Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 2 часа, Vladan :::. рече

Чудно је ово са цивилизованошћу и црквено-политичком коректношћу у вези Барта и термина јазбина...
 

1) Проблематичан је термин јазбина за канцеларију човека који је "томосом" подржао "цивилизоване" украјинске расколнике, унијате, националисте који су са фантомкама "цивилизовано" обијали цркве, истеривали и пребијали народ и свештенике:

 

2) Проблематичан је термин јазбина за канцеларију човека који је подржао "цивилизоване" нео-нацистичке бандеровце и “Правий Сектор” у отимању и храмова а припадици тих фашиста су на ратишту истицали "цивилизовани" нацистичи кукасти крст:

3) Проблематичан је термин јазбина за канцеларију човека који је дао "томос" "аутокефалности" саморукоположеним и проклетим расколницима?

4) Проблематичан је термин јазбина за канцеларију човека који себи даје власт какву папе могу само да сањају?

5) Проблематичан је термин јазбина за канцеларију човека који отворено шурује са американцима на разбијању Православне цркве?

6) Проблематичан је термин јазбина за канцеларију човека који уводи еклисиолошку јерес фанариотске мајке цркве која има власт на свим осталим црквама?

7) Проблематичан је термин јазбина за канцеларију човека који неће да изговори СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА?

8) Проблематичан је термин јазбина за канцеларију човека који нашег патријарха не ословљава са светост као што би требало у цивилизованом православном свету?

9) Проблематичан је термин јазбина за канцеларију човека који се непозван меша у унутрашње питање СПЦ око македонског раскола?

10) Проблематичан је термин јазбина за канцеларију човека који ради на највећем расколу у Цркви од 1054?


А сме ли овде да се каже усташка јазбина? Је ли и то нецивилизовано? Јер су усташе били нацисти као што су нацисти припадници Правог сектора који са Бартовим аутокефалним расколницима бију народ и отимају храмове?

Бартове присталице у САД нам цепају СПЦ а овде се неки брину како неко овде зове његову канцеларију!? Неко се брине за углед Бартове канцеларије? То се види као нешто јако важно и цивилизовано на шта треба да се скрене пажња на овој теми?

Стварно браћо Срби и православци? Стварно??

 

Nista tu nije cudno. Mi koji pratimo Pouke od samih pocetaka znamo jako dobro da na ovom sajtu nikada pre nije bilo ovoliko ruznih reci niti se razgovaralo na ovako primitivnom nivou kao u poslednje vreme.

A verbalno smo se “klali” i medjusobno i sa administracijom onoliko...

Drago mi je da se vracaju pristojne norme ponasanja i nadam se da ce to motivisati pristojne i dobre ljude da se vrate i nastave da pisu i doprinose sajtu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Пре сат времена, florenntina рече

 

Drago mi je da se vracaju pristojne norme ponasanja i nadam se da ce to motivisati pristojne i dobre ljude da se vrate i nastave da pisu i doprinose sajtu.

Ево ја сам се вратио а нисам ни добар ни проистојан.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Екскалибур8 рече

Реците молим Вас, шта је непристојно у изразу јазбина за канцеларију дотичног? Да ли сте ви некада видели његову канцеларију како изгледа? Ја мислим да је реч јазбина претерано великодушна као опис те канцеларије. 

 

Да ли сматрате да ови људи који сада пишу нису пристојни и добри? На чему темељите то своје мишљење? 

Само, молим Вас будите пристојни, и конкретни у своме одговору. 

Otkud bre ja znam kakvi su ljudi koji pisu i kakve su cije kancelarije. Nisam to ni komentarisala.

Komentarisala sam nacin komunikacije na forumu u zadnje vreme.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 32 минута, zuti car рече

Ево ја сам се вратио а нисам ни добар ни проистојан.

To je tvoja licna stvar i sloboda izbora.

Ono sto se meni dopada jeste pokusaj da se forumu vrate pristojne norme komunikacije i to podrzavam i pozdravljam. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Срби Светосавци рече

Разумљиво би било да о.Слађан као клирик ЦП служи по грегоријанском календару и при том мисионари у његовим парохијама до миле воље.Али он служи по јулијанском календару, дакле, циљано међу Србима. Ево сада је и награђен од његовог митрополита за своје дело. СПЦ у Аустрији има око 19 парохија и 30-так свештеика значи веома је заступљена тамо. Дакле, нема посебне потребе да и Цариградска митрополија мисионари међу Србима. Стварне намере су, нажалост, више него очигледне!!!

