Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 12 минута, Лала из Банатa рече

Грешиш, ја сам на форуму присутан од његовог оснивања.

Не грешим, присутан си дуго ал је лицемерно представити се као неко нов који пре није био ту, А тек што је православно и хришћански сакривати се из неког ника,а не стати иза своје речи именом и презименом и својом личношћу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 41 минута, HOA+ рече

Не знам само шта ће да раде, кад дођу пред Христа, а он им каже: Па лепо, али не знам из чега сте схватили да сам то од вас тражио? Напротив закопали сте таленте!

Христос је био послушан своме Оцу.

 Понекад су искушења огромна и превазилазе наше снаге па човек не може сам да расуди шта му је најбоље чинити и треба бити послушан духовнику.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Данас сам пречуо Оца Гојка на некој емисији како каже како он поуздано зна да Мило неће да прави нову Цркву. :(( Баш тим речима. Можда му се омакло, можда хоће да се похвали као сваки ђетић да се види са Милом, а можда је и намерно то рекао. Ако је то тако, а  Дон Мило је рекао да ће да заокружи независност тако што ће Црна Гора добити Цркву милом или силом које су опције? И ја се сећам када је Дон Мило рекао овима око Мираша како су неспособни и брука,  и да морају много више да се потруде да би добили Цркву. Ко онда остаје у игри? Да се пређе у РК? Можда, али тешко. Ни  Потрошенко не би ишао код папе све ни под разно, а украјинска секта је оставила стари календар, значи није то тек тако променити веру за вечеру. Од када су ушли у НАТО и признали Косово ја никоме тамо не верујем бланко осим оном народу који је на улици и калуђерима као Отац Рафило из Подмаина или игуман Макарије савински јер њих знам. Наравно има их још десетине таквих и попова и калуђерица и они су на литијама. Када још додам ко се све потписао од владика на позив на пуч у Жичи против Патријарха, тек онда сам скептичан. Мислим да је неко овде лепо рекао: Подржавам Митрполита јер му верујем и много је урадио и немогуће је да изда, али ако случајно изда неће га спрати ни Дунав ни Сава. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Просечан србенда рече

Христос је био послушан своме Оцу.

 Понекад су искушења огромна и превазилазе наше снаге па човек не може сам да расуди шта му је најбоље чинити и треба бити послушан духовнику.

...cak do Krsta ....gde cemo veci primer poslusnosti....

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Vladan :::. рече

Значи оптужио си ме да сам непристојан а немаш појма шта сам то непристојно рекао? И то зовеш нормалним односом?

 

Tebi se Vladane samo pricinilo da te je Laki optuzio, on to radi nesvesno, prof deformacija, sudija bivsi, pokazi malo razumevanja, nije Laki ( ups nadenuh mu nadimak, nece zameriti - iz miloste mu tepam ), elem - nije Laki taki :)) samo se malo nakacio pod maskom lazne poboznosti da zabode malo Avvici - onako sitno kaludjerski. Taki ti je nas Rodja, ki upisan ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, Света_Матрона рече

Мислим да је неко овде лепо рекао: Подржавам Митрполита јер му верујем и много је урадио и немогуће је да изда, али ако случајно изда неће га спрати ни Дунав ни Сава.

То је, од некога, лепо речено али мени се чини мало неозбиљно и неодговорно.

Јер шта СПЦ има од тога, какву "утеху", што неког епископа неће опрати ни Дунав ни Сава ако изда СПЦ и народ? Никакву. Ваљда је важно да СПЦ (тј. сви ми) на време учинимо шта можемо да се издаја не деси, да се неки епископи ако су томе склони уразуме и/или спрече пре него направе штету.

Јер каква је "вајда" што ни Дунав ни Сава неће опрати бившег Артемија? Требало је да се делује превентивно и да се на време спречи а не да сада имамо расколника који залуђује народ.

И још једна ствар која је више ствар нашег начина изражавања, каже тај неко: "ако случајно изда"(!?). Ко уопште случајно чини такве ствари да оде у раскол и изда своју Цркву? Поготово у данашњој ситуацији када су многима доступне разне информације које цуре на све стране и свако може да истражи изјаве, поступке и остало. То не да се не ради случајно него се, напротив, унапред планира. Није Барт случајно признао саморукоположене расколнике, нису их случајно признали ни несрећни Јероним и Теодор. Није Браунбек случајно отишао код Барта након македонаца...

И када сам већ код тога, питам се: Ко ће следећи да сврати код Барта?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Иван Ц.  Духа не гасите, шта значи то? Неће ваљда мисионарење да се сведе на пристојност онако како је види @Родољуб Лазић ,проповедамо ли мудрима лудост и вјернима саблазан?

Шта је то данас и овде и у ЦГ лудост и саблазан Исусова и ко је јавља?

Шта значи надгледати дијалог и мудро управљати рјечју истине, а шта гасити га и покушавати га ограничити га због нечег "важнијег" и при томе бити принуђен служити (се) неистином.

@Zoran Đurović боље је да ти најебеш него да читав народ пропадне:naklon:, немоћ је довела до бјеса но ниси ти крив. Плату ћеш примити за говорње истине у дан суботњи и од оних на овом и на оном свјету, њих ради желим ти да буде иста.

Вартоломеј је званично у Македонији, доста смо причали да ће можда нама, можда треба да га са муком дочеркамо, можда нема међу нама оних који ће да му ослобођени од српскога јарма кличу: Алилуја!

