Jump to content

Teologija uz jutarnju kafu

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 40 минута, kopitar рече

Moraš uzeti u obzir i predaju osim ako nisi u nekoj sekti.

I službeni ( normalni) protestanti uzimaju u obzir predaju i ako im je glavni autoritet Pismo.

Nisam clan niti jedne crkve ili sekte, iako sam posle pravoslavne bio neko vreme kod baptista I pentekostalaca. Prihvacam predaju ukoliko nije u suprotnostima sa evandjeljima, tj svetim pismom. Opet, nemam bas ni znanja o tkzv ocima, niti o njihovim delima ili knjigama.

Ugl. iskrene vjernike prihvacam iz bilo koje crkve kao bracu, bila to pravoslavna ili katolicka ili neka protestantska crkva.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Isusovo magare рече

Sve ok samo mala ispravka "Bog" ako misliš a vidim da misliš na pravoga Boga,se piše velikim slovom..

A ja sam ti prijatelju do prije par godina jako pazio da sve bude napisano po pravopisu, Bog, On, Njemu..., a onda sam skuzio da bog nema nista protiv ako mi postivamo gramatiku, tj, prihvatio sam sugestiju nekog ateiste kada sam mu uputio potpuno istu zamjerku, gdje je on rekao, sori, ali bog je titula, kao kralj, npr, I slozio sam se jer je u principu bitno koliki je bog u nasem srcu, a ne na slovu, jer se ne zelim slovima pokazivati religioznim, ako me kuzis, msm, to je samo moje moje misljenje, nemam nista protiv kako god da netko pise, sem caps lock. poz

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, SerbCro рече

A ja sam ti prijatelju do prije par godina jako pazio da sve bude napisano po pravopisu, Bog, On, Njemu..., a onda sam skuzio da bog nema nista protiv ako mi postivamo gramatiku, tj, prihvatio sam sugestiju nekog ateiste kada sam mu uputio potpuno istu zamjerku, gdje je on rekao, sori, ali bog je titula, kao kralj, npr, I slozio sam se jer je u principu bitno koliki je bog u nasem srcu, a ne na slovu, jer se ne zelim slovima pokazivati religioznim, ako me kuzis, msm, to je samo moje moje misljenje, nemam nista protiv kako god da netko pise, sem caps lock. poz

Bog nije titula kao što i čovjek nije titula.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, SerbCro рече

A ja sam ti prijatelju do prije par godina jako pazio da sve bude napisano po pravopisu, Bog, On, Njemu..., a onda sam skuzio da bog nema nista protiv ako mi postivamo gramatiku, tj, prihvatio sam sugestiju nekog ateiste kada sam mu uputio potpuno istu zamjerku, gdje je on rekao, sori, ali bog je titula, kao kralj, npr, I slozio sam se jer je u principu bitno koliki je bog u nasem srcu, a ne na slovu, jer se ne zelim slovima pokazivati religioznim, ako me kuzis, msm, to je samo moje moje misljenje, nemam nista protiv kako god da netko pise, sem caps lock. poz

Griješiš..nisam ti ja prijatelj nego prijateljica..

I griješiš da je Bog titula..to bi značilo da ih ima više a nema ih..ako me razumiješ..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ispricavam se, nisam znao spol. Moj bog je Sveta Trojica, Otac, Sin I Duh. Vjerujem I Vas. Neciji bog je onaj svetovid ili alah, ili shiva ili kaj ti znam. Bog moze biti I novac, karijera, slava, ugled, sluzba, sex itd. Kako kome, uglavnom, koliko sam citao, kod nas se sve prevodi sa bog, ali u prevodu bi bilo Elohim, Jahve, Adonai, mislim to je vec druga tema, a ja sam siguran da moji gresi zaloste Boga, a ne mala slova. Svako dobro.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 59 минута, SerbCro рече

Ispricavam se, nisam znao spol. Moj bog je Sveta Trojica, Otac, Sin I Duh. Vjerujem I Vas. Neciji bog je onaj svetovid ili alah, ili shiva ili kaj ti znam. Bog moze biti I novac, karijera, slava, ugled, sluzba, sex itd. Kako kome, uglavnom, koliko sam citao, kod nas se sve prevodi sa bog, ali u prevodu bi bilo Elohim, Jahve, Adonai, mislim to je vec druga tema, a ja sam siguran da moji gresi zaloste Boga, a ne mala slova. Svako dobro.

A Isus,kojim slovom se piše Isus??

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, SerbCro рече

A daj, nemoj da me cijedis sad. Msm, kaj hoces da postignes ? Rekao sam ti kaj mislim, I zakaj tak mislim. Da, I Krist pisem velikim slovom.

A zašto se Krist piše velikim??

  • Оплаках :)) 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, SerbCro рече

U pravu si, Krist znaci mesija ili pomazanik, znaci I krist moze malim slovom. :D

Eto kaj si postigla, prijateljice. :)

Znači BOG I KRIST se piše malim a Isus velikim slovom..a kako bi ti napisao BOG OTAC i BOG SIN I BOG DUH SVETI??

