Jump to content

Priština: Odobrena platforma o dijalogu; Vučić zakazao sednicu Saveta za nacionalnu bezbednost

Оцени ову тему


Препоручена порука

„Platforma o dijalogu o konačnom, inkluzivnom i pravno obavezujućem sporazumu o normalizaciji odnosa između Republike Kosovo i Republike Srbije“, posle više pokušaja, usvojena je danas u kosovskom parlamentu. Prethodno je, kako Koha, javlja „odobreno drugo čitanje Zakona o zadacima, odgovornostima i nadležnostima državne delegacije Republike Kosovo u procesu dijaloga sa Republikom Srbijom“.

Za platformu o dijalogu na današnjoj sednici koja je sazvana na zahtev kosovskog premijera Ramuša Haradinaja, glasao je 61 poslanik dok je 1 bio uzdržan, što je i bio minimalno potreban broj glasova da bi se dokument usvojio.

Platforma za dijalog koju je pripremio kosovski pregovarački tim poslata je kosovskoj skupštini još 15. februara. Njom je, između ostalog, predviđeno da svaki sporazum mora biti u skladu sa Ustavom Kosova, da se mora dobiti priznanje od Srbije, povlačenje Rezolucije 1244 i uspostaviti sud za „zločine Srbije na Kosovu“.

Takođe, u dokumentu se naglašava da nema sporazuma o nečemu dok se ne postigne sporazum o svemu.

Ovom platformom predviđeno je da prirodni resursi Kosova, a posebno jezero Gazivode i „Trepča“ na Severu, predstavljaju deo „suverene teritorije Republike Kosovo“

Navedeno je i da bi Rezolucija UN 1244 trebalo da bude ukinuta, dok će sporazum biti postignut posredstvom EU i uz podršku SAD, koji bi i bili garanti primene obaveza predviđenih sporazumom.

U toku današnje vanredne sednice kosovske skupštine, za razmatranje nacrta „Zakona o zadacima, odgovornostima i nadležnostima državne delegacije Republike Kosovo u procesu dijaloga sa Republikom Srbijom“ glasala su 58 poslanika dok je 3 uzdržanih.

Vlada Kosova je još krajem decembra 2018. odobrila ovaj zakon i prosledila ga skupštini na razmatranje.

Samim zakonom zabranjuje se predsedniku i bilo kojoj instituciji da se sastaje sa tzv. fasilitatorima dijaloga bez prisustva kopredsedavajućih, a i nalaže da svaku odluku Vlade Kosova prema Srbiji treba da usvoji i pregovarački tim.

Ovom zakonu, kao i Rezoluciji o dijalogu i imenovanju pregovaračkog tima, protive se dve najveće opozicione stranke u kosovskoj skupštini, LDK i Samoopredeljenje.

S druge strane, opozicija je platformu nazvala „najapsurdnijim dokumentom koji je dospeo u skupštinu“, prenosi Koha.

Izvor. Kossev

PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić zakazao je sa petak u 8:30 sednicu Saveta za nacionalnu bezbednost. Razlog za to je što je tzv. Kosovski parlament usvojio većinom glasova Platformu za dijalog o kako se navodi, konačnom, inkluzivnom i pravno obavezujućem sporazumu za normalizaciju odnosa Beogada i Prištine. Reč je o platformi koju je Beograd ranije ocenio kao dokument koji dokazuje da Priština ne želi nastavak dijaloga sa Beogradom. Kako se navodi, analitičari usvajanje platforme o dijalogu komentarišu kao neformalnu objavu rata.

Izvor: Novosti

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, sanja84 рече

Ima li ko da se bori?

Eo sad ce i milistor voeni da prodje obuku

  • Оплаках :)) 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, feeble рече

Je li bio Vulin na sednici, pustilo ga sa obuke? Nekad nije moglo tek tako sa obuke ici na posao, bar ne do zakletve.

Пустило га. Редов Вулин у цивилу беше...

http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/1/politika/3445569/sednica-saveta-za-nacionalnu-bezbednost.html

Јој циркуса мајко моја

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Милан Ракић рече

Јој циркуса мајко моја

Реакција Србије ће бити одмерена, одговорна, чврста, брза, блаблатрућ.

Ће бити.

Бити.

И-ти.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Милан Ракић рече

Eo sad ce i milistor voeni da prodje obuku

To je ovaj gospodin?

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=269059463984262&id=202435983979944

 

informisem se ja polako, vidim ja to je samo teatar... a ja pocela da se sekiram. pfff

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, sanja84 рече

To je ovaj gospodin?

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=269059463984262&id=202435983979944

 

informisem se ja polako, vidim ja to je samo teatar... a ja pocela da se sekiram. pfff

E taj. Redov Vulin

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 31 минута, sanja84 рече

on vama dodje neki sef

Није, шеф је био 2012. (шеф Канцеларије за Косово и Меохију), тада још увек није имао 4 операције....

Сада је шериф. На обуци.

1518067392139073582.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, sanja84 рече

Pa hoće li biti rata ili ne? Ima li ko da se bori? Zar nema drugog rešenja?

мен се чини да за Косово и Метохију нема другог решења сем рата, нажалост. А што се тиче тога дал има ко да се бори? Лазарева клетва и даље има снагу и важност код Србаља. 

800px-Gazimestan2.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, АлександраВ рече

Није, шеф је био 2012. (шеф Канцеларије за Косово и Меохију), тада још увек није имао 4 операције....

Сада је шериф. На обуци.

1518067392139073582.jpg

ne, mislila sam jer je Milan vojnik

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Predragmoratic рече

мен се чини да за Косово и Метохију нема другог решења сем рата, нажалост. А што се тиче тога дал има ко да се бори? Лазарева клетва и даље има снагу и важност код Србаља. 

800px-Gazimestan2.jpg

ja ti nesto nisam za to. mora da postoji drugi nacin.

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, sanja84 рече

ne, mislila sam jer je Milan vojnik

Сада говорим у Миланово име, али морам - нема Милан шефа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...