Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 1 минут, Ivan Marković рече

Хвала! Ипак нећу учествовати у дискусијама, јер за то постоје разлози. Најмање један је тај да се цела та наказна кула од карата сручила баш у моменту кад сам мислио да губимо. Али настављам да вас пратим и читам. Понешто излајкујем и тако. Ту сам али више нема свађе и расправе. Покоји коментар повремено и то је то.

Ја бих био захвалан да ми пионекада бар прокоментаришеш као сада.Чисто да би ми било јасније о тим теолопшким пробламима у богословској заједници.Јер ми делује да си неко ко стоји иза тога шта напишеш.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 2 минута, HOA+ рече

По цену да ћу бити банован...

Не знам да ли Митрополит ради на расколу или не, могу само да се слажем или не слажем како он води целу ствар. Овде поп Иван сматра да је највећи доказ то што Јоаникије хоће животима да брани светиње. Мени је то наопако, не треба животима, посебно не туђим, да брани ништа. Они су требали да преко Епископског Савета који је формиран 2006 да одбране светиње, а то нису урадили.

Да је ситуација остала Мило наспрам Амфилохије, вероватно би се завршила тиме да би СПЦ сама дала аутокефалију или аутономију ЦГ Цркви, да би сачувала светиње и смирила ситуацију.

Но, проблем је интернационализован, Јоаникије је пружио неочекиван отпор, сад има далеко више фактора домаћих и међународних који доле делују, сад о свему овоме више не одлучује само Амфилохије и Мило, него далеко већи играчи, са далеко већим амбицијама и плановима. Амфилохије неће направити раскол, нити може сад преко ноћи да окрене плочу, тако да је та прича завршена. 

Мали Шенген је огроман  пројект и није наш.а није ни НАТО.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Zoran Đurović рече

Нисам ни рекао да је тебе звао. Ти пак знаш кога је звао. Праштај што сам непријатан. 

Не смета ми.

 

пре 2 минута, HOA+ рече

Јоаникије хоће животима

Не животима... својим животом.

Ја му верујем. Господ да му да снаге и укрепи га.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Миле Бајшев рече

Ја бих био захвалан да ми пионекада бар прокоментаришеш као сада.Чисто да би ми било јасније о тим теолопшким пробламима у богословској заједници.Јер ми делује да си неко ко стоји иза тога шта напишеш.

Жао ми је. Не могу. Има ЈАКИХ разлога. Моје јавно деловање је завршено док ми се не каже другачије.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, HOA+ рече

Амфилохије неће направити раскол

Наравно да неће.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, HOA+ рече

По цену да ћу бити банован...

Не знам да ли Митрополит ради на расколу или не, могу само да се слажем или не слажем како он води целу ствар. Овде поп Иван сматра да је највећи доказ то што Јоаникије хоће животима да брани светиње. Мени је то наопако, не треба животима, посебно не туђим, да брани ништа. Они су требали да преко Епископског Савета који је формиран 2006 да одбране светиње, а то нису урадили.

Да је ситуација остала Мило наспрам Амфилохије, вероватно би се завршила тиме да би СПЦ сама дала аутокефалију или аутономију ЦГ Цркви, да би сачувала светиње и смирила ситуацију.

Но, проблем је интернационализован, Јоаникије је пружио неочекиван отпор, сад има далеко више фактора домаћих и међународних који доле делују, сад о свему овоме више не одлучује само Амфилохије и Мило, него далеко већи играчи, са далеко већим амбицијама и плановима. Амфилохије неће направити раскол, нити може сад преко ноћи да окрене плочу, тако да је та прича завршена. 

Mene licno pravo da kazem ne zanima mnogo neka politicka prica Amfilohija (iako ovako povrsno mislim da nije pravio neke kardinalne greske i sa tim stvarima) nego samo ta crkvena i ako oni dole svi zajedno odluce da ostanu u jedinstvu sa svojom SPC, ne moze niko da ih razuveri i promeni i slomi, mislim mogu silom da zauzmu svetinje, ali duh nikako.

