Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

tema se privremeno zatvara ... dok se ne vrati o. Ivan.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

SERAPHIM.COM.UA

Цирквариум и ему подобные ресурсы распространили...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Та вест није званична, тако да треба сачекати и видети шта ће неко званично изјавити.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Иван Ц. рече

@The Godfather Можеш ли, за неупућене, кратки превод или бар изводе овде вести?

Oce kada otvorite link, imate ponudjene u vidu zastavica prevode na engleski itd, ima i opcija za Srpski - malo je losiji prevod, ali razumljiv.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, The Godfather рече

Oce kada otvorite link, imate ponudjene u vidu zastavica prevode na engleski itd, ima i opcija za Srpski - malo je losiji prevod, ali razumljiv.

Баш лош превод :) али добро, схвата се

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 38 минута, The Godfather рече
SERAPHIM.COM.UA

Цирквариум и ему подобные ресурсы распространили...

 

Ако опет не буде никакав састанак између поглавара помесних Цркава онда не знам како мисле скоро да реше ситуацију . Све више личи на замрзнути конфликт који неће скоро да се реши . Ја сам се надао да ће барем 2/3 поглавара доћи у Аман . 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам да ли се слажете са мном када сматрам да је од питања имовине у овом закону далеко, далеко важније питање седишта, имена и обележја верске заједнице.
Чак и ако не би било постављено питање о имовини, сама чињеница да верске организације у ЦГ, са изузетком РКЦ и ИЗ не могу да имају седиште у другој држави, нити могу да садрже име друге државе ни њена обележја, представља претњу Српској православној цркви. Заправо, једина нада за опстанак српског народа у Црној Гори јесте постојање институција које ће водити рачуна о српском идентитету. Иако само име СПЦ не извире из имена државе Републике Србије, нити из БиХ ентитета Републике Српске, њој се кроз овај закон намеће идентификација са оним еклисиолошким поимањем које све чешће пројављују представници цариградске патријаршије - дакле, Црква Србије и Патријаршија Србије.
Ова борбу српског народа за очување свог идентитета, било као већине у држави, било као националне мањине - што би била последња опција, морала би да буде артикулисана на протестима. Дакле, уколико је ово само борба за уређење имовинско-правних односа, онда могу да се пишу апелације овим или оним инстанцама. Међутим не сме се заборавити да су овим законом првенствено угрожена права на сопствени идентитет једног великог дела друштва. Можда се она декларисаним Црногорцима не чини битним јер их не осећају као своја, али би морали да препознају да су угрожена идентитетска права њихових суграђана, суседа и рођака, као што је то рекао патријарх. Зато борба на овом фронту не сме да се запостави.
Међутим, већ прве ноћи, као по сценарију, политички представници српског народа, ма какви они били, склоњени су са позорнице и одузета им је прилика да предводе протесте, односно да их усмере у политичком правцу, а ово питање права националне заједнице, првенствено је политичко питање, а не верско. То тако доживљава и власт у Црној Гори и то не крије. Ако, дакле, власт не крије да је циљ овог закона усмерена на борбу против српског идентитета, не може се борба водити анационално, односно, не може се водити борба само за очување имовинских односа.
То је оно што ја осећам као највећи проблем у вези са смером у којем се воде протести. Зато ми је драго да се што већи број људи у свим српским градовима и епархијама окупља на молебанима, литијама и протестима, да би навијачи у Подгорици који реално не иду у цркву али желе да остану Срби, како рече неко, имали за то подршку од нас осталих. Можда ће се појавити и национално освешћени лидери ако примете опструкцију својих вођа. Сваки компромис са црногорством, свако ограђивање од српства, сваки коментар који није јасно и недвосмислено идентитетски српски, прети да доведе баш до онога што власти и Цариград желе, свако из својих интереса - до укидања СПЦ као институције државе Србије, на територији ЦГ.
Ако желимо да Српска православна црква тамо опстане, макар као црква српске националне мањине - сачувај нас Боже таквог решења - њихова држава мора да направи јасан договор са нашом Патријаршијом. И по овом питању, свако изврдавање јасног договора са седиштем СПЦ, оставља српски народ без његових националних институција.
На крају, или ће Црна Гора бити српска, па макар и у НАТО, или ћемо морати да обезбедимо мањинска права Србима. У првом случају ПЦуЦГ ће остати оваква каква јесте - СПЦ, а у другом ћемо можда имати и паралелне јурисдикције као у Украјини, само што ћемо бити без имовине.
Bravo!

