Jump to content

Да ли су детету потребне казне

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 24 минута, obi-wan рече

Sta to znaci na delu - evo pogle povise ovaj primer sa razgovorom, i kazi mi da li bi pustio starijeg da kaze sta ima pre tebe, jer je prosto stariji?

U praksi obicno svi imaju pravo da kazu pre mene, jer nemam problem da cutim u drustvu, znaju me kao mutavog... :stadaradim:

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, obi-wan рече

Uopste nije tu rec o misljenju. Tu jednako masis ono sto napisem. To NIJE moje misljenje, nego zivo svedocenje onoga sto verujemo. Mislim, meni licno ni iz dzepa ni u dzep, nadam se da je to jasno, ja pre svega volim da se druzim sa ljudima ovde, ali mator sam da prosto cutim na ono sto bi trebalo da pricam.

Mozda nije trebalo svojevremeno ni da upisujem teologiju, ali sad je kasno da se za to predomisljam.

Шта уопште значи ово подебљано? Како се уклапа у нашу причу?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Justin Waters рече

Kad te čitam imam osjećaj da si sa 5 godina čitala Herbeta Spensera, a sa 12 si već znala sva aristotelova djela napamet....mislim znaš kad sam ja poečo razmišljati o tome da su se moji roditelji žrtvovali za mene...onda kada sam i sam počeo zarađivati svoj kruh i osjetio šta to znači na koži---dakle s jedno 27 28 godina. Ne znam onda si ti bila suviše pametno i inteligentno dijete pa ti se moglo sve reći kroz riječnik ozbiljnih riječi i složenih rečenica. Nema onda šta da dodam također. 

Била сам паметница.. После сам падала на главу и тако, сад сам ту где сам. :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Lady Godiva рече

Шта уопште значи ово подебљано? Како се уклапа у нашу причу?

Ti kazes da ja ne umem da prihvatim nekog ko prosto ima drukcije misljenje.
A ja kazem da to sto kazem nije prosto moje misljenje, nego preuzeto i usvojeno ucenje i iskustvo Crkve.

To treba da ukaze na tezinu recenog, jer ono sto je moje misljenje moz` da se okaci macki o rep, a ono sto je ucenje Crkve je sasvim suprotno tome.

  • Волим 1

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, drvce рече

Ako je do tehnike, onda cu od slucaja do slucaja da procenim da li ima smisla da ga pustim da kaze sta ima. Kazem, u drustvu mogu da stavljam razne sesire na glavu, ali interno nikome ne dajem prednost zato sto je mator (niti se rugam "gusterima" i noobovima). Ispostujem hijerarhijsku organizaciju kada mi je to korisno. Ali uspostavljanje hijerarhije postovanja na osnovu godina mi je potpuno glupavo (Bravo, majstore, uspeo si da budes rodjen pre/posle mene!)

...

пре 2 часа, drvce рече

U praksi obicno svi imaju pravo da kazu pre mene, jer nemam problem da cutim u drustvu, znaju me kao mutavog... :stadaradim:

...

Ovo sve magla i mecava. Niko ne kaze da treba da ga hvalis sto je rodjen pre tebe i dosta stariji, nego da prosto uvazavas njegove. U javnom prevozu ustupis mesto starijem; u razgovoru pustis da kaze prvi sta ima; itd, itd... nikakva filozofija, prosta domaca kultura.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, obi-wan рече

u razgovoru pustis da kaze prvi sta ima

Amin za ovo. Prirodno je da dete vuče za rukav, upada u reč, ali ako vidi da je to dozvoljeno-opet ispade egomanijak. Ne daj Bože da ne bude u centru svaki minut :0426_feel:.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 часа, obi-wan рече

Ti kazes da ja ne umem da prihvatim nekog ko prosto ima drukcije misljenje.
A ja kazem da to sto kazem nije prosto moje misljenje, nego preuzeto i usvojeno ucenje i iskustvo Crkve.

To treba da ukaze na tezinu recenog, jer ono sto je moje misljenje moz` da se okaci macki o rep, a ono sto je ucenje Crkve je sasvim suprotno tome.

Мислила сам да ћеш ми објаснити где се и како црква тиме бави. Овај последњи пасус разумем, то је типично за тебе. Уведеш цркву у причу да би потврдио исправност својих ставова. И оно, куд ћу ја против твоје интерпретације светих отаца?  :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, Lady Godiva рече

Мислила сам да ћеш ми објаснити где се и како црква тиме бави. Овај последњи пасус разумем, то је типично за тебе. Уведеш цркву у причу да би потврдио исправност својих ставова. И оно, куд ћу ја против твоје интерпретације светих отаца?  :)

Bavi se u svojoj raznovrsnoj asketskoj/poucnoj * literaturi. Nje je nepregledno mnogo, mislio sam da je to jasno, bilo bi nemoguce da se sve to nabraja.
Takodje, bavi se i u samom Pismu. Citirane recenice na prvoj strani ove teme su iz Premudrosti Solomonovih.

Uopste, kad je rec o vaspitanju, podrazumeva se da za Hriscane i ono, kao i sve ostalo, ima jasnu usmerenost na vecni zivot. A to opet znaci da u samom temelju vaspitanja neizostavno mora da bude etos Jevandjelja, sto opet dalje znaci da je centralna tema vaspitanja gordost/egoizam/samoljublje, odnosno trud na prevazilazenju ove glavne rane svakog coveka bez izuzetka.

