Jump to content

Да ли су детету потребне казне

Оцени ову тему


Препоручена порука

Маравно да дете не зна шта су ауторитети, зато гс треба научити. 

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Liga Džentlmena рече

Није тачно. Сваком детету је потребан ауторитет и казна, само је приступ другачији, е ту ту треба мало психологије и гуглања, а родитељи су ту слаби јер су превише незаинтересовани за децу. 

После овако озбиљних аргумената сам потпуно променила мишљење. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Lady Godiva рече

То је индивидуално. Не реагује свако дете на казне и ауторитет исто. Код неких је такав приступ контрапродуктиван. 

Nije individualno. Ne moze covek da izraste da uopste nema nikakvog postovanja za autoritet i za starijeg.
Bez toga se deca pretvore u krvolocne egomanijake. Video u skolama kol`ko `oces takvih. Video medju prijateljima isto to.

Drugo je to kako ce da mu se taj osecaj usadi. Neki prosto traze ostrinu, jer im je priroda krzava i nemirna, gruba.
Drugima bi prosta ostrina bila krajnje stetna, jer su mnogo osetljivi.

Ali da se uopste ne susretne sa autoritetom - to je prosto ubistvo karaktera tog deteta i coveka.

Normalno, puko kaznjavanje u prazno i istresanje na decu nije nikakvo gradjenje autoriteta, i to rade samo roditelji koji i sami nisu razresili sopstvene komplekse i unutarnje konflikte. Znaci, da ne bude zabune, ja ne zagovaram nikakvu nepotrebnu strogocu, nego prosto jedan zdrav i sirok pristup zivotu, koji podrazumeva i to da covek nauci da nije sam i da ima i vecih i pametnijih od njega.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Liga Džentlmena рече

Није тачно. Сваком детету је потребан ауторитет и казна, само је приступ другачији, е ту ту треба мало психологије и гуглања, а родитељи су ту слаби јер су превише незаинтересовани за децу. 

Evo, sad vidim da si i ti prakticno isto napisao sto i ja. To je to - svima je potreban autoritet, samo je nacin drukciji.

  • Свиђа ми се 1

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Inace, najbolje obozavam kad ovako neki psihologcic uzme diplomu i umisli da se popeo na Mesec.
Imam i ovde kod mene neke takve, i jeza me `vata od njihovog "znanja".

Naravno da deca u ranom uzrastu bas nista ne znaju, a ne samo sta je to "autoritet". Ali za ime sveta, to - OCIGLEDNO - znaci da i samo "vaspitavanje objasnjavanjem, bez kaznjavanja" tek nece da razumeju, jer im je prirodno pristup takvom znanju i logickom rasudjivanju u tom uzrastu apsolutno nedostupan. Oni ne kapiraju nikakvo objasnjavanje jer su kognitivno na takvom stupnju razvoja.

Deca se od pocetka uce 1) licnim primerom, 2) usadjivanjem osecaja za autoritet.

Ostalo je sve trabunjanje u prazno.

  • Волим 1

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, obi-wan рече

Nije individualno. Ne moze covek da izraste da uopste nema nikakvog postovanja za autoritet i za starijeg.

Нисам ни рекла да не треба да имају поштовања, само да кажњавање није добар приступ. А кад кажете да родитељи треба да буду ауторитет детету, ја то разумем као да дете треба све да их слуша, као неки мали војник, само зато што су они родитељи. Можда не знам право значење термина па зато.

Нека деца слушају само када разумеју то што се од њих тражи (када знају да је то добро за њих или мање лоше) или из љубави према родитељу. А наредбе и казне делују на њих деструктивно. 

пре 8 минута, obi-wan рече

Drugima bi prosta ostrina bila krajnje stetna, jer su mnogo osetljivi.

Ето видиш и ти се слажеш. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Lady Godiva рече

Нисам ни рекла да не треба да имају поштовања, само да кажњавање није добар приступ. А кад кажете да родитељи треба да буду ауторитет детету, ја то разумем као да дете треба све да их слуша, као неки мали војник, само зато што су они родитељи. Можда не знам право значење термина па зато.

Ma ne tako. Otkud ti to?

Pravi autoritet uopste, ne samo u roditeljstvu, je onaj koji vodi (i vlada, upravlja) primerom. Ti detetu svakako ne mozes u tom uzrastu nista da objasnis racionalno, ponajmanje sta je to "autoritet" i zasto ono treba da ga postuje. Ali mozes da mu se "nametnes" kao primer, odnosno, da zivis ono sto pricas i da bi ono gledajuci tebe moglo da upije tvoje drzanje. I kad tako radis, a ono ponekad - a to kod sve dece biva, manje ili vise - nece da slusa ("bezumlje je detetu privezano za srce"), onda po potrebi primenjujes jednu razboritu dozu strogosti, a ako treba i kaznu.

