Jump to content

Мт. 11,5 и Иса. 61,1


Broken

Препоручена порука

Читао сам више пута, ево и данас, да се стих из Мт.11,5 сматра алузијом на Иса.61,1.

Код Матеја је у питању део где је Јован Крститељ у тамници и шаље своје ученике Исусу да га питају да ли је он онај кога чекају, Месија. А Он одговара :" Идите и јавите Јовану ово што чујете и видите: Слијепи прогледају и хроми ходе, губави се чисте и глухи чују, мртви устају и сиромашнима се проповиједа јеванђеље." (Мт.11,4-5)

Неки кажу да Исус уместо да једноставно и директно одговори горњим речима заправо алудира на ово:

" Дух је Господа Бога на мени, јер ме Господ помаза да јављам добре гласе кроткима, посла ме да завијем рањене у срцу, да огласим заробљенима слободу и сужњима да ће им се отворити тамница. " (Иса.61,1)

Нисам познавалац Писма па ме занима да ли је опште прихваћено да се новозаветни стих сматра алузијом на старозаветни ?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa, da, moze da bude kompatibilan :ok: neki stih novozavetni sa starozavetnim,,.....samo sto je starozavetni stih aluzija na ono sto pise u novozavetnom  stihu, ono sto se nagovestava u SZ ispunjava se u NZ,.... u Isaija 61.1 je prorocka rec i aluzija koja se ispunila kroz Isusa Hrista i njegove propovedi ljudima...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...