Послато са SM-A530W користећи Pouke.org мобилну апликацију

Link to comment
Подели на овим сајтовима

PRAVOSLAVIE.RU

Неки сматрају да је сусрет Цариградског патријарха Вартоломеја и...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Justin Waters рече

Dobro, jel nikome nije čudno da Amfilohiju smeta "Kosovo je srce Srbije", nego zahtjeva da se pjeva "Kosovo je srce Crne Gore"? 

 

:D невероватно ово постаје прави циркус. Ако се то повеже са оним што је Митрополит јуче рекао за ђетићке новине Стандард , а што преноси Политика још је горе него што на први поглед изгледа. Каква аутокефалија, они су за мало били патријаршија:) У свему ђетићи морају да буду најбољи, испред Србије, да није њих било  ни Србије не би било било:)

Амфилохије истиче да је Митрополија била самостална од укидања Пећке Партијаршије 1766. године, те да се у прошлости звала аутокефалном, зато што је била једина епархија која је без прекида постојала и која је сачувала самосталност Пећке Патријаршије.

Указао је да је била једина епархија Пећке партијаршије која је без прекида остала до данашњег дана, а да су Београдска и Карловачка настајале и мењале се.:unbelieveble:

„Једина која је остала самостална и сачувала самосталност Пећке партијаршије јесте Митрополија црногорско приморска. Звала се у то време аутокефална, јер је у то време стварала државу. Она није прихватала одлуку Цариграда, којом је поништена Пећка партијаршија. Митрополија је једина остала без прекида, а то је касније потврдио руски Синод рукополажући епископе црногорске који нису тражили да буду рукоположени од Цариграда, него су тражили од Русије да им се рукополажу епископи све до Митрофана Бана 1920. године, што не знају незналице и они васпитани на брозовори, на лењинизму и марксизму”, рекао је Амфилохије.

WWW.POLITIKA.RS

Митрополит црногорско-приморски Амфилохије изјавио је да ће евентуалне преговоре о темељном уговору који се тиче црквене имовине у Црној Гори власт водити са њим, а не са...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, srb_Lo рече

Ако опет не буде никакав састанак између поглавара помесних Цркава онда не знам како мисле скоро да реше ситуацију . Све више личи на замрзнути конфликт који неће скоро да се реши . Ја сам се надао да ће барем 2/3 поглавара доћи у Аман . 

Ти си мало пречитао. :)

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 44 минута, Екскалибур2 рече

Није рекао то што је рекао, него је мислио што није рекао, а ускоро ће неко да нам све то објасни.

Мислиш, није рекао оно што је мислио, него је мислио оно што није рекао. Нека је лака земља Тери Џоунсу.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Актер Монти Пајтона, данас је умро.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Екскалибур2 рече

твоји приговори теологији зизуласа?

опасни по тебе?

Опасни по Зизијуласова учења. Конкретно: на приговоре Николе Лудовикоса  да није личност релациона него природа ( то је оно кад каже Ава да је овај свјет рај, али и пакао)  ова екиипа све ове године "академски"  одговара: Никола не воли Зизјиуласа са правом јер му није омогућио неко напредовање.

Дакле њима безаконо распоређивање по катедрама служи и као крунски теолошки аргумент, своди се на оно све знам али ме не воли учитељица.

То Николино сам заоштрио и негирао личност као релацију рекавши (+Игњатију,+ Атанасију.,+....): Покидам све релације, одрекнем се Бога, епископа, заједнице,и одем у пакао, али ипак и тамо сам личност па ви кажете; ено Денице, Јуде, Владе..

Дакле личност сам и без релације, осим тога ако би се личност уништила кидањем релација онда ђаво када нуди самоубици да прекрати постојање не би лагао него нудио аутентичну опцију. А ако ђаво лаже, лаже и Зизијулас.

За +Атанасија је ово опасно зато што на овоме пада један од темељних ставова Зизијуаштине, који није оргинаналан него је преузет од Хајдегера1  који идентитет  сагледава из односа... но ово је потпуно истргнуто из контекста, просто узето без навођења, иначе човјек се фрапира када сагледа колико не разумију оно за чим посежу.

На крају Зизјулас који покрао и оскрнавио Хајдегера сматра да га је превазишао и обрачунава се са њим једном лаконском реченицом на крају Бића и Заједнице (његовог Бића и времена).

То је сујета онтолошких размјера и имамо посла са опасним лудацима који немају Напилеонов комплекс, Него комплекс Христа, Оца па и Духа Светога.

Додао бих још да је Игњатије поштенији.

Приговора има још, читава прича је шупља.

1 Идентитет и диференција, М.Хајдегер

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...