Jump to content

Отићи или остати у оваквој Србији?

Оцени ову тему


Препоручена порука

@feeble Они који имају држављанство, имају и личну карту, пребивалиште у Србији, па тако имају и позив на гласање.
Али не знам како тај позив се пребаци да могу и из те земље у којој живе да гласају, не знам како то иде.
 

Солидарност ће спасити свет.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 58 минута, "Tamo daleko" рече

Znas koji lek bi bio za to sto je receno: da se lepo nasa dijaspora najzad slozi, pomogne svoju maticu I svi zajedno da se obozimo! ha, sta kazes na to?

Шта кажем на то?

Нисам сигуран колико разумеш шта је проблем у Србији. Пре пар година је у један град на Западној Морави дошао старији чова који је много година раније отишао из тог града у САД и поприлично зарадио. По угледу на предратне задужбинаре, рекао је да жели да направи огроман спортски центар и поклони га граду. Тадашњи градски моћници (а и ови данас су исти, и они пре и они пре њих итд...) су рекли: ”Може, ал нама иде толико и толико.” Чова рекао: ”У реду, хвала!”, окренуо се и вратио за САД. 

Ово је само један пример, ал буквално све у Србији тако функционише. Србија као држава не постоји. То је један огроман мафијашки и партијски феуд.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Један веома угледни наш физикохемичар који ради у САД је хтео пре више од десет година да уложи свој новац и отвори институт у Србији у коме би школовао докторанте који желе да остану. Нису хтели да му признају звање из САД. Наравно да од института није било ништа. Тај лик је најбуквалније врх светске науке. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Juanito рече

Шта кажем на то?

Нисам сигуран колико разумеш шта је проблем у Србији. Пре пар година је у један град на Западној Морави дошао старији чова који је много година раније отишао у САД и поприлично зарадио. По угледу на предратне задужбинаре, рекао је да жели да направи огроман спортски центар и поклони га граду. Тадашњи градски моћници (а и ови данас су исти, и они пре и они пре њих итд...) су рекли: ”Може, ал нама иде толико и толико.” Чова рекао: ”У реду, хвала!”, окренуо се и вратио за САД. 

Ово је само један пример, ал буквално све у Србији тако функционише. Србија као држава ве постоји. То је један огроман мафијашки и партијски феуд.

Potpuno razumem sve sto si napisao! Prilicno pratim situaciju u nasoj zemlji I sigurna sam da je upravo tako I bilo, bez preterivanja. Medjutim, ima I drugih primera, suprotnih od pomenutog, kao napr. hercegovacka Gracanica, pa neki mostovi po BiH I sl. To ti je kao kad te Prva ljubav razocara, da li bi trebali kaznjavati sve buduce ljubavi zbog toga?

Mafijaski I partijski feud se da prevazici , sigurna sam da ima nacina, ali treba puuuno truda I te ljubavi o kojoj govorim. Iz licnog iskustva znam da je dar moje porodice nasim ljudima, tacnije Crkvi - umnozen mnogostruko na slavu Boziju. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Juanito рече

Један веома угледни наш физикохемичар који ради у САД је хтео пре више од десет година да уложи свој новац и отвори институт у Србији у коме би школовао докторанте који желе да остану. Нису хтели да му признају звање из САД. Наравно да од института није било ништа. Тај лик је најбуквалније врх светске науке. 

Posalji mi njegov kontakt ako zelis - ja cu razgovarati sa njim.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, "Tamo daleko" рече

Brother, take it easy... :-) u pravu su ljudi sto tako razmisljaju, premda te razumem potpuno. Znas koji lek bi bio za to sto je receno: da se lepo nasa dijaspora najzad slozi, pomogne svoju maticu I svi zajedno da se obozimo! ha, sta kazes na to? Nema zavaravanja, potrebni smo jedni drugima, a sta smo u nase vreme doprineli - bicemo upitani...

Како дијаспора да помогне матицу? На шта мислиш? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Lady Godiva рече

Како дијаспора да помогне матицу? На шта мислиш? 

Једноставно, да помогне да се што више људи одсели из ове земље, хтео бих да напоменем да немамо ми проблем са земљом Србијом већ са политичарима који је воде деценијама уназад.

                        Човек планира Бог одлучује

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 49 минута, Lady Godiva рече

Како дијаспора да помогне матицу? На шта мислиш? 

Mislim jednostavno na finansijsku pomoc; pored molitvene podrske, potrebno je ekonomski osnaziti nasu Srbiju, da nas ne bacaju talasi gde god. Razumes?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, feeble рече

@feeble hvala, videla sam ovu vest nedavno na N1; komentari su porazni moram reci, ali tako je to kod nas.

Lepo je to pomagati rodjake, ali ja govorim o organizovanom investiranju nasih iz dijaspore za ekonomski rast, otvaranjem novih radnih mesta , upravo za te rodjake da im se obezbedi posao. Ako nece oni da rade - mozda ce Kinezi ili migranti… 

U svakom slucaju treba delati koliko je kome dato, zarad drugog I za bolju buducnost. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 25.6.2019. at 9:36, Ana B. рече

Moguće, al teže je ostati...

Možda ali je to opet generalizacija 

svud je zemlja Gospodnja 

Meni je bilo lakše da ostanem od one moje drugarice iz Slovenije jer sam imao gde da ostanem i gde da radim 

Ona nije imala gde

Da ne pričam da je pola dijaspore otišlo da spase živu glavu

U Londonu sam upoznao Srbina iz Slavonije.

Branio je rodnu kuću 90ih..posle je došao u Srbiju kad je bilo nemoguće tamo u Slavoniji...molio za  srpsko državljanstvo "ne može....vrati se u Hrvatsku...confused1...." je bio dogovor nase države.

Ovde smo ocigledno otišli u K   pa je on otišao u UK i dobio i azil i državljanstvo i ima troje dece i radi tamo vrlo lep posao za naše ljude i služi našoj SPC na jedan način. 

 

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@"Tamo daleko"E, oko ozbiljnih investicija dolazi problem oko korupcije gde bi ovi nasi na bilo kom nivou vlasti (republika, opstina, bilo kakvo odlucivanje) da se ogrebu. Verovatno se dovoljno ljudi vec opeklo tako da su sve manje sanse za realne investcije nase dijaspore. Ostaje nam motanje kablova, IT i drzavne sluzbe. A kad se olaksa zaposlenje u Nemackoj i ostanak od 2020. pa ce to biti nevidjeni egzodus. I ovako ljudi odlaze.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, feeble рече

@"Tamo daleko"E, oko ozbiljnih investicija dolazi problem oko korupcije gde bi ovi nasi na bilo kom nivou vlasti (republika, opstina, bilo kakvo odlucivanje) da se ogrebu. Verovatno se dovoljno ljudi vec opeklo tako da su sve manje sanse za realne investcije nase dijaspore. Ostaje nam motanje kablova, IT i drzavne sluzbe. A kad se olaksa zaposlenje u Nemackoj i ostanak od 2020. pa ce to biti nevidjeni egzodus. I ovako ljudi odlaze.

Tako je

Verujem da je bilo više pokušaja dijaspore da uloži u nešto ovde ali da se stara srpska korupcija omastila ili bar pokušala da se omasti pri tim pokušajima 

Mi treba da se borimo da menjamo mentalitet, navike, vrednosti, vaspitanje....

(Samo to)

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...