Jump to content

Нестварни талент Димаша Кудајбергена - глас распона 6 октава!

Оцени ову тему


obi-wan

Препоручена порука

 

  • Свиђа ми се 1

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Kafanski amater

Juce bas slusao - vrhunska muzika. Nas`o sam prevod da vidim o cemu je i vidim da je patriotska pesma. :ok:

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Kafanski amater

A slusaj ovo, isto je patriotska narodna. Mozda i nesto najbolje sto sam cuo do sad, tesko je da se izdvoji.
Uzivo iz njegovog kucnog studija, jer se tad nije moglo na festival zbog blokada.

...

 

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мало ћу засметати, али не по питању пјевања и музике, у позадину ћу и ја слушати Димаша, а осврнућу се само на тих несретних 6 октава.

Те бајке о октавама су настале још у вријеме полуписмених рокера - ваљда нису знали, чиме друго да се шамарају? (На страну, што је распон гласа најмање битан у тој причи.) Тих шест октава би покрило све гласове, и мушке и женске, и ишло скоро двије октаве преко тога.

„Људски гласови могу певати тонове у обиму отприлике од Ц до ц3...“ (Проф. Др Кристина Плањанин-Симић, Основе музичке писмености).

То значи да сви гласови, од баса, до сопрана, стају у те 4 октаве: велика (од Ц), мала, прва и друга - (до ц3). Те границе се могу помјерати, наравно, али с неких пар тонова, и што је још битније, нема тог гласа који их може помјерити и на једној и на другој страни. Неки сопран, нпр. пјеваће и више тонове од ц3, али на другој страни неће никад успјети да отпјева басове из велике октаве и приђе тој граници. И обратно, ако уопште постоји бас који улази у контра октаву - ту још нижу од велике, тај једино може проскичати високе тонове на другој страни, и неће никад прићи ц3.

Нема гласа, дакле, који неће стати у те 4 октаве. Питање је, само, да ли неки може и покрити читаву ту четврту по распону? А петој већ ниједан неће ни примирисати, колико-толико чист (не причам, значи, о разним фалсетима и спорадичним звуковима, који можда јесу а можда и нису пјевање, али је човјек свакако у стању да их произведе).

Пластично приказано, за распон од 5 октава би требало на једној страни имати Чангаловића, са најтежим могућим басом, а на другој Марију Калас, све да пуцају чаше. И опет би тешко натегли цијелих пет октава, осим можда фалсетима.

То све се, подвлачим, ни најмање не тиче Димашевог пјевања, већ само тих шест октава које нико никад неће отпјевати. Једино можда ја, да поједем клавир и подригнем у контра октави, па се спустим на кољена, цвилећи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...
On 17.7.2021. at 0:38, slovoA рече

Једино можда ја, да поједем клавир и подригнем у контра октави, па се спустим на кољена, цвилећи.

Генијални крешендо на крају коментара! :)

Приручник 'О Божанственој Литургији' светог Јована Златоустог - збирка одабраних светоотачких и савремених текстова, који објашњавају лепоту схватања и учествовања у Божанственој Литургији!
Цена 330,00 дин./ком. + ПТТ или +381 (0)63 839 6761

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 17.7.2021. at 0:38, slovoA рече

Једино можда ја, да поједем клавир и подригнем у контра октави, па се спустим на кољена, цвилећи.

Па ено Димаш се спустио на колена па отпевао то, мада и сам каже да му то није била намера него је више импровизовао јер није успео да отпева нешто што је хтео па је спонтано убо тај пиштећи тон али са вибратом

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 months later...

 

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

 

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...