Tako da ako se slazes da Amfilohije nece da napravi raskol, to je to....:pivo:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можете да замислите како ће да помогну Србима:

 

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Ivan Marković рече

Жао ми је. Не могу. Има ЈАКИХ разлога. Моје јавно деловање је завршено док ми се не каже другачије.

Офф топик.

Увек ме весели кад видим овако талибане, који се насуво подвизавају, и сам сам некад давно био такав.

Наиме, кад су први монаси постајали хришћани у Египту (није лапсус, доказано је да је монаштво старије од хришћанства), онда им је било јако чудно и тешко да схвате концепт послушања, јер је тотално противан Јеванђељу, Христовој слободи и љубави и заповести да будемо самостални духовно. Онда је настао " Старечник" који је готово у свим причама посвећен искључиво томе да укаже на послушање, како је битно, како изграђује итд. Друга два завета сиромаштво и целомудрије су били јасни сами од себе, и није било потребе да се детаљно објашњавају.

Тек касније кад су Грци почели да масовније улазе у Цркву, посебно у 4 и 5 веку, тада у Старечник улазе и секс приче, јер су Грци вазда били сексуално оптерећени и сексуално исфрустрирани као и данас.

На сличан начин сам схватио и недавни Максимов бунт против послушности Цркви и владикама у првом реду. Нетачно је тамо што он наводи да се Црква никад није толико позивала на послушност као у наше доба. У доба монофизитског раскола, папа Лав је писао Диоскору, слушаћеш ме ти, као што је Марко слушао Петра.

Иако данас нисам ником послушан, и мислим о томе исто што и Максим и Диоскор, ипак ми буде жао оних који распињу своју вољу и слушају.

Не знам само шта ће да раде, кад дођу пред Христа, а он им каже: Па лепо, али не знам из чега сте схватили да сам то од вас тражио? Напротив закопали сте таленте!

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Миле Бајшев рече

Ево Оче Иване да се ја обратим,мени је за пар емсеци два пута трајно банован налог овде и то  јер сам писао о деловању Митрополита ,не са верске нити црквене стране , него са политичке,и то деловање је у најмању руку дискутабилно. Тако да није баш било како неко рече да се овде смело свашта причати напротив ја осетих дебело ту цензру од оног админа којима је Амфилохије мио.Ал доброт о је већ испричана прича.

 

Ако хоћете ред на форуму укротите ликове који у сваку тему трпају своје полтичке и идеолошке острашћености.

Овде је много озбиљан проблем политичко помереног односа који форсирају ови који митрополита "бране" а то је да на исти начин као и он имају однос према властима Србије.Ја још не видех једног јединог који брани Амфилохија да напише да је преедседник Србије ок и да се бори за Србе и Србију. 

И да додам ако стварно дође до ове поделе у спц, онда је ово"кроћење Зорана"у жељи да митрополит покаже јединство са СПЦ и Српским национом, јалов чак штетан посао,дај Боже да није и да буде продуктиван.

 

 

Спадам у оне који по твом мишљењу бране митрополита Амфилохија. Ни у једном коментару ни једном речју нисам поменуо политику  нити било ког политичара нити браним митрополита него говорим да такав начин изражавања и квалификовања није примерен црквеном форуму.

Написао сам нешто што није у складу са твојим виђењем ствари и одмах си покушао да ме понизиш. То тако не иде, ако смо хришћани требали би да имамо више слуха једни за друге. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Лала из Банатa рече

Спадам у оне који по твом мишљењу бране митрополита Амфилохија. Ни у једном коментару ни једном речју нисам поменуо политику  нити било ког политичара нити браним митрополита него говорим да такав начин изражавања и квалификовања није примерен црквеном форуму.

Написао сам нешто што није у складу са твојим виђењем ствари и одмах си покушао да ме понизиш. То тако не иде, ако смо хришћани требали би да имамо више слуха једни за друге. 

И шта кажеш јуче си се први пут појавио на форуму?Ајмо још мало...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, HOA+ рече

Офф топик.

