Jump to content

Зоран Ђуровић: О причешћу

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 9 часа, Zoran Đurović рече

руских шпијуна које познајем

:skidamkapu:

„Бојим се Бога који је високо и гледа. Бојим се и човека који нема Бога!”

                                                                                 Византијска пословица

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Vladan :::. рече

@Zoran Đurović ће ти одговорити стручно а ја ћу пробати народски ;)

дакле, има две верзије, али је то свеједно:

- немој да ме љубиш = ти си нечиста јер се ниси причестила и има да ме испрљаш а таман сам се очистила

- нећу да те љубим = ти си грешна и ако те пољубим изгубићу благодат а таман сам је једва добила

а оба хоће да кажу: у мени је сада христово тело и ја сам светија од тебе и ако се пољубимо све ми пропаде што сам се намучила

 

једино решење је да се љубе само они који се нису причестили или који се јесу причестили

е сад ако много волиш да се честиташ после литургије а ниси се причестила прилично сигуран избор су ти црквењаци јер међу њима има оних који се јако ретко или скоро никад не причешћују а не смета им ни честитање, а ако се јеси причестила онда нишани попа који је служио, јер се он сигурно причестио, и ту нема да оманеш :) 

To je zanimljiv fenomen. Znam da pojedini ne cjelivaju ikone nakon pricesti, da ne bi dio darova  ostao na ikonama...Parohijski svestenik je morao da objasnjava ljudima kako nista  nema pogrešno u tome, ali pojedinim dzaba. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 43 минута, Lady Godiva рече

Хвала, аво, на оним речима везано за исповест. Буквално си описао како се осећам, расплака ме. 

Због људи као што си ти, ја немам проблем да се излажем порузи ових лимитираних. Дух Свети је тај који нас повезује, а за књигу би било када бих описивао како је моја заједница из Палерма напокон се приклонила ономе што им говори Ава. Сви су они практиканти, и вера је за њих бити или не бити, и после грдних искушења, и упркос сатанским клеветама и сплеткама које су се пречили међу нама, благодат је победила. Десило се и више чуда. Но, то ови, мрзитељи људског рода, неће да разумеју. Ја вам говорим - барем верујем - духовне ствари, и неко сам ко има стало Господа пред очима, и стално се моли, а то људима од овога света не улази у главу и једноставно је неприхватљиво.    

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislim da se blagodat pricesti ne gubi ljubljenjem vec recima koje izlaze iz usta nakon pricesca i nasim (ne)delima..

Boze kakv narod...ali ja stvarno po prvi put cujem za takve stvari...zapanjena sam :krstix:

Covek samo srcem dobro vidi, sustina se ocima ne moze sagledati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Ведран* рече

Једнако је проблематичан обичај честитања Причешћа. 

I toga ima? 

Kod nas decu pomaze, poljube. Ja to shvatam kao ohrabrivanje... Ali, u velikih, čestitki nema.... Možda zbog toga što je nedopustivo :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 28 минута, Adelaida рече

A ako si bliska sa nekim...sto im smeta da ih poljubis bilo nakon bilo pre pricesca...? 

Ovo je slučaj. Na žalost, kaže bila je po manastirima, zna kako treba. I nije jedina. Imam prisan odnos sa par njih. I uvek se izgrlimo I izljubimo, kad se vidimo. Međutim, u jednom momentu nabasam na jednu posle liturgije i isto tako krenem da se pozdravim, međutim - ne može. Drugi put je istoj bila slava, ja da čestitam-ne može. A u druge dane - može. 

E posle sam I od druge čula istu priču. Za sada dve, u mojoj crkvi. 

Ne znam za muške, sa njima se samo rukujem (pretežno) . :)))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Сања Т. рече

I toga ima? 

Kod nas decu pomaze, poljube. Ja to shvatam kao ohrabrivanje... Ali, u velikih, čestitki nema.... Možda zbog toga što je nedopustivo :smeh1:

Има свашта. Зато што је на многим местима Причешће постало ванредна ситуација, а не редован део живота Хришћанина. Осим ако ниси поп.

Има и онај обичај где се сви причешћени згурају са леве стране напред чекајући наводно молитву, па онда тамо стоје ко лутке у излогу да их сви виде да су се причестили, а онда кад се прочита молитва, у стампеду крену кроз цркву. 

 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Ведран* рече

Има свашта. Зато што је на многим местима Причешће постало ванредна ситуација, а не редован део живота Хришћанина. Осим ако ниси поп.

Има и онај обичај где се сви причешћени згурају са леве стране напред чекајући наводно молитву, па онда тамо стоје ко лутке у излогу да их сви виде да су се причестили, а онда кад се прочита молитва, у стампеду крену кроз цркву. 

 

Što su svi pili vode prije pričesti?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Ведран* рече

Има и онај обичај где се сви причешћени згурају са леве стране напред чекајући наводно молитву

Kakvu? Za zdravlje? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Сања Т. рече

Za sada dve, u mojoj crkvi. 

Pa ne ljubi ih...kakve veze ima...blagoslovi ih ...tj pozeli im da im je pricest na zdravlje i spasenje bez ljubljenja. Ljubljenje tu nista ne menja. Blagoslov je blagoslov i sa i bez poljupca. 

