Jump to content

Призренска епархија опстала и опстаће и наредних 1000 година

Оцени ову тему


Препоручена порука

У оквиру молитвених свечаности поводом обeлежавања 1.000 година Призренске епархије, данас, 16. децембра, служена је Света литургија у Саборном храму Светог Великомученика и Победоносца Георгија у Призрену.

 

 

Светом архијерејском Литургијом началствовао је Високопреосвећени Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски и Егзарх пећкога трона г-дин Амфилохије, уз саслужење Преосвећене господе Епископа: рашко-призренског и косовско-метохијског Теодосија, милешевског Атанасија, брегалничког Марка из Охридске Архиепископије и умировљеног захумско-херцеговачког Атанасија, као и великог броја свештенства, монаштва и верног народа, а својим гласовима традиционално су саслуживали и ученици Призренске Богословије.

На почетку службе Божије владика Теодосије је одликовао оца Слободана Ђорића, пароха призренског, чином протопрезвитера прочитавши над њим молитву и дајући му надбедреник као видљиви знак овог достојанства због ревности и пожртвованости током осмогодишњег служења у овом Храму. Преосвећени Владика Теодосије је казао да прослава 10 векова од првог помена Призренске епархије, велики дан за Епархију, али и нашу помесну и васељенску Цркву:

1318_img-1898_f.jpg?1544975599ТВ ХрамЕпископ Теодосије и протопрезвитер Слободан Ђорић

„Сабрани смо овде у Храму Светог великомученика Георгија, страдалном и мученичком храму. Као што је и Свети Георгије страдао Христа ради тако је и овај храм са житељима Призрена, православним хришћанима, страдао, али је, хвала Богу, обновљен и васкрсао. Сви сабрани данас овде, радујемо се и служимо Господу, благодарећи Му за сва добра која нам дарује“ - рекао је Владика Теодосије.

Након прочитаног Јеванђеља, Преосвећени Епископ милешевски Атанасије казао је да је Косово и Метохија училиште, једна учионица, исписана Црквом Христовом и славним делима Божјих угодника.

1320_img-1943_f.jpg?1544975624ТВ ХраЕпископ милешевски г-дин Атанасије

„Косово је и материца, на Косову се рађа поново, на Косову се обнављамо. Косово је простор на ком се може поново родити и узрастати, јачати и то за живот вечни. Нема онога ко је посетио Косово а да у тој учионици нешто није научио, нема онога који је посетио Косово а да се није обновио, препородио, ојачао. Зато смо и дошли да научимо, обновимо лекције и оживимо у себи оно што је одумрло, да то све саставимо и оживимо и да поново будемо једно“ - рекао је Владика Атанасије.

1321_img-1966_f.jpg?1544975667ТВ ХрамМитрополит црногорско-приморски Амфилохије

Говорећи о јубилеју 1.000 година рашко-призренска епископије, Митрополит Амфилохије је казао да је у тих хиљаду година много оних који су сејали семе истине Божије у овој земљи и који су својом мученичком крвљу, подвизима, молитвама, заливали то семе и да зато није чудо да је то семе посејано руком светих Божјих људи уродило дивним плодовима кроз векове све до наших времена.

1315_img-1890_f.jpg?1544975710ТВ ХрамСвета архијерејска Литургија у Призренском Саборном Храму

„Ако је ова Епископија 1.000 година опстала опстаће она још 1.000 или 2.000 година, ако Бог да, и биће увијек народа онога који ће ту да се клањају живоме Богу, Христу Богу Васкрсломе из мртвих“ поручио је Митрополит Амфилохије.

На крају Митрополит Амфилохије се помолио Господу да благослови Владику Теодосија, наследника дивних и часних епископа, да и он носи часни крст Христов заједно са свима вернима да сачувају веру да је Косово нада а не безнађе.

1323_img-1990_f.jpg?1544975748ТВ ХрамЕпископи са верним народом

Призренска епархија обележава 1000 година од њеног првог писаног спомена у првој хрисовуљи византијског цара Василија II који је одмах по освајању Охрида издао три повеље охридском Архиепископу Јовану, којима је био утврђен обим Охридске архиепископије. Према првој повељи, која је издата 1019. године, у састав Охридске архиепископије ушла је и Призренска епархија, која ће у будућности одиграти веома важну улогу у историји Српске православне цркве и српског народа.

1313_img-1864_f.jpg?1544975797ТВ ХрамМитрополит Амфилохије и Владика Теодосије испред Призренског Саборног Храма

При оснивању „Призренска епископија била је трећег степена, обухватала је област Хвосна око Пећи и Дечана, града Лесковца и Бритоса, имала је петнаест клирика“.

Обележавање јубилеја почело је јуче Светом литургијом која је је служена у манастиру Девич, а настављено Вечерњом службом у Цркви Богородице Љевишке у Призрену која је била седиште Епархије призренске у првом периоду њеног постојања од 1019. дo 1219. године.

1316_img-1893_f.jpg?1544975840ТВ ХрамСвета архијерејска Литургија у Призренском Саборном Храму
 
 

View full Странице

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...