Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 5 минута, Bokisd рече

Mislis da Amfilohije deli eklisiologiju Elpidoforosa ?

Не, него ти почињеш да звучиш као Елпи тумачећи текстове и изјаве Амфилохија или шта већ радиш нисам сигуран...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Управо сада, Hadzi Vladimir Petrovic рече

@Иван Ц. Послушање духовнику, праштај.

Е, онда ништа... Имате ви ваше онда договоре.

Ја рекох шта рекох. Праштај

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Vladan :::. рече
пре 8 минута, Bokisd рече

Mislis da Amfilohije deli eklisiologiju Elpidoforosa ?

Не, него ти почињеш да звучиш као Елпи тумачећи текстове и изјаве Амфилохија или шта већ радиш нисам сигуран..

Pa, ako Amfilohije ne prica kao Elpidoforos (i zaista nije u redu da se koriste nadimci za episkope),.... znaci Amfilohije ne pravi raskol,....ali, zato Boksit pravi raskol - ne tumaceci dobro Amfilohija....:laie_14:

Sve u svemu dobro je, ...neka Boksit bude raskolnik :smeh1:,....bitnije je da Amfilohije ne pravi raskol... :cheesy3:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Иван Ц. рече

Пусти мудре људе да проблеме реше.

А ја као нисам мудар јер нисам у СПЦ и нисам владика?:))12:smeha::))

Спрдам се, али ће се и ово разрешити, мада не мислим по мудрости. Много је "мудрости" довело и до пада Константинопоља. Дакле, да се не заносимо да су сва решења и мудра. Сети се кад је Исус говорио као бесомучан да ће разрушити Храм, и то искористише као једну од оптужби да га скрате за главу. А онда се "мудрима" деси да се затре Јерусалим и ту подиже Аелиа Капитолина, где би забрањено иједном Јеврејину да уђе. Зато ти желим да буде далеко од тебе сваки дух сигурности и тријумфализма. Говорим генерално, невезано за овај проблем сада, јер сам позван на духовништво, да не кажем на епитрахиљ. Бринем ја о људима...  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Bokisd рече

Amfilohije ne prica kao Elpidoforos .... znaci Amfilohije ne pravi raskol,....ali, zato Boksit pravi raskol

Ти Боки правиш контекст како ти се ћефне а не раскол...

Али је зато Елпи сумЉив, кажу ради за турску тајну службу на слабљењу цркава којима управљају Грци не би ли све играле како свира Фаустова фрулица хоћу рећи Бартова фрулица...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Zoran Đurović рече

А ја као нисам мудар јер нисам у СПЦ и нисам владика?:))12:smeha::))

Спрдам се, али ће се и ово разрешити, мада не мислим по мудрости. Много је "мудрости" довело и до пада Константинопоља. Дакле, да се не заносимо да су сва решења и мудра. Сети се кад је Исус говорио као бесомучан да ће разрушити Храм, и то искористише као једну од оптужби да га скрате за главу. А онда се "мудрима" деси да се затре Јерусалим и ту подиже Аелиа Капитолина, где би забрањено иједном Јеврејину да уђе. Зато ти желим да буде далеко од тебе сваки дух сигурности и тријумфализма. Говорим генерално, невезано за овај проблем сада, јер сам позван на духовништво, да не кажем на епитрахиљ. Бринем ја о људима...  

Рекох, навикао сам ја на претње, па макар и епитрахиљем :)

Све је мени јасно... али се ничега не плашим, напротив.

Ти су паметан човек, али не и мудар, по мојем никаквом мишљењу. Да си мудар, знао би да станеш кад претераш. А претерао си.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Vladan :::. рече

Ти Боки правиш контекст како ти се ћефне а не раскол...

Ја волим Боксита као човека, али не могу да га читам. Нисам толико сагрешио Богу па да морам да испаштам:))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 53 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Ова што си је малоптије баново суфлира му непрестано

Brate ako mu ona suflira onda je otisla mast u propast skroz. Ako nju slusa i uzima za ozbiljno....ipak je satira u svim segmentima zivota prevazisla stvarnost. Ne znam da li da se smejem ili da placem?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Vladan :::. рече

Ти Боки правиш контекст како ти се ћефне а не раскол...

