Jump to content

Зашто као научник верујем у Бога?

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван

Препоручена порука

  • Гости
Guest свештеник Иван

Видиш, ја уопште не мислим да је Бог створио свет тек тако... одакле ти то?

Па управо све говори да није Бог створио свет тек тако, него да човек буде срећан у њему, да буде пун живота и радости, а то јемогао само као слободан човек. Позивам Те да се прикључиш предавању нашега Аце Милојкова у четвртак на TeamSpeaku, баш ће о овоме бити речи. Наравно, ако желиш да слушаш...

Заоста је мучно више слушати да нас који верујемо у Бога (мислим на православне хришћане који се трудимо да наша вера буде на трдом темељу), доживљавају атеисти тако инфантилно. Хајде, напни се мало, послушај и другу страну па доноси суд, немој да Ти мера буде само Ден Браун и Ричард Докинс. Има људи који другачије мисле и доживљавају ову стварност, а нису луди, дебили, идијоти, како нас ките атеисти.

Заправо, могу и да ме називају како хоће, ја се не љутим. Оно шта ја носим као православни хришћанин нико ми никада неће моћи одузети.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 45
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Проблем није у логици, него у онтологији.

Негде скоро (можда чак и овде на форуму), прочитао сам занимљиво размишљање неког научника да је вероватноћа случајног или "стихијског" настанка ОВАКОВОГ света и ОВАКВИХ облика живота какве ми данас познајемо, једнака могућности да торнадо сруши фабрику мерцедеса, а да вртлог из расутих делова састави мерцедесово возило по доследној спецификацији. На жалост, пракса је показала да логички козмолошки докази немају утицаја на људе који су онтолошки формирали тзв. "атеистички" став.

Без обзира на доказе било какве врсте с којима су се овакви људи суочавали, они су развили "одбрамбени механизам" псеудо-рационализације (а заправо релативизације) сваког аргумента о постојању Делатног и Личног, дакле Живог Бога у свету. Њима је, најчешће, онтолошки потребан привидан осећај слободе, који настаје из неусловљености било каквог односа према неком Творцу. Зато се и најочигледнији силогизми олако поричу и релативизују.

Вера јесте ствар једног животног избора - и то не било каквог, него онтолошког. Признавањем постојања творца, признаје се мноштво ствари - одрицање од "инхерентног" божанства виђеног у самој људској природи (што се манифестује кроз све облике идолатрије и блудолатрије), признања постојања више стварности од сопствене - што отвара могућност (па и потребу), одрицања од себичности, зависти, а усвајање концепта љубави, пожртвовања, праштања... Процес превазилажења змијине лажи изречене у Рају о човеку који је инхерентно (а не благодатно) боголик, често је толико болан и захтеван, да је привидно лакши "излаз" остати адепт реалности уместо вајар реалности, тиме што ће Бог бити отписан као "апстракција..." Атеизам је онтолошко определење за очајање бихејвиорално-биолошког одсуства Смисла - зато што сваки покушај спознаје Смисла захтева небројене жртве, које ми најчешће називамо "ношењем сопственог крста." Многи се опредељују за привидно лакши пут одбацивања тог тешког бремена, не желећи да схвате да пут индивидуалног Васкрсења у живот вечни води искључиво преко наше личне, животне Голготе. Они који имају илузију да одбијају ход тим путем, остају распети између непремостивог понора својих жеља и својих могућности...

Примери набројани на почетку јесу сјајни, али, уверен сам да су корисни само за оне од нас који су свој онтолошки избор жртвено освестили.

Natus est Dei Filius, non pudet, quia pudendum est; et mortuus est Dei Filius, prorsus credibile est, quia ineptum est; et sepultus resurrexit, certum est, quia impossibile.

(De Carne Christi V, 4)

http://www.tertullian.org/library.htm

Link to comment
Подели на овим сајтовима

sveštenik Ivan

Видиш, ја уопште не мислим да је Бог створио свет тек тако... одакле ти то?

pa , to ti vraćam podmetanje  :cmizdrenje:

ni ja nisam mislio "tek tako" , a ti mi podmetnu to ...

Па управо све говори да није Бог створио свет тек тако, него да човек буде срећан у њему, да буде пун живота и радости, а то је могао само као слободан човек.

mislio sam na sam čin stvaranja , a ne na razloge ...