Боли пад брата

image.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, The Godfather рече

on to radi nesvesno ... Taki ti je nas Rodja

Има он добре увиде што се тиче папистичких фанариота али му се изгледа још од Артемија закачио неки праведничко-преподобни-фарисејски вирус због којег фолира и себе и нас овде, надам се само да му то није прешло у хронично ;) 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, Vladan :::. рече

То је, од некога, лепо речено али мени се чини мало неозбиљно и неодговорно.

Јер шта СПЦ има од тога, какву "утеху", што неког епископа неће опрати ни Дунав ни Сава ако изда СПЦ и народ? Никакву. Ваљда је важно да СПЦ (тј. сви ми) на време учинимо шта можемо да се издаја не деси, да се неки епископи ако су томе склони уразуме и/или спрече пре него направе штету.

Јер каква је "вајда" што ни Дунав ни Сава неће опрати бившег Артемија? Требало је да се делује превентивно и да се на време спречи а не да сада имамо расколника који залуђује народ.

И још једна ствар која је више ствар нашег начина изражавања, каже тај неко: "ако случајно изда"(!?). Ко уопште случајно чини такве ствари да оде у раскол и изда своју Цркву? Поготово у данашњој ситуацији када су многима доступне разне информације које цуре на све стране и свако може да истражи изјаве, поступке и остало. То не да се не ради случајно него се, напротив, унапред планира. Није Барт случајно признао саморукоположене расколнике, нису их случајно признали ни несрећни Јероним и Теодор. Није Браунбек случајно отишао код Барта након македонаца...

И када сам већ код тога, питам се: Ко ће следећи да сврати код Барта?

 

А како ћемо да спречимо? Тренутно је немогуће суспендовати  Митрополита не може се оправдати. Не знам шта још можемо да урадимо. Да се сруши Мило превратом изгледа да не умемо или немамо снаге, а и воле га ђетићи. Није никава утеха, него као мала клетва. а клетве су да се тај неко замисли за подследице. Једино што можемо да стално понављамо да никада нећемо прихватити и дати ни 1% од СПЦ. Случајно, да је ипак мала вероватноћа да ће да изда, не да није знао па као случајно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Света_Матрона рече

Не знам шта још можемо да урадимо.

То се надам да знају Сабор и Синод, и хвала Богу нисам владика, не бих им сада био у кожи, не само због ових актуелних криза него и због одговорности што се то кувало (кроз много разних промашаја у црквеном животу) задњих 30-ак година колико ја знам.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Света_Матрона рече

А како ћемо да спречимо? Тренутно је немогуће суспендовати  Митрополита не може се оправдати. Не знам шта још можемо да урадимо. Да се сруши Мило превратом изгледа да не умемо или немамо снаге, а и воле га ђетићи. Није никава утеха, него као мала клетва. а клетве су да се тај неко замисли за подследице. Једино што можемо да стално понављамо да никада нећемо прихватити и дати ни 1% од СПЦ. Случајно, да је ипак мала вероватноћа да ће да изда, не да није знао па као случајно.

Мило је већ пао само да се престане опирати да се изнесу и реални политички захтеви српског народа у Црној Гори пореко његових легитимних политичких представника.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Milan Nikolic рече

Можете да замислите како ће да помогну Србима:

Цитат

Као председник Сабора канонских православних епископа у Сједињеним Америчким Државама...

...у Православној цркви у Црној Гори...

Елпи махер... Нема СПЦ, нема чак ни митрополије, само његов мулти-јурисдикцијски Сабор(!?) у САД и некаква, ко зна под чијом јурисдикцијом, Православна црква у Црној Гори...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Владика нама, тј Митрполиту Амфилохију  подршку, а ми пустимо владику Максима, Иринеја и Лонгина на миру да лакше одраде Устав са адвокатима у САД.  :)

Иначе тај сабор канонских је много битан за владику Максима, уредно извечтава епархију када се тамо нешто догоди:)

 

него шта је са поп Џомићем, он је изгеда доживео правну хаварију од венецијанске комисије и ђетића па је решио да заборави како је докторирао права.:) Разнизао је Артемија и Владику Георгија (за свеће:)) али сломио зубе о нарко дилера Мила. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 32 минута, Vladan :::. рече

мулти-јурисдикцијски Сабор(!?) у САД

Интересантно је да су међу циљевима ове конференције или скупштине (http://www.assemblyofbishops.org/about/)

(коју неки преводе и као сабор: https://mitropolija.com/2015/01/28/sabor-kanonskih-pravoslavnih-episkopa-sjedinjenih-americkih-drzava-objavio-izvjestaj-o-monaskim-zajednicama-na-tlu-sad-a/)

и ова два циља, 1. редован и 4. изричит:

i) the promotion and accomplishment of Church unity in the United States

In addition, the Assembly has as an express goal

iv) the organization of the Church in the United States in accordance with the ecclesiological and the canonical tradition of the Orthodox Church


Вероватно се, за фанариоте, подразумева да се под еклесиолошком и канонском традицијом мисли на оно што се дешава у Украјини и што су признали Јероним и Теодор.

Као прелазно тело Скупштина је свој циљ требало да постигне на (претпостављеном Васељенском) Сабору на Криту и да се затим угаси. Међутим, Сабор на Криту је прошао а то се није десило.

Ипак, ова Скупштина постоји и даље и поставља се питање на ком ће Васељенском Сабору да се постигне, на овакав начин испланирано, јединство Цркве у САД?
 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...