Jump to content

Kao da smo u logoru, a ne u porodilištu

Оцени ову тему


Снежана

Препоручена порука

пре 2 часа, ВИЛМА рече

Sećam se,moj prvi porođaj,ja sva srećna zbog baby-friendly programa, moja beba stalno sa mnom, cimerke iz sobe divne,pomažemo jedne drugima,samo je problem bio dojenje. Ne znam ja,ne zna beba, ja potražim pomoć medicinske sestre sa odeljenja oko nameštanja bebe na dojku. Ona dođe,sva nadrndana, namesti mi bebu,dojku, uz opasku :" Evo,ovako,nije to nikakva mudrost". Uložim silan trud,dobijem ragade,a dete gladno. Počnem da molim da ga dohrane,neće. Tek na moje obraćanje povišenim tonom i traženje načelnika,smiluju se da mi donesu dohranu. Drugi dan isto. Treći dan se rastrojim od frustracije što je dete gladno,što ne mogu da ga lepo namestim,što mi bradavice krvare, i izađem onako razjarena na hodnik (a bilo zabranjeno da porodilje izlaze iz soba osim za vreme obroka i kad idu u wc),sa sve bebom u rukama, i počnem da se derem da odzvanja ceo hodnik : " Hoće li se neka sestra smilovati da dođe da mi pomogne da podojim dete !" Sjurile se dve odmah,izgrdile me što sam sa bebom izašla u hodnik, kandžama mi jedna ščepala dojku i kao retardu krenula da drobi. Bar da je drobila konstruktivno,nego sve u stilu kakva sam ja to majka kad ne umem da namestim bebu za podoj,a već mi je jednom pokazala kako se to radi. 

Moje iskustvo, sa prvim detetom, je gotovo identično. S tim što ja uopšte nisam imala mleko. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ove "moje" babice su dolazile da nam pomažu oko dojenja bez ikakvih zajedljivih upadica, baš su bile fine. Dohranu su ostavljale u posebnoj sobi da same uzimamo. To je bilo pre tri i po meseca.

Ono što je meni smetalo je javnost. Nije bilo osobe da me ne pita je l dojim. I danas je l dojiš, na koliko sisa, pa upoređuju sa svojom decom. Kroz zube izustim da dojim, ali me nervira koliko su mi sise javna stvar 7896634. Sreća da dojim inače imam utisak da bih bila razapeta na Terazijama-MAJKA KOJA NE DOJI NIJE MAJKA! Još kad mi se iskeze od sreće i odobravanja i zahvaljuju Bogu što imam mleka, kao neka sekta u koju sam se slučajno učlanila.

#UŽAS :0426_feel:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 40 минута, Avocado рече

Cisto da znate, ovo nije kapric nacelnika Fronta nego je Vlada donela fricking Uredbu o dojenju... confused1

http://www.pravno-informacioni-sistem.rs/SlGlasnikPortal/reg/viewAct/8910a272-8578-4e5d-b919-8b67317b14ca

 

" Дојење је најприроднији дар.."   Naslućujem šta je prirodno, ali šta je najprirodnije ne.

"Не само састав, већ је и количина млека прилагођена узрасту детета и његовим потребама"  Uvek? Jesu li ovi pri čistoj svesti?

"Дојење доприноси складнијим породичним односима.." ??????

Ne mogu dalje ni da čitam, koliko sam se iznervirala. Ostaviću za kasnije.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da se razumemo, dojenje je najverovatnije zdravije od formule. Većina istraživanja to pokazuje. Problem sa kampanjom oko dojenja je što pobornici toga kao da impliciraju da je formula nezdrava. Nije nezdrava, samo je manje zdrava od majčinog mleka i razlike uopšte nisu drastične i dramatične... ali postoje... shodno tome, naravno da treba promovisati dojenje ali je primena mera kakve su opisane u poruci kojom je otvorena tema potpuno sumanuta... naročito je sumanuto šikaniranje i nipodaštavanje majki koje nemaju uopšte ili nemaju dovoljno mleka... samo im još to fali nakon porođaja... takvo stresiranje majki je sigurno zdravo i za majku i za bebu...

Moja beba je zbog nekih komplikacija bila nakon prvog dana odvojena od nas i ležala u Tiršovoj par nedelja... supruga je mogla da legne tamo tek nakon nedelju dana (bili su zauzeti svi kreveti)... u međuvremenu sam nosio svakog dana u bočicama mleko koje je moja supruga izmazala kako bi bebac pio majčino mleko... iako je supruga imala dosta mleka, sestre su nam rekle da su mu nekad davale i dohranu jer bi gladniša popio svo mamino mleko i bio i dalje gladan... po ovim novim pravilima bi očigledno bio pušten da gladuje... a to bi mu u njegovoj situaciji sigurno baš prijalo....