Позивам Те да се прикључиш предавању нашега Аце Милојкова у четвртак на TeamSpeaku, баш ће о овоме бити речи. Наравно, ако желиш да слушаш...

rado , ali ... sprečen sam (još par dana samo sam ovde na forumu)

Заоста је мучно више слушати да нас који верујемо у Бога (мислим на православне хришћане који се трудимо да наша вера буде на тврдом темељу), доживљавају атеисти тако инфантилно. Хајде, напни се мало, послушај и другу страну па доноси суд, немој да Ти мера буде само Ден Браун и Ричард Докинс. Има људи који другачије мисле и доживљавају ову стварност, а нису луди, дебили, идијоти, како нас ките атеисти.

Заправо, могу и да ме називају како хоће, ја се не љутим. Оно шта ја носим као православни хришћанин нико ми никада неће моћи одузети.

Ma , u redu je ...

Samo meni nije jasno zašto se trudite (kao i sa ovim tekstom) da "dokažete" da ima boga !

Verujete u to i ... kraj priče !

Хајде, напни се мало, послушај и другу страну па доноси суд, немој да Ти мера буде само Ден Браун и Ричард Докинс.

da se pravim da nisi nikada napisao ovo ? (zbog nedobronamernosti)

.

www.ulicni-muzicar.blogspot.com [ izvol'te... ]

.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Негде скоро (можда чак и овде на форуму), прочитао сам занимљиво размишљање неког научника да је вероватноћа случајног или "стихијског" настанка ОВАКОВОГ света и ОВАКВИХ облика живота какве ми данас познајемо, једнака могућности да торнадо сруши фабрику мерцедеса, а да вртлог из расутих делова састави мерцедесово возило по доследној спецификацији. На жалост, пракса је показала да логички козмолошки докази немају утицаја на људе који су онтолошки формирали тзв. "атеистички" став.

Овакво размишљање је од британског научина Фред Хојла. Он је први исмијао теорију великог праска, назваши је из ироније "Биг Бенг". Његова је чувена изјава: "Да је већа вероватноћа да торнадо прешавши преко гомиле жељеза на отпаду формира боинг 747 него што је вероватноћа да је универзум настао из великог праска".

Наравно изјава једног уваженог научника у свету науке није имало нимало одјека, и никад се нико није запитао над ово суштом чињеницом. Изјава Фреда Хојла је тако проста а суштински ма своју потврду и у нацуи, јер наука не познаје ниједну физикалну силу која има стваралачки карактер.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Научници о Богу

Две врсте људи знају Бога:

људи са смиреним срцем,

свеједно да ли су паметни или глупи,

и људи доста разумни.

Само људи горди и осредње паметни не знају за Бога.

Немогућно је само разумом схватити

шта је Бог и шта је душа у човеку;

исто тако тешко је замислити да Бога нема

и да нема душе у човеку.

Сва противречја,

која више од свега,

највероватније,

xоће да ме удаље

од позиције религије

више од свега су ме привела к њој.

Паскал

Господе,

не тражим благодат коју је имао Павле,

нити милост коју је имао Петар,

него Те молим за помиловање које си дао

ономе разбојнику на крсном дрвету.

Коперник

Молим Бога да бди над тобом.

А ти Га у мислима увек имај пред собом,

као што то чине твој отац и твоја мати.

Пјер-Симон Лаплас

Бог мора постојати

јер без Њега се не би могло разумети

ни откуд је материја

нити откуд законитости у њој.

Кант

Не, ја не верујем да постоји Бог.

Но, ја знам да Он постоји!

И то ми је једино знање

што има неку вредност

од свег мог знања.

Пупин

Што више истражујем космос

све више вјерујем у Бога.

Ајнштајн

Има нечег узвишеног

у таквом гледишту на живот,

у коме је толико усађених моћи,

а које је Творац у почетку удахнуо

у само неколико облика

или само у један облик.

Почетак ланца развитка живог света,

прва карика његова,

прикована је к Престолу Свевишњега.

Чарлс Дарвин

Ја сам хришћанин

што значи да вјерујем у божанство Христа,

као и Тихо де Брахе, Коперник, Декарт, Њутн, Лајбниц, Паскал...

као сви велики астрономи и математичари прошлости.

