Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

@Bokisd Akcenat je na ČISTO našem. Ako to čisto naše i može da postoji, onda može da bude jedino naš ego ili samovolja. Opet ponavljam kontinuitet, i mislim da je ovo analogno međusobnom odnosu i jedinstvu Hristovih priroda, Hristos nije 5 sekundi Bog, pa 3 i po čovek, pa u krug. Ako sam lupio nešto, nek me neko od teologa ispravi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 42 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

@Hadzi Vladimir Petrovic ko nije protiv vas sa vama je.

Kako da razumemo te Hristove reci?

Kako god te Bog nuči, možeš i kao ko nije sa Vama protiv vas je.:mazenje:

Nije problem da li hoćemo da budemo zajedno, nego kako da budemo zajedno. Koji je to zdrav ljubavni odnos koji će nas sve zadovoljiti, npr, ima li Papa pravo apelacije unutar tvog braka i kada je stanje redovno?

пре 25 минута, Inženjer Djatlov рече

@Hadzi Vladimir Petrovic Koja je razlika između stvorene i nestvorene blagodati, tj. između dva viđenja o tome? I ako je u pravoslavlju blagodat nestvorena, šta spada u stvorene Božanske energije, i one postoje, je l' tako?

Vidi kod Palame, u principu nestvoren je Bog i njegove energije, a stvoreno je takođe božije, stim da pravoslavni drže da su im nestvorene energije pričasne. Npr ljubav da li je nešto stvoreno ili je nestvoreno? Ako je stvorena onda je spasnosno koliko i jabuke i kruške, neki psihološki osjećaj, fantazma. Ako je nestvorena njome se uvodi poredak Carstva Nebeskog, spasaonosna je i ona je metod bogopoznanja, covjekopoznanja i poznanja stvorenog. Jedno od osnovnih mimolilaženja između PC i RC je populrno rečeno: da li je ljubav stvorena energija.

Да ли се Христос на Тавору преобразио из створеног у створено или је засијала беспочетна слава?

Постоје енергије створеног, а није добро рећи створене божанске енергије: гравитација, либидо...

Јер нема створеног у нествореном Богу, има једиство створеног и нествореног у Христу - спасење.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pravoslavlje stoji na poziciji da su nestvorene energije sami Bog. To je bas dobro objasnio i pocivsi mitropolit Amfilohije, pozivajuci se na sv.Palamu.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Hadzi Vladimir Petrovic Hoću, hvala. A je l' može da se kaže da recimo postoji pandan ljubavi i u stvorenom i u nestvorenom poretku, jedan kao psihološko osećanje, a drugi kao blagodat?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Inženjer Djatlov рече

@Hadzi Vladimir Petrovic Hoću, hvala. A je l' može da se kaže da recimo postoji pandan ljubavi i u stvorenom i u nestvorenom poretku, jedan kao psihološko osećanje, a drugi kao blagodat?

Tu bi mogla Hristologija puno da ti pomogne, recimo Hristos ima dve volje u jednoj Ipostasi Bozanskoj. Podrediti slobodnu volju, volji Bozjoj i sve sa njom je ideal koji nam je postavio Hristos kao zadatak, jer nam On sam otkriva Oca svoga i svih nas,

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Inženjer Djatlov рече

@Volim_Sina_Bozjeg Kad se kaže da su nestvorene energije sami Bog, je l' se misli na neko konkretno lice Svete Trojice, ili šta?

Tri Licnosti se prozimaju ne utapajuci se jedna u drugu, jedno su a opet u svemu jesu Trojica. Dakle misli se na sve tri Licnosti.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Inženjer Djatlov Bas vidim da te zanima ovo, ali mi je zao sto ne mogu da te uputim na neku studiju. Probaj da nadjes nesto o sv.Palami recimo triade ili neka druga knjiga.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Inženjer Djatlov рече

@Volim_Sina_Bozjeg A je l' postoji uopšte u teologiji slučaj gde nastupa samo Sveti Duh?

Pa Sveti Duh vaskrsava Isusa Hrista ali nikad nije sam, jer onda ne bi imao koga ni da vaskrsava. Trojica su spojena u slobodnoj ljubavi u odnosu jedno na drugo, sama cista sloboda i ljubav koja ne poznaje vreme ni prostor, vec se prozhima kroz vecnost koju mi ne mozemo ni da definisemo.

Inace nestvorene energije su samo one koje nam je sam Bog otkrio o sebi, drugih znanja nema niti ih moze biti, pa u tom smeru citaj i Pismo i sv.oce.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Inženjer Djatlov рече

@Volim_Sina_Bozjeg Ja sam Triade nekad davno pogledao malo, ali par nekih poglavlja samo. Kasnije sam čuo da je valjda palamizam zapravo tek u 20-om veku procvetao sa raznim nekim savremenim teolozima?

Palama je vodio veliku borbu i na kraju pobedio sa svojom argumentacijom. Kasnije su teeolozi otkrili da se Palama uveliko podudara sa Maksimom Ispovednikom i njegovim logosima tvari.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Volim_Sina_Bozjeg Da, to mi je jasno. Pitam iz perspektive da su Trojica ipak tri ličnosti i da je samo Hristos raspet, zar ne? Jasno mi je jedinstvo, ali mi nije jasna razlika, tj. da li možemo da govorimo o specifičnom daru Duha Svetog, koji bi bio različit u odnosu na Hristov dar, iako su u jedinstvu?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Inženjer Djatlov рече

@Volim_Sina_Bozjeg Da, to mi je jasno. Pitam iz perspektive da su Trojica ipak tri ličnosti i da je samo Hristos raspet, zar ne? Jasno mi je jedinstvo, ali mi nije jasna razlika, tj. da li možemo da govorimo o specifičnom daru Duha Svetog, koji bi bio različit u odnosu na Hristov dar, iako su u jedinstvu?

Po meni se ne moze govoriti o razlicitim darovima iako su tri Ipostasi razlicite. One ne stoje van jedinstva u odnosu jedna na drugu iako mi jedemo i piejmo telo i krv Sina Covecjeg a Sveti Duh nas vaskrsava. Sve to ne postoji van Oca koji je sve svorio kroz Sina u Duhu Svetome.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...