Jump to content

Zašto čistilište nije srednjevekovna fikcija?

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 58 минута, mirko1929 рече

Nemam pojma za Pavla, ali šta misliš odakle sam čitao žitije monaha koji nikoga u životu ne osudi?

 

Ti si brate tolika prsotina da ne vidiš da ta citatologija nema nikakve veze sa onim što ja tebi pričam. Moja poruka uopšte nije bila teološka rasprava, već kritika tvog karaktera, tvojih defekata kao osobe. Jer, priznaćeš, postoji razlika, između čoveka koji nekoga iz ljubavi upozorava na neku nevolju, i čoveka koji priželjkuje nekome tu nevolju, i želi da se naslađuje tom tuđom nevoljom. Ti se sa suviše strasti, sa suviše žuči, sa previše posvećenosti upuštaš u ovu temu... nije ti to zdravo.

 

St. Ignatius of Antioch (d. 107 A.D)

Corrupters of families will not inherit the kingdom of God. And if they who do these things according to the flesh suffer death, how much more if a man corrupt by evil teaching the faith of God for the sake of which Jesus Christ was crucified? A man become so foul will depart into unquenchable fire: and so will anyone who listens to him
 Letter to the Ephesians, ch. 16

 

St. Justin Martyr (100-165 A.D.)

And that no one may say what is said by those who are deemed philosophers, that our assertions that the wicked are punished in eternal fire are big words and bugbears, and that we wish men to live virtuously through fear, and not because such a life is good and pleasant; I will briefly reply to this, that if this be not so, God does not exist; or, if He exists, He cares not for men and neither virtue nor vice is anything, and, as we said before, lawgivers unjustly punish those who transgress good commandments
 Second Apology, ch. 9

Lucerna corporis tui est oculus tuus. Si oculus tuus fuerit simplex, totum corpus tuum lucidum erit. Si autem oculus tuus fuerit nequam, totum corpus tuum tenebrosum erit. Evangelium Secundum Matthaeum 6, 22-23

In nomine + Patris, et + Filii, et Spiritus + Sancti. Amen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

573000028_Posnetekzaslona2023-01-19215826.thumb.jpg.e669ca1ff6778d7a0414b8c952ea8713.jpg

Како су се вести о недавном скандалу у које су умешани високи званичници у Цркви, укључујући папу, проширили друштвеним медијима, приметио сам неколико људи који су поделили овај цитат који се приписује Светом Јовану Златоустом :

Пут у пакао поплочан је костима свештеника и монаха, а лобање епископа су светиљке које осветљавају пут.

Други извори приписују варијанту овог цитата светом Атанасију, који иде даље од Златоустог говорећи: „Под пакла поплочан је лобањама свештеника.

 

Овакви цитати ме увек подстичу да питам: „Да ли је то истина?“ у два смисла питања. Прво: „Да ли је истина да је светац то заиста рекао? Друго, „Да ли је то што је овај светац наводно рекао истина или је то погрешно мишљење које они никада не би рекли?“

Што се тиче претходног питања: Чини се да не могу да пронађем ниједан оригинални извор који садржи овај цитат. У ствари, ови описи пакла више личе на средњовековног аутора Дантеа Алигијерија него на било кога од раних црквених отаца. Чини се да најранија веза између овог цитата и Хризостома потиче од протестантског реформатора Џона Веслија , који је рекао: „Беживотни, непреобраћени свештеник је генерал-убица своје парохије. . . Не бих могао да замерим светом Златоусту, да је само рекао: „Пакао је поплочан лобањама таквих хришћанских свештеника!“

Али чак и да Златоуст није ово заиста рекао, да ли је то и даље користан комад мудрости за преношење?

Опет ћу одговорити негативно. Чак мислим да у неким контекстима дељење овог цитата може испасти самозадовољно и немилосрдно. „Видиш, рекао сам ти да се тим свештеницима не може веровати!“

У реду је истаћи јединствене опасности са којима се свештенство суочава и упозорити људе да из постојања непогрешиве Цркве не треба да закључују постојање беспрекорних (или чак релативно безгрешних) црквењака. Британски свештеник и апологета Роналд Кнокс је то рекао овако: „Онај ко путује у барку Светог Петра боље да не гледа превише у машинску собу.“

Вероватно није поучно делити цитате због којих се чини да су свештеници и епископи управо такви људи који ће на крају бити проклети. Златоуст никада није тако нешто тврдио, иако се бринуо за душе свештенства. У свом коментару Дела Апостолских он пише: „Душа епископа је за цео свет као сасуд у олуји: са свих страна бију га пријатељи, непријатељи, свој народ, странци... . . Мислим да међу епископима нема много оних који ће бити спасени, али много више оних који ће пропасти.”

