Блажени су непорочни на путу, тропари, Са дусима праведних, итд... али без јектенија. Такође, чита се Апостол и Еванђеље. Потом свештеник чита једну посебну молитву у којој моли да дете упокоји у наручју Аврама, са возгласом који прославља Господа Бога као Оног у којем упокојено дете налази свој покој! На крају уобичајени Отпуст и остало.

 

O. Nebojsa, ne bilo Vam zapovedjeno, mozete li saznati ko je nadlezni svestenik ovih jadnih ljudi, pa da ga pozovete I bratski zamolite da bude uz njih I da na sahrani odrzi molitve koje su ovde navedene u Velikom Trebniku? Ne dajte svoja stada, nepomjaniku, vec da se roditeljska muka I nesreca preobrazi u veru zivu, zivoga Boga.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zao mi je svakog deteta koje se upokoji nekrsteno. Gospod da ih primi u narucje svoje. I sama sam sahranila dva nekrstena prevremeno rodjena bratanca. Citala sam molitve i psalme dok su mali kovceg sahranili ovde u Holandiji. Prvo Mitra, posle i Gavrila. Trebalo je to preziveti. Ja znam da su oni sad sa Gospodom :351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 42 минута, "Tamo daleko" рече

navedene u Velikom Trebniku

Налази се у штампаном, допуњеном издању из 2011. године, са благословом Светог Архијерејског Синода. И пише да се ово издање ТРЕБНИКА користи у богослужењу наше Цркве док се не појави текст званичног превода Комисије САС СПЦ. 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 42 минута, "Tamo daleko" рече

 da na sahrani odrzi molitve koje su ovde navedene u Velikom Trebniku

Да, али он може да каже да је то тако у пракси код Грка - Јеладска Црква, нешто слично код Руса и других, али да је код нас то далеко од обавезујућег правила :/

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Благовесник рече

Налази се у штампаном, допуњеном издању из 2011. године, са благословом Светог Архијерејског Синода. И пише да се ово издање ТРЕБНИКА користи у богослужењу наше Цркве док се не појави текст званичног превода Комисије САС СПЦ. 

Hvala ti za ovo pojasnjenje. Pa ako tako pise, tako bi trebalo da se postavi svestenik, pa neka I potrazi blagoslov svog vladike! Sve - samo da se spasu poverena im pastva! Mi se bavimo svima drugima samo ne sami sebi; pazi dok se ne pojavi tekst zvanicnog prevoda komisije SAS, pa onda Ustav , pa sta sve ne.... ali ne to se odlaze u nedogled jer cedimo komarce po drugim pomesnim crkvama. A ovamo narod na duhovnu giljotinu! Da sednes I places I molis se Ocu Nebeskom da nas urazumi I oBozi!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, gsubotic рече

Kada je otac djeteta otišao kod sveštenika, on mu je rekao da ne može da služi molitvu na sahrani,

Ne treba se ljutiti na svestenike, mnogi i ne znaju za dopunjeno izdanje trebnika, ni nas svestenik tada nije znao, sve se iznenada desilo, kao i kod vaseg prijatelja i onda se mora delati, nema cekanja, i organizovanje sahrane i sve ostalo.Neko mora biti jak, iako je tesko. Nema utehe za roditelje, samo vreme...dace Bog da bude jos dece, kao i mom bratu, posle godina tuge i patnje, dobise sina koji je evo napunio godinu dana, hvala Bogu, zdrav i veseo. Ne treba odustajati, a najmanje okrenuti ledja crkvi nasoj, nasem Gospodu. Sad jeste tesko, ali mora se napred, uz Boziju pomoc i s Bogom. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зависи и од Владике, јер код нас у многим епархијама за то  мора да се траже одобрења.

:) Србија, брале, не може ништа да иде лако...

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 часа, gsubotic рече

Pomoz' Bog!

Mom prijatelju je juče umrlo tek rođeno dijete. Tačnije, beba je umrla iznenada treći dan nakon rođenja.

Kada je otac djeteta otišao kod sveštenika, on mu je rekao da ne može da služi molitvu na sahrani, jer je dijete živjelo manje od 8 dana.

Beba je umrla iznenada, nije se ni slutilo da nešto nije u redu da bi se pozvao sveštenik da krsti dijete.

Zanima me ako neko može da mi objasni kakvo je to pravilo od 8 dana i da li je moguće da crkva nema neku molitvu za takve slučajeve, da ispoštuje porodicu umrle novorođenčadi, a služi se na sahranama osoba koji su izvršili samoubistvo recimo.

Zar je u interesu crkve da gubi vjernike tako, da ne smisli neko rješenje za ovakve situacije?

Прво морам изјавит моје саучешће, ако прочитате пажљиво овај текст доле, видет ћете да свештеник и не мора да одржи опело. Јер заправо ако погледате дубље, Исуса Христа је крстио Јован Крститељ. А ко је крстио Јована? за којег је сам Исус Христос рекао да је већи од њега (мислећи на себе). Па анђели су га крстили, код Грка имамо примере да анђели крсте људе који се нађу једини преостали православци међу муслимане...

