Jump to content

Савез за Србију - Pismo patrijarhu Irineju: SPC nije u vlasništvu SNS, a Vi ste poglavar čitave naše Crkve

Оцени ову тему


Препоручена порука

Pismo patrijarhu Irineju: SPC nije u vlasništvu SNS, a Vi ste poglavar čitave naše Crkve

U nastavku prenosimo pismo Saveza za Srbiju upućeno patrijarhu Irineju, povodom njegovog jučerašnjeg obraćanja u Nišu na obeležavanju 20. godišnjice od početka NATO bombardovanja.

———————

Vaša Svetosti,

Veoma smo začuđeni Vašim jučerašnjim govorom u Nišu na obeležavanju 20. godišnjice od početka NATO bombardovanja SRJ. Nismo uopšte razumeli zašto su tim tragičnim povodom tema Vašeg obraćanja bili građanski protesti koji traju već četiri meseca širom Srbije.

Patrijarh Pavle je u složenim i kriznim istorijskim situacijama uvek pozivao na dijalog i mirio zavađene strane u našem društvu i nije se mešao u dnevnu politiku. Setimo se njegove ogromne uloge u smirivanju društvenih tenzija i 1991, i 1997, i 2000. godine. Očekivali smo od Vas da ćete nastaviti tim putem i pozvati predstavnike vlasti da otvore dijalog sa opozicijom i organizatorima protesta, jer je to jedini način da se teške društveno-političke krize rešavaju mirnim putem.

Ako je ukinuta parlamentarna debata, ako nema slobode medija, ako je partija na vlasti uzurpirala sve državne institucije, ako jedan čovek tajno pregovara o predaji Kosova i Metohije, ako nam sva deca odoše u inostranstvo zbog katastrofalne ekonomske situacije – onda nemamo izbora i moramo na ulice, moramo na proteste. Vaša javna negativna ocena o protestima je direktno mešanje u dnevno-politička pitanja i otvoreno stajanje na stranu vlasti, što neko na Vašem položaju nikako ne bi trebalo da čini, jer SPC nije u vlasništvu SNS, a Vi ste Poglavar čitave naše Crkve koju čine vernici različitih političkih opredeljenja, pa i opozicionih prema ovoj vlasti. Mnogi građani, a posebno vernici, koji učestvuju na protestima povređeni su Vašom reakcijom i nerazumevanjem naše mirne i nenasilne borbe za osnovne demokratske vrednosti koje su dovedene u pitanje. Vaše reči se tumače kao davanje podrške jednoj diktatorskoj i kriminalnoj vlasti, a to je neprimereno i sa mnogo nižeg položaja nego što je tron Svetog Save na kome se Vi nalazite.

Duboko uvereni da ćete nakon upoznavanja sa drugom stranom i svim činjenicama ispraviti ovu svoju ocenu o stanju u kome se nalaze naše društvo i država pod ovom vlašću, stojimo Vam na raspolaganju za svaku vrstu razgovora i upoznavanja sa stavovima svih građana koji opravdano protestuju protiv aktuelne vlasti u više od 100 gradova i opština u Srbiji.

 

Savez za Srbiju

Извор: https://savez-za-srbiju.rs/pismo-patrijarhu-irineju-spc-nije-u-vlasnistvu-sns-a-vi-ste-poglavar-citave-nase-crkve/#.XJkWpclKjX4

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хајде ботови, не јављајте се. Ово уопште нису протести опозиције него народа коме су дозлогрдили сви горе побројани. Џаба се опозиција и власт шатро свађају сами са собом и мажу нам очи, прозрени су и народ ће то све помлатити 13. априла усред Великог поста. 

Учесник сам скоро свих протеста, био сам и кад се патријарх Павле обраћао нама студентима на Теразијама, чак сам и са Вучићем бунтовао на тргу кад су испоручивали Караџића. Ово је нешто сасвим друго, верујте.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја бих само, ако могу, да дам предлог да се преименује наслов теме, јер не смемо стајати ни на чијој страни (што је примењено на теми о АВ и критици СНС-а); па можда нешто као: обраћање неких политичких актера неком верском поглавару :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Протомајстор рече

Хајде ботови, не јављајте се. Ово уопште нису протести опозиције него народа коме су дозлогрдили сви горе побројани. Џаба се опозиција и власт шатро свађају сами са собом и мажу нам очи, прозрени су и народ ће то све помлатити 13. априла усред Великог поста. 

