Jump to content

Зоран Ђуровић: Најдосаднији од свих пророка у Израиљу

Оцени ову тему


Препоручена порука

Зоран Ђуровић: Најдосаднији од свих пророка у Израиљу

 

Нити се радујем пророштвима, нити се она могу научним путем доказати, него само: изгледа вероватно да је то то. Пророци су имали и тај зачин, једна жлица вегете на крају, али они нису били схваћани као пророци, него су били неки и аналитичари и учитељи. А пророштво је била једна жлица вегете. Тако сам ја реаговао на Осврт на Енциклику критског Сабора, Протојереја-ставрофора Љуба Милошевића од 30. новембра 2016. у 17:18 https://svetosavlje.org/osvrt-na-encikliku-kritskog-sabora/

Драги оче Љубо,

Осврт вам је леп и паметан. Скоро сам имао једно разилажење поводом овог сабора са о. Савом Дечанским, а који ми је неке мисли са овог сабора пласирао као „саборне“. Мени оне ни најмање нису биле тог карактера.

Ти си добро приметио да је дошло до пуцања управо онога што је главно: саборности. А знамо да црква ако није саборна онда ни није црква. Тако барем говоримо у Симболу вере.

Ја бих сада дао дијагнозу зашто је то тако, а она, иако ти се може чинити провокативном, веруј ми, ни најмање провокацијом није мотивисана. МИ НЕ МОЖЕМО ДА БУДЕМО САБОРНА, КАТОЛИЧКА ЦРКВА БЕЗ РИМА! Једноставно, Бог нам не да тај благослов. Ми смо рањена црква, болесна, и ако не видимо од чега смо болесни, а то је расцепљеност са којом равнодушно живимо, нема нам напред. Ни нама, ни католицима.

Као што сам сигуран да чукам по овој тастатури и да дишем ваздух, тако сам сигуран да нећемо копорнути напред све док не излечимо овај скандалозни раскол.

Сада, свако може да има неку своју идеју зашто нам не иде, али нама ОЗБИЉНО не иде. Што си приметио, нема саборности.

Свако добро и да те Исус благослови за овај огроман труд на Светосављу. Наравно да знаш да имам одређених приговора, али само луд човек може да не препозна огромну заслугу овог сајта за добробит нашег народа. Свако добро од Господа!

 

То је био тај текст. Ниједна реченица није написана олаког срца. Пуцање по шавовима које сада имамо је последица тога што нећемо да се уозбиљимо. Ми нећемо да се замислимо над оним што нам је Исус заветовао, а ако се гледа и та његова молитва, види се да је он већ рачунао са расколима. Не би се ни молио да до њих не дође. И то је била последња његова молитва. Али је рекао да ће скандалозни ликови изаћи на сцену. И ми се ругамо над том његовом молитвом, и још је правдамо „светим и богоугодним“ мотивима! Ту индиференцију и мржњу који многи гаје према католицима сада крваво плаћамо. Што рекох, Дошао ђаво по своје! Стално смо имали расколе, али моћнике у нас они нису научили памети. Они настављају да се ругају последњој Исусовој молитви и као да му кажу: Сиђи са крста па да ти се поклонимо! До тада ћемо да разграбимо хаљине и благо што остаје!

Ти људи не верују у Бога, ма какве хаљине носили. Кукала вам мајка! Неће се утешити, јер саблазан коју спроводите ће вас удавити. Жив је Господ, није то прича или мит, и грдно ћете се изненадити! Прекрштавају се крштени, не даје се причешће људима ако не испуњавају сва по фарисејима прописана правила, не види се ближњи поред себе! И ови лицемери ће да узму и тапшу Исусу када вели да су од Очеве куће направили разбојничку пећину, јер је то важило за нека стара времена, а сада ко год није са њима је против њих! Само се спашавају из њихове секте! Господ ће вам судити за ругање над Црквом коју претварате у секту! А то се ради вековима!

Ако некоме може да дође до памети: Артемије је почео са мржњом према католицима, тврдећи да су они гнусни јеретици и ђаволска деца да би у свом ревновању данас дошао да каже како су све ПЦ отпале од Цркве! И дао сам му пример Рогата из Августина, али му то у глупу тинтару није ушло! Сада су пак озбиљнији играчи исукали мачеве и ко ће шта да узме! Овај почетак раскола опако мирише на онај са Римом! Озбиљне паре и аспирације су у питању, а онда ће да нам убаце и јереси и слично па да се теолози споре, пошто немају паметније ствари да раде. Што рече Његош, Дуби мунар на крст раздробљени!

