Jump to content

Да ли су детету потребне казне

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 29 минута, Lady Godiva рече

Нисам ни рекла да не треба да имају поштовања, само да кажњавање није добар приступ. А кад кажете да родитељи треба да буду ауторитет детету, ја то разумем као да дете треба све да их слуша, као неки мали војник, само зато што су они родитељи. Можда не знам право значење термина па зато.

Нека деца слушају само када разумеју то што се од њих тражи (када знају да је то добро за њих или мање лоше) или из љубави према родитељу. А наредбе и казне делују на њих деструктивно. 

Ето видиш и ти се слажеш. 

Пишеш ли ти из искусрва или пуцаш у празно?

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

е, а какву сте тактику имали кад вас родитељи млате (кад кажем "млате" мислим на оне родитељске батине за несташлуке) :), иначе мене и брата родитељи нису тукли. понекад васпитно мајка кадјој дигнем притисак...

Брат је имао тактику да се дере као магарац и пре него што га Јела клепи, и онда га пита она, па шта се дереш нисам те ни пипнула? - то је мајчинско срце одмах се сажалиш кад ме чујеш како се дерем, а кад те отац удари одћутиш мушки...

Ја сам ћутала и само је нерирала још више  :)))... отац ме једном избубецао као малу, јер је мислио дасам му поломила нови  кишобран са којим сам се бесомучно играла...кад је видео да нисам, изинио ми се.

 

 

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, obi-wan рече

Ma ne tako. Otkud ti to?

Pravi autoritet uopste, ne samo u roditeljstvu, je onaj koji vodi (i vlada, upravlja) primerom. Ti detetu svakako ne mozes u tom uzrastu nista da objasnis racionalno, ponajmanje sta je to "autoritet" i zasto ono treba da ga postuje. Ali mozes da mu se "nametnes" kao primer, odnosno, da zivis ono sto pricas i da bi ono gledajuci tebe moglo da upije tvoje drzanje. I kad tako radis, a ono ponekad - a to kod sve dece biva, manje ili vise - nece da slusa ("bezumlje je detetu privezano za srce"), onda po potrebi primenjujes jednu razboritu dozu strogosti, a ako treba i kaznu.

Наравно да родитељ треба да буде пример детету. Али кажем ти да строгост чак и та твоја "разборита" и казне нису за све. Свако дете је друга прича. Мој брат и ја, небо и земља. Потпуно је другачије морало с нама. Ја сам једино слушала кад ми се објасни зашто нешто смем или не. Само лепо да се разговара. Не дај Боже да неко покуша да ми нешто нареди, викне, запрети казном, тад би избио куршлус.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 28 минута, Lady Godiva рече

Не дај Боже да неко покуша да ми нешто нареди, викне, запрети казном, тад би избио куршлус.

A zasto?

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 46 минута, Justin Waters рече

Dakle ja tako shvatam autoritet roditelja nad djetetom, dijete mora osjetitit neizmjernu ljubav kojom ga roditelji obasipaju, ali mora osjećati i rezervnu dozu straha da se ne omakne da može da radi šta hoće i kako hoće u ekstremnim situacijama.

Upravo. Ovako treba da izgleda i nas odnos prema Bogu.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Justin Waters рече

Pa ja sam sa sestrom baš diskutovao o tome zašto se njena mala sa 4.5 godine tako ponaša prema njoj, ne sluša je, ne može ništa da joj uradi da je urazumi ni silom ni lijepim riječima. Mala umije da joj odbrusi na iznenađenje njenih godina...i onda smo došli do zajedničkog stava da je to tako jer ona u svojoj majci ne vidi autoritet nego nekog njoj ravnog. Dakle njih dve same žive, i oca vidi samo jednom ili dva puta godišnje. 