Сличну забринутост за свештенство изразили су и аутори Новог завета. Јаковљева 3:1 каже: „Нека многи од вас не постану учитељи, браћо моја, јер знате да ћемо ми који поучавамо бити суђени строже. У свом писму Тимотеју, свети Павле је написао: „Ако неко жели да буде епископ, он жели племенит задатак. Затим је Тимотеју дао јектеније захтева за свакога ко би био на овој функцији и упозорио да не замоли оне који су недавно били преобраћеници или нису могли да управљају својим домаћинством. Павле се плашио да ће се, ако је један од ових људи заређен, „надути уображеношћу и пасти на осуду ђаволску“ или „да ће пасти у срамоту и замку ђавољу“ (1. Тим. 3:6- 7).

У својој књизи Зашто смо католици , описујем како сам једном разговарао са женом која се борила да помири своју католичку веру са скандалом злостављања свештенства. Питала је: „Ако су они заиста Божји људи у Христовој Цркви, како су онда то могли да ураде?“

Одговорио сам: „Да те питам, да ли ђаво мрзи Христову Цркву?“

“Апсолутно!”

„Онда ће од свих чланова Цркве, кога ће он највише напасти?

Размислила је на тренутак, а затим рекла: „Свештеници!“ Ово подсећа на Светог Јована Вианија, заштитника свештеника, који је рекао: „Када људи желе да униште религију, почињу тако што нападају свештеника; јер кад нема свештеника, нема ни жртве; а кад нема жртве, нема ни религије.”

Скандали, укључујући и оне који су недавно погодили Цркву, требало би да служе као подсетник да се молимо једни за друге и охрабрујемо једни друге на практичан начин. У свом писму Галатима, Павле је написао: „Ако је човек ухваћен у неком преступу, ви који сте духовни треба да га вратите у духу благости. Гледај у себе, да и ти не будеш у искушењу. Носите бремена један другог и тако испуните закон Христов“ (6,1-2).

Уместо да делимо апокрифне цитате који могу да испадну као опортунистичко „рекох вам“, требало би да делимо молитве за свештенике како би могли да поднесу јединствена бремена са којима се суочавају као пастири Христовог стада. Ова молитва папе Бенедикта XVI је одличан пример:

Господе Исусе Христе. . . Даруј да сви који су рукоположени у помоћно свештенство буду све више саобразни теби, божански Учитељу. Нека проповедају Јеванђеље чиста срца и чисте савести. . . . Молитвама Пресвете Богородице, Мајке Твоје и наше, приведи све свештенике и паству поверено им у пуноћу вечног живота, где живиш и царујеш са Оцем и Светим Духом, једним Богом, у све векове. икада. Амин.

 

 

WWW.CATHOLIC.COM

As news of the recent scandal implicating high-ranki...

 

Lucerna corporis tui est oculus tuus. Si oculus tuus fuerit simplex, totum corpus tuum lucidum erit. Si autem oculus tuus fuerit nequam, totum corpus tuum tenebrosum erit. Evangelium Secundum Matthaeum 6, 22-23

In nomine + Patris, et + Filii, et Spiritus + Sancti. Amen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Bernard рече

St. Ignatius

Ne znam šta da ti kažem Bernare, ako hoćeš razgovor-dijalog, razmenu mišljenja moraćeš da pričaš ti. Citatologije neću čitati, niti me zanimaju. Uzgred budi rečeno, Ignjatije je verovao da će se samo i jedino mučenici spasti, tako da, pakuj torbu da misionariš po Avganistanu...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, mirko1929 рече

Ne znam šta da ti kažem Bernare, ako hoćeš razgovor-dijalog, razmenu mišljenja moraćeš da pričaš ti. Citatologije neću čitati, niti me zanimaju. Uzgred budi rečeno, Ignjatije je verovao da će se samo i jedino mučenici spasti, tako da, pakuj torbu da misionariš po Avganistanu...

Што си бре такав према човеку јел ти нешто лоше учинио.

А сад ипак мора цитат, где то има код св.Игњатија да ће само мученици да се спашавају, мораш извор тога да наведеш. :citac:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Super! Vi molite za nas i mi molimo za vas!!! Zar ima nešto lepše? Nema!:sunce::navijanje:

Lucerna corporis tui est oculus tuus. Si oculus tuus fuerit simplex, totum corpus tuum lucidum erit. Si autem oculus tuus fuerit nequam, totum corpus tuum tenebrosum erit. Evangelium Secundum Matthaeum 6, 22-23

In nomine + Patris, et + Filii, et Spiritus + Sancti. Amen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 5 months later...
пре 14 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Aj navedi neko mesto, ja to nisam nasao u Pismu.

WWW.BITNO.NET

Čistilište je dio službeno objavljenoga nauka Crkve. Ono je dio pologa vjere “koji je jednom zauvijek predan...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, kopitar рече
WWW.BITNO.NET

Čistilište je dio službeno objavljenoga nauka Crkve. Ono je dio pologa vjere “koji je jednom zauvijek predan...

 

Nece da mi otvori.

Ajde jedan citat u Pismu bez tumacenja, vec goli citat.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

Nece da mi otvori.

Ajde jedan citat u Pismu bez tumacenja, vec goli citat.

WWW.BITNO.NET

Čistilište je dio službeno objavljenoga nauka Crkve. Ono je dio pologa vjere “koji je jednom zauvijek predan...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...