  • Свиђа ми се 1

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, obi-wan рече

Ma ne tako. Otkud ti to?

Pravi autoritet uopste, ne samo u roditeljstvu, je onaj koji vodi (i vlada, upravlja) primerom. Ti detetu svakako ne mozes u tom uzrastu nista da objasnis racionalno, ponajmanje sta je to "autoritet" i zasto ono treba da ga postuje. Ali mozes da mu se "nametnes" kao primer, odnosno, da zivis ono sto pricas i da bi ono gledajuci tebe moglo da upije tvoje drzanje. I kad tako radis, a ono ponekad - a to kod sve dece biva, manje ili vise - nece da slusa ("bezumlje je detetu privezano za srce"), onda po potrebi primenjujes jednu razboritu dozu strogosti, a ako treba i kaznu.

ajde brate nisu sva djeca ista, nije im ista genetika, ni nivo hormona, ja sam svaki dan batine dobijao, a imao sam divne roditelej, a kako necu batine dobijati kad sam skroz lud bio, sestru sam palio novinama, al ne mores  vraga zapaliti lako, razbijem prozor u sobi, tucem drugu djecu, musku i zensku, mama me pusti da odem da se igram sa djecom, al da se vratim do rucka, ja dodjem kuci nocu, dodje mi mama na roditeljski, a razredna dosla sa torbom da vrati nozeve sto su mi zapljenili u skoli, rucnu bombu, vojni suzavac od 5 kg, sto pravi oblak od kilometar u prexcniku, normalno da me trebalo mlatiti

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, kordun рече

ajde brate nisu sva djeca ista, nije im ista genetika, ni nivo hormona, ja sam svaki dan batine dobijao, a imao sam divne roditelej, a kako necu batine dobijati kad sam skroz lud bio, sestru sam palio novinama, al ne mores  vraga zapaliti lako, razbijem prozor u sobi, tucem drugu djecu, musku i zensku, mama me pusti da odem da se igram sa djecom, al da se vratim do rucka, ja dodjem kuci nocu, dodje mi mama na roditeljski, a razredna dosla sa torbom da vrati nozeve sto su mi zapljenili u skoli, rucnu bombu, vojni suzavac od 5 kg, sto pravi oblak od kilometar u prexcniku, normalno da me trebalo mlatiti

Ti si malo poseban slucaj. Ima i takvih, znam i ovde kod mene za slicne, i tu valja samo disciplina kao u kasarni, nema druge.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Lady Godiva рече

Нисам ни рекла да не треба да имају поштовања, само да кажњавање није добар приступ. А кад кажете да родитељи треба да буду ауторитет детету, ја то разумем као да дете треба све да их слуша, као неки мали војник, само зато што су они родитељи. Можда не знам право значење термина па зато.

Pa ja sam sa sestrom baš diskutovao o tome zašto se njena mala sa 4.5 godine tako ponaša prema njoj, ne sluša je, ne može ništa da joj uradi da je urazumi ni silom ni lijepim riječima. Mala umije da joj odbrusi na iznenađenje njenih godina...i onda smo došli do zajedničkog stava da je to tako jer ona u svojoj majci ne vidi autoritet nego nekog njoj ravnog. Dakle njih dve same žive, i oca vidi samo jednom ili dva puta godišnje. 

Dakle ja tako shvatam autoritet roditelja nad djetetom, dijete mora osjetitit neizmjernu ljubav kojom ga roditelji obasipaju, ali mora osjećati i rezervnu dozu straha da se ne omakne da može da radi šta hoće i kako hoće u ekstremnim situacijama. Naravno da neću očekivati od svog djeteta da radi sve bez pogovora, od najmanje sitnice do krupnih stvari u životu. Ono mora izgraditi svoj sopstveni stav, ono malo osjetitit šta znači i kad tjera po svom, mora naučiti iz grešaja, mora također steći pouzdanje kada nešto zadobije sopstvenim snagama, njihove želje treba i ispunjavati, to sve doprinosi njihovom razvitku, ali crvena granica se mora znati. Razumije se dakakao da kao roditelj sam ne poštujem ono čemu nastojim naučiti dijete onda sve pada u vodu. 

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
×
×
  • Креирај ново...