Надам се само мада сам скептичан, да је ово последњи шамар који нам Отац даје не би ли се сви сјединили. Плашим се јер многи са панама се моле: Оче, реци ми шта ти треба?...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Zoran Đurović рече

Ти си добро приметио да је дошло до пуцања управо онога што је главно: саборности. А знамо да црква ако није саборна онда ни није црква. Тако барем говоримо у Симболу вере.

Ја бих сада дао дијагнозу зашто је то тако, а она, иако ти се може чинити провокативном, веруј ми, ни најмање провокацијом није мотивисана. МИ НЕ МОЖЕМО ДА БУДЕМО САБОРНА, КАТОЛИЧКА ЦРКВА БЕЗ РИМА!

Pročitao sam prvo tekst uvaženog o.Ljube. 
Ako se dozvoli mali osvrt na sam tekst, na iznesene argumente eklisiološke prirode, na prvi momenat se čine tačni svi navodi.
Ali... Nekako sve ima svoje ALI
Bilo bi nepristojno da kažem koju grblju reč, ali je analiza Kritkskog sabora pomalo šuplja jer su izostavljene su neke bitne činjenice.
Sabor, pa i ovaj Kritski je veoma pragmatična stvar i nikako u to ne treba gurati ono što u pragmatizmu nema i nesme biti a to je neki misteriozni duhovni momenat.
Sabornost, kosenzus. Uvek sam za to bio i ostaću pri tome da tako treba. Svako ko čita moje tekstove zna da se te dve reči uvek pominju kada pišem o ovakvim temama.
Zašto toga nema i da li je Rimska Crkva jedina prepreka? Naravno da ne i ako je veoma tačna primedba o.Zorana po toj temi, pa je neću obrazlagati jer je on mnogo puta pisao upravo o tome.
Gde je onda bazični problem?
Koliko se dugo spremao Kritslki sabor?
Spremao se godinama. Godinama su davani predlozi, mišljenja, usaglašavanja po mnogim pitanjima. Imalo je vremena na pretek da se reše sve nedoumice i nesuglasice, nadje kompromis i da se Sabor Saborno održi.
Ali gle čuda, nije. Kao da je priprema sabora trajala nekoliko dana i kao da su tačke dnevnog reda tek tako navedene od strane nekog samovoljnog arhijereja.
Neće biti da je tako.
Antiohijska Crkva ima nerešene finansijske sporove i u mesto da to rešava kako dolikuje, bilo dijalogom, bilo pokretanjem teme da se i to uvrsti na neki način u protokole Krita, ona od jednom postavlja prepreku.
Što se tiče Gruzijske Crkve, ona je u to vreme bila u problemu i morala je da posluša tatu, RPC. Naravno, posle toga, Rusi su sa "žaljenjem" izjavili da ne mogu zbog "nesabornosti" činiti sabor i naravno, povukli neke svoje predloge po tačkama dnevnog reda, za koje je postojao konsenzus.
U glavnom, svi koji nisu došli, iznašli su neko opravdanje, sanćim nije poštovana sabornost. 
Pa upravo oni koji otkazju dogovoreno, ne žele sabornost. Da su je hteli, mogli su je imati i pored svih medjusobnih netrpeljivosti, makar da se reše tačke koje su godinama ustanovljivane da bi se Sabor održao.
U kratko, tu je preovladavala klanovska podela, sujeta, lični interesi, a ne interes KATOLIČKE, a nikako izmišljene KATOLIČANSKE (ta reč nigde ne postoji osim kod nas, samo da bi se makar silom, uz što više animoziteta, što više razlikovali od Rimokatolika) i ako je grčka izvorna KATOLIKOS-KATOLIČKI.
I sada, uz ovaj skandal "poluraskola" na videlo izlazi baš ta sujeta Pravoslavnih Papa, ko će više i ko kome. Ko je jači i ko će koga satrti. Ko hoće III Rim, a ko ne.
Može i taj III Rim i ambicija RPC, nemam ništa protiv. Ali.... opet ALI
Samo i jedino da se PRVI MEDJU JEDNAKIMA bira konsenzusom (opet konsenzus) izmedju arhijereja svih pravoslavnih pomesnih Crkava. Pa kome se zalomi čast, a ne VLAST. Kakav će model primeniti, neka se usvoji takodje konsenzusom i ako je najbolji, bar mi se čini, onaj rimski. Sve ih lepo potrpaš u jednu sobu, zamandališ vrata i dok ne ispale belu raketlu, nema puštanja. Naravno, iz svake Crkve isti broj arhjereja, da se spreči klanovska, rovovska borba. Može tu da padne i model Meletiosa Metaksakisa (ko da više), ali to je opet problem iza zatvorenih vrata sabornosti. 
Ali da bude samo jednoj Crkvi Vlast, Čast i Mast, to neće da može, jer će svi resto da mu "jade piliće", kao ovaj grešni Vartolomej i ako, istini za volju, Vatikanu najviše odgovara dijalog sa jednim, a ne sa svih 14 komada pravoslavnih papa.
To što je neko od naših pomenuo Makedoniju, pa naravno. Ona i služi, za sada, za potkusurivanje i pravljenje problema gde ga nema, kako nama, tako Bugarima i Grcima, pa ko se prvi seti. 
Što se tiče Crkve Hristove, toliko, a što se tiče spoljne politike Rusije (sa kojom se slažem iz mnogo razloga), njene umešanosti, takodje iz mnogo razloga i zavrtanje "šarafa" Erdoganu, to u nekoj narednoj priči i ako sam istu ispričao pre nekoliko godina i objavio, pa se sada ostvaruje ta moja "bajka".
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У вези са украјинском кризом многи виде да се  могућа решења могу наћи само на нивоу сабора,и то међу њима и  они који су лако нашли разлоге да не пошаљу своје делегације на Крит,пре две године.

