Jump to content

Препоручена порука

Ja sam pričao s jednim obrazovanim popom, kaže nije razlika velika. Sad kad bi se ujedinili ništa se ne bi promenilo u bogosluženju ni na zapadu ni na istoku. 

Postoje te neke filozofije koje su oni ubacili, i koje trebaju da se razreše i iščiste, npr. ne priznajemo vrhovnu vlast pape itd.

Problemi oko toga danas deluju da su uglavnom političke, pre nego teološke prirode.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да додам дискусији неколико инф.Западни обред су Литургије западне Цркве,данас римокатоличке.Нпр.римска миса,амвросијанска Литургија на северу Италије,Милано и сл.,затим мозарабска Литургија или миса која се служи у Шпанији,галска Литургија,келтска Литургија итд.У САД постоје православне парохије које служе ове западне Литургије и  најчешће су под јурисдикцијом антиохијске Патријаршије.Имате на јутубу колико хоћете тога као и на гуглу.Чини ми се да је овде биле тема о томе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Чини ми се да је свети Јован Шангајски рекао једном приликом, парафразирам: "Немојте да вас неко заводи да морате бити источни да би били православни"...Обред није само ритуал, он је целовити израз нашег односа са Богом и начина на који га примамо, на који се Он очитује у нашим животима. 

За леп, сажет и критички увид у смисао развоја западног обреда препоручујем књигу "Дух литургије" Јозефа Рацингера. 

  • Свиђа ми се 1

Чак и да не постоји Васељенска патријаршија, требало би је измислити

Link to comment
Подели на овим сајтовима

За разлику од помпезног "византијског" обреда, испуњеног обиљем светлости, који је права свечаност вере, током којег се готово непрестано пева и моли, римски обред тежи сажетијој форми и одликује се молитвеном тишином. Ћутање, молитвена тишина је рецимо специфичан елемент римске литургијске праксе. Данас је у римски обред укључено много "нових" молитава, а посебно су ми драге "социјалне" молитве за потребите за које се не моли начелно него кроз конкретна прошења. То је још једна одлика римске, западне литургије -повесни елемент је јако изражен. 

  • Волим 1

Чак и да не постоји Васељенска патријаршија, требало би је измислити

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мене интересује да ли православни Хришќани западног обреда користе квасни хлеб, да ли се причешќују са свете Крви Христове и да ли посте Чисти Понедељак и Чисти Уторак?

  • Свиђа ми се 1

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 часа, Orthophill рече

Мене интересује да ли православни Хришќани западног обреда користе квасни хлеб, да ли се причешќују са свете Крви Христове и да ли посте Чисти Понедељак и Чисти Уторак?

да ли православни Хришќани западног обреда користе квасни хлеб, - da, kvašene hostije, nije u liturgijskoj upotrebi azymo ili azymus (beskvasni hljeb)

да ли се причешќују са свете Крви Христове - da

да ли посте Чисти Понедељак и Чисти Уторак - ako su to zapadnoobredni pripadnici RPC i Zagranične RPC onda sigurno da

Vrlo zanimljiv članak o kvasnom i beskvasnom hljebu i razvoju i istorijatu njihove upotrebe u liturgijama istočnim i zapadnim, nemam sad vremena za prevodjenje, nažalost:

https://www.getsemany.cz/node/3228

I još zanimljiviji video katoličkog češkog kanoniste i liturgičara Doc. JUDr. Stanislava Přibyla, Ph.D., Th.D., JC.D. 

Sipa istočne Svete Oce kao iz rukava, i vladika Atanasije Jevtić bi imao veliku radost z njega (uzradovao bi se, bio ushićen) kad bi ga čuo, vrlo fundovan i elokventan.

Šteta što tamo nije prevod a nemam ni ja nažalost sad baš nekog vremena za prevodjenje.

Imalo bi se šta čuti! (prvo bih se morao naučiti kako se to radi, postavljaju titlovi, titulki, stalno to odlažem, vječna prokrastinace, starog psa novim trikovima ne naučiš)  :D 

Liturgija kao izvor duhovnog bogatstva

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 22.1.2019. at 19:44, Панарет рече

За разлику од помпезног "византијског" обреда, испуњеног обиљем светлости, који је права свечаност вере, током којег се готово непрестано пева и моли, римски обред тежи сажетијој форми и одликује се молитвеном тишином. Ћутање, молитвена тишина је рецимо специфичан елемент римске литургијске праксе. Данас је у римски обред укључено много "нових" молитава, а посебно су ми драге "социјалне" молитве за потребите за које се не моли начелно него кроз конкретна прошења. То је још једна одлика римске, западне литургије -повесни елемент је јако изражен. 

Kako je ovo divno rečeno:obred ispunjen obiljem svetlosti!!! zaista se to na liturgiji oseća, ne vidi se svetlost, ali toplina se oseća! LJUBAV grije!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, ines рече

Kako je ovo divno rečeno:obred ispunjen obiljem svetlosti!!! zaista se to na liturgiji oseća, ne vidi se svetlost, ali toplina se oseća! LJUBAV grije!

To je glavna razlika izmedju zapadnog, rimskog i istočnog, vizantijskog obreda, žrtveni akcent, sacrificium je na zapadu i oslavni akcent doxologija ili laudatio je na istoku. Naravo da i vizantijski ima žrtveni karakter kao i rimski oslavni, riječ je o akcentima, naglašavanju jednog ili drugog, koliko se pažnje pridaje u jednom ili drugom smislu.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Обично се обнова западног обреда у Православној цркви везује за 19. и 20. век. Међутим, православни западни обред  је постојао и неколико деценија након раскола 1054. године у  многим деловима Европе, нарочито у Јужној Италији.

Рецимо мало је познато да су манастири западног обреда постојали и у Јерусалиму, Константинопољу и Светој Гори.

На Светој Гори је све до 13. века постојао  православни манастир Амалфион - западног латинског обреда и правила Св. Бенедикта.

У хиландарском Служебнику сачувана је ручно писана Литургија Светог Петра са римским каноном евхаристије.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...