Jump to content

Пожртвована љубав никад не престаје

Оцени ову тему


Препоручена порука

Брак је општа друштвена тема и разни стручњаци су позвани да се њоме баве, тим пре што се брачна заједница данас налази у озбиљној кризи. Из угла хришћанске вере, брак је светотајински однос Христа и Цркве и, уз Божју помоћ, све што доводи у питање његов опстанак могуће је пребродити, једна је од порука предавање „Став савременог друштва према институцији брака“, које је у оквиру циклуса „Православље и млади“ у Ваљевској гимназији одржао свештеник из Новог Сада Велимир Врућинић. Организатор трибине, са благословом Епископа ваљевског Г. Милутина, била је Црквена општина при Храму Васкрсења Христовог у Ваљеву.

Често чујемо, а и сами смо сведоци тога, да је данас институција брака у кризи. И то важи за многе земље, без обзира на економску снагу и друштвене прилике. У западном свету, а све чешће и код нас, приметан је тренд заједничког живљења, али без благослова Цркве и потписа пред матичарем. У неким земљама чак постоје уговори којима се уређују односи партнера, како би се знало каква су чија права у случају раздвајања. Узрок томе свакако су предбрачни односи у које млади ступају, што доводи до става:“Зашто да се венчавамо, кад све то имамо и без брака?“ Нечастиви трује човека на разне начине и удаљава га са благословеног пута, рекао је поред осталог свештеник Велимир Врућинић, парох при новосадском Храму Светих Кирила и Методија. Међу аргументима против брака јесу и немање посла, стана и сл. Ту видимо страх од преузимања одговорности, првенствено код мушкараца.

  • Било је и тежих времена, а људи су улазили у брак. Брачни простор је могућност да искушења заједнички пребродимо и стекнемо добра у овом свету. Боље је да као супружници зајдно стичемо, тад је још већа љубав, која је данас нажалост погрешно схваћена. Много се прича о правима (женским, дечјим), а извор и дародавац истинске љубави је Господ Бог – указује свештеник Врућинић.

О томе нам, подсећа предавач, најбоље говори „Химна љубави“ Светог апостола Павла. У њој је најлепшим речима описана љубав која „дуго трпи“, пожртвована љубав која никад не престаје. Данас није лако одабрати животног сапутника, будући да се млади углавном крећу у ноћним сатима по бучним и задимљеним локалима, где се не може квалитетно ни прозборити с неким, а тиме ни знати да ли је то особа за дељење живота. Свети апостол Павле однос супружника упоређује са односом Христа и Цркве. Стога, потребан је озбиљан труд да добро упознамо једно друго пре него што се одлучимо да остатак живота проведемо заједно и одемо у вечност. Јер, брак не престаје земаљском смрћу. Носимо бурме и венце за вечност.

Данас је доминантна брига о спољашности, нарочито код жена. Наравно, то треба да постоји, али не сме се заборавити брига о души. Код мушкараца, пак, мањка одговорности и бракови се растурају. Многи се венчавају у цркви, а да нису размислили уопште шта представља чин венчања.

  • Људи се разилазе пред првом препреком, уместо да управо кроз њу провере и учврсте своју љубав. Требало би се уздати у Господа и уз Његову помоћ се све може превазићи… Мушкарац је позван да буде домаћин, док жена има највећи благослов на свету – благослов мајчинства и на лик Мајке Божје би требало да се угледа. Мушкарац не би могао да буд храбар и способан да није добре и трпљиве жене. Свако има своју велику и једнако важну улогу – наглашава свештеник Велимир Врућинић.

