Jump to content

Препоручена порука

Pozdrav svima 

Imam par pitanja i nedoumica i nisam sigurna sta je ispravno ili ne.

Zato bih zelela da  mi neko dogovori ko bolje poznaje materiju da li je u redu drzati nasu liturgiju u drugim crkvama (katolickoj, protestanskoj ) ili objektima poput kluba ukrasenog sa po par ikona i to bilo kojim danom ?Licno pitam svesteno lice da li je moguce da se moze drzati liturgija u jednom klubu koji je apsolutno namenjen nekim drugim ”radnjama” i dobijam odgovor da je bitno okupati  narod i drzati liturgiju a ne gde se drzi . Hm neznam sta da misli 

Drugo pitanje koliko ja znam (mozda pogresno ) da je pusanje djavolska rabota a onda na samnom ulazu nase crkve nailazim na  svesteno lice koje sedi i pusi totalno mi je konfuzija u glavi ?

Hvala unapred na odgovoru

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Литургије се негде служе по становима, црквама купљених од других деноминација. Некада су се хришћани окупљали у катакомбама, а не храмовима.

пре 7 минута, Ancica рече

Drugo pitanje koliko ja znam (mozda pogresno ) da je pusanje djavolska rabota

Погрешно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 33 минута, Ancica рече

Pozdrav svima 

Imam par pitanja i nedoumica i nisam sigurna sta je ispravno ili ne.

Zato bih zelela da  mi neko dogovori ko bolje poznaje materiju da li je u redu drzati nasu liturgiju u drugim crkvama (katolickoj, protestanskoj ) ili objektima poput kluba ukrasenog sa po par ikona i to bilo kojim danom ?Licno pitam svesteno lice da li je moguce da se moze drzati liturgija u jednom klubu koji je apsolutno namenjen nekim drugim ”radnjama” i dobijam odgovor da je bitno okupati  narod i drzati liturgiju a ne gde se drzi . Hm neznam sta da misli 

Drugo pitanje koliko ja znam (mozda pogresno ) da je pusanje djavolska rabota a onda na samnom ulazu nase crkve nailazim na  svesteno lice koje sedi i pusi totalno mi je konfuzija u glavi ?

Hvala unapred na odgovoru

Св. Литургија се може служити на било коме месту. Битно је да се савршава на Антиминсу (https://sr.m.wikipedia.org/sr/Антиминс). Наравно, цркве (објекти) се граде због тога (ради служења Литургије и осталих Св. Тајни) и то је природно место за литургијска сабрања, то јест парче освештаног простора које се разликује од остатка света. Међутим, пошто на неким местима (из различитих околности) нема услова за храмове, онда се из снисхођења дозовољава да се служи у просторима који нису освештани и предвиђени за богослужења. 

Што се тиче пушења. Ако гледамо искрено и прецизно, наравно да се ради о "ђаволској работи", јер сваки порок и свака греховна навика којој робујемо (а притом вршимо и геноцид и тихо убијање нашег тела) је везана за ђавола. То јест, све што није у сагласју са вољом Божијом, везано је за свет палих духова и нашу палу вољу и природу. Притом, пушење подгрева скоро све остале страсти и наркотички делује на човека и његово унутарње биће (убија осећај за истинско покајање, а тиме и способност за обожење - које је смисао и сврха живота) и савест. Тако да је пушење (као и сваки други порок, коме човек робује) директно сатанско дело, ма колико се то нама несвиђало и колико год ми желели да оправдамо оно што се оправдати не може.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pitanje je ko šta i ko koga osvecuje,hram zajednicu ili zajednica hram.U nemogućnsti da se negde izgradi hram,npr.u nekim evropskim zemljama,dopušta se služenje u hramovima  koji ne pripadaju Pravoslavnoj crkvi ili klubovima.Uvek treba razlikovati šta je primarno,a šta sekundarno.

 

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 30.9.2018. at 17:43, Нифада рече

Pitanje je ko šta i ko koga osvecuje,hram zajednicu ili zajednica hram.U nemogućnsti da se negde izgradi hram,npr.u nekim evropskim zemljama,dopušta se služenje u hramovima  koji ne pripadaju Pravoslavnoj crkvi ili klubovima.Uvek treba razlikovati šta je primarno,a šta sekundarno.

