Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 16 часа, лала из банат рече

Остаје ми нејасно, да ли Ви сматрате да је уреду да се на форуму који је под покровитељством цркве на овакав начин пише о митрополиту Амфилохију?

Није у реду, апсолутно! Овде су многи свашта писали. Ја се лично не слажем са таквим писањима и један од разлога да се вратим после дуго година јесте да јасно кажем да то није у реду и да више то неће бити допуштено. Такође, добро да се зна, да неко ни у сну не помисли, да ће овде бити простора за вређање било кога.

Али такође сматрам да исто толико није у реду да појединци из Цркве, што свештеници што Епископи - омаловажавају нашег Светог Патријарха, наш Свети Синод! Ја се бавим и религиологијом, студирам то, конкретно медије... Не могу просто да верујем да су поједине наше митроносне главе допустили себи да без икаквог промишљања шире неистине! Јесте ли се запитали како је могуће да поједине високе личности из Цркве и са нашег Факултета објављују своје интервјуе у новинама које вређају отворено и Патријарха и Амфилохија? Знате за то? Хоћете да Вам покажем карикатуре? Мислите да је то долично? Новине које представљају Митрополита са ђавољим репом, Боже ме прости, а Патријарха како љуби руку председнику? Јел смета то вама? Мени смета! Много ми смета! Тако да нека писања могу да схватим и као реакцију на то, а које је писао и Ђуровић. То су опасне ствари! Дајемо непријатељима Цркве повода да нас омаловажавају, а сами смо то допустили. Немамо права на то и не смемо то! Њима нико није СМЕО да одговори, да им скрене пажњу, еј бре, људи, аман! Којег то ви патријарха имате кад овај није ваш и који то Синод имате кад вам овај не ваља?

Администрација није била способна да се избори са многим стварима. Ово више нема везе ни са било ким лично. Никога нећу да кривим и да упирем прстом. Као стални члан Мисионарског одељења враћам се на сајт и хоћу да средим стање. И ја имам пријатеље свуда по нашој Светој Цркви.

Људи, морамо против зла раскола, против ове ђавоиманих напада на Свету Цркву да се заједно и много мудрије боримо! Испред свега молитвом! Што више ових молитвених скупова, свуда, у сваком граду у Србији, свакој Епархији. Нико не сме да остане по страни!

Ако је неко и имао било каквих помисли да може другачије, да може да заобиђе народ који воли своју СПЦ, да сада зна да неће то моћи.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 1 минут, Иван Ц. рече

Људи, морамо против зла раскола, против ове ђавоиманих напада на Свету Цркву да се заједно и много мудрије боримо! Испред свега молитвом!

А анафемом лукавому патриарху стамбульскому да се не бавимо? То би био реално-сагледив потез Блажењејшег Онуфрија, ово из дан у дан прелази све мјере. Поготово онај кукавни Драбинко, бивши викарни архијереј Блаженопочившег митрополита Володимира, испао је дно дна.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

N e manipuliši , pop Perovič kaže da su Crnogorci u Litijama u jednakom broju kao I srbi pa neka onda po Cetinju vodi Crnogorce
Brate, mozda nisu na Cetinju, ali u drugim mestima je logicno da ih ima. Ima sigurno ljudi, koji su nacionalno Crnogorci, ali i istinski pravoslavni vernici. Ovo identitetsko pitanje je bolno i mucno i mislim da bar mi hriscani mozemo i moramo da damo odgovor na njega.Ako mi to ne uradimo ko ce. Kao Srbin ne zelim da moj narod bude ostacen, a kao pravoslavac ne zelim da ni jedan brat pravoslavac bude povredjen. Svi smo povredjeni, a onaj samo doliva. Nemojmo biti njegovo oruzije. Prastaj.

Послато са SM-A530W користећи Pouke.org мобилну апликацију

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

,,ТАКОЗВАНА ЦПЦ ЈЕ У ЦРКВЕНОМ СМИСЛУ ЈЕДНОСТАВНО НИШТА"

На данашњи дан 1957. године рођен је Радован Биговић, чувени српски теолог.

Био је протојереј-ставрофор Српске православне цркве, професор и декан Православног богословског факултета у Београду и вршилац дужности старешине манастира Светог Архангела Гаврила у Земуну.

Рођени Никшићанин, средњу теолошку школу (богословију) је завршио у манастиру Крка. Дипломирао је на Православном богословском факултету и Филозофском факултету у Београду. Докторирао је 1993. године на Православном богословском факултету у Београду.

Био је уредник филозофско-теолошке библиотеке „Службеног гласника“ и члан Удружења књижевника Србије.

Иза себе је оставио многобројна дела из области теологије и философије међу којима и једно под називом ,,Свети Василије Острошки (1998. године).