Тако је, стари! :ok:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, farisejski.bukvojed рече

Kada bude poceo gradjanski i verski rat, kojeg se pribojava Patrijarh, ti i ja cemo biti na suprotnim stranama.

Не будали. Ајде, имаш 15 година и не љутим се на ово твоје дечије лупетање.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 33 минута, Протомајстор рече

Хајде ботови, не јављајте се. Ово уопште нису протести опозиције него народа

Како вас није срамота?!!

(Можда :) звучи радикалски,

али изгледа да мора тако да вам се одговори, јер сте премашили све границе.)

Делите људе у Србији на ботове и народ!   Шта је 48,2 % народа који је гласао за АВ?
 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Протомајстор рече

и кад се патријарх Павле обраћао нама студентима на Теразијама

Била сам у обезбеђењу тих протеста, веома добро памтим и шта је патријарх Павле говорио, и на моју велику жалост памтим и шта му је маса скандирала и који су се коментари чули и какав се бес излио ка патријарху, и било ме је срамота. Такви су коментари и данас, и мене је опет срамота.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, farisejski.bukvojed рече

Kada bude poceo gradjanski i verski rat, kojeg se pribojava Patrijarh, ti i ja cemo biti na suprotnim stranama.

:smeh1:  Какав бре грађански рат!? Неко ће да ратује за Вучића или опозицију? Можда, али само на неком серверу у multiplayer моду.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Оно што видимо данас на улицама, није добро. То даје снагу нашим непријатељима. Зна се како се долази до положаја и до власти. На овај начин не могу доћи, нити наудити, али могу наудити своме народу и својој држави. А верујем да то не желе. Можда су друге жеље јаче од њих, али мора да размисле шта чине, и да се онда са више љубави обрну своме народу, својој отаџбини и својој будућности.

Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј

Само глуп неће разумети оно што је патријарх рекао. А шта сте очекивали? Јуриш јунаци? Ово што је рекао није политичка изјава, него пастирска, очинска. Ово није подршка Вучићу, ово је брига за сваког човека. Није патријарх ово рекао безвезе, само што ми не умемо више да слушамо. Бесни смо, глуви, и острашћени. Изврћемо све што може да се изврне и пунимо своје испражњене адреналинске депое. Ми смо народ манипулације. Па ето, тако и ово радимо. Постајемо исти као и они против којих се боримо.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

јел ће сада љиберали да иду са моторком на састанак у патријаршију?  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, АлександраВ рече

Оно што видимо данас на улицама, није добро. То даје снагу нашим непријатељима. Зна се како се долази до положаја и до власти. На овај начин не могу доћи, нити наудити, али могу наудити своме народу и својој држави. А верујем да то не желе. Можда су друге жеље јаче од њих, али мора да размисле шта чине, и да се онда са више љубави обрну своме народу, својој отаџбини и својој будућности.

Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј

Само глуп неће разумети оно што је патријарх рекао. А шта сте очекивали? Јуриш јунаци? Ово што је рекао није политичка изјава, него пастирска, очинска. Ово није подршка Вучићу, ово је брига за сваког човека. Није патријарх ово рекао безвезе, само што ми не умемо више да слушамо. Бесни смо, глуви, и острашћени. Изврћемо све што може да се изврне и пунимо своје испражњене адреналинске депое. Ми смо народ манипулације. Па ето, тако и ово радимо. Постајемо исти као и они против којих се боримо.

Потпуно тачно си написала... Свако нормалан једино тако може разумети 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 54 минута, АлександраВ рече

Била сам у обезбеђењу тих протеста, веома добро памтим и шта је патријарх Павле говорио, и на моју велику жалост памтим и шта му је маса скандирала и који су се коментари чули и какав се бес излио ка патријарху, и било ме је срамота. Такви су коментари и данас, и мене је опет срамота.

А је л те било срамота кад је након десетак година патријарх Павле променио исказ и подржао смену диктатора и издајника Милошевића? Ово сад што је на власти је и диктатор и издајник, али није државник као што је био Милошевић, а ни патријарх нам није за поређење са претходним.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
×
×
  • Креирај ново...