Ово са календаром је интересантно и сигурно није случајно. Када се одржавао Сабор на Криту једна од тема је требао да буде и календар који реално представља,  уз додељивање аутокефалија, највећи проблем за јединство, тј саборност у православљу. О томе је писао и поп Ђаковац у неком раду са извештајем са овог  Сабора, а неко је овде поставио па сам прочитао. Међутим о календару се на критском Сабору уопште није дискутовало, као ни о начину додела аутокефалија, а каснији догађаји показују да је то било зато што то одговара фанариотима и Вартоломејевим неопапским амбицијама да се угуши саборност и он буде први међу неједнаким. Из праксе унијаћења под РК Патријарх Вартоломеј је схватио да Словенима, тј највише Русима и Србима које он жели како је рекао да доведе у ред јер су нижи од Грка у погледу вере, је стари календар јако битан и ако га не дира има бољи пролаз да спроведе своје намере, а то је да га признамо за неопапу и да дели аутокефалије у својој канцеларији, да не кажем јаз,,, не сме се:). Зато он у Украјини не мења календар, а сад видимо слично је и у Аустрији где су Срби огромна већина. Значи, као што код папе могу да се носе браде и држи стари календар само признај папу и терај.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Света_Матрона рече

које јел јазбина?

Sasvim prikladan naziv, SIMBOLICKI, ja bih  recimo odlicio da se izrazim vise BIBLIJSKI npr zmijsko leglo ili pak PORODI ASPIDINI...

Ali ok, adminosttacija ima pravo na svoje vidjenje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Света_Матрона рече

:)

Мени се чини да је овај модератор из мешаног брака и нешто му је тесно када се пише само ћирилицом, па зато користи и ћирилицу и латиницу да би било цивилизовано и политички коректно. Али како би рекао Патријарх Павле морамо имати много више љубави за нашу браћу из мешовитих бракова.

Дефиниши мешани брак.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 55 минута, Екскалибур8 рече

Коментарисали сте (бре!) да се враћају пристојне норме, што значи да су некуда отишле, па се сада враћају. И ја вас питам онда да наведете због чега су норме непристојне? Будите конкретни.

Јер ако нисте конкретни, него само причате напамет, неко би могао рећи да се овде дилује дрога, без икаквог упоришта у стварности за ту изјаву.

Дакле изволите...

Nemam ja vremena za ovakve polemike. Na kraju dana, vazno je da stvari idu u dobrom pravcu ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Zoran Đurović рече

Слажан има огроман успех и добро ради, али знам да је хтео да буде при СПЦ, али еп. Андреј није имао слуха. Због анимозитета је ово направио, тако да сада Срби и други радо иду код о. Слађана у ту мисионарску парохију. Заборавља се да је у комшилуку и Артемијева катакомба, и о томе нико ништа не прича, а смета им један канонски свештеник! Андреј није хтео ни мене у Риму и Срби 10 година немају литургију на српском, осим оних који дођу код мене. Народна: Има кост, сам је не глође, а другоме не даје. Само народ трпи. И то одговорнима у СПЦ не смета. Ја пак нисам неко ко би правио своје цркве. Римска ситуација је срамна. 

Први Срби који су прешли у грчку цркву у Бечу нису то урадили из анимозитета према еп. Андреју, већ пре тога. Поједностављено говорећи, нешто су се били испосвађали и дошли су у сукоб са свештеником са којим до тада нису имали никаквих несугласица, већ напротив, разумевање и подршку. Не знам шта је коме засметало кад је у питању сукоб еп. Андреја и о. Слађана, али ако је овај други хтео да буде при СПЦ, можда је имао и других опција - кажем, причам напамет - није Беч једини град у којем се може живети. Зашто је изабрао опцију која прети да остави трајне последице на положај СПЦ у Аустрији, не могу да кажем. У сваком случају, какав год да је епископ, на крају дође други, а заједница треба да траје много дуже.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не бих сад да цитирам, али било је у претходним постовима речи о том мисионарењу у западним земљама, о календару и слично.Ето, пре свега за нас који не путујемо, и немамо представу о томе како је то са православљем у земљама у којима живи већ више генерација наших људи, који изгледа заборављају језик и претке. Нешто сам читала о савезима хришћанских цркава. Како иде са веронауком, са Литургијама. Заиста мислим да сам недовољно података добила гуглајући, како се то данас каже. Не би било лоше да се мало осветли и та тема у оквиру ове о расколима. Нисмо сви подједнако обавештени. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Коментарисали сте (бре!) да се враћају пристојне норме, што значи да су некуда отишле, па се сада враћају. И ја вас питам онда да наведете због чега су норме непристојне? Будите конкретни.
Јер ако нисте конкретни, него само причате напамет, неко би могао рећи да се овде дилује дрога, без икаквог упоришта у стварности за ту изјаву.
Дакле изволите...
Vraćaju se , naravno da se vraćaju.
Možete da ih prihvatite ili da odete.
Srdačan pozdrav