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, [email protected] рече

Pročitao sam prvo tekst uvaženog o.Ljube. 
Ako se dozvoli mali osvrt na sam tekst, na iznesene argumente eklisiološke prirode, na prvi momenat se čine tačni svi navodi.
Ali... Nekako sve ima svoje ALI
Bilo bi nepristojno da kažem koju grblju reč, ali je analiza Kritkskog sabora pomalo šuplja jer su izostavljene su neke bitne činjenice.
Sabor, pa i ovaj Kritski je veoma pragmatična stvar i nikako u to ne treba gurati ono što u pragmatizmu nema i nesme biti a to je neki misteriozni duhovni momenat.
Sabornost, kosenzus. Uvek sam za to bio i ostaću pri tome da tako treba. Svako ko čita moje tekstove zna da se te dve reči uvek pominju kada pišem o ovakvim temama.
Zašto toga nema i da li je Rimska Crkva jedina prepreka? Naravno da ne i ako je veoma tačna primedba o.Zorana po toj temi, pa je neću obrazlagati jer je on mnogo puta pisao upravo o tome.
Gde je onda bazični problem?
Koliko se dugo spremao Kritslki sabor?
Spremao se godinama. Godinama su davani predlozi, mišljenja, usaglašavanja po mnogim pitanjima. Imalo je vremena na pretek da se reše sve nedoumice i nesuglasice, nadje kompromis i da se Sabor Saborno održi.
Ali gle čuda, nije. Kao da je priprema sabora trajala nekoliko dana i kao da su tačke dnevnog reda tek tako navedene od strane nekog samovoljnog arhijereja.
Neće biti da je tako.
Antiohijska Crkva ima nerešene finansijske sporove i u mesto da to rešava kako dolikuje, bilo dijalogom, bilo pokretanjem teme da se i to uvrsti na neki način u protokole Krita, ona od jednom postavlja prepreku.
Što se tiče Gruzijske Crkve, ona je u to vreme bila u problemu i morala je da posluša tatu, RPC. Naravno, posle toga, Rusi su sa "žaljenjem" izjavili da ne mogu zbog "nesabornosti" činiti sabor i naravno, povukli neke svoje predloge po tačkama dnevnog reda, za koje je postojao konsenzus.
U glavnom, svi koji nisu došli, iznašli su neko opravdanje, sanćim nije poštovana sabornost. 
Pa upravo oni koji otkazju dogovoreno, ne žele sabornost. Da su je hteli, mogli su je imati i pored svih medjusobnih netrpeljivosti, makar da se reše tačke koje su godinama ustanovljivane da bi se Sabor održao.
U kratko, tu je preovladavala klanovska podela, sujeta, lični interesi, a ne interes KATOLIČKE, a nikako izmišljene KATOLIČANSKE (ta reč nigde ne postoji osim kod nas, samo da bi se makar silom, uz što više animoziteta, što više razlikovali od Rimokatolika) i ako je grčka izvorna KATOLIKOS-KATOLIČKI.
I sada, uz ovaj skandal "poluraskola" na videlo izlazi baš ta sujeta Pravoslavnih Papa, ko će više i ko kome. Ko je jači i ko će koga satrti. Ko hoće III Rim, a ko ne.
Može i taj III Rim i ambicija RPC, nemam ništa protiv. Ali.... opet ALI
Samo i jedino da se PRVI MEDJU JEDNAKIMA bira konsenzusom (opet konsenzus) izmedju arhijereja svih pravoslavnih pomesnih Crkava. Pa kome se zalomi čast, a ne VLAST. Kakav će model primeniti, neka se usvoji takodje konsenzusom i ako je najbolji, bar mi se čini, onaj rimski. Sve ih lepo potrpaš u jednu sobu, zamandališ vrata i dok ne ispale belu raketlu, nema puštanja. Naravno, iz svake Crkve isti broj arhjereja, da se spreči klanovska, rovovska borba. Može tu da padne i model Meletiosa Metaksakisa (ko da više), ali to je opet problem iza zatvorenih vrata sabornosti. 
Ali da bude samo jednoj Crkvi Vlast, Čast i Mast, to neće da može, jer će svi resto da mu "jade piliće", kao ovaj grešni Vartolomej i ako, istini za volju, Vatikanu najviše odgovara dijalog sa jednim, a ne sa svih 14 komada pravoslavnih papa.
To što je neko od naših pomenuo Makedoniju, pa naravno. Ona i služi, za sada, za potkusurivanje i pravljenje problema gde ga nema, kako nama, tako Bugarima i Grcima, pa ko se prvi seti. 
Što se tiče Crkve Hristove, toliko, a što se tiče spoljne politike Rusije (sa kojom se slažem iz mnogo razloga), njene umešanosti, takodje iz mnogo razloga i zavrtanje "šarafa" Erdoganu, to u nekoj narednoj priči i ako sam istu ispričao pre nekoliko godina i objavio, pa se sada ostvaruje ta moja "bajka".
 