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Avocado рече

Moja beba je zbog nekih komplikacija bila nakon prvog dana odvojena od nas i ležala u Tiršovoj par nedelja... supruga je mogla da legne tamo tek nakon nedelju dana (bili su zauzeti svi kreveti)... u međuvremenu sam nosio svakog dana u bočicama mleko koje je moja supruga izmazala kako bi bebac pio majčino mleko... iako je supruga imala dosta mleka, sestre su nam rekle da su mu nekad davale i dohranu jer bi gladniša popio svo mamino mleko i bio i dalje gladan... po ovim novim pravilima bi očigledno bio pušten da gladuje... a to bi mu u njegovoj situaciji sigurno baš prijalo....

Naš najmlađi je bio prevremenac, pa je odmah prebačen u Institut. Divni ljudi odande su mi odmah doneli pumpicu i organizovali skladištenje i prenošenje mleka, a u prvim satima i danima dobijao je donorsko mleko. Kad sam otpuštena iz porodilišta, mogla sam da pređem tamo, i to po rasporedu koji mi je odgovarao, ne kao zatvorenik (izabrala sam da budem s njim od 7 do 19h, a zatim da vidim i stariju decu). Noću je dobijao flašice. Starijim i jačim bebama u Institutu daju formulu, a za one najmanje čuvaju humano mleko. Posle sam još nekoliko meseci ja donirala mleko Institutu. Iskustvo sa njima nam je izuzetno pozitivno i dokaz da je moguće kod nas imati medicinsku instituciju ozbiljno posvećenu što većoj dobrobiti svih pacijenata.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Avocado рече

Da se razumemo, dojenje je najverovatnije zdravije od formule. Većina istraživanja to pokazuje. Problem sa kampanjom oko dojenja je što pobornici toga kao da impliciraju da je formula nezdrava. Nije nezdrava, samo je manje zdrava od majčinog mleka i razlike uopšte nisu drastične i dramatične... ali postoje... shodno tome, naravno da treba promovisati dojenje ali je primena mera kakve su opisane u poruci kojom je otvorena tema potpuno sumanuta... naročito je sumanuto šikaniranje i nipodaštavanje majki koje nemaju uopšte ili nemaju dovoljno mleka... samo im još to fali nakon porođaja... takvo stresiranje majki je sigurno zdravo i za majku i za bebu...

 

Integralni hleb od proklijalih zrna je verovatno zdraviji od belog, povrće gajeno bez pesticida u sopstvenoj bašti na vrhu planine je verovatno zdravije od smrznutog iz prodavnice, a pile koje trčka oko kuće na toj planini i kljuca organsku pšenicu bjelicu je sigurno zdravije od paštete... problem nastaje kad neko odluči da detetu uskrati  i zabrani manje zdravu varijantu, i time ga potencijalno izgladni, sa idejom da će time nekako primorati roditelje da izaberu zdraviju, na stranu to što se sama (ne)mogućnost tog izbora uopšte ne dovodi u pitanje. 

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Branka62 рече

 

" Дојење је најприроднији дар.."   Naslućujem šta je prirodno, ali šta je najprirodnije ne.

"Не само састав, већ је и количина млека прилагођена узрасту детета и његовим потребама"  Uvek? Jesu li ovi pri čistoj svesti?

"Дојење доприноси складнијим породичним односима.." ??????

Ne mogu dalje ni da čitam, koliko sam se iznervirala. Ostaviću za kasnije.

 

Ladno ove konstrukcije zaista postoje u Uredbi. Nije me mrzelo da pročitam.

Zamisli Uredbu o oftalmologiji: "Vid je najprirodniji dar... Oči su uvek prilagođene potrebama svake osobe... Upotreba naočara narušava porodične odnose... Izbor nekih porodica da svom detetu nabave naočare dovodi do finansijskih problema" (karikiram na osnovu realnih konstrukcija iz realne Uredbe - da li su oni realni?)

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Paradoksologija рече

Ladno ove konstrukcije zaista postoje u Uredbi. Nije me mrzelo da pročitam.

Zamisli Uredbu o oftalmologiji: "Vid je najprirodniji dar... Oči su uvek prilagođene potrebama svake osobe... Upotreba naočara narušava porodične odnose... Izbor nekih porodica da svom detetu nabave naočare dovodi do finansijskih problema" (karikiram na osnovu realnih konstrukcija iz realne Uredbe - da li su oni realni?)