Послато са moto x4 користећи Pouke.org мобилну апликацију

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dosta je bilo. Ne spamujte temu, Niko vas neće opominjali zbog različitog mišljenja, neslaganja, ali birajte reči.

Коментарисали сте (бре!) да се враћају пристојне норме, што значи да су некуда отишле, па се сада враћају. И ја вас питам онда да наведете због чега су норме непристојне? Будите конкретни.
Јер ако нисте конкретни, него само причате напамет, неко би могао рећи да се овде дилује дрога, без икаквог упоришта у стварности за ту изјаву.
Дакле изволите...


Послато са moto x4 користећи Pouke.org мобилну апликацију

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zašto bi bilo ko sa dovoljno inteligencije imao vremena za kilometarske besplodne prepiske, lepo je sestra u jednoj poruci objasnila kako stvari stoje i kako su stajale. Tu problema nema, ili to prihvatite, ili nećete pisati ovde.

Хахаха! Па онда немојте да пишете нешто за шта немате времена.
То је чудно.


Послато са moto x4 користећи Pouke.org мобилну апликацију

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Биљана, два 

Мени је срце пуно у свакој православној цркви. Волим да чујем и Господи помилуй, и Κύριε ελέησον, и Doamne milueşte, и Ya Rabb-urham. Гледам и TV Trinitas и ТВ Храм и 4E TV, и ТВ Пловдивске митрополије, слушам Ancient Faith Radio јер је за мене православље једно.
Међутим, ми можда нисмо ни свесни у пуној мери шта за нас значи Српска православна црква данас. То није тек једна од канонских јурисдикција, већ буквално једини чувар нашег идентитета, једини чувар наше свештене традиције. Замислите православни свет без СПЦ. То би био свет у коме би и историја била другачија. 
- Св. Јован Владимир би био византијски велможа. 
- Св. Симеон би био прослвљан колико и св. Петар Атонски.
- Св. Сава би био слављен као светогорски монах којег је патријарх хиротонисао за свог архиепископа на делу византијске територије дате под аренду. 
- Немањићи би били севастократори, а Душан само узурпатор.
- Не бисмо знали да је св. кнез Лазар изабрао небеско јер је земаљско за малена царство.
- Нико не би знао за Пећку патријаршију и патријархе Соколовиће.
- Црква св. Спиридона у Трсту била би грчка црква коју су варвари на превару били преотели. 
- Нико не би знао за св. новомученика Горазда чешког. 
- Нико не би знао по чему је значајна Сентандреја и Татабан у Будиму.

Да не набрајам даље. Парадокс је да је у Бечу још од 17. века постојало предграђе - Razen Stadt - данас Маријахилф, те да је у том граду умро патријарх Арсеније III нпр, а да Срби наводно нису имали своју цркву све до половине 19. века већ су били део грчке заједнице како се то данас представља.
Грци веома велику пажњу придају сваком документу у којем су православци названи Грцима (у верском смислу) да би потврдили да су све православне цркве у К&К монархији биле изворно њихове. Не говорим ни о мантијама, ни камилавкама, ни појању, ни тамјану. Говорим само о историји и о самосвести. 
Ми смо то што јесмо само захваљујући службама којима славимо одређене помесне - наше светитеље, које су (службе) формирале свест каурске раје у Пећкој патријаршији и још тада дале одговор на питања: Како то да смо ми - ми? Како то да немамо државу, а постојимо? Како то да смо исти упркос различитим државама у којима живимо? Зашто не дамо светиње иако не идемо у њих?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...