Увек ме весели кад видим овако талибане, који се насуво подвизавају, и сам сам некад давно био такав.

Наиме, кад су први монаси постајали хришћани у Египту (није лапсус, доказано је да је монаштво старије од хришћанства), онда им је било јако чудно и тешко да схвате концепт послушања, јер је тотално противан Јеванђељу, Христовој слободи и љубави и заповести да будемо самостални духовно. Онда је настао " Старечник" који је готово у свим причама посвећен искључиво томе да укаже на послушање, како је битно, како изграђује итд. Друга два завета сиромаштво и целомудрије су били јасни сами од себе, и није било потребе да се детаљно објашњавају.

Тек касније кад су Грци почели да масовније улазе у Цркву, посебно у 4 и 5 веку, тада у Старечник улазе и секс приче, јер су Грци вазда били сексуално оптерећени и сексуално исфрустрирани као и данас.

На сличан начин сам схватио и недавни Максимов бунт против послушности Цркви и владикама у првом реду. Нетачно је тамо што он наводи да се Црква никад није толико позивала на послушност као у наше доба. У доба монофизитског раскола, папа Лав је писао Диоскору, слушаћеш ме ти, као што је Марко слушао Петра.

Иако данас нисам ником послушан, и мислим о томе исто што и Максим и Диоскор, ипак ми буде жао оних који распињу своју вољу и слушају.

Не знам само шта ће да раде, кад дођу пред Христа, а он им каже: Па лепо, али не знам из чега сте схватили да сам то од вас тражио? Напротив закопали сте таленте!

 

 

Ja sam ti tipičan taliban-asketa. Imam sto kila ( dobro 95) od toga na mišiće otpada petnaest. U braku sam sedam godina, bračne dužnosti obavljam i u posne dane. Boli me moj debeli vrat od okretanja na ulici kad izađem u Knez. Ločem buster i litre kafe. Ne odem baš na svaku liturgiju, ali kad god odem, pričestim se. Dakle, baš tipični taliban. Što se talanata tiče, za to se ne sekiraj. Bog me šalje tamo gde treba da radim šta treba.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Миле Бајшев рече

И шта кажеш јуче си се први пут појавио на форуму?Ајмо још мало...

Грешиш, ја сам на форуму присутан од његовог оснивања.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, HOA+ рече

Офф топик.

Увек ме весели кад видим овако талибане, који се насуво подвизавају, и сам сам некад давно био такав.

Наиме, кад су први монаси постајали хришћани у Египту (није лапсус, доказано је да је монаштво старије од хришћанства), онда им је било јако чудно и тешко да схвате концепт послушања, јер је тотално противан Јеванђељу, Христовој слободи и љубави и заповести да будемо самостални духовно. Онда је настао " Старечник" који је готово у свим причама посвећен искључиво томе да укаже на послушање, како је битно, како изграђује итд. Друга два завета сиромаштво и целомудрије су били јасни сами од себе, и није било потребе да се детаљно објашњавају.

Тек касније кад су Грци почели да масовније улазе у Цркву, посебно у 4 и 5 веку, тада у Старечник улазе и секс приче, јер су Грци вазда били сексуално оптерећени и сексуално исфрустрирани као и данас.

На сличан начин сам схватио и недавни Максимов бунт против послушности Цркви и владикама у првом реду. Нетачно је тамо што он наводи да се Црква никад није толико позивала на послушност као у наше доба. У доба монофизитског раскола, папа Лав је писао Диоскору, слушаћеш ме ти, као што је Марко слушао Петра.

Иако данас нисам ником послушан, и мислим о томе исто што и Максим и Диоскор, ипак ми буде жао оних који распињу своју вољу и слушају.

Не знам само шта ће да раде, кад дођу пред Христа, а он им каже: Па лепо, али не знам из чега сте схватили да сам то од вас тражио? Напротив закопали сте таленте!

 

 

au, koliko si iskarikirao sve .....prosto boli ....ne_shvata

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...