Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 3 минута, Талични Том рече

За ”македонску патријаршију”, то јест аутокефалију МПЦ, залагао се и блаженопочивши Патријарх српски Павле. Ваљда ти ниси паметнији од њега. И за решавање македонског раскола залажу се сви нормални људи, како у Србији тако и у Македонији. Само што један део македонских бугарофила (већина њих су уз то и србомрсци) жели да се то питање реши тако да МПЦ буде северни огранак Бугарске Цркве, то јест они би да побугаре и оне Македонце који нипошто не желе да буду (још мање се осећају) - Бугари. Када у ту кашу додаш и истамбулског папу, онда ти не треба посебна мудрост да схватиш ко шта, и за чије интересе ради?!

Mi njima da damo autokefaliju, pa šta će posle da rade, nas se ne tiče---

Господи возвах к Тебе, услиши мя. Да исправится молитва моя,яко кадило пред Тобою,водеяние руку моею,жертва вечерняя.Услиши мя, Господи.

post-4388-0-42760500-1422739834_zps9d7da834.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 3 часа, Pontifex Emeritus рече

Ето, оче, ја сам доста писао о питању реформе календара и пасхалије, то је побудило прилично коментара, па сам замолио уреднике да то обједине у једну посебну тему, па ништа.  

Nisi ti pisao,ti si svuda trovao svaku temu time.Idi tovori temu pa piši karirani šta god oćeš.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Vladan :::. рече

Ја бих пре тога тражио да се покају за раскол (јер сви знамо ко је и како томе кумовао). И то не само зато што је то покајање формално канонски захтев него и зато што би било знак да озбиљно хоће ствари да доведу у канонски и хришћански ред.

 

Морамо бити мало и реални, да се кају- не кају се, ми ако инсистирамо на томе то је понижење.

Мада се дипломатски може наћи обострано прихватљиво решење:

"Обе стране изражавају дубоко жаљење због свих поступака који су довели до трагичног догађаја раскола, и молећи се за опроштај онима који су суделовали у стварању раскола, радосно појемо Богу који је Отац свима..."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Vladan :::. рече

Ја бих пре тога тражио да се покају за раскол (јер сви знамо ко је и како томе кумовао). И то не само зато што је то покајање формално канонски захтев него и зато што би било знак да озбиљно хоће ствари да доведу у (канонски) и хришћански ред.

Слажем се са тобом, драги брате Владане. Превазилажењу раскола и мора да претходи покајање, јер се тиме граде чврсти темељи нове грађевине. На примеру Украјине видимо шта се дешава када се Томос издаје офрље и зарад некаквих геополитичких играрија. Све бива ”чврсто” и ”лепо” у почетку, али након извесног времена испоставља се да је то била само још једна кула у песку, која се са мало јачим ветром (Филарет) руши и нестаје.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, HOA+ рече

Морамо бити мало и реални, да се кају- не кају се, ми ако инсистирамо на томе то је понижење.

Мада се дипломатски може наћи обострано прихватљиво решење:

"Обе стране изражавају дубоко жаљење због свих поступака који су довели до трагичног догађаја раскола, и молећи се за опроштај онима који су суделовали у стварању раскола, радосно појемо Богу који је Отац свима..."

У праву си, драги брате НОА+. Један део македонског клира је помало горд, али има и међу њима разумних људи који знају како је раскол настао и како се може превазићи. Тим људима није страно ни да принесу покајање, мада је ово што си ти навео, најреалнија и тренутно најбоља и најлепша варијанта: ”Обе стране изражавају дубоко жаљење...”.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, HOA+ рече

Морамо бити мало и реални, да се кају- не кају се, ми ако инсистирамо на томе то је понижење.

Можда би се за наслеђен раскол од комуниста и могло да се прогледа кроз прсте поготово онима који у томе нису учествовали него целу причу наследили ако то уопште тако може да се разграничи а сумњам да може. Међутим, за понижење и прогон арх. Јована могу без проблема да се покају било за суделовање било за ћутање.

пре 11 минута, HOA+ рече

Мада се дипломатски може наћи обострано прихватљиво решење:

Е сад, у којој форми би то покајање било то остављам нашим преговарачима. Али без икаквог знака покајања или било чега сличног бојим се да од тог посла нема ништа и да је то само мазање очију. Уосталом, видеће наши на чему су по наступу македонаца након Бартовог и Браунбековог "благослова".

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, лала из банат рече

Да, од митрополита је то зависило и он сноси одговорност за све то...

Не знам ко може да поверује у тако нешто.

По Вашем писању овде испаде митрополит црњи од ђавола. 

Плодови његовог рада се виде на овим литијама. Успео је од онакве Црне Горе од пре 30 година да направи живу цркву. 

Da zavislo je nametanje Matije Bećkoviča za vođu pregovaračkog tima za referendu,Matija pristane na 55% a Srpske partije tražile 60%

 

A ovo što mantrