Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 3 минута, Родољуб Лазић рече

Ма да, треба да се завлачим у твоје "преумне" спекулације. Немам преча посла. Мислим да сам много пута рекао да ме не занима комуникација с тобом.Могу да се молим за тебе, а да се дописујем и "натписујем" - не занима ме. 

Onda idi kod Ave pa se akaj sa njim privatno a ne preko forumske zajednice.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Ајде, батали. Ово је форум и пише ко шта хоће, и разговара са ким хоће. Ако неко крши правила, уредништво је ту да реагује.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Родољуб Лазић рече

Ајде, батали. Ово је форум и пише ко шта хоће, и разговара са ким хоће. Ако неко крши правила, уредништво је ту да реагује. 

To ti ja kažem, meni kad se priča sa Avom ja ga nazovem ili odem do njega, a ti  dođeš na pouke i fiksiraš se na njega, i još bi da urediš tako da ti se niko drugi ne obraća.:0426_feel:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

To ti ja kažem, meni kad se priča sa Avom ja ga nazovem ili odem do njega, a ti  dođeš na pouke i fiksiraš se na njega, i još bi da urediš tako da ti se niko drugi ne obraća.

Пишем на форуму и мимо његових писанија. Овде сам поставио поруку пре неколико дана о Истанбулској патријаршији, па се он накачио са чувеним " а ти мене хтео..." и тако је кренуло. Колико се ја фиксирам на њега, толико и он на мене. 

Може свако да ми се обраћа, али ја не морам да разговарам са сваким. 

Конкретно, ти и још неки овде имате жељу да се мало правите паметни на мој рачун, да ме мало увредите, мало исмејете, мало омаловажите (на страну што немате никакав реалан капацитет за то) а ја треба да се смешкам, да будем љубазан и да комуницирам са вама. Наравно да то нећу да радим.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Родољуб Лазић рече

Пшем на форуму и мимо његових писанија. Овде сам поставио поруку пре неколико дана о Истанбулској патријаршији, па се он накачио са чувеним " а ти мене хтео..." и тако је кренуло. Колико се ја фиксирам на њега, толико и он на мене. А да не прича којештарије, не би ме ни занимао. 

Може свако да ми се обраћа, али ја не морам да разговарам са сваким. 

Meni izgleda da si ti "malo" fiksiraniji, ustvari da se fiksaš Avom:)), kao što mi izgleda da si ideološki učauren ko školjka i da ti je svako otvaranje bolno, zato unaprjed znaš da ti se Duh Sveti ne može obratiti kroz moje visokoumlje, u stvari mrzi te da mućneš glavom i to iz nepoštovanja, ali ja sam tu do kad mi se god obraćaš i dugo poslje toga, kao što znaš u molitvama. Imam isti stav prema tebi i Rimskom Papi, čak mislim da patite od sličnih problema, ali nemoj da se naprežeš, i onako si prenapregnut oko Ave i odbrane pravoslavlja:ani_biggrin:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Hadzi Vladimir Petrovic рече

To

Ovde pisem o Savi: 

WWW.ACADEMIA.EDU

Потискивање сећања на католике: случај св. Стефана Првовенчаног САЖЕТАК. Текст се бави темом, нимало једноставном, добијања прве краљевске круне у српској...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Родољуб Лазић рече

У житију светог Василија, свети Јустин у фусноти пише:

Мени је давно јасно да ти не знаш ништа о научном методу него си најобичнији демагог. Ниси стекао употребу разума. Јустин може да понови Милаша, али понавља мишљење које не стоји, па макар био и светац 100 пута већи од себе. Или ти уводиш догму незаблудивости у Православље, као Барт догму о Источном папи?. 

А ти, Боксит, Сава Јанић, Иван Инквизитор Марковић и још неки нисте прихватили Милаша када каже да су Грци донели орос о непризнавању католичког крштења из чисте мржње према њима. Он експлицитно признаје католичко крштење као валидно, тј. светотајинско. Да ли и ти то сада прихваташ?   

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Родољуб Лазић рече

др Радован Пилиповић (од 2. до 14. минута)

Са Пилипом сам био на вечери за св. Стефана... О мојим односима са овим историчарима не знаш ништа. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ђуровићу, ајде се сабери. Ако је твоје познавање научне методологије равно твом познавању логике, онда ти остаје само да наричеш над собом. (Мада има и других разлога за такву твоју активност). 

Ја сам светог Јустина само као додатак поменуо, да и он прихвата Милашево мишљење, које је потврђено и рефератима на скупу о светом Василију. То шз

Наравно да у Православној Цркви не постоји незаблудивост ничија сем твоја. Кад ти нешто кажеш онда је тто апсолутна истина.

Пошто си мало тврд на ушима (и мозгу) да ти поновим да се нисам, колило се сећам, давно је било,  бавио Милашевим мишљењем о крштењу.

То што си вечерао са Радованом је доказ за шта? Радован говори и доказује да то писмо није аутентично, за разлику од тебе и твог компањона Шимрака и неког врлог комунистичког историчара из 1950. године.

 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Родољуб Лазић рече

Ђуровићу, мислио сам да си пронашао неку нову измишљотину о светом Василију, а ти рабиш старе клевете на свеца. Није ти то баш паметно.

Ово

"Епископ Никодим Милаш издао је 1913 у Дубровнику читаву књигу о св. Василију Острошком. Као ватрен православац, еп. Милаш није могао да подвргне споменута писма мирној и објективној анализи. Да је то учинио, не би могао та писма, без икаква стварна доказа, прогласити за подменута и лажна. Проф. Ј. Шимрак у студији о Василију Јовановићу-Острошком (ГЈоуа Кеу1ја X, 181—185) доказао је несумњиво да су Милашеве тврдње произвољне и неосноване". 

