Jump to content

SVE O PRIJEMNOM ZA BOGOSLOVSKI FAKULTET

Оцени ову тему


Препоручена порука

За будуће генерације, питања са пријемног испита 2014. године

 

1.Шта је петокњижје и из чега се састоји
2.Наведи историјске књиге Старог Завета
3.Први израиљски цар је
4.У ком граду је апостол Павле проповедао философима
5.У ком веку је живео Василије Велики
6.На ком васељенском сабору су осуђени монофизити
7.Ко су гностици
8.Први црквени (не–васељенски) сабор је одржан када и зашто
9.По православном предању жена је  а) подређена мужу б) једнака са мужем в) непотпуно биће без мужа
10.Наведи три српска патријарха из ХХ века
11.Шта је пентархија
12.Када су папа Павле и патријарх Атинагора укинули анатеме
13.Када је Свети Сава хиротонисан за епископа
14.Прецртај неодговарајуће појмове: подризник,епитрахиљ,путир,наруквице,појас,стихар,дискос,фелон,омофор,митра

15.Ко је наредио да се спале мошти Светог Саве

16.Шта је егзегеза

17.Човек је створен по чијем лику и подобију

18.Шта се догодило на Голготи

19.На Велики Петак се служи Литургија а) Јована Златоустог б) Василија Великог в) не служи се Литургија

20.Шта је filioque

21.Шта је духоборство

22.Шта је епиклеза 

23.Шта је акатист

24.Шта је петохлебница

25.Шта је осмогласник

26.Шта је Вулгата

27.Шта је протестантизам

28.Где се налазе мошти светог Николаја Велимировића

29.Наведи три основна јерархијска чина

30.Наведи саборне посланице

31.Шта је све написао апостол Јован Богослов

32.Ко је написао Дела Апостолска

33.Где стоји икона Богородице на иконостасу

34.Којим језиком је говорио Господ Исус Христос

35.Наведи 3. члан Символа вере

36.Који су апостоли били присутни на Преображењу

37.Грех је а) коначност људске природе б) љубав између мушкарца и жене в) угрожавање другог

38.Када се, у данашње време, служи пређеосвећена Литургија 

39.Света Тројица а) има заједничку вољу б) свако лице има сопствену вољу в) делује по нужности божанске природе

 

 

1.Председавајућа земља ЕУ је(има понуђено)

2.Актуелни светски првак у фудбалу је

3.Глани град Индије је

4.Наведи 3 епархије СПЦ западно од Дрине

5.Шта је логика

6.Шта је ДНК и чему служи

7.Ко је написао а) Злочин и казна б) Хамлет в) Доктор Фауст

8.Ко је написао а) Хазарски речник б) Сеобе в) Роман о Лондону

9.Наведи два српска научника који су живели у Америци и којом науком су се бавили

10.Инвентивна особа је(има понуђено)

11.Ингениозна особа је(има понуђено)

12.Холокауст је(има понуђено)

13.Полисилогизам је(има понуђено)

14.Претеча Београдског Универзитета је(има понуђено)

15.Вокабулар користимо када(има понуђено)

16.Палеограф је(има понуђено)

17.Наведи дела Бетовена, Мокрањца и Чајковског

18.Наведи три карактеристике науке и научноистраживачког рада

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Народе,јесте ли ви добили поклон књигу на упису?

Bolje pitaj ko će čitati knjigu, ja sam za sada pročitao samo neke poslanice i počeo da čitam pisma, mrsko mi je da čitam po redu. :D

Царство Божије није у речи него у сили

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

Помаже Бог браћо.

Хоће ли бити избачене неке листе оних кандидата који су добили место у дому ПБФ. И ако ће их бити када се може то очекивати?  :)

Bog pomogao. Ja mislim da ce biti objavljeno sredinom septembra, dok se dokumenta podnose pocetkom oktobra.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Narode, da li mi iko moze reci kada se popunjavaju budzetska mesta, posle prvog ili posle drugog upisnog roka? 

А већ и сјекира код коријена дрвећу стоји; свако, дакле, дрво које не рађа добра

 

рода, сијече се и у огањ баца.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Narode, da li mi iko moze reci kada se popunjavaju budzetska mesta, posle prvog ili posle drugog upisnog roka? 

popunjena su posle prvog upisnogroka, drugi upisni rok je da se popune mesta na budžetu koja nisu popunjena na prvom

Царство Божије није у речи него у сили

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Napokon sam dobio blagoslov i to jako brzo ove godine ali me je moj lekar opste prakse zeznuo,rekao sam mu za sta mi treba lekarsko uverenje i olovkom mi je napisao na papiru sa pecatom neko levo lekarsko uverenje za koje su mi na fakultetu rekli da ne vazi tako i da postoji poseban obrazac.Svasta od mog lekara.Videcu danas u domu zdravlja u Vrnjackoj Banji da li moze kod njih da se dobije,a cujem da mora da se ide kod psihologa,nesto kao za vozacki pa molim one koji su bili na tim pregledima da mi kazu gde sve treba da se ide i koliko ukupno izadje lekarsko uverenje,hitno mi je?

25 juna moj svet je srusen,izgubio sam jedino bice koje je ceo svoj zivot posvetilo meni-moju majku.Jos uvek sam u soku i bicu celog zivota.Samo se nadam da mi majka sada nije bolesna,da je ne boli nista...Pocivaj u miru moja majko jedina,voleo sam te i volecu te celog zivota,kao sto si i ti volela mene i borila se za mene celoga zivota,hvala ti puno za to.Neka ti je laka zemlja majko moja i neka ti dusa pociva u miru.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Napokon sam dobio blagoslov i to jako brzo ove godine ali me je moj lekar opste prakse zeznuo,rekao sam mu za sta mi treba lekarsko uverenje i olovkom mi je napisao na papiru sa pecatom neko levo lekarsko uverenje za koje su mi na fakultetu rekli da ne vazi tako i da postoji poseban obrazac.Svasta od mog lekara.Videcu danas u domu zdravlja u Vrnjackoj Banji da li moze kod njih da se dobije,a cujem da mora da se ide kod psihologa,nesto kao za vozacki pa molim one koji su bili na tim pregledima da mi kazu gde sve treba da se ide i koliko ukupno izadje lekarsko uverenje,hitno mi je?

Ocni pregled, pregled kod psihologa, klinicki pregled (osnovno- kicma, grlo, otkucaji srca i sl.) i pregled kod neuropsihijatra. Mene je izaslo 1900 dinara, ako se ne varam..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ocni pregled, pregled kod psihologa, klinicki pregled (osnovno- kicma, grlo, otkucaji srca i sl.) i pregled kod neuropsihijatra. Mene je izaslo 1900 dinara, ako se ne varam..

Jel to moze sve u domu zdravlja isti dan t.j medicini rada?Videcu sutra ovde gde sada zivim da li mogu sve da zavrsim.

25 juna moj svet je srusen,izgubio sam jedino bice koje je ceo svoj zivot posvetilo meni-moju majku.Jos uvek sam u soku i bicu celog zivota.Samo se nadam da mi majka sada nije bolesna,da je ne boli nista...Pocivaj u miru moja majko jedina,voleo sam te i volecu te celog zivota,kao sto si i ti volela mene i borila se za mene celoga zivota,hvala ti puno za to.Neka ti je laka zemlja majko moja i neka ti dusa pociva u miru.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...