Огистен Луј Коши

Није никаква случајност

што су баш највећи умови свих времена

били и дубоко религиозни...

Између науке и религије

нема никакве противречности.

Оне имају заједничку лозинку:

Напред ка Богу.

Макс Планк

Дар менталне снаге долази од Бога,

узвишеног бића,

и ако концентришемо мозак на ту истину, почињемо да живимо у складу

са овом моћном силом.

Никола Тесла

Ако се твоје очи твоје

заслепе од сунца,

нећеш казати да нема сунца.

Нећеш рећи ни да нема Бога,

ако се разум твој

збуњује и губи

кад хоћеш да схватиш

почетак и узрок свега.

Ангелус

ЊУТН О ВАСКРСЕЊУ МРТВИХ

Једном су запитали Њутна: “Како је могуће да тела мртвих, одавно распаднута, поново постану тела својих душа?”

На то је научник помешао гвоздене опиљке са земљом и упитао своје саговорнике: “Ко може да издвоји из прашине и састави ове гвоздене опиљке?”

Одговор није добио.

Онда је Њутн узео магнет и принео га мешавини. Настало је комешање честица. Опиљци гвожђа почели су се хватати за магнет и једни за друге.

У прашини није остало ни молекула гвожђа.

Тада Њутн рече присутнима: “Онај, који је оволику силу дао мртвом камену, зар Он не може дати такву моћ нашим душама када буде требало да се обуку у своја прослављена тела?”

Бројеви мојих

математичких рачуна

потпуно се слажу с кретањем звезда

и тако све јасније откривају величину безграничне мудрости.

Па зато слава ти, Боже, Сведржитељу,

што си нам дао силу и моћ да гледамо и разумемо путеве твоје.

Истински Бог је жив,

разуман и свемогући Бог.

Уколико човек

дубље продире

у тајне природе,

утолико се јасније открива

Јединство Предвечног Плана.

Њутн

Да сам славуј,

вршио бих дужност славуја;

да сам лабуд,

чинио бих оно шта лабуд чини,

али, будући да сам ја разумно биће,

морам Бога славити.

Епиктет

Две ствари ми кажу да има Бога:

звездано небо нада мном

и морални закон у мени.

Кант

Ја сам ван себе од дивљења

и изјављујем Богу

своју бескрајну захвалност,

што је благоизволео

да буду, преко мене,

откривена тако велика

и до сада непозната чуда.

Галилеј

Наука и религија

су рођене сестре,

кћери Свевишњег Родитеља…

Ломоносов

Што се више занимам

изучавањем природе,

тим више се заустављам

у страхопоштовању и запрепашћењу

пред делима Творца.

Пастер

О, велик је Господ наш

и велика је Његова моћ

и мудрости Његовој нема граница.

И ти, душо моја,

пој славу Господу Твојем

целог твог живота.

Кеплер

При сваком испитивању

ми откривамо

јасније доказе

предострожности, силине и мудрости творачког разума Божијег.

Лајел

Само са познањем Господа

и по темељном изучавању Новог Завета

ја сам почео схватати

смисао историје.

Милер

Само полузнање

приводи људе ка безбожништву.

Нико не одриче постојање Божије,

осим оних,

којима је то корисно.

Бекон

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

Негде скоро (можда чак и овде на форуму), прочитао сам занимљиво размишљање неког научника да је вероватноћа случајног или "стихијског" настанка ОВАКОВОГ света и ОВАКВИХ облика живота какве ми данас познајемо, једнака могућности да торнадо сруши фабрику мерцедеса, а да вртлог из расутих делова састави мерцедесово возило по доследној спецификацији. На жалост, пракса је показала да логички козмолошки докази немају утицаја на људе који су онтолошки формирали тзв. "атеистички" став.

Овакво размишљање је од британског научина Фред Хојла. Он је први исмијао теорију великог праска, назваши је из ироније "Биг Бенг". Његова је чувена изјава: "Да је већа вероватноћа да торнадо прешавши преко гомиле жељеза на отпаду формира боинг 747 него што је вероватноћа да је универзум настао из великог праска".

Наравно изјава једног уваженог научника у свету науке није имало нимало одјека, и никад се нико није запитао над ово суштом чињеницом. Изјава Фреда Хојла је тако проста а суштински ма своју потврду и у нацуи, јер наука не познаје ниједну физикалну силу која има стваралачки карактер.

