Jump to content

Калемљење


Препоручена порука

пре 33 минута, Плаво Небо рече

Све о калемљењу воћа и винове лозе.

Moram pitam komšiju, pa prenosim :D

On to radi isto kao kad ja zalepim žvaku za kosu-začas i jednostavno, a to više niko ne rastavi.

Bar njemu kalemljenje odlično ide. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сазнање да од једне сорте воћа може настати друга сорта истог тог воћа или да чак од једне врсте произведемо сасвим другу врсту воћке, мене је баш заинтересовало да сазнам нешто више о калемљењу. И тако сам гледао разне видео садржаје на интернету док нисам тако гледајући сазнао још нешто што ме је баш изненадило. Сазнао сам да се калемљењем убрзава плодност биљке, тј скраћује се период од када она може да рађа плодове. Конкретно, на пример, што се тиче ораха, онај што се развије из плода посађеног у земљу, рађа након најмање 15 година, а орах који се калеми рађа након 5 година.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sta mene npr. ovde za pocetak zanima - na sta da nakalemim neku dobru kajsiju, tako da cveta i radja solidno kasnije, da je ne bi pozni mrazevi u martu opustosili? Imao sam manju kajsiju nekih 7-8 godina, i nisam ubrao sa nje nijedan jedini plod zbog toga sto rano cveta, i onda sam lepo uzeo i sklonio je.

@Сања Т. 

Ako moze, pitaj komsiju u vezi ovoga, sigurno zna sta i kako treba. :)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Жичанин рече

На Белошљиву Оби.... дакле, она  је најбоља подлога за кајсију. ;)

Kad ona bese cveta?

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...

Нађох овај клип на јутјубу па Боже здравља на пролеће ћу да пробам овај начин размножавања воћки.

А ево како би то и изгледало на крају.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 months later...

Негде почетком марта, уплашио сам се да се пупољци на гранчицама које сам планирао за племке не отворе, па искористих један топао, сув дан, и окалемих на процеп једну крушку стару више од 40 година. За подлоге сам употребио дивље крушке које смо пресадили пре неких годину дана. Калемих на три подлоге. Моје прво калемљење.

IMG_20210311_154120_resized_20210326_065017533.jpg

IMG_20210311_153959_resized_20210326_065016390.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja sam prosle godine na procep nakalemio kasniju septembarsku jabuku na ranu junsku (jablanka), i primila se skroz. Od dva prutica primila se prvo oba, listali, ali jedan se kasnije nesto utisao i stao, dok je drugi izrast`o ogroman. Ne mogu sad da slikam, ali ako se setim sutra cu. Uglavnom, za godinu dana izras`o je kalem oko metar ipo u visinu, i razgranao se na nekoliko strana. :)

Kaze mi starac - "godinama kalemim, ali nije mi se nijedan kalem nikad ovako primio". :D

 

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nego, `de nalazis te divlje kruske? Imam veliku i staru viljamovku, pa bi da je sacuvam i nakalemim na bar jos dve mlade.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 32 минута, obi-wan рече

Nego, `de nalazis te divlje kruske? Imam veliku i staru viljamovku, pa bi da je sacuvam i nakalemim na bar jos dve mlade.

Ако ми верујеш немам појма. Био сам на послу тога дана када нам је један човек донео кући. Криво ми било што нисам био код куће. Сутра ћу ако Бог да да изведем ово марготирање што сам поставио пар коментара изнад. Сад је идеално време па бих ти препоручио да тако одрадиш. И то би ми било први пут.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, obi-wan рече

Ja sam prosle godine na procep nakalemio kasniju septembarsku jabuku na ranu junsku (jablanka), i primila se skroz. Od dva prutica primila se prvo oba, listali, ali jedan se kasnije nesto utisao i stao, dok je drugi izrast`o ogroman. Ne mogu sad da slikam, ali ako se setim sutra cu. Uglavnom, za godinu dana izras`o je kalem oko metar ipo u visinu, i razgranao se na nekoliko strana. :)

Kaze mi starac - "godinama kalemim, ali nije mi se nijedan kalem nikad ovako primio". :D

 

Хајде сликај, баш ме занима како је порасло. Мени су подлоге биле танке па сам баш нежно морао да одрадим. Сликаћу сутра и ту трећу што сам калемио. И она је баш ниска и танка.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Плаво Небо рече

Хајде сликај, баш ме занима како је порасло. Мени су подлоге биле танке па сам баш нежно морао да одрадим. Сликаћу сутра и ту трећу што сам калемио. И она је баш ниска и танка.

Samo da se setim sutra, ako Bog da. Inace, meni je podloga bila bas velika, mozda je zbog toga imala dosta snage da izraste vise.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Може да се нађе по огласима поглога дивље крушке, јабуке и сл..али минимална количина је један сноп од 50 ком.

Може и да се оде у шуму, па да се ископа младо стабло дивље круке/јабуке, па да се после 1 године окалеми. Сејање семена дивље крушке је мало компликовано. Треба га ставити у умерено пважан песак, на месту где неће смрзавати (стратификација), па га онда сејати на пролеће.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...