-На питање Како као Србин из Црне Горе гледа на терор над СПЦ у тој држави и режимско протежирање неканонске Дедеићеве цркве одговорио је:

- Црну Гору потреса свеопшта криза, а на првом месту криза идентитета. На удару је све оно што је битно: језик, вера, култура, национална самосвест, морал, економија. За потребе дневне политике фалсификује се историја. Атакује се и на Православну цркву кроз захтеве за аутокефалност и покушаје да се функционализује у кодове црногорског национализма и црногорске државотворности, иако је она једина самостална и независна установа у Црној Гори. Свим осталим је мозак изван Црне Горе. Такозвана ЦПЦ је у црквеном смислу, једноставно, ништа. Програм те организације није Јеванђеље Христово, већ политичка идеологија Секуле Дрљевића.

Радован Биговић је преминуо 2012. године.
Све ово је говорио много пре данашњих догађаја.

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Колико сам ја читао владику Игњатија он је лепо објасни да би Сабор био меродаван на њему морају да присуствују сви епископи јер свака Црква је јединствена у своме еписикопу. Тамо где је еписикоп тамо је Црква. Видели смо да Патријарх није могао да шаље Вућича у ЦГ него је морао да га позове владика Атанасије јер то је његова епархија и Патријарх тамо не може да ради ништа без дозволе Владике Атанасија. Нити је Сабор могао да смени Артемија док није био комплетан, тј докније имао Првог,  јер је патријарх Павле био болестан. То је та православна еклисиологија о којој је учио Владика Игнатије и која је предањска и исправна. Мислим није је он увео него само објаснио.  А ми сада од васељенског добијамо сумануту и крајње дрску еклисиологију да он може да поништава аутокефалије од пре триста година и да их доделује секташима како му падне на памет из његовог ћумеза :). Нити пита неког епископа око њега, нити пита Сабор нити га интересују остале помесне Цркве. То је толико очигледна јерес као два и два је четири и никад не може да прође. Једину да верници остану са грам мозга. Онда дође Владика Максим и каже да би Васељенску патријаршију требало измислити ако не би постојала. Исто је рекао и Митрполит Зизијулас. Митрополит Амфилохије каже добар је Владика Максим није педер. А то што подржава јеретика нема везе. Исто и Владика Атанасије куне се да је Владика Максим православан, наводно  анализирали су му рад, нема ништа неправославно.:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Иван Ц. рече

Није у реду, апсолутно! Овде су многи свашта писали. Ја се лично не слажем са таквим писањима и један од разлога да се вратим после дуго година јесте да јасно кажем да то није у реду и да више то неће бити допуштено. Такође, добро да се зна, да неко ни у сну не помисли, да ће овде бити простора за вређање било кога.

Али такође сматрам да исто толико није у реду да појединци из Цркве, што свештеници што Епископи - омаловажавају нашег Светог Патријарха, наш Свети Синод! Ја се бавим и религиологијом, студирам то, конкретно медије... Не могу просто да верујем да су поједине наше митроносне главе допустили себи да без икаквог промишљања шире неистине! Јесте ли се запитали како је могуће да поједине високе личности из Цркве и са нашег Факултета објављују своје интервјуе у новинама које вређају отворено и Патријарха и Амфилохија? Знате за то? Хоћете да Вам покажем карикатуре? Мислите да је то долично? Новине које представљају Митрополита са ђавољим репом, Боже ме прости, а Патријарха како љуби руку председнику? Јел смета то вама? Мени смета! Много ми смета! Тако да нека писања могу да схватим и као реакцију на то, а које је писао и Ђуровић. То су опасне ствари! Дајемо непријатељима Цркве повода да нас омаловажавају, а сами смо то допустили. Немамо права на то и не смемо то! Њима нико није СМЕО да одговори, да им скрене пажњу, еј бре, људи, аман! Којег то ви патријарха имате кад овај није ваш и који то Синод имате кад вам овај не ваља?

Администрација није била способна да се избори са многим стварима. Ово више нема везе ни са било ким лично. Никога нећу да кривим и да упирем прстом. Затражио сам благослов да се вратим на сајт и покушам да средим стање. И ја имам пријатеље свуда по нашој Светој Цркви.

Људи, морамо против зла раскола, против ове ђавоиманих напада на Свету Цркву да се заједно и много мудрије боримо! Испред свега молитвом! Што више ових молитвених скупова, свуда, у сваком граду у Србији, свакој Епархији. Нико не сме да остане по страни!

Ако је неко и имао било каквих помисли да може другачије, да може да заобиђе народ који воли своју СПЦ, да сада зна да неће то моћи.

 

Оче, много ми је лакнуло кад сте се вратили, јер је стање измакло контроли. 