Elektromagnetna sila sklapa slozene molekule od atoma.

Vas dvojica bi pod hitno trebali da uzmete da prelistate osnove prirodnih nauka. Ako drugo

ne makar vikipediju.

Ovo nije provokacije nego dobronameran savet.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Негде скоро (можда чак и овде на форуму), прочитао сам занимљиво размишљање неког научника да је вероватноћа случајног или "стихијског" настанка ОВАКОВОГ света и ОВАКВИХ облика живота какве ми данас познајемо, једнака могућности да торнадо сруши фабрику мерцедеса, а да вртлог из расутих делова састави мерцедесово возило по доследној спецификацији. На жалост, пракса је показала да логички козмолошки докази немају утицаја на људе који су онтолошки формирали тзв. "атеистички" став.

Овакво размишљање је од британског научина Фред Хојла. Он је први исмијао теорију великог праска, назваши је из ироније "Биг Бенг". Његова је чувена изјава: "Да је већа вероватноћа да торнадо прешавши преко гомиле жељеза на отпаду формира боинг 747 него што је вероватноћа да је универзум настао из великог праска".

Наравно изјава једног уваженог научника у свету науке није имало нимало одјека, и никад се нико није запитао над ово суштом чињеницом. Изјава Фреда Хојла је тако проста а суштински ма своју потврду и у нацуи, јер наука не познаје ниједну физикалну силу која има стваралачки карактер.

Elektromagnetna sila sklapa slozene molekule od atoma.

Vas dvojica bi pod hitno trebali da uzmete da prelistate osnove prirodnih nauka. Ako drugo

ne makar vikipediju.

Ovo nije provokacije nego dobronameran savet.

Хвала на добронамерном савету - а сада, погледај молимте контекст целе приче, а онда ме упути ка линку (макар на Wiki) где се види како Торнадо склапа Боингове авионе ( :cmizdrenje:). Узгред, има ли заиста електромагнетна сила стваралачки карактер?  229229229 Надам се да се шалиш?

Natus est Dei Filius, non pudet, quia pudendum est; et mortuus est Dei Filius, prorsus credibile est, quia ineptum est; et sepultus resurrexit, certum est, quia impossibile.

(De Carne Christi V, 4)

http://www.tertullian.org/library.htm

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Једна допуна Растку: Кад је год неко поменуо Исуса Христа пред Њутоном или кад га је он сам поменуо, Њутон је обавезно скинуо свој шешир.

Замислите то је радио један ЊУТОН! А данашњи научни пигмејци, који ће бити заборављени веома брзо лају на Бога као пси на месец.

И нека им је широк пут.

Марија Магдалина је својом улогом у судбоносним догађајима спасила достојанство човека. Бог Ју узвисује да буде  први весник Васкресења.

Лик ове жене служи за понос: мушкарцима за смирени благородни стид, а женама као охрабрење и потстрек.

                        Преп Јустин Ћелијски

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Једна допуна Растку: Кад је год неко поменуо Исуса Христа пред Њутоном или кад га је он сам поменуо, Њутон је обавезно скинуо свој шешир.

Замислите то је радио један ЊУТОН! А данашњи научни пигмејци, који ће бити заборављени веома брзо лају на Бога као пси на месец.

И нека им је широк пут.

Njutn je na Hrista gledao kao i Simon Mag. Njemu je Hristos bio samo jedan reprezant magnum opusa.

Njutn je bio veliki okultista i skoro da je vise radio na alhemiji nego na fizici.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала на добронамерном савету - а сада, погледај молимте контекст целе приче, а онда ме упути ка линку (макар на Wiki) где се види како Торнадо склапа Боингове авионе ( :drugarstvo:). Узгред, има ли заиста електромагнетна сила стваралачки карактер?  229229229 Надам се да се шалиш?

Ne znam u kom kontekstu je Hojl to rekao ali ovako kako ga vas dvoje tu intepretirate nema veze sa pamecu.

Za pocetka zato sto se statisticki proracuni verovatnoce nikad ne vrse unatraske. Nikad za reprojekciju, uvak samo za projekciju i predvidjanje mogucih dogadjaja u nekom sistemu.