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, SerbCro рече

U pravu si, Krist znaci mesija ili pomazanik, znaci I krist moze malim slovom. :D

Eto kaj si postigla, prijateljice. :)

Krist

436 Krist dolazi iz grčkog prijevoda hebrejskog izraza “Mesija”, a znači “Pomazanik”. I postaje Isusu vlastito ime samo zato što on savršeno ispunja božansko poslanje koje taj naslov označuje. U Izraelu su naime u Božje ime bili pomazani ljudi posvećeni za poslanje koje im je Bog povjerio. Tako je bilo s kraljevima, svećenicima  i, u rijetkim slučajevima, s prorocima.  Tako je nadasve moralo biti s Mesijom kojega je Bog poslao da konačno uspostavi njegovo kraljevstvo. Mesija je morao biti pomazan Duhom Gospodinovim, u isti mah kao kralj i svećenik,  ali i kao prorok. Isus je ostvario mesijansku nadu Izraela svojom trostrukom službom svećenika, proroka i kralja.

437 Anđeo je pastirima navijestio Isusovo rođenje kao rođenje Mesije obećanog Izraelu: “Danas vam se u gradu Davidovu rodio Spasitelj – Krist, Gospodin” (Lk 2,11). On je od početka “onaj kog je Otac posvetio i poslao na svijet” (Iv 10,36), začet kao “svet” (Lk 1,35) u djevičanskom Marijinom krilu. Josip je bio od Boga pozvan da “uzme” k sebi “Mariju” svoju “zaručnicu”, trudnu “onim što je u njoj začeto (…) od Duha Svetoga” (Mt 1,20), da se Isus, “zvani Krist”, rodi od Josipove zaručnice u mesijanskom Davidovu rodu (Mt 1,16).

438 Isusovo mesijansko posvećenje objavljuje njegovo božansko poslanje. “On je ono što označuje samo njegovo ime, jer pod Kristovim se imenom podrazumijeva onaj koji je pomazao, onaj koji je pomazan i samo pomazanje kojim je pomazan: onaj koji je pomazao jest Otac, onaj koji je pomazan jest Sin, a bio je pomazan u Duhu koji je pomazanje”. Njegovo vječno mesijansko posvećenje objavljeno je u vremenu njegova zemaljskog života u času kada je kršten od Ivana, kad ga je Bog “pomazao Duhom svetim i snagom” (Dj 10,38) “da se očituje Izraelu” (Iv 1,31) kao njegov Mesija. Njegova djela i riječi objavit će ga kao “Sveca Božjega” (Mk 1,24; Iv 6,69; Dj 3,14).

439 Brojni Židovi a i neki pogani koji su dijelili njihovu nadu prepoznaše u Isusu osnovne crte mesijanskog “sina Davidova” kojega Bog bijaše obećao Izraelu. Isus je prihvatio ime Mesija na koje je imao pravo, ali ne bez ograda, jer ga je dio suvremenika shvaćao previše ljudski, u biti politički.

440 Isus je prihvatio ispovijest vjere kojom ga je Petar priznao Mesijom, navješćujući tada već blisku muku Sina čovječjega. Tako je otkrio pravi sadržaj svoga mesijanskog kraljevskog dostojanstva, u transcendentnoj istovjetnosti Sina Čovječjeg “koji je sišao s neba” (Iv 3,13), kao i u njegovom otkupiteljskom poslanju kao Sluge patnika: “Sin Čovječji (…) nije došao da bude služen, nego da služi i život svoj dade kao otkupninu za mnoge” (Mt 20,28).  Zato se pravi smisao njegova kraljevskog dostojanstva očituje samo s visine križa.  Istom poslije Uskrsnuća njegovo će kraljevsko dostojanstvo moći biti proglašeno od Petra pred narodom Božjim: “Pouzdano dakle neka znade sav dom Izraelov da je toga Isusa kojega ste vi razapeli Bog učinio i Gospodinom i Kristom!” (Dj 2,36).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Isusovo magare рече

Znači BOG I KRIST se piše malim a Isus velikim slovom..a kako bi ti napisao BOG OTAC i BOG SIN I BOG DUH SVETI??

Napisao bih Bog Otac, Sin I Duh Sveti, ali ako bih I tu napisao malim bog, ne bi bilo nepravilno. 

A ako pitas zakaj ovo drugo velikim, zato jer su to njegova imena. 

Da, zbunjujuce. Jer se odstupa od gramatike I onda pravimo svoju gramatiku. Mada mi nije ni stalo do gramatike vise, a bio sam bas takav, da je svaki zarez morao biti na svom mestu, I ispravljal sam druge, a onda sam odlucil da me bas briga da li netko pise: neznam, ne cu, dali...ovako ili onako, sve su to neka pravila koje su ljudI smislili, I oni sami menjaju ta svoja pravila iz godine u godinu, bitno je da se razumemo.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...