Надам се да од сада неће пролазити клозетски речник, клошарски напади на епископе, најпростачкија вређања форумаша, подривање борбе нашег верног народа у ЦГ и све што се до сада на овом форуму толерисало. 

Својим доласком сте својим именом и презименом стали као гаранција да ће од сада правилник Поука коначно да се примењује, како је требало да буде и до сада. 

На многаја љета! 

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Ćiriličar 

Не могу да те поватам брате, шта све пишеш, свака теби част. Само бих рекао да нама треба много конкретнија теологија.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У седишту СПЦ у четвртак није било могуће добити коментар о позиву Васељенске патријаршије на консултације за истим столом са представницима МПЦ.

- Позив патријарха Вартоломеја, као и целокупну ситуацију разматраће Свети синод, а уколико буде потребно и Сабор. тек тада ће бити познат наш став - кратко нам је речено у Патријаршији.

УСЛОВИ ПАТРИЈАРШИЈЕ

СРПСКА патријаршија своју "платформу" за питање статуса цркве у Македонији формулисала је још пре готово деценију. У њеном средишту је дијалог са представницима структура у Македонији, али у складу са древним канонским поретком. СПЦ Македонцима нуди само оно што је већ било на папиру, па чак и прихваћено, током преговора 2002. године у Нишу - најширу црквену аутономију епархијама у Северној Македонији, као и право на сопственог црквеног поглавара, чији избор би српски патријарх само потврђивао.

 

Р. Драговић, „Вечерње новости“

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Рисбо рече

Brate, mozda nisu na Cetinju, ali u drugim mestima je logicno da ih ima. Ima sigurno ljudi, koji su nacionalno Crnogorci, ali i istinski pravoslavni vernici. Ovo identitetsko pitanje je bolno i mucno i mislim da bar mi hriscani mozemo i moramo da damo odgovor na njega.Ako mi to ne uradimo ko ce. Kao Srbin ne zelim da moj narod bude ostacen, a kao pravoslavac ne zelim da ni jedan brat pravoslavac bude povredjen. Svi smo povredjeni, a onaj samo doliva. Nemojmo biti njegovo oruzije. Prastaj.

Послато са SM-A530W користећи Pouke.org мобилну апликацију
 

Ne Cetinju nema niko,a pop Perpović pošto ima vernike na Cetinju Crnogorce a ne Srbe neka izvede njih u litije a ako ne može u svom mestu da nadje makar dvanaest njih da idu sa njim onda nema pravo da govori u ime drugih koji vode hiljade.doduše te hiljade su skoro sve Srbi

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, RYLAH рече

Оче, много ми је лакнуло кад сте се вратили, јер је стање измакло контроли. 

Вире ти само пераја... :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Миле Бајшев рече

Ne Cetinju nema niko,a pop Perpović pošto ima vernike na Cetinju Crnogorce a ne Srbe neka izvede njih u litije a ako ne može u svom mestu da nadje makar dvanaest njih da idu sa njim onda nema pravo da govori u ime drugih koji vode hiljade.doduše te hiljade su skoro sve Srbi

Што би тамо где Амфилохије столује правили протесте против његовог другара и умног човјека?:))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Zoran Đurović рече

Вире ти само пераја... :D

Ајд се сконцентриши, удахни дубоко, смири се, па пробај да мућнеш главом и прочиташ поруку опет. 

Онда можда и укапираш неке ствари.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Иван Ц. рече

Дајемо непријатељима Цркве повода да нас омаловажавају

Још је Свети владика Николај написао у Охридском прологу, а исто тако је писао и Свети Игњатије, цитирам: ''Православна Црква учећи људе савршеној љубави, учи их у исто време и савршеној послушности из које проистиче ред и благостројност међу вернима. Епископи дугују послушност Господу, свештеници епископима, верни једним и другим. О томе пише св. Игњатије: „Ви сте дужни повиновати се без сваког лицемерства: онај ко би обмануо свог видљивог епископа, насмејао би се над Невидљивим… Молим вас, старајте се све извршивати у једнодушности Божјој под председништвом епископа, који заузимају место Бога, и презвитера, који састављају сабор апостола… не мислећи да би ма шта било правилно, што ви чините сами, оделито“.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, RYLAH рече

Ајд се сконцентриши, удахни дубоко, смири се, па пробај да мућнеш главом и прочиташ поруку опет. 

Као ти кад си блатио Порфирија? Данима су трајале твоје тираде.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Zoran Đurović рече

Као ти кад си блатио Порфирија? Данима су трајале твоје тираде.  

Да, тако је. Познато је да својим тирадама и најрпимитивнијим понашањем, какво не приличи ни клошару са пијаце а не некоме ко пише на православном форуму, тероришем цео форум већ месецима.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...