Благодат и љубав се временом троше, напор свакодневног живота оптерећује, а ту су и прељубе и уплитања родитеља у живот супружника, због чега долази до конфликата у браку. Дрво љубави захтева заливање, каже отац Велимир Врућинић. Бог увек помаже. На нама је да се молимо и препустимо Му се. Он зна наше потребе и помоћи ће нам да сачувамо најлепшу заједницу у свету, а то је брачна, закључио је свештеник Велимир Врућинић своје излагање о браку на трибини у Ваљевској гимназији. Судећи по реакцијама публике, ово предавање донело је прегршт драгоцених савета, али и отворило прегршт питања о овој и сродним темама, на која ће одговоре покушати да пруже нека наредна предавања.

О томе колико наша вера може променити живот човеку и вратити га на пут ма колико и како био залутао, говориће наредни гост циклуса „Православље и млади“  Клаус Кенет, пензионисани професор из Немачке који живи у Швајцарској. Трећи пут Ваљевци ће имати прилику да га чују 22. октобра 2018. године у Вишем јавном тужилаштву, најавио је свештеник Дејан Трипковић.

Ј. Ј.

Брак је општа друштвена тема и разни стручњаци су позвани да се њоме баве, тим пре што се брачна заједница данас налази у озбиљној кризи. Из угла хришћанске вере, брак је светотајински однос Христа и Цркве и, уз Божју помоћ, све што доводи у питање његов опстанак могуће је пребродити, једна је од порука предавање „Став савременог друштва према институцији брака“, које је у оквиру циклуса „Православље и млади“ у Ваљевској гимназији одржао свештеник из Новог Сада Велимир Врућинић. Организатор трибине, са благословом Епископа ваљевског Г. Милутина, била је Црквена општина при Храму Васкрсења Христовог у Ваљеву.


View full Странице

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам коме су овакви текстови и предавања на корист. Само копирају и препричавају једни друге, све около наоколо, све површно.. безвезе

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Lady Godiva рече

Не знам коме су овакви текстови и предавања на корист. Само копирају и препричавају једни друге, све около наоколо, све површно.. безвезе

Цитат

Он зна наше потребе и помоћи ће нам да сачувамо најлепшу заједницу у свету, а то је брачна, закључио је свештеник Велимир Врућинић

Ako ti kazu HOT HOT HOT , a tebi to nije dovoljno... ne znam onda, zastani malo i zamisli se...

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Lady Godiva рече

Не знам коме су овакви текстови и предавања на корист. Само копирају и препричавају једни друге, све около наоколо, све површно.. безвезе

Kaćeš da se udaješ?

#šalakomika :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 34 минута, Lady Godiva рече

Ево саћу, само тетки да однесем лек.

Vreme prolazi, lepota bledi, pridruži nam se...

https://lh3.googleusercontent.com/-jUNBvqsWfYE/WPaG8V-O27I/AAAAAAABTAU/A0KagLyK3wQZ3Us4xOpRjhcmfcg6dwLxQCJoC/w720-h404/EVIL%2BDEAD%2BJOIN%2BUS%2Bremix%2BGIF.gif

EVIL+DEAD+JOIN+US+remix+GIF.gif

:))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Natasa. рече

Devojke sa Pouka su najteže za udaju :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Ana B. рече

Devojke sa Pouka su najteže za udaju :D

Sta im otezava udaju??

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Ana B. рече

Devojke sa Pouka su najteže za udaju :D

Nisu nisu, devojke sa Pouka su prave za udaju. Evo ja došla rekla Dobar dan, oni meni dobar dan oćeš da se udaš, ja rekla oću što neću i evo me za koji mesec punimo 4 godine.

:))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Liga Džentlmena рече

Sta im otezava udaju??

Kako šta? PA PONUDA :ani_biggrin:!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, kordun рече

ono jes, ove moderne zene slabo sta imaju da ponude :smeh1:

Poukašice su sve samo ne moderne, bar ne ekstremno...ima ovde neki zdrav balans kod žena.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Natasa. рече

Kako šta? PA PONUDA :ani_biggrin:!

Cega? Paprike za ajvar??

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, kordun рече

ono jes, ove moderne zene slabo sta imaju da ponude :smeh1:

Kako tako pricas? Pa ima vlajda po nesto??

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...