To je samo ponešto iz prvih par pasusa. Ma ludilo!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Avocado рече

Većina istraživanja to pokazuje

Ni u ovo nisam sasvim sigurna.

https://effectivehealthcare.ahrq.gov/sites/default/files/cer-210-breastfeeding-summary.pdf

Pogledaj  Tabelu G. Sve je assosiation i to low ili insufficient.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Paradoksologija рече

Ladno ove konstrukcije zaista postoje u Uredbi. Nije me mrzelo da pročitam.

Zamisli Uredbu o oftalmologiji: "Vid je najprirodniji dar... Oči su uvek prilagođene potrebama svake osobe... Upotreba naočara narušava porodične odnose... Izbor nekih porodica da svom detetu nabave naočare dovodi do finansijskih problema" (karikiram na osnovu realnih konstrukcija iz realne Uredbe - da li su oni realni?)

Samo da pomenem, da sastav i kolicina mleka zaista variraju po raznim parametrima (na primer doba dana a po nekim istrazivanjima i pol deteta) ali ono sto je meni fascinanatno je da sastav mleka na pocetku u sredini i pred kraj dojenja nije isti, prvo ide razblazeno hidrirajuce mleko sa visokim procentom vode a posle njega upada energetski jako i gusto mleko bogato mastima potrebnim za energiju bepca

 

Jos jedan fun fact... dojilje bi trebalo sto vise da ljube svoje bebe jer usne majke sluze kao senzor preko kojeg majcin orgazniam dobija vazne patogene informacije o sveopstem stanju deteta i shodno tome se sastav mleka "podesava" kako bi beba dobila sto optimalnije mleko sa odgovarajucim antitelima koja se bore protiv tih patogena koje je majcin orgazniam detektovao... 

Nasa tela su fascinantne fabrike... 

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, cloudking рече

Nasa tela su fascinantne fabrike... 

A ko je dizajnirao te fabrike???

Šah-mat atejisto!

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, cloudking рече

Samo da pomenem, da sastav i kolicina mleka zaista variraju po raznim parametrima (na primer doba dana a po nekim istrazivanjima i pol deteta) ali ono sto je meni fascinanatno je da sastav mleka na pocetku u sredini i pred kraj dojenja nije isti, prvo ide razblazeno hidrirajuce mleko sa visokim procentom vode a posle njega upada energetski jako i gusto mleko bogato mastima potrebnim za energiju bepca

 

Jos jedan fun fact... dojilje bi trebalo sto vise da ljube svoje bebe jer usne majke sluze kao senzor preko kojeg majcin orgazniam dobija vazne patogene informacije o sveopstem stanju deteta i shodno tome se sastav mleka "podesava" kako bi beba dobila sto optimalnije mleko sa odgovarajucim antitelima koja se bore protiv tih patogena koje je majcin orgazniam detektovao... 

Nasa tela su fascinantne fabrike... 

Zaista ima tu dosta lepog i facinantnog, i posve adaptivnog, da ne kažem fabrički lepo kreiranog... Ali kao i sa svim drugim telesnim funkcijama, ni reprodukcija ni laktacija ne funkcionišu uvek optimalno. Dobro je što postoje naočare i dobro je što postoji formula.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Branka62 рече

"Дојење доприноси складнијим породичним односима.."

Изгледа да неко из министарства има прљаву машту... :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Paradoksologija рече

Integralni hleb od proklijalih zrna je verovatno zdraviji od belog

Belo brašno nije bela smrt, već je bilo spas u uslovima kada nije postojala zadovoljavajuća tehnologija dobijanja zdravog brašna. Udaljavanjem mekinja udaljavao se veći deo štetnih gljivica (plesni) toksina, mišijeg izmeta i sl. Udaljava se i fitinska kiselina koja pojede mnoge minerale iz hrane. Crno, integralno i ostala brašna mogu da sadrže aflatoksine, mišiji izmet i razne bakterije i gljivice. Bolest ražane glavice (gljivice koja je lučila halucionogeni alkaloid) je naterala ljude da napuste raž koja se lako kontaminirala ovom gljivicom. A brašno je bilo crno, integralno. Ko ga pojede postane mu i život crn.

Izvor

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Paradoksologija рече

Ladno ove konstrukcije zaista postoje u Uredbi. Nije me mrzelo da pročitam.

 Zamisli Uredbu o oftalmologiji: "Vid je najprirodniji dar... Oči su uvek prilagođene potrebama svake osobe... Upotreba naočara narušava porodične odnose... Izbor nekih porodica da svom detetu nabave naočare dovodi do finansijskih problema" (karikiram na osnovu realnih konstrukcija iz realne Uredbe - da li su oni realni?)

J1Ct6nR.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...