Jump to content

Опело над пепелом Мирјане Марковић

Оцени ову тему


Препоручена порука

Верујем да су сви форумаши упознати са чињеницом да је ономад преминула супруга слободана милошевића, другарица мирјана марковић.

1396987_0402-profimedia_ff.jpg?ver=15178

Као и обично, медији у Србији су, свако на начин свог вајба, од тога направили некакву вест; 

заправо, претходних дана су се таблоидни (д)новинари "утркивали" са, поред иначица из живота преминуле другарице и начином на који ће се извршити њезин последњи испраћај...

Како год било, јавности је предочено да је из Москве, "под липу у авлији породичног дома у Пожаревцу" где су сахрањени посмртни остаци мужа јој, данас стигла урна са прахом јој, те да су, како јавља (између осталих) режимски таблоид "Информер", пре полагања урне свештеници браничевски епархије - "урни одржали опело"?!

jhh.jpg

https://informer.rs/vesti/drustvo/431931/video-sahranjena-mira-markovic-pozarevcu-cuvenu-rusku-pesmu-ispracena-vecni-pocinak

Да ли је у сразу са канонско-литургичком праксом, те ставом Цркве о опелу, уопште било могуће учинити такво што?

Да ли је требало опело учинити над телом-пре спаљивања, те ако јесте, што је значио чин над пепелом у пожаревачкој авлији?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако је вест кад неко угради силиконе, онда је свакако вест и то кад премине супруга бившег председника, ма шта о њој мислили.

Изненађен сам да је опело уопште одржано. Мислио сам да је она била атеисткиња.

СПЦ у начелу забрањује кремацију, али уступци се праве под одређеним условима. На пример, ако породица није у стању да приушти гробно место, или снесе трошак преноса тела. Такође, кремација је дозвољена и ако постоји ризик од ширења неке заразе. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

...или просто даш паре и све може.

Ако си пао, немој да се каљаш; ако си се укаљао, немој да се ваљаш! —Св. Јустин Ћелијски
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Хаеул рече

Ако је вест кад неко угради силиконе, онда је свакако вест и то кад премине супруга бившег председника, ма шта о њој мислили.

Изненађен сам да је опело уопште одржано. Мислио сам да је она била атеисткиња.

СПЦ у начелу забрањује кремацију, али уступци се праве под одређеним условима. На пример, ако породица није у стању да приушти гробно место, или снесе трошак преноса тела. Такође, кремација је дозвољена и ако постоји ризик од ширења неке заразе. 

Da! Na neki način se snishodi, da tako kažemo. No, pitanje za praktičare glasi, da li se opelo čini nad telom ili se u snishođenju to može uraditi i nad pepelom?

A opet, sve u kontekstu onoga što je javnost mogla videti. U smislu, možda je tako i bilo, tj. da je opelo održano u Moskvi pre spaljivanja posmrtnih ostataka, a da je ovih 10-ak sekundi snimka samo neki zabeležen detalj trebe prilikom polaganja urne. Tj., nije bilo opelo (možda)...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Милан Ракић рече

Da! Na neki način se snishodi, da tako kažemo. No, pitanje za praktičare glasi, da li se opelo čini nad telom ili se u snishođenju to može uraditi i nad pepelom?

A opet, sve u kontekstu onoga što je javnost mogla videti. U smislu, možda je tako i bilo, tj. da je opelo održano u Moskvi pre spaljivanja posmrtnih ostataka, a da je ovih 10-ak sekundi snimka samo neka zabeležen detalj trebe prilikom polaganja urne. Tj., nije bilo opelo (možda)...

Може и над пепелом. Проблем је сам чин добровољног спаљивања, а не то што се природа земних остатака мења. Разуме се, једно не иде без другог, али мислим да разумете о чему говорим.

Такође, управо проверих, и ако је веровати медијима, опело је обављено уз благослов епископа, како прописи и налажу. Значи, ово просто не стоји:

пре 6 минута, gavrosaurus рече

...или просто даш паре и све може.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шешељу се не може веровати на реч. Претпостављам да је ово само још један од његових покушаја да стави себе у центар пажње, јер тешко да би неко ко живи у Москви, поред Подворја СПЦ, морао да се обраћа неком тамо Шешељу у далеком Београду.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Sofija_ рече

Gde to pise?

Upravo zbog toga i tema

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Sofija_ рече

Gde to pise?

А где пише да не може, молићу? Зар озбиљно мислите да у нашој Цркви влада такав фарисејски дух, да би се некоме ускратило опело само зато што је, рецимо, био спаљен како би се спречило ширење неке болести, а свештеника није било, или није било могућности да он изврши опело над телом преминулог без излагање себе опасности од заразе?

Опет понављам, проблем није то што се тело претвара у прах, који ће свеједно постати, већ то што бира да му тело буде оскрнављено. Црква сматра да је спаљивање тела непоштовање према телу, које је дар Божији. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Хаеул рече

А где пише да не може, молићу? Зар озбиљно мислите да у нашој Цркви влада такав фарисејски дух, да би се некоме ускратило опело само зато што је, рецимо, био спаљен како би се спречило ширење неке болести, а свештеника није било, или није било могућности да он изврши опело над телом преминулог без излагање себе опасности од заразе?

Опет понављам, проблем није то што се тело претвара у прах, који ће свеједно постати, већ то што бира да му тело буде оскрнављено. 

Naravno da ne. No, drugarica marković nije preminula u Severnoj Koreji npr....

Prosto, ajd da kažemo, pitanje je tehničko. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Хаеул рече

А где пише да не може, молићу? Зар озбиљно мислите да у нашој Цркви влада такав фарисејски дух, да би се некоме ускратило опело само зато што је, рецимо, био спаљен како би се спречило ширење неке болести, а свештеника није било, или није било могућности да он изврши опело над телом преминулог без излагање себе опасности од заразе?

Опет понављам, проблем није то што се тело претвара у прах, који ће свеједно постати, већ то што бира да му тело буде оскрнављено. Црква сматра да је спаљивање тела непоштовање према телу, које је дар Божији. 

Али ММ није била носилац никакве заразе, верујем да је својом вољом кремирана. Зашто опело у том случају? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 41 минута, Милан Ракић рече

Naravno da ne. No, drugarica marković nije preminula u Severnoj Koreji npr....

Prosto, ajd da kažemo, pitanje je tehničko. 

Авионски превоз посмртних остатака може да кошта и до $20.000. Највећи део тог трошка није оно што се плаћа превознику, већ низ споредник издатака. Шта ми, реално, знамо о финансијском положају њене деце?

А можда је разлог био нешто сасвим друго. Ја сам навео мени познате валидне разлоге за даваље благослова, а сасвим је могуће да постоје и други.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Предраг М рече

Али ММ није била носилац никакве заразе

Milan Rakic prevrce ocima...:smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...