Jump to content

Sveštenik objasnio zašto je greh uključiti i mašinu za veš


Препоручена порука

Захуктава се тема, одлично!

Јел мора баш недељом? Не мора у 99,9 % случајева.

 

 

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Broken рече
пре 3 минута, Bokisd рече

(ako  neko moze da se posveti molitvi i da pegla majice, pantalone, carape,... onda je okey,

Itekako može.

naravno, moze Broken, ali je ipak prica da se covek bar jedan dan u nedelji  odmori od poslova i posveti Bogu, malo da dane' i dusom i telom. :suncanje:  molimoli ... :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pricao mi jedan monah sta sve ljudi njih pitaju...to sto je nabrojao gore je od svega navedenog u ovom tekstu. Secam se da je bilo price o tome dal se nokti seku na crveno slovo i slicno. Pretpostavljam da je i ovaj svestenik imao slicnog iskustva pa odatle primeri ves masine i sl...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Bokisd рече

naravno, moze Broken, ali je ipak prica da se covek bar jedan dan u nedelji  odmori od poslova i posveti Bogu, malo da dane' i dusom i telom. :suncanje:  molimoli ... :D

Ali ti posvećuješ Bogu svaki dan...koliko god možeš. Nedeljom si na liturgiji, pričestiš se, posle radi ako hoćeš, druži se, idi na fudbal, peglaj ili odmaraj zahvalan Bogu na svemu. Tako je razmišljam.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Broken рече

Smeta mi utvrđivanje naroda u idolopokloničkom odnosu prema crvenom slovu. Kakve veze ima da li si uključio mašinu za pranje veša ili nisi ? Na koji način to utiče na duhovni život ? Ne komentarišem to što je čovek podstiče na dela milosti i ljubavi prema bližnjem i rad u korist duše, ali to ( po meni) veze nema sa crvenim slovom. I smeta mi svođenje hrišćanske vere u okvire dozvoljeno-nedozvoljeno.

Bukvalno je ovo pas koji se vraća na svoju bljuvotinu. Hristos nas je izvukao iz ovih legalizama.

Subota je čoveka radi, a ne čovek radi subote. Da od DRUGIH ne očekujemo da nam služe svakog dana.

DRUGA je stvar da li neko dragovoljno odluči da dan posveti molitvi. Tada često i uradi nešto ukoliko je nekome zaista potrebno.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Broken рече

Ali ti posvećuješ Bogu svaki dan...koliko god možeš. Nedeljom si na liturgiji, pričestiš se, posle radi ako hoćeš, druži se, idi na fudbal, peglaj ili odmaraj zahvalan Bogu na svemu. Tako je razmišljam.

Pa, okey, ali ako pricamo o nekoj posvecenosti ili predanosti Bogu, ....tj. toj posvecenosti kao pojmu, onda upravo neke druge aktivnosti nisu bas odgovarajuce ako hocemo bas jedan dan da odvojimo za Boga, .... pa i sam Bog je pocinuo u jedan (sedmi) dan,:D , ..... ( naravno to razumemo u bogodolicnom smislu... nije se bas Bog odmarao)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Драгана Милошевић рече

Na svetog proroka Jovana ili Nikolu, na primer, ne treba fizički na zemlji delati, nego za dušu. Pohoditi hramove, kapele, a takođe, posebno kada su postovi, ali i van postova, dobra dela činiti. Naročito za napuštene, zaboravljene i ugrožene. Poželjno je kada je crveno slovo da se ne uključuje veš-mašina, ne čisti stan, ne oru njive, ne seju. Taj dan treba posvetiti duši svojoj. Sedmi dan posvetiti Bogu svome.

измешао је светитељска црвена слова и недељу, што за мене није исто, и тиме само уноси забуну, седмим даном никако не могу да се покрију црвена слова а она су тако означена више из богослужбених разлога и типика него ради уздржавања од послова

 

пре 3 часа, Драгана Милошевић рече

Crveno slovo jeste znak poštovanja crvene Hristove krvi, ona je boja trijumfa pobede dobra nad zlom, istine nad neistinom, hrišćanstva nad paganstvom...

ово први пут чујем и исто је збркано, испада да светитиљи означени црним словом нису поштовали христову крв нити победу над злом и поставља се питање шта црна боја код њих представља и симболише, а ако би се вукле паралеле са иконописањем онда би евентуално слова требало да буду црвена и плава рецимо ако би се тако разделили христови и остали празници али ни то не би имало много смисла...

преко свега тога малтене сваки празник је негде црвено слово у некој православној цркви и ако би хтели све да испоштујемо било би вероватно више црвених него црних слова итд. итд.

