Jump to content

Мудрости оца Јовице

Оцени ову тему


Препоручена порука

Izvodi iz razgovora sa mladim svestenikom o. Jovicom o raznim temama. 

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Ne gutanje u sebi znaci da ne treba voditi unutrasnje borbe, tj nikakve borbe, jer je Hristos vec u napred sve borbe pobedio, on je vec umesto tebe odlucio da ce se nesto desiti sto je najbolje za tebe. A ne voditi borbe znaci prihvatiti Boziju volju, prihvatiti s' ljubavlju - blagoscu Boziju odluku i oprostis sebi. Kad mislis da ti je neko nesto lose uradio ili se srdio na tebe ili ti rekao, uradio nesto sto bi te povredilo, precutis iz ljubavi prema toj osobi, i zalis sto se ona srdi ili ti govori nesto lose, to se njegova/njena dusa bori da prevagne dobro. Posaljes mu ljubav i dobices je, jer nekad cutanje i sila tvoga "bisera" deluju kroz tebe na druge, i oni te zavole. Zavoli ti njih i ako oni ne zavole tebe i prestaces "gutati" vec ces poceti razumeti. " O. Jovica

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Budite blagi i imace te ljubavi. Ljubav je u blagosti a ne u ostrini, kazite lepu rec. Ostri ljudi padaju, blagi se uzdizu ka Hristu."

 

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

" Ako zelite mir i radost, cuvajte Boziju rec u sebi, ne trosite je na ljude koji je nece razumeti." 

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Niko ti nista ne duguje, niti ti nekome nesto dugujes. Imas sve sto ti treba, imas Boga - Imas sve, a nemas nista. "

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

" Kada ti gospod da, da dobijes odgovore na  postavljena pitanja i krene da razresava tvoje dileme, smatraj to kao dar. Jer Gospod te voli."

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

" Ako zelite mir i radost, cuvajte Boziju rec u sebi, ne trosite je na ljude koji je nece razumeti."

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"U braku ne treba postojati muska i zenska uloga. Treba postojati partnerska uloga, muz i zena ne trebaju odredjivati da li muskarac treba da bude preduzetan, sposoban a zena nezna i domacica itd... U braku treba preduzeti one uloge za koje su predodredjeni ili najbolji. Ako muz zna da kuva i to mu je radost, naravnon da ce zena pustiti muza da skuva rucak, ako zeni cini radost cepanje drva, naravno da ce muz zeni to pustiti. ( uzeo sam banalne primere) Ne postoje muski i zenski poslovi, kao ni muske i zenske obaveze, postoje samo partnerske obaveze. Tamo gde muskarac ne moze da preuzme odgovirnost preuzima zena, gde ne moze zena preuzima muskarac. Na nebu nema polova i tamo im je data ona ulogu za koju Gospod misli da je najbolja za njih, tako treba biti i na zemlji. Ne postoje stereotipi vezani za to kakav treba da bude muskarac a kakva zena, postoji samo prica o preuzimanju uloga i partnerskom dopunjavanju, ono sto ne moze jedan supruznik da ispuni preuzima drugi. Ne treba muskarac biti iznad zene, ta poniznist zene muskarcu je i dovela do bunta zena i zenskih pokreta koji se bore protiv vladavine muskaraca, zatim prevare, pohlepa, lazi proizilaze iz nametnute potrebe zena prema muskarcima, onda muskarac, da bi zadovoljio ta ocekivanja i tu nametnutu mu ulogu od strane drustva i balkanskog sistema, pribegava raznim stvarima kako bi zadovoljio zenine potrebe. A opet zena, koj je nametnuto da treba da bude ( sluskinja ili poslusna) nema pravo na uspeh i karieru ili ako nije krotka i poslusna, tip muskarca od koga se ocekuje da ima sve gore navedene karakteristike, krene da prevaspitava, ili zapostavi zenu, pa zena pronadje nekoga ko ce da joj dopuni tu prazninu ili nesigurnost i neispunjenost, ili on pronalazi drugu koja mu bude, sve ono sto nije njehova supruga.

