Jump to content

Како је гласао Зизјулас? Зна ли неко?

Оцени ову тему

Препоручена порука

Зна ли неко како је гласао Зизјулас, на предлог Вартоломеја којим се придружује расколницима и окреће од Једне Свете и Саборне Апостолске Цркве? Пошто је он много говорио о заједници у љубави, занима ме како је поступио на делу. Да ли је потврдио своје многобројне беседе, написе и предавања или је подлегао прагматизму "незамерања"? Та несрећна одлука је највећи удар на јединство Цркве до сада. Како је он реаговао? Од тога зависи колико заиста вреде сви његови докторати и звања.

Господе, сети ме се у Царству Твојему!

Подели на овим сајтовима

Сигурно је реаговао сагласно. Јер већ годинама потврђује да је на тој струји, посведочио је о томе м.Амфилохије.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Подели на овим сајтовима

@dilicДрагане мислим да си то ти. Уздржи се у вези са Зизјуласом.Нисам ни ја за одлуку Цариграда али се суздржи.Митрополитов опус је велики и претпостављам да си врло мало читао од њега ако не ништа..Наравно да није непогрешив и да ће овде у случају Украјине погрешити,али немој тако лако да судиш.Знам њего опус готово целокупан те зато тако и пишем.Коначно није ти то ДСС и ДС ,уколико си ти Драган зема.Поздрав.

Подели на овим сајтовима

Не судим оче Александре, расуђујем. Такав нож у леђа најмногољуднијој помесној Цркви на свету, не могу да појмим. Не кажем да сам много читао, али читао га јесам и слушао лично на трибини. Занимају ме дела. Покажи да си човек на делу. Човека тражим, човека као светог нашег патријарха Павла, који је када су лажно оптужили нашег митрополита у Америци да би изазвали раскол, устао и рекао. "Није крив! Ја ово рекох, да душу своју спасем...". Таквога тражиим, и као епископа Атанасија које је шиптарским терористима који је када су га пресрели рекао "Пуцајте, убијте, шта ми више можете".  Овде није никакав "случај" већ се ради о живој Цркви Христовој и заједници у Духу Светом коју неко разбија на најгори начин. Џабе сви трактати и писанија ако се на делу то не посведочи. Треба ли да наведем и страдалног нашег митрополита охридског Јована и многе друге који нису "погрешили" када је било густо, већ били спремни и живот да дају за Истину.

Подели на овим сајтовима

@dilicИзгледа да ниси Драган на којег мислим но нема везе.Бркаш лончиће а и острашћен  си.Наравно  да и мене боли ово што се догађа.Олади мало. драги земљаче.

Подели на овим сајтовима

Зизјулас се залетео у теологији како нико до сад. Наравно да има феноменалне и јако корисне дефиниције, али је прекорачио у њему самом непозната поља, па се опасно спетљао, и то јако опасно. То поље је неиспитано до сада, свети Оци су тако признали и оставили будућим поколењима да се потруде. Ради се о унутрашњем поретку у ипостасним својстима Свете Тројице, а оно на шта је Зизјулас наишао као на неистражено поље је назвао граничном равни суштине и ипостаси. Лепо је признао да о томе не разуме ништа, нити је ико до сада објаснио нешто о томе. Из тог разлога, Зизјуласов иступ у непознато јесте страшан ризик који данас резултује страшним застрањењима. Он је једноставно погазио основу паламитске теологије, а резултат је пренаглашен и неприличан однос између створене и нестворене личности. Једном речју, Зизјулас покушава да зађе у неприступне Божије висине. О томе ће се убудуће подробно говорити.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Подели на овим сајтовима

Нека ми опросте они који не мисле тако али мени ово делује као неки ријалити шоу али који се не емитује на телевизији.

Гласање, прегласавање, убеђивање...

Ово нема никакве везе са Богом јер Богу овакво склапање некаквих дефиниција и препуцавања нису потребна. А ни нама на Земљи корисна.

Основа Хришћанства је онаква каква је а за све преко тога треба да буде задужен сам појединац, да мисли, да разматра, да осећа, да проживи, да воли, да разуме... да тежи да постане бољи човек и што боља верзија себе. Тој хришћанској основи нису потребни табори, прегласавања и омеђене и дефиницијама ограничене патријаршије.