Normalno, vaspitanje nije i ne moze da bude jednoznacno i po kalupu, jer je svaka licnost tajna za sebe. Ali to nikako ne znaci da je haoticno i bez temelja. 

...

*vazna napomena: asketska literatura nije, kako mnogi danas savremeni Hriscani naopako misle, "neke knjige za kaludjere i pustinjake"; ona obuhvata ogroman opus, u kome vrlo znacajano mesto ima porodicni zivot, a samim tim i vaspitanje dece; askeza/podvig (treba da) je nacin zivljenja svakog Hriscanina bez izuzetka, "jer se Carstvo Nebesko stice trudom, i podviznici ga zadobijaju"

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, Lady Godiva рече

@obi-wan

Едит.. Оде празна порука, појма немам како.

Добро, Оби, све си у праву. Ајде уживај. :)

Naravno da sam ja u pravu. Upravo to je i bila poenta cele ove moje price ovde, koja je ostalima promakla. Poenta svih mojih prica na forumu je da ja budem u pravu.

0703_read

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 часа, obi-wan рече

...

...

Ovo sve magla i mecava. Niko ne kaze da treba da ga hvalis sto je rodjen pre tebe i dosta stariji, nego da prosto uvazavas njegove. U javnom prevozu ustupis mesto starijem; u razgovoru pustis da kaze prvi sta ima; itd, itd... nikakva filozofija, prosta domaca kultura.

Izgleda da se ne razumemo. Domaca kultura je i da izvadim ruke iz dzepova kad kazem dobar dan. I ni to mi nije jasno u cemu je problem sa rukama u dzepovima. Terali nas da pljunemo zvaku na casu, ok pljunem zvaku na casu. Zvaka izmisljena da leci nervozu i olaksava fokus, ovamo si djilkos ako zvaces ili drzis ruke u dzepovima, lepovaspitaneljude kojima se obratis na taj nacin to stvarno pogodi u nerv. Kao u arapskom svetu sto je ultranekulturno da ti vidi djon od cipele ako sednes, pa dignes jednu nogu preko druge. Jesam li psihopata sto se ne trigerujem na sve te stvari i sto pitam za koji moj je to domaca kultura? Kazi svima dobar dan, ko kad si u planini, ne procenjujes mu godine i ne oduzimas od svojih da vidis da li je rezultat pozitivan ili negativan. U prevozu ustani svakom kome je prokleto neophodnije da sedne nego tebi, znaci: ako udje klinac sa stakom pusti ga da sedne, ako udje baba sa dusom u nosu,  pusti je da sedne, pusti i trudnicu da sedne. Ako ti neko mladji ne ustane, ponasaj se kao oni matori degeni koji glasno gundjaju da neko treba im ustupi mesto zato sto su matori. Zato preventivno i ne sedam u prevozu, gledam svoja posla, ne zelim da ucestvujem u domacoj kulturi. Ali me zanima razlog da se godine izaberu za merilo postovanja, kad imamo toliko drugih duzina i mera koje se ne koriste (persiraj svima sa velikim nosom, oni su izdrzali dosta zadirkivanja u zivotu. itd...)

пре 6 часа, Natasa. рече

Amin za ovo. Prirodno je da dete vuče za rukav, upada u reč, ali ako vidi da je to dozvoljeno-opet ispade egomanijak. Ne daj Bože da ne bude u centru svaki minut :0426_feel:.

Ali imas i matorce koji su attention whores i njih treba da postujes zbog njihovih godina :/  Ideja je da dete nauci da proceni prigodan trenutak za obracanje (takav da ne izaziva negativne reakcije okoline prema sebi) i na prigodan nacin, a ne da propusti sve matorce da izvezu svoje price jer godine. Ni medju vrsnjacima nece biti previse tolerancije za takvo ponasanje.

 

Merilo godina mi deluje kao neki uprosceni derivat, drustveni shortcut : matori su spuacli godine u dupe, ali posto niko ne voli brutalnu istinu, hajde da kazemo da su godine, iskustvo i mudrost jedno te isto, pa cemo svim matorcima da preventivno persiramo.  Realno, manja su trvenja kad se tako pristupi. Posto ne zelim mucenicki venac, sebi ne otezavam, prosto ispostujem glupava pravila. Zato mi se svidja forum - sroza te na niknejm, nema godina, nema persiranja, ispostuj minimum ferpleja i to je dovoljno.

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

S tim da zivot ipak nije forum...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 28 минута, drvce рече

Jesam li psihopata sto se ne trigerujem na sve te stvari i sto pitam za koji moj je to domaca kultura?

Јеси. Да си ћутао остао би мудар/нормалан. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Lady Godiva рече

Јеси. Да си ћутао остао би мудар/нормалан. :)

:skidamkapu:
I was not caught
Though many tried
I live among you
Well disguised
 

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, obi-wan рече

S tim da zivot ipak nije forum...

Dobar dan, kako ste, kako vasi,

Nije,

Hajdeuzdravlje, svako dobro!

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
×
×
  • Креирај ново...