Jump to content

Sveštenik objasnio zašto je greh uključiti i mašinu za veš


Препоручена порука

Добро треба чинити сваки дан, а зло никада. Ако се празником некоме поквари ауто, свако нормалан ће помоћи, а не чекати нови дан.Некада су људи после Литургије организовали мобу да помогну потребитима.

Опет има оних који  намјерно раде кад је празник да би показали да се Бога не боје или да не вјерују у Њега. Имао сам на прошлој парохији једнога, који би на Никољдан, његову бившу крсну славу, по највећем снијегу или киши, палио трактор и ишао у њиву да оре, показујући тиме да је раскрстио са вјером

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Možda nije baš u kontekstu, možda u širem, ali meni je jedan monah pričao da je u kraju gde on živi najsvetiji dan tamošnjeg naroda, Srba u Srbiji - petak. Ne nedelja, ne crvena slova ...petak. U taj dan se ne radi, u nedelju možeš kako hoćeš. Ja sam svašta čuo ali tome ni onda a ni sad ne mogu da se načudim. Samo da kažem da u tog monaha imam apsolutno poverenje tako da nema šanse da je neistina.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, о.Небојша рече

Некада су људи после Литургије организовали мобу да помогну потребитима.

Evo odličnog primera. Hvala oče.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Broken рече

Možda nije baš u kontekstu, možda u širem, ali meni je jedan monah pričao da je u kraju gde on živi najsvetiji dan tamošnjeg naroda, Srba u Srbiji - petak. Ne nedelja, ne crvena slova ...petak. U taj dan se ne radi, u nedelju možeš kako hoćeš. Ja sam svašta čuo ali tome ni onda a ni sad ne mogu da se načudim. Samo da kažem da u tog monaha imam apsolutno poverenje tako da nema šanse da je neistina.

Па остало од Турака. Сналажљивос'

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Океј

Прота је рекао једно, ови написали десето.

Ал ви сте се упецали.:))

Пази кад смо се ми упецали, а шта да кажемо о народу који брка веру и сујеверје. М?

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Broken рече

Mogu da razumem da je uslo u nekom istorijsom trenutku zbog odredjenih razloga ali kako je do danas ostalo u hriscanskom narodu ?

Што би рекао владика Григорије: Неки би се и данас потурчили да им ко понуди. Тако некако. То је из оног чувеног клипа "Ми смо неспособан народ". Петак, турски светац. Код нас у петак пред веће празнике људи не раде веће послове. Е, сад, кад би неко знао детаљније то да ми објасни... 

Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се за се. Доста је сваком дану зла свога.

(Мт.6, 34)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Broken рече

Mogu da razumem da je uslo u nekom istorijsom trenutku zbog odredjenih razloga ali kako je do danas ostalo u hriscanskom narodu ?

Па исто к'о што је остало да "отац ми славио Никољдан мрсно" (а том оцу његов отац,  све до неког тамо из глубине породичног наслеђа). И може локални прота да "дуби на трепавицама" причајући у парохији и даље,  свак' од нас може да потврди да врв познаје неког свечара са прагњетом о деветнаести просинца. 

Тако и ово.  Просто се "инкултурисало" у форми етнолошког наслеђа. 

Нзнм.  из ког краја Србије је тај монах који ти је причао о "петку", али ево,  може и отац Небојша да потврди обичај у Мачви,  о "петки" пред Ђурђевдан или који год велики празник. 

И также,  присуствовао сам неколико пута,  код различитих свештеника диљем Мачве,  како беседе људима едукујући их о једином петку (Великом)  који у Цркви има смисао,  као "петке" којима они не придају значај; просто,  пракса на терену каже другојачије. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Увак нас пракса демантује, а наше је да понављамо и понављамо.

Цело вече размишљам не би ли нашла оправдање. Нема га, све ми изгледа глупо и пластично.

 

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А како ми да схватимо те њихове беседе, кад сваки свештеник има своје неко мишљење и причу?

Ја прочитах једном да су црвена слова некада значила да људи изађу из њива и оду на службу. А ко не ради и не посети цркву џаба му је црвено слово, кад ленствује.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И џаба му је.

Лепо чоек рекао, откуд сад таква формулација. Прво иди на службу, после ради шта треба. Сем ако је нешто неодложно; као скидање летине, берба итд, па се крене од зоре у акцију.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Maja Pavlovic рече

А како ми да схватимо те њихове беседе, кад сваки свештеник има своје неко мишљење и причу?

Ја прочитах једном да су црвена слова некада значила да људи изађу из њива и оду на службу. А ко не ради и не посети цркву џаба му је црвено слово, кад ленствује.

Данас људи на црвено слово оду на форум да бесједе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Остало је код неких да не раде петак пред празник, а сматрају нормалним да раде недељом, као и да не раде и посте понедељак пред Задушнице.

Обичај је чудо, тако у Босни има да свако село узме један дан да празнује од прољећа до јесени и то се зове увјет-завјет и тада се не копа иако им то Цркве не наређује. Исто знамо да се некада у 19.вијеку постио пост пред Покров Пресвете Богородице или данас пред св.Сисоја који је многима породицама друга слава послуга. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Broken рече

Mogu da razumem da je uslo u nekom istorijsom trenutku zbog odredjenih razloga ali kako je do danas ostalo u hriscanskom narodu ?

Uopste ne mislim da to ima veze sa Turcima

пре 2 часа, БанеЛ рече

Е, сад, кад би неко знао детаљније то да ми објасни... 

Mozda zbog velikog Petka...raspeca Hristovog...ako je svaka nedelja Vaskrs, onda je i svaki petak dan stradanja Hristovog...niste o tome razmisljali?

Covek samo srcem dobro vidi, sustina se ocima ne moze sagledati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Inace zato postimo sredom i petkom... subotom se sluzi Liturgija za upokojene jer je u subotu Isus sisao u Had a nedeljom na Liturgiji svedocimo Hristovom Vaskrsenju i sjedinjujemo se sa njim kroz Sveto Pricesce, slaveci Hrista i pobedu zivota nad smrcu, radujuci se....

Ili mozda se ja ne razumem u Liturgiku, Pravoslavlje i Hriscanstvo...

:)

Covek samo srcem dobro vidi, sustina se ocima ne moze sagledati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...