Sta si navalila da ljubis taj narod? :smeh1: Hit, majke mi...ja to stvarno sad prvi put cujem da ljudi nece da ih neko poljubi posle pricesca ili jos gore da nece da poljube ikonu...Gospode boze... ne_shvata

Covek samo srcem dobro vidi, sustina se ocima ne moze sagledati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Adelaida рече

Pa ne ljubi ih...kakve veze ima...blagoslovi ih ...tj pozeli im da im je pricest na zdravlje i spasenje bez ljubljenja. Ljubljenje tu nista ne menja. Blagoslov je blagoslov i sa i bez poljupca. 

Sta si navalila da ljubis taj narod? :smeh1: Hit, majke mi...ja to stvarno sad prvi put cujem da ljudi nece da ih neko poljubi posle pricesca ili jos gore da nece da poljube ikonu...Gospode boze... ne_shvata

Hahaha, ma ne čestitam im pričest.

 Verovatno si preskočila objašnjenje. 

Mislim da svuda ima neki hit. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Сања Т. рече

Kakvu? Za zdravlje? 

Ону која је саставни део Литургије. Ваљда се боље прима са тог места кад је чују, шта ли. 7896634

Ја сам једном питао некога шта чека ту. (Бирану особу, да не изазовем револуцију) И немају појма, кажу тако сви раде. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Сања Т. рече

I ja blagoslovi

Pa da, blagoslov je svaka lepa rec, zelja i misao upucena drugome. 

 

Covek samo srcem dobro vidi, sustina se ocima ne moze sagledati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Сања Т. рече

Volela bih da kažete koju o pojavi ne ljubljenja posle pričešča.

Ми кажемо на литургији: Љубимо једни друге, а сви остају као дрвене Марије. У старој цркви су се љубили међусобно, и то у уста. Са увођењем "тајних" молитава и кашичице, изгубило се и љубљење (почетак декаденције још од 4. века, Јустинијан покушао да то заустави, издао законе, али за џ.). Само се у ваздух љубе сада попови и владике, а руку љубе или из лажне скромности или што заиста виде саслужитеља у другом. Верници се не љубе. Ја у олтару се изљубим и са чтецима. 

- Негативно би било када би неко љубио иконе после причешћа мислећи да ће и нешто "више" да задобије. Ако љуби те свеце што их воли, онда је то добро.

- Сулудо је веровати да ће причешће отићи у афедрон (вц), односно да овом бригом, ће остати само на нама и у нама. Нама причешће остаје на уснама и брковима (и бркатим женама и игуманијама), па је брисање убрусом више симболичке природе и показатељ да се бринемо о светињи. Да је крв Ис и тело свето, то се подразумева, тако да имамо представе и у Студеници где анђели скупљају ту крв, као што и посуде у којима их скупљају не држе голим рукама, него покривени одеждом. Али, то су и ствари царског церемонијала, као и канонске дисциплине да само посвећени узимају и држе свештене посуде. Међутим, имамо и здравију праксу, изражену у канону 101 Трулског сабора: Онај ко узима причешће, нека крстолико склопи руке; не сме да донесе неку посуду у коју би ставио причешће, јер је достојнија слика Божија - човек, од бездушне твари. Да се одлучи онај ко то чини, а такође и онај ко тако даје и причешће

Raspece_2.jpg   

Raspece_11.jpg

 

Све је ово тешко прихватљива пракса. Јер, причешће је ствар коју варимо, али и коју избацујемо из тела. Да ли ћеш пљунути после причешћа, или се попишкити, свеједно је. Исусова крв и комади меса су прштали по Голготи. Јер оно што ми једемо није само материјално тело, него његово васкрсло. Ако би мислили да једемо неко месиште, или комад од Исуса, он би давно био конзумиран, јер милијарде су се причестили тим телом, а онда и било необјашњиво како иструне тело попа или владике или неког верника који се стално причешћују, јер тело Хр је нетрулеживо. Ако се причешћујемо трулежним телом, нема живота у нама. Труло не може да ти да живот. Зато је једино могуће говорити о есхатолошком Христу са којим се причешћујемо, а који је исти јуче, данас и сутра. 

То је нетрулеживи и јединити Христос у коме учествујемо. Миш који би појео причешће (има таквих случајева) не би био свети миш нити причешћени. Христово тело је мистичко, и оно сакупља све од века свете. И као такво пролази кроз све. Зато је бесмислено пречити женама када имају циклус да се причесте (св. папа Григорије Двојеслов је био за ту праксу, упркос нашем Дионисију Великом који је женама у мензису забрањивао и улазак у цркву). Слични проблеми су се постављали и ако су некоме крвариле десни, па да ли може да се причести. Али, велим, то је крајње неадекватно разумевање онога што је причешће. - После причешћа, не требају додатне и приватне молитве, да некоме то поп чита, нити мољење заступништва светаца, али да се љубе иконе и особе, то је потпуно разумно. Ако тиме изражавамо љубав према овим светима и особама које су нам драге.     

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...