Jump to content

Како настаје мед, како почети са пчеларством


Препоручена порука

Нашао сам који лекови против варое су регистровани код нас. Има их само шест. 

Koji su lekovi registrovani protiv varoe?

Upotreba neregistrovanih lekova protiv varoe je kršenje zakona. Koji lekovi su dozvoljeni i kako da ih primenite, saznajte u tekstu.

varoa-5-880x495.jpg
Foto: Flickr / Vincent Dietemann
Varoa je parazit koji sprečava uspešno prezimljavanje pčela. Najčešće već od polovine jula matice prestaju da ležu trutovsko leglo. Varoa tada prelazi u leglo radilica, razmožava se i stvara novu generaciju dugovečnih zimskih varoa. Pčele su oslabljene, a često i zaražene raznim virusima, koji im slabe imuni sistem, pa dolazi do pojave oboljenja.

Slikovito prikazano, ako se na radilici nalazi jedna varoa, ona smanjuje masu za oko 10 procenata u odnosu na normalnu, a životni vek na oko 20 dana, umesto 35 do 40 dana. Zbog toga je potrebno obaviti tretiranje.

Spisak registrovanih lekova za pčele

SPOS je objavio spisak registrovanih lekova za pčele, napominjući da je kršenje zakona upotreba neregistrovanih lekova protiv varoe, koja može da dovede do nemogućnosti da se med proda.

 

Naziv leka

Farmaceutski oblik

Broj rešenja

Datum rešenja

Proizvođač

Nosilac dozvole

1.

APIGUARD

gel

323-01-00366-16-001

08.02.2017.

LALEHAM HEALTH AND BEAUTY LIMITED, Velika Britanija

ZOOPHARM D.O.O., Beograd

2.

APILIFE VAR

traka za košnicu

323-01-00134-13-002

15.04.2014.

CHEMICALS LAIF S.p.A., Italija

EVROTOM D.O.O., Ruma

3.

CHECKMITE +

traka za košnicu

323-01-00459-15-001

17.03.2016.

KVP PHARMA + VETERINÄR PRODUKTE GMBH, Nemačka

BAYER D.O.O., Beograd

4.

FURMITOM

traka za košnicu

323-01-0518-11-004

03.07.2013.

EVROTOM D.O.O., Ruma

EVROTOM D.O.O., Ruma

5.

VAROTOM

traka za košnicu

323-01-00205-13-002

14.10.2014.

EVROTOM D.O.O., Ruma

EVROTOM D.O.O., Ruma

6.

POLYVAR® YELLOW

traka za košnicu

323-01-00343-17-001

26.04.2018.

EUROPEAN PHARMA HUB KFT, Mađarska

BAYER D.O.O., Beograd

Kako koristiti lekove protiv varoe?

Više od 80% varoe nalazi se u zatvorenom leglu, a za sada ne postoji lek koji će u ovim uslovima uništiti varou, a da pri tome ne naškodi pčeli. Zbog toga lek treba dodavati konstantno tokomminimum 21 dan koliko traje ciklus odgajanja i izvođenja pčela iz legla, savetuje Svetislav Marković iz PSSS Valjevo.

"Delovanje lekova je obično 3,5 dana i tada se oni moraju primenjivati u nekoliko razmaka u periodu do 21 dan. Varoa ima dobru sposobnost stvaranja rezistencije na primenjene lekove i zbog toga treba menjati lekove i koristiti one sa različitim aktivnim materijama (amitraz, flualinat, kumafos), kao i lekove napravljene od etarskih ulja (timol)", napominje Marković.

Dodaje da je od polovine novembra, kada u košnicama nema više legla, obavezno primeniti postupak tretiranja sa oksalnom kiselinom. Ukoliko je dobro primenjen ovaj postupak, više nema potrebe za tretiranjem, do početka avgusta sledeće godine.

 

https://www.agroklub.rs/pcelarstvo/koji-su-lekovi-registrovani-protiv-varoe/44612/

Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се за се. Доста је сваком дану зла свога.

(Мт.6, 34)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Пчелари кажу да стршљенови могу хаос да направе у пчелињим друштвима. Направио сам им замку на неколико места где су се окупљали. Ни сам не знам колико их се похватало.

IMG_20190922_130045.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 8 months later...
  • 2 weeks later...

Ако су склоњени наставци са медом, нека препорука је да борба са вароом почне крајем јула, бар колико ја знам. Многи користе средства као што је варолик на бази амитраза, али је он у ЕУ забрањен. Има разних средстава, трака итд. Негде горе сам ставио линк која средства су регистрована код нас. Ројеви се вероватно могу третирати и раније. 

Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се за се. Доста је сваком дану зла свога.

(Мт.6, 34)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...

Малопре сам нешто заливао и онако мокрим рукама крећем да напуним канту кад у том тренутку на длан ми слеће пчела. Онако радознао да видим како ће да реагује пустим је да ми буде на руци и не отерам је. Па да не слажем, нисам сигуран, али, једно пет минута ако не и више она је ишла по мојој шаци и пила капљице воде. У једном тренутку се завлачила између прстију да ме је то почело голицати. На крају је почела да се умива али буквално, са њеним предњим ножицама, па ми све то било симпатично да ми дошло да је пољубим. Тај осећај да ме сваког тренутка може убости је некако био баш чудан али сам знао да ако је не дирам неће ништа да ми буде. И тако је било. Мало је смешно али ми је изгледало да је од силног умивања некако само склизнула са руке и одлетела.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Сад тек видим! Феноменално! :sunce:Само напред! 

Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се за се. Доста је сваком дану зла свога.

(Мт.6, 34)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...
×
×
  • Креирај ново...