 U zrelom bracnom odnosu dve individue, bez ocekivanja i emocionalnog tereta, uloge se preuzimaju i dele prema njihovim sposobnostima. Muskarac uzima onoliki teret koji moze da ponese zajedno sa zenom, pa kad on posustane ona preuzme teret i tako naizmenicno. Danasnji ljudi ne dele teret vec ga odman stave muskarcu na ledja( ocekivanja, predrasude...) i kad brak pukne onda majka preuzme ceo teret na svoja pleca jer tad nema nikoga da joj pomogne oko tereta. Dve emotivno zrele osobe uzivaju u skromnosti i racionalno, trose resurse koje imaju ( bilo na emotivnom, bilo na materijalnom planu). Zato je brak partnerstvo a ne nadmoc muskarca nad zenama. Ne postoji pravilo kakav muskarac treba da bude a kakva zena, postoji samo ljubav. Ljubav kojom volimo decu trebamo voleti i partnera jer je i on dete Bozije kao sto smo i mi. Decu volimo bezuslovnom ljubavlju, tako trebamo voleti i partnera. "

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Liga Džentlmena рече

Niko ti nista ne duguje, niti ti nekome nesto dugujes. Imas sve sto ti treba, imas Boga - Imas sve, a nemas nista. "

Naravno da nemas kad si potrosio onih mojih 100 evra, pa sad nemam ni ja :smeh1:

  • Хахаха 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Ana B. рече

Naravno da nemas kad si potrosio onih mojih 100 evra, pa sad nemam ni ja :smeh1:

Ma sta se zalis stekara si ti. ?

  • Хахаха 1

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Поуке.орг инфо рече

odlična tema...

kaži nam nešto ko je o. Jovica?

Otac Jovica je 89godiste iz Bosne je, rastao je u planinskom selu, kada je zavrsio sokolu rekli su mu da ostane u Beogradu ali je on rekao " Ne zelim posaljite me kuci" i sada je na parohiji u jednom planinskom selu u nasem kraju, ima cetvoro male dece i izuzetno blag, kako spolja a tako i dusom. U nasem kraju je poznat po tome da su ga pitali " Kako te je narod prihvatio?" Na to pitanje je odgovorio: " Ne znam kako su oni mene prihvatili ali sam ja njih zavoleo". Tolika je njegova jednostavnost i prostota.

Vodili smo dosta zanimljivih razgovora i ja sam zapisivao, tako da cu ovde pisati o nasim razgovorima.

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kada sam pricao sa o. Jocom o potrazi za pravom osobom on mi je rekao ovo: " Када год сам тражио девојку какву желим, Бог ми је послао такву и ја сам био незадовољан, не могу да је разумем и да је заволим. И ја кажем једног дана, Боже пошаљи ми најбољу за мене, ја желим ту а ти ми пошаљи најбољу. И одем у цркву и тамо угледам своју садашњу жену. Нисмо ни реч проговорили а осетио сам да је она права."

"А како ћу знати да је то она права или најбоља за мене?"

"Па просто, биће ти довољно да је она само ту, крај тебе, нећеш осећати потребу ни за каквим контактом, само да је ту." 

" А оче, ја сам сад страственији и не могу ја тако да се суздржавам око свега. А шта тад?"

"Са том најбољом за тебе, нећеш имати  проблема да нађеш заједнички језик, увек ће те моћи око свега да се договорите."

Мени је ово било довољно.

Да напоменем само да имају још и четворо деце.

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Liga Džentlmena рече

Otac Jovica je 89godiste iz Bosne je, rastao je u planinskom selu, kada je zavrsio sokolu rekli su mu da ostane u Beogradu ali je on rekao " Ne zelim posaljite me kuci" i sada je na parohiji u jednom planinskom selu u nasem kraju, ima cetvoro male dece i izuzetno blag, kako spolja a tako i dusom. U nasem kraju je poznat po tome da su ga pitali " Kako te je narod prihvatio?" Na to pitanje je odgovorio: " Ne znam kako su oni mene prihvatili ali sam ja njih zavoleo". Tolika je njegova jednostavnost i prostota.

Vodili smo dosta zanimljivih razgovora i ja sam zapisivao, tako da cu ovde pisati o nasim razgovorima.

Много га поздрави... Можда би било добро да направиш неки видео или аудио запис са њим, мислим да би људима било интересантно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Поуке.орг инфо рече

Много га поздрави... Можда би било добро да направиш неки видео или аудио запис са њим, мислим да би људима било интересантно.

Naravno ali kada on to blagoslovi, za sad je blagoslovio samo da pisem.

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...