је ваљда цитат из 

СРПСКА  АКАДЕМИЈА НАУКА, ПОСЕБНА ИЗДАЊА, КЊИГА XV, ОДЕЉЕЊЕ ДРУШТВЕНИХ НАУКА, БЕОГРАД 1950; НОВА СЕРИЈА КЊИГА 3

Ти хоћеш да кажеш да треба да верујемо, као нечему непобитном, тврдњама Јанка Шимрака, унијатског бискупа, и потврди тог његовог мишљења од стране неког комунистичког аутора из 1950. године? Тај комунистички аутор из 1950. године мора да је био јако објективан у погледу истине о светом Василију, вероватно ништа мање од унијатског бискупа Шимрака.

Иначе, заборавио си да наведеш да Шимрак тврди да је свети Василије примио унију са Ватиканом. И ако се позиваш на Шимрака, као на ауторитет о светом Василију, онда немој овде да нам замазујеш очи причом о наводном екуменизму, него говори о унији. Значи, на четири-пет месеци пред смрт, свети Василије, који се борио целог живота против уније, пише римском папи унијатско писмо и моли га за материјалну помоћ. Што би се рекло - продаје веру за вечеру. Ма сигурно је тако!

Иначе, то наводно писмо св. Василија је писано из "манастира Блажене Госпоже" у Требињу. Али 1671. године св. Василије нити је био требињски епископ, нити се налазио у Требињу, него одавно прењ тога у Острогу.

Насупрот Шимраку унијати имамо епископа Милаша и његово виђење ових писама.  Милаш у том чланку  говори и о наводном сабору одржаном у Морачи (за време епископовања св. Василија) из 1654. године, који је такође упутио писмо папи и прихватио унију, које писмо је фалсификат, односно, тог сабора није било. Иначе, фалсификати су били једно од средстава борбе Ватикана против Цркве у циљу превођења на унију.

Милашев чланак се може прочитати овде:

https://www.zapadnisrbi.com/images/PDF/Nikodim-Milas-Sveti-Vasilije-Ostroski.pdf

Кога мрзи да чита цео чланак (а не би требало да га мрзи, јер је врло користан), може од 20. стране да чита управо о овим писмима.

Иначе, прошле године је одржан и научни скуп у Остору, Никшићу и Требињу о светом Василију Острошком, где су два реферата била посвећена и овом питању. У једном од реферата се показује, између осталог,  да ни графолошки писмо не одговара св. Василију. 

 

Ima i ovde o tom vremenu i istorijskim i crkvenim pitanjima unije i cime su se sve sluzili rimljani kako bi pridobili pravoslavne na uniju :

 

Ukratko receno, u uvodu je dat i zakljucak :

"Типично је за ове додире то, да су представници Српске православне цркве били увек подстицани политичким моментом док је Римска курија овај моменат покушавала да искористи за проширивање свога верског утицаја на Српску православну цркву."

itd....0703_read

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Zoran Đurović рече

Ovde pisem o Savi: 

WWW.ACADEMIA.EDU

Потискивање сећања на католике: случај св. Стефана Првовенчаног САЖЕТАК. Текст се бави темом, нимало једноставном, добијања прве краљевске круне у српској...

 

.... 0703_read

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А занимљиво је и врло знаковито како си нам испоставио непобитни ауторитет Шимраков. Цитирао си дисквалификацију за Милаша који је "ватрени православац" што му је, наводно, био ометајући фактор у расуђивању, али си сасвим прећутао да је твој ауторитет Шимрак унијатски бискуп. А унијатски бискупи никако не подлежу заблудама у расуђивању које им доноси се њихово верско опредељење, за разлику од прсвославних. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Родољуб Лазић рече

Наравно да у Православној Цркви не постоји незаблудивост ничија сем твоја.

Aleluja! Напокон да потврдиш да сам ја столп и утвержденије истини! :))

пре 11 минута, Родољуб Лазић рече

То што си вечерао са Радованом је доказ за шта? Радован говори и доказује да то писмо није аутентично, за разлику од тебе и твог компањона Шимрака и неког врлог комунистичког историчара из 1950. године.

Нисам само вечерао него има ту много другога, али није за јавност. Радован је супер лик, мада у својој релацији, коју сам сада одслушао, ништа убедљиво није рекао. Да ниси демагог, не би помињао Јустинову светост, ни да је Шимрак унијата ни да је Радонић комуњара. За тебе не важе аргументи научне природе, него идеолошке. Погледај мало биографију и библиографију Радонића па ће ти можда доћи из дупета у главу. 

Не одговори ми да ли сматраш исправним став Милаша да је католичко крштење валидно и сакраментално. Гукни голубе!  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Zoran Đurović рече

А ти, Боксит, Сава Јанић, Иван Инквизитор Марковић и још неки нисте прихватили Милаша када каже да су Грци донели орос о непризнавању католичког крштења из чисте мржње према њима. Он експлицитно признаје католичко крштење као валидно, тј. светотајинско. Да ли и ти то сада прихваташ?   

Malo si to prekonponovao, Just_Cuz_19.....i sustina stvari jeste da e.Nikodim nije priznavao Rimokatolike,.... pa dovoljno je procitati sva njegova dela i posebno onu njegovu poznatu knjigu.... Свети Кирило и Методије и истина Православља.... evo i sam u naslovu kaze,....истина Правослаља....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Bokisd рече

Malo si to prekonponovao, Just_Cuz_19.....i sustina stvari jeste da e.Nikodim nije priznavao Rimokatolike

Тебе интелигенција никад није красила. Заборавио си и све оно што сам вам изнео из Милаша и то у бојицама, јер вама мора да се црта...:mahmah:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...