Извор текста манастир Лепавина: http://www.manastir-lepavina.org/vijest.php?id=1328

Sveto Pismo nam ništa ne govori o zagrobnom udelu beba. O tome govori Predanje Svete Crkve. Nema sumnje u to da krštene bebe nasledjuju Carstvo Nebesko. A evo kakav je udeo nekrštenih beba. Sveti Oci o tome različito govore. Grigorije Niski, ne procenjujući uticaj naslednog greha smatra da duše beba koja su umrle, mogu da dostignu punu meru blaženstva. Blaženi Avgustin ide po tom pitanju u drugu krajnost: “nikakvo večno spasenje, van večnog Hristovog spasenja nije obećano bebama. Ono im nije obećano ni Svetim Pismom kome se daje prvenstvo u svakom ljudskom rasudjivanju”. Ne treba ni reći da se duh ove izjave malo slaže sa predstavom o Tvorčevoj milosti i čovekoljublju. Očigledno je da najtačnije crkveno mišljenje po tom pitanju iznosi sveti Grigorije Bogoslov: “Drugi čak nemaju mogućnosti da prime darove krštenja ili zbog maloletstva ili zbog sticaja nekih drugih okolnosti koje od njih ne zavise, i zbog kojih se ne udostojavaju blagodati. Poslednje pravedni Sudija neće ni proslaviti ni kazniti, jer iako nisu ni zatvoreni nisu ni zli i najviše su sami pretrpeli, nego što su učinili štete, jer nije svaki nedostojan kazne, dostojan i časti”.

Sveti Grigorije pretpostavlja da se bebe nalaze u nekom trecem neodredjenom stanju, koje se razlikuje od stanja osude, kao i od stanja proslavljanja. To pitanje nije dovoljno tačno rešeno u bogosloviji, ali i pored svega Crkva ne deli krajnosti blaženog Avgustina koji smatra da se nekrštene bebe neizbežno upućuju u ad. Avraamovo Naručje je to mesto u adu gde su pre Hristovog dolaska dospevali upokojeni starozavetni pravednici. Tamo je bio i Mojsije, Isus Navin i svi oni koji nisu bili osudjeni na mučenja zbog svog pravedničkog života. Adske muke nisu bile na tom mestu. Posle Svog proslavljenja Hristos Spasitelj je sišao u ad, izveo je odatle pravednike i odveo ih u Carstvo Nebesko. 

 

пре 17 часа, gsubotic рече

Zar je u interesu crkve da gubi vjernike tako, da ne smisli neko rješenje za ovakve situacije?

Значи сама Црква каже, Свети Августине, ниси достојан да решаваш те дилеме... Не сме верник да дозволи да му човек-свештеник-теолог, украде веру. Мој пријатељ је такође изгубио дете не-крштено. Јер се нашао у иностранству у том моменту а дете се угушило јер га је мајка лоше поставила у креветац да спава...

Ја сам бавећи се неким другим питањима наишао да су до 20-ог века у Боку Которску не-крштена деца и код православаца и код римокатолика сахрањивана или у дворишта манастира или изван дворишта манастира, некад и црквених гробља. Нисам нигде чуо податак да ли је или није било опела тада. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, "Tamo daleko" рече

 

O. Nebojsa, ne bilo Vam zapovedjeno, mozete li saznati ko je nadlezni svestenik ovih jadnih ljudi, pa da ga pozovete I bratski zamolite da bude uz njih I da na sahrani odrzi molitve koje su ovde navedene u Velikom Trebniku? Ne dajte svoja stada, nepomjaniku, vec da se roditeljska muka I nesreca preobrazi u veru zivu, zivoga Boga.

Чини ми се да ипак превише од мене тражите, јер нисам толико прозорљив да знам о ком се пароху ради, јер нигдје у тексту нема гдје ти ожалошћени родитељи живе.

Тешке су то ствари, али је прије још строже било, таква се дјеца нису сахрањивала у гробљу, него испод неке воћке, па су после баке говориле да се около не гази и не сијече стабло,  јер је то био и споменик. Слично се догађало за вријеме протеклог рата кад су некрштени борци гинули, па ако свештеник одбије опело, онда је било пријетњи оружјем, мржње....

Многе ствари су које треба разријешити, као опело оних који су или ће бити кремирани, Причешће ван поста, вјенчање у посту и Свијетле седмице, као и кад се дају, а кад не дају парастоси, даће....

Све је то посао једног Сабора иако има оних правила из 80-их да синови славе , ако су у посебном домаћинству иако им је отац жив, да се сдлави и у жалости, да нема побратимстава, посестринстава, али неки неће за то да знају.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, о.Небојша рече

Чини ми се да ипак превише од мене тражите, јер нисам толико прозорљив да знам о ком се пароху ради, јер нигдје у тексту нема гдје ти ожалошћени родитељи живе.

Od Vas se ne trazi "prozorljivost" oce. Evo, ovim putem - pitajte @gsubotic ako zelite. 

пре 10 минута, о.Небојша рече

Тешке су то ствари, али је прије још строже било, таква се дјеца нису сахрањивала у гробљу, него испод неке воћке, па су после баке говориле да се около не гази и не сијече стабло,  јер је то био и споменик. Слично се догађало за вријеме протеклог рата кад су некрштени борци гинули, па ако свештеник одбије опело, онда је било пријетњи оружјем, мржње....

Da li ovi horror  primeri iz proslosti opravdavaju danasnje stanje/nameru/pastirstvovanje?

пре 11 минута, о.Небојша рече

Многе ствари су које треба разријешити, као опело оних који су или ће бити кремирани, Причешће ван поста, вјенчање у посту и Свијетле седмице, као и кад се дају, а кад не дају парастоси, даће....

Slazem da puno toga treba resiti, ali sada ne govorimo o tome; mozda jedan od narednih 100 godina na SAS ce se I ove stvari resiti.

пре 13 минута, о.Небојша рече

иако има оних правила из 80-их да синови славе , ако су у посебном домаћинству иако им је отац жив, да се сдлави и у жалости, да нема побратимстава, посестринстава, али неки неће за то да знају.

Mozda ce SAS odluciti da obrazuje neko Obicajno odeljenje, pa da izadjemo iz nominalnih sfera nase vere...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 39 минута, Аристарх рече

Не сме верник да дозволи да му човек-свештеник-теолог, украде веру.

:skidamkapu:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...