Али је зато Елпи сумЉив, кажу ради за турску тајну службу на слабљењу цркава којима управљају грци не би ли све играле како свира Фаустова фрулица хоћу рећи Бартова фрулица...

 

evo jos jedan Vlado, (:D).....ni Amfilohije, ni ovaj Boksit ne prave raskol.... 

Ali, zato za Elpidoforosa znamo vec sta i kako, vec smo pominjali njegove izjave i tekstove u kojima velica i preuvelicava ulogu VP u smislu istocnog papizma,....itd...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Иван Ц. рече

Рекох, навикао сам ја на претње, па макар и епитрахиљем :)

Све је мени јасно... али се ничега не плашим, напротив.

Добро ти је казао духовник. А у том стубу на кога ти указа, ипак сам нека цигла :D. - Поздравила моја жена твог Ир вечерас! Он јој је супер фејсерски другар.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Zoran Đurović Помени отец, сутра имам испит на Религиологији. Биће тешко.

Ако буде десетка, знаћу да је од твојих молитава..

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Ćiriličar рече

Жалосно је да је српска теологија, поред  Владике Николаја,  зле духове препустила несрећној Борби за веру. Ономад сам се овде црнохуморски шалио, да ћу свакоме ако ми неко цитира савремено теолога где користи реч демон/зао дух/отпали анђео дати 100 евра.

Покушаћу из свега овога око ПБФ-а и ЦГ научим нешто. Мислим да већ јесам. Ови који нападају Цркву, пишу поруге о епископима по таблоидима, праве скечеве, који никада црквени праг не прелазе, парадоксално они својим приступом клиру сведоче да сматрају да онај ко носи мантију треба да је безгрешан. То је зато што они не знају шта је гех у његовиј суштини. Да не говоримо о узроку греха, те нашој оптећеној природу (тиме и смислу и потреби за спасењем, те шта је оно). Дакле, они (другосрбијанц, како их клиширамо) несвесно очекују човека у мантији као светог и не знајући шта је светост.

Следећа "фаза" су људи почетници у црквеном животу. И они имају делом сличан однос, те сматрају да је мантија сама по себи нека светост, несвесни да (обрнем) "је поп грешан а молитва није". Пород овога, напоменуо бих следећу "фазу", где људи, прилично црквени и познају стање у Цркви; прате дешавања и проживљавају тај пут Цркве на личном плану (директно/индиректно, небитно), те иако свесни пда, греха и спасења, а тиме и несветости мантије, ипак изграде себи неког идола. То нам се дешава свима, мање-више.

Ја сам сам имао неке идолчиће (користим деминутив намерно). Та идолатрија се провуче човеку кроз његову љубав ка некоме, мада, не провуче се ради љубави, него ради гордости. Имати идола значу свесно или невесно бити као он, донеклее. Оно што је мене спасило, знам то данас, од идола у Цркви, или онај који ме спасио јесте Николај. Нисам достојан да га помињем у смислу да се "китим", али јесам у смислу да му се поклањам, Богу кроз њега. Мислим да нико, ко заволи неког Светтога дубоко, кога поштује толико да се стиди - ја се стидим ако имам и једну врлину, са својим најбољим, мене је стид Владике Николаја, стид ме да мислим. Некоме је то Николај, некоме Августин, некоме ова-онај. Сматрати, пак, да је неко сам постигао неку меру светости коме је Светитељ узор, је већ опасна сфера, а потовање Светитеља прелази у идолатрију. Но оставићу се тога...

Дакле да апсолвирам(о): неверници очекују од клирика непогрешивост из незнања и властите гордости; почетници у вери сматсрају да је мантија потврда неког предворја светости и непогрешивости. И једни и други, када се та илузија рспрсне, олако осућују клирике.