Треба имат' душу.

Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, farisejski.bukvojed рече

Da nije pojedincu ipak potrebno da ga neko povremeno podseti da je on zaduzen za sve preko osnova hriscanstva, makar podsecanje bilo anonimno na internet forumima?

Наравно. :) Али и то подсећање осим у потребу, спада и у "задужење" сваког од нас, појединачно и међусобно. Исто важи и за подсећање управо о тим основама илити духу Хришћанства, да неко и то не заборави или "сметне са ума" у току овог овоземаљског путешествија.

Треба имат' душу.

Подели на овим сајтовима

On 27.10.2018. at 22:48, farisejski.bukvojed рече

Potpuno neproverena informacija koju sam negde procitao (nemam pojma gde, mislio sam da je Vedran ovde to napisao, ali on tvrdi da nije) je da je Carigradski Sinod glasao 9:3 povodom

Било би добро да је тако. То би значило да Вартоломеј није ни окупио Сабор, већ је на синоду "убедио" петорицу да га подрже. Ако је то истина, то би могло да падне, било да се Вартоломеј сам повуче или буде детронизован, или само повуче антицрквене одлуке.

• Свиђа ми се 1

Подели на овим сајтовима

Започели су отимање храмова у Украјини, као у БЈРМ. Да ли је Црна Гора следећа? Да ли сам ја острашћен, или указујем на реалне опасности? Чија је то теологија на делу?

https://srb.news-front.info/2018/10/18/ukrajina-predaje-tsarigradu-tsrkvu-u-kijevu-iz-18-veka/

image.png.64340b6d7dbca5f0c0bf51e06266beaf.png

Подели на овим сајтовима

Зизјуласово и комплетна теологија нове цариградске школе је сада на великом испиту. Сада када је притисак светских моћника да распну Тело Христово на територији држеве Украјине они морају да изаберу да ли ће стати у одбрани једниства и саборности у Духу Светоме на том делу и сваком делу света, или да подлегну гласовима "Распни га, распни!". Такве сличне ситуације свако од нас бар једном у животу доживи и ту се покаже сва наша теологија и вера, без обзира колико писаних страница и беседа о Богу стоји иза нас. Наравно да свима њима желим да изаберу Христов пут, иако су досадашњим чињењем и нечињењем очигледно кренули оним лакшим.

Подели на овим сајтовима

On 27.10.2018. at 22:06, свештеник Александар рече

@dilicДрагане мислим да си то ти. Уздржи се у вези са Зизјуласом.Нисам ни ја за одлуку Цариграда али се суздржи.Митрополитов опус је велики и претпостављам да си врло мало читао од њега ако не ништа..Наравно да није непогрешив и да ће овде у случају Украјине погрешити,али немој тако лако да судиш.Знам њего опус готово целокупан те зато тако и пишем.Коначно није ти то ДСС и ДС ,уколико си ти Драган зема.Поздрав.

A sto da se suzdrzi? Pa upravo takav stav "ne talasaj" je najvise i doprineo stvaranju pseudovaseljnske mocvare. Da je na vreme bilo prave nepristrasnosti i zivog svedocenja ne bi nikad ni doslo do ovoga. A to sto Zizija neki teolozi smatraju maltene polubogom samo je dokaz koliko je to sve otislo daleko u nenormalu i bolestinu.

Zabole me za Zizija i sve koji krse i lome. Zabole me i za mene kad god ne valjam. Niko nikad da ne bude izuzet od suda i rasudjivanja Crkve.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Подели на овим сајтовима

On 27.10.2018. at 21:11, dilic рече

Зна ли неко како је гласао Зизјулас, на предлог Вартоломеја којим се придружује расколницима и окреће од Једне Свете и Саборне Апостолске Цркве? Пошто је он много говорио о заједници у љубави, занима ме како је поступио на делу. Да ли је потврдио своје многобројне беседе, написе и предавања или је подлегао прагматизму "незамерања"? Та несрећна одлука је највећи удар на јединство Цркве до сада. Како је он реаговао? Од тога зависи колико заиста вреде сви његови докторати и звања.

Odlicno postavljeno pitanje i u pravo vreme.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Креирај ново...