Dakle ja tako shvatam autoritet roditelja nad djetetom, dijete mora osjetitit neizmjernu ljubav kojom ga roditelji obasipaju, ali mora osjećati i rezervnu dozu straha da se ne omakne da može da radi šta hoće i kako hoće u ekstremnim situacijama. Naravno da neću očekivati od svog djeteta da radi sve bez pogovora, od najmanje sitnice do krupnih stvari u životu. Ono mora izgraditi svoj sopstveni stav, ono malo osjetitit šta znači i kad tjera po svom, mora naučiti iz grešaja, mora također steći pouzdanje kada nešto zadobije sopstvenim snagama, njihove želje treba i ispunjavati, to sve doprinosi njihovom razvitku, ali crvena granica se mora znati. Razumije se dakakao da kao roditelj sam ne poštujem ono čemu nastojim naučiti dijete onda sve pada u vodu. 

Не слажем се. Ја никад у мојом мами нисам видела ауторитет, само сам осећала неизмерну љубав и разумела сам колико она мене воли и колико се мучи ради мене. И то је било сасвим довољно да будем добро дете и да се трудим да јој помажем или макар не одмажем. Никад нисам имала неки страх у том смислу да урадим нешто што не смем, једини страх је био да је нечим не повредим. Деца, као и одрасли, су различите личности. Не постоји идеално решење, нити метод васпитања. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, obi-wan рече

A zasto?

Па таква сам особа. Не пале код мене те форе, само лепо. То покушавам да ти објасним, свако дете/човек је прича за себе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Lady Godiva рече

Не слажем се. Ја никад у мојом мами нисам видела ауторитет, само сам осећала неизмерну љубав и разумела сам колико она мене воли и колико се мучи ради мене. И то је било сасвим довољно да будем добро дете и да се трудим да јој помажем или макар не одмажем. Никад нисам имала неки страх у том смислу да урадим нешто што не смем, једини страх је био да је нечим не повредим. Деца, као и одрасли, су различите личности. Не постоји идеално решење, нити метод васпитања. 

al nisu svi mrtvi ko ti, ima i nas zive djece koja ocemo svijet da preokrenemo, djeca umiju da budu jako bezobrazna

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Lady Godiva рече

Па таква сам особа. Не пале код мене те форе, само лепо. То покушавам да ти објасним, свако дете/човек је прича за себе.

Pa to bas i ja `ocu da kazem. "Ne pale kod mene te fore" izrazito vuce na price o milenijalcima, emoima, i ostale slicne.

Zato je bolje da tu stanem sa daljom pricom. :)

  • Волим 1

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, kordun рече

al nisu svi mrtvi ko ti, ima i nas zive djece koja ocemo svijet da preokrenemo

Знам, имам брата. Али џаба су га тукли и кажњавали, он је радио шта је хтео. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, obi-wan рече

Pa to bas i ja `ocu da kazem. "Ne pale kod mene te fore" izrazito vuce na price o milenijalcima, emoima, i ostale slicne. Zato je bolje da tu stanem. :)

Па баш ти хвала. 

Да, боље је да овде станемо. Рекла сам шта сам имала. :mahmah:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Lady Godiva рече

Знам, имам брата. Али џаба су га тукли и кажњавали, он је радио шта је хтео. 

i ja sam, al nisam pred roditeljima direktno i to je nesto, kasnije su me i ucitelji tukli u skoli, po prstima oni lenjirom za tablu, direktor je skidao kais da me tuce, ali sam skocio sa drugog sprata kroz prozor, nije mi mogo nista

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Lady Godiva 

Pa da. Nista ne bi ocekivao drugo nego da ces da se uvredis na ovakvu pricu.

Mislim, reci "takva sam osoba" je prakticno isto kao i reci "nemam nameru da se ikad menjam, jer sam savrsen/a". Zar to nije ocigledno?
Covek je zadati potencijal od strane Stvoritelja, i sve u njemu je materijal za izgradnju, nista nije gotovo samo po sebi, narocito ne na pocetku.

Ovo je hriscanska antropologija, potkrepljena asketskim svedocenjem generacija svetih ljudi, da ne bude da to nesto ja sam za sebe muljam.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, kordun рече

i ja sam, al nisam pred roditeljima direktno i to je nesto, kasnije su me i ucitelji tukli u skoli, po prstima oni lenjirom za tablu, direktor je skidao kais da me tuce, ali sam skocio sa drugog sprata kroz prozor, nije mi mogo nista

Oni su ti ugrožavali prava. :smeh1:

  • Оплаках :)) 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
×
×
  • Креирај ново...