 

Заједница освећује Храм, то се подразумева. Али, пошто Заједница освети Храм, онда се и учесници у Заједници освећују Храмом :).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Васијан рече

Заједница освећује Храм, то се подразумева. Али, пошто Заједница освети Храм, онда се и учесници у Заједници освећују Храмом :).

У том случају исто се може применити и на било који објекат у коме се заједница окупља ради службе Богу,односно Богослужења. :mahmah:

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Нифада рече

У том случају исто се може применити и на било који објекат у коме се заједница окупља ради службе Богу,односно Богослужења. :mahmah:

Не баш, јер постоји суштинска разлика између освећеног Храма (молитвеног дома) и неког другог простора коме се тренутно служе Свете Тајне.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Васијан рече

Не баш, јер постоји суштинска разлика између освећеног Храма (молитвеног дома) и неког другог простора коме се тренутно служе Свете Тајне.

Tema je bila u vezi sa služenjem Liturgije u prostoru koji nije hram,zbog nepostojanja istog.Hoćeš reći da Liturgija koja se odsluži u nekom prostoru koji nije hram,nije potpuna Liturgija,niti da su se oni koji su se pričestili na takvoj Liturgiji zaista i pričestili? U tom duhu,verovatno su Liturgije koje se služe u velelepnim hramovima posebne Liturgije :pop:

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Нифада рече

Tema je bila u vezi sa služenjem Liturgije u prostoru koji nije hram,zbog nepostojanja istog.Hoćeš reći da Liturgija koja se odsluži u nekom prostoru koji nije hram,nije potpuna Liturgija,niti da su se oni koji su se pričestili na takvoj Liturgiji zaista i pričestili? U tom duhu,verovatno su Liturgije koje se služe u velelepnim hramovima posebne Liturgije :pop:

Боже сачувај, ни говора говора :unbelieveble:

У питању је неспоразум. Последња моја порука се односила на то да нас обитавање (наравно, ако је свесно) у самом освећеном простору (молитвеном домз, светом местз итд.) освећује, како за време богослужења, тако и мимо њих.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...

Зашто је уобичајена пракса у нашим храмовима да свештенослужитељи јако брзо и неразумљиво изговарају различите молитве у току Литургије и све генерално раде напето и брзо? 

Чак и да не постоји Васељенска патријаршија, требало би је измислити

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Може се служити и на ливади, зна се да  без антиминса не може.
 

пре 11 минута, Панарет рече

Зашто је уобичајена пракса у нашим храмовима да свештенослужитељи јако брзо и неразумљиво изговарају различите молитве у току Литургије и све генерално раде напето и брзо? 

Навика.

 

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Панарет рече

Зашто је уобичајена пракса у нашим храмовима да свештенослужитељи јако брзо и неразумљиво изговарају различите молитве у току Литургије и све генерално раде напето и брзо? 

Nije to uobicajena praksa, pre da je nacin na koji neko to radi...sto kaze Dragana, navika ili jednostavno njegov nacin citanja. Neko cita jasno, razgovetno i polako a neko smandrlja nesto sebi u bradu...:)

Covek samo srcem dobro vidi, sustina se ocima ne moze sagledati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Скоро да је постало део стила...Понекад свештеник не сачека ни да ђакон заврши и већ почне "свој део"...Тужно је да ми хришћани који толико говоримо о Литургији заправо смо највише сморени и отаљавамо најузвишеније ствари...Код римокатолика је друкчије, кад сам тамо одлазио на Мису био сам импресиониран колико воде рачуна да све буде разговетно и свима јасно...

Чак и да не постоји Васељенска патријаршија, требало би је измислити

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Што се дувана тиче, свакако му није место међу људима, а поготово код верујућих. А на првом месту свештена лица не би требало да га користе, не толико због спасења свога, колико због потенцијалне саблазни које могу изазвати међу људима, доказ је аутор ове теме.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Таман се запитах да ли сам заправо крштена, пошто ме је свештеник крстио у стану. Ја бебац 2 месеца а децембар беше.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...