Русима замерам што нису дошли на Крит док Вартоломеју замерам што је послао двојицу епископа у Украјину и што планира да да аутокефалију Украјинцима без договора са Москвом. Обе стране су правиле грешке. Многи се боје да Вартоломеј може тако да да аутокефалију и Црној Гори а и Мираш је  у добрим односима са Филаретом, нисам сигуран мислим да су чак и саслуживали. Наравно, у причу се убацује и Македонија тако да ће наши вероватно стати на страну Москве. Онда може да настане раскол где би једна група Помесних Цркава стала уз Кирила а једна уз Вартоломеја. Само не знам шта би Вартоломеју да ово изненада ради.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Zoran Đurović

Браво!:naklon:

Ови остали изгледа не контају баш најбоље.

Мајка црква украјинској ПЦ је Цариград. Тачка.

Од покрштавања па наредних 6 векова су били под Цариградом. Тек кад је Русија постала царска Украјина је потпала под Русе. Дакле, последњих 5 векова. Мајка црква им то никада није потврдила а томос даје само Цариград.

А Русима нико није крив што се као царевина нису  прогласили трећим Римом.

Ови канонски су тражили аутокефалију баш од Царигтада, чини ми се 1990, али нису добили, лупили су о ледину, Руси су им објаснили да су руски, украјинци схватили, онда је Денисенко је због афера обећао да се повлачи, међутим, није одржао реч и заузео јe волшебно неке цркве и прогласио патријаршију. На др. тј. канонској страни је постављен Владимир а од 2014. Онуфрије. Занимљиво је да је Онуфрије, тада буковински Митрополит, потписник апела за аутокефалију коју су упутили Цариграду.

Сад је питање шта је уствари канонски? :smeh1:

Тако, јесте да је ово 21. в. али није баш да Цариград нема право. Др. ствар је што се ложе да без њих нема православља па да је Мајка Црква свима итд. Мада, у неку руку и јесте Мајка свима, но то је дуга и друга прича.

Дакле, Цариград има право а да ли су у праву - то је нека др. ствар.

 

@Жика

Jeсу, саслуживали су прошле год. у Кијеву на дан Св. кнеза Владимира а раније их је посетио Денисенко у Црној Гори. Ово прво је качио по Фејсбуку и несрећни Лав Лајовић.

Руси нису дошли на Крит јер су рекли већ да долазе ако сви дођу и да желе да један Еп. буде један глас што се Грцима не исплати јер ови имају епископа више него сви остали скупа.

,,Формалисти, завршићете у формалину!"
                                             Блажени Леон Нови Професионалац

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Otprilike je ovako kako Leon reče.

Mada, mora se imati u vidu da iza ovih događaja stoji politika, tako da to ko ima pravo i ko je u pravu nije previše bitno. Svako će na kraju napraviti svoju teologiju kojom će sebi dati za pravo da je u pravu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ma kaki zoran djurovic, njemu ne valja ni slobo ni amfilohije, on se zamjerio svakom faraonu iz cetvrte dinastije

drugo, ti popovi su nama uskratili meso za vreme posta, ne daju meso, ne dopremaju nam duvan, de daju slobodan seks da imamo, ne daju nidje nista, ja ne znam sta taj djurovic misli, al tu nema primirja, to nece izaci na dobro

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...