И онда ови трећи, узрасли у вери, створе себи неког идола или од клирика, или ако је клирик од неког вишег Чина или почасти, често желећи бити слични, достићи те висине/"висине". Мислим да је Светост, лини однос ка неком Светитељу барикада идолатрији и стварања култова личности у војујућој, земаљској Цркву. И не само то, барикада ка осуди, такође, клирика.

И сада пар речи о оцу Зорану. Ја га нити браним нити осуђујем. На крају, никога овде, овде је за мене размена мижљења. Са многочим се не слажем са њим (не ограђујем се, објашњавам) али овакво нездраво стање у нашој помесној Цркви је морало да "изроди" неку "несрећу из Рима"! Не улазим ја у његове мотиве, они ме, најискреније, уопште не занимају. Не ван контеста мог личног одоса ка мојој/нашој Цркви. Сматрам да се морла појавити нека "римска несрећа" пре или после управо као последица идолатрије и "фараонства" у нашој Цркви међу клиром.

Што се тиче српске теологије она се мора вратити на поље етике, и са тог поља почети да се уздише колико буде могла, а не као сада, скоро идолатријски, на више поља, да се виће у висине где јој није место.

А што се тиче ЦГ...то је само једна епизода и један од фактора који СПЦ мора ставити на место, а он се зове - Српство! Злоупотребљена флоскула етнофилетизма, како би се било глобалиста или ти лажна васењенскост, мора да се стави на место. Ми смо Светосавци, као такви оригинални, ван икавих шаблона. А као такви смо народно-лични. Монтенегрини сутачка на којој Српство мора да се врати из свог ишчашења од средњег века. Тачка на којој ћемо схватити пуно значење речи конвертитство. Зато свака прича о васењенскости без Српства крштеног че нас одвести у пропас.

Народ је гарант опстанка појединца, а држава гарант опстанка народа, Христос гарант опстанка и народа и државе! Бог није рекао да иду и крсте све појединце, него да крсте све народе (иако се свако појединачно крштава). Светосавље је гарант да Православни Србин не може бити фашиста нити етнофилетиста, Аврем  кад је слао слугу да жени Исака, посла га међу свој род!

Понуда важи још увек: за сваку реч демон/зао дух од српског савременог теолога у неком раду или књизи дајем 100 евра.

 

 

 

Jedan od najvecih svetitelja XX veka, mozda i najznacajniji svetitelj za nas ljude novog doba- veliki Siluan, se molio za "sve narode". 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Zoran Đurović рече

Добро ти је казао духовник. А у том стубу на кога ти указа, ипак сам нека цигла :D. - Поздравила моја жена твог Ир вечерас! Он јој је супер фејсерски другар.  

Мој брат Иринеј је много бољи човек од мене... то је жива истина. Биће од њега добре мошти некад...

А мом духовнику верујем и он ми каза да си ти свет човек, само луд који не зна кад је доста... ништа није погрешио.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Иван Ц. рече

@Zoran Đurović Помени отец, сутра имам испит на Религиологији. Биће тешко.

Ако буде десетка, знаћу да је од твојих молитава..

Да је 6, знао бих да је по мојој молитви, али би то било чудо, јер не дају такву оцену, па нека буде по мојој молитви!:)) Оплаках!

Сад се сетих да те једном избаксузирах! 12:smeha: Не могу да се сетим за који испит! Нешто си био грешан, сада не могу да се сетим ни шта би, јер ја нисам злопамтило... После смо се смејали заједно.   

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Zoran Đurović рече

Да је 6, знао бих да је по мојој молитви, али би то било чудо, јер не дају такву оцену, па нека буде по мојој молитви!:)) Оплаках!

Сад се сетих да те једном избаксузирах! 12:smeha: Не могу да се сетим за који испит! Нешто си био грешан, сада не могу да се сетим ни шта би, јер ја нисам злопамтило... После смо се смејали заједно.   

Ја сам тешки грешник, ту си све рекао.

Немој само да се молиш да ме Господ у ногу посети, морам сутра да будем здрав. Твоје молитве се, не знам којим чудом, примају.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...