Elektromagnetna sila sklapa "sabija" atome u molekule, proste i slozene. Sta je tu cudno? To znamo jos od Sredingerovog vremena.

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/forces/funfor.html

Disciplina koja vrsi simulacije ovih fenomena. O ovome nam Ivica moze mnogo detaljnije pricati posto

mu je to uza struka, kako je sam rekao.

http://en.wikipedia.org/wiki/Molecular_dynamics

Po cemu ti raspoznajes stvaralacku silu?



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја сам горе говорио са апскета претпоставке да Бог не постоји, па како онда поставити ствари у том погледу, како је постао универзум? Не може се тврдити да је настао простим дејством четири основне силе у природи, јер природне силе не могу саме по себи да креирају форме. Како је дејством електромагнетне силе могла настати звезда? Како је електромагнетном силома настала прва ћелија? ко јој је дао компликовано упутство, тј алгоритам како треба да ради! Како је уопште неком природном силом настала материја?

Пошто волим да ти дајем зидарске аргументе које ти не волиш, али су врло упечатљиви, а то је да ти у вези електромагнетне силе горе објашњаваш уствари исто као када би ја објашњавао како настаје опека и какви све процеси стоје иза тога. Али то није довољно, питање је како може настати зграда од те опеке? Могу ли процеси који формирају опеку да формирају зграду? Не могу ако се не умеша интелигенција, тј човек.

Знам да ти можеш рећи да иза тога свега може стајати Бог, јер ти тако и верујеш, али поента је шта је са атеистима и њиховим уверењима?

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne znam da li spomenuste Paskala ....? On se mensčini  :cheesy: najviše "rvao" sa Bogom u pozitivnom smislu.....

Da on je prvi!

I hvala Rastko na postu, prebacila sam ga u moj notes na facebook-u!

Možda neko i zaviri!!!

0442_feel  :drugarstvo:  0102_laugh

1405_love

apel.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја сам горе говорио са апскета претпоставке да Бог не постоји, па како онда поставити ствари у том погледу, како је постао универзум? Не може се тврдити да је настао простим дејством четири основне силе у природи, јер природне силе не могу саме по себи да креирају форме.

Ali kako sam gore prikazao moze. Ili molekuli nisu forme?

Како је дејством електромагнетне силе могла настати звезда?

Nije pod dejstvom elektromagnetne ali jeste pod dejstvom gravitacione. Gravitaciona sila sabija gasove i tako

dolazi do nuklearne fuzije.

Како је електромагнетном силома настала прва ћелија?

Nakon sto je EM sila kreairala molekule proteina dalju ulogu u kreiranju prve celije su preuzele mahanicke sile

pre biotickog okeana, stene, mini gejziri. I zakoni termodinamike.

ко јој је дао компликовано упутство, тј алгоритам како треба да ради! Како је уопште неком природном силом настала материја?

 Uputsva odnosna algoritme smo mi izmislili za nase potrebe i sa naucne takce gledista nemoguce je ustanoviti

dali uputstva postoje na univerzalnom planu. Ja krao hriscanin verujem da je sve po uputsvu ali po sasvim drugacijem nego st omi mozemo zamisliti.

Пошто волим да ти дајем зидарске аргументе које ти не волиш, али су врло упечатљиви, а то је да ти у вези електромагнетне силе горе објашњаваш уствари исто као када би ја објашњавао како настаје опека и какви све процеси стоје иза тога. Али то није довољно, питање је како може настати зграда од те опеке? Могу ли процеси који формирају опеку да формирају зграду? Не могу ако се не умеша интелигенција, тј човек.

Zbog cega su reprezentativni uzorci stvaranja zgrada, automobil, avion? Nesto sto smo mi napravili za svoje

antropocentricne potrebe.

Знам да ти можеш рећи да иза тога свега може стајати Бог, јер ти тако и верујеш, али поента је шта је са атеистима и њиховим уверењима?

Ateisti imaju problem sto misle da smo mi na osnovu ovakvih stvari postali hriscani. Neki inelektualnih ubedjenja smo kao postavili i ubedili sebe da postoji Bog pa smo onda zato vernici. A to je naravno daleko od stvarnosti. Tako da ateisti imaju problem sa pogresnim shvatanjem  verovanja a ne mi sa naucnim pogledom na svet.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...