и цела прича (не само у овом тексту) око црвених слова (па и недеље) доста подсећа на фарисејска цепидлачења око суботе и то баш боде очи...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Драгана Милошевић рече

Захуктава се тема, одлично!

Јел мора баш недељом? Не мора у 99,9 % случајева.

 

 

Dragance izvini ali ovo je tvoja procena

Ne bih se kladio u taj 0,1%

Jer

Ima porodica gde roditelji rade u "robovlasnickim" firmama 

Moji prijatelji kod kojih sam bio u inostranstvu, su se odrekli prava na radno vreme da bi opstali u poslu. I nedeljom ih pozove neko iz firme u vezi nečega. Nemaju oni toliko mogućnosti da isplaniraju veš mašinu za odredjene dane. 

Jedno vreme sam furao dugačku kosu i čuo sam da se ne sme kosa prati nedeljom.

I držao se toga jedno vreme i "plašio" ljude svojom jezivo masnom kosom. Tacnije, meni je bilo neprijatno. Kasnije sam prestao da to sebi radim.

 

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, ana čarnojević рече

@Vladan :::.  tekst je prenet iz eminentnog srpskog dnevnog lista Alo a podnaslov glasi

Protojerej napravio poređenje sa eutanazijom.

tako da samo prota zna sta je zapravo rekao.

да слажем се

а на тај део са еутаназијом сам заборавио, и сада погледао, и њега још мање могу да укопчам у целу причу, било би добро да се има оригиналан текст ако постоји...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Прота Александар је један диван човек. Као што рече отац Небојша службовао је у Мачви, прво у селу Бановом Пољу, па потом у Богатићу, да би концем 90-их прешао у Београд.

Родом из Рађевине благородне и већи део свештеничког живота провевши у Мачви, добро је у контакту са својим парохијанима изучио и наше врлине и мане.

И данас фасцинира оца Аце сећање на многе некадашње парохијане из Мачве где је службовао и где се са интересовањем интересује за укућане и њихово здравље и животне прилике.

Докторат са Философског факултета Београдског Универзитета је евалуирао и кроз више повијесних дела, где су му тема биле црквене прилике у ономе што се зове данас Мачвански округ/срез. Отуда и његово најпознатије дело,  "Православље у Мачви". Такође,  додатне теме његовог интересовања су и друштвено-политички односи у Србији током Првог српског устанка,  као и допринос историографији СПЦ у контексту владика,  тзв. "фанариота".

Морам да поменем и проте Аце заузимање за мој "случај", код тадашњег Патријарха Павла,  приликом уписа на Богословски факултет (тада СПЦ),  када је "црквена бирокрација" покушала да ми онемогући студирање због потенцијалног приговора савести,  у сразу са чињеницом да сам студије на Богословском факултету започео као активни старешина српског, заправо тада зракопловства Војске Југославије. 

Коначно,  медиј који је пренео ову информацију,  представља-између осталих,  најгори талог српске медијске клоаке; један од оних "медија", који о великим "годовима" објављује "сензационалистичке" прилоге о томе шта би ко требао или не нпр. да ради на неког "свеца". Типа,  "Сутра је Аранђеловдан. Ево шта не смеју труднице да чине".

У том смислу,  питање је шта је прота и како је рекао,  а шта је ово медијско смеће пренело...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, ana čarnojević рече

Znam Broken ali on to ovim što je rekao nije radio. To što ti već imaš kontekst u koji ćeš smestiti njegove reči ti ipak ne daje pravo da problematizuješ Boga u koga ovaj čovek veruje. Tvoj Bog je kao super a njegov nije. Pa malo je preterano.

Time što ne radimo na crveno slovo mi svedočimo da u Carstvu nebeskom nećemo morati da radimo i mi time što ne uključimo tu mašinu ako ne moramo svedočimo to u šta verujemo. Isti je to Bog. Prosto si upotrebio prejak izraz, ali dobro, to je poukaški šablon kao suprotstavljanja Boga koji je Ljubav i tamo nekog revniteljskog Boga u koga veruje prosti srpski narod itd.

Možda sam i preterao ali mene "Možda radi mašina, ali mi smo incijatori " stvarno provocira. Česta je pojava da ljudi Boga "poštuju" kroz nerad na crveno slovo. Ne šije se, ne kupa se, ne pere se veš...i često se ne ide na liturgiju toga dana. A o bogomisliju u dane crvenog slova da ne pričamo. :D I onda u takvoj atmosferi ti dodaš ovo o mašini i inicijatoru. Umesto da oslobađaš ti kao da dodatno zarobljavaš.

A to šta će i kako će biti u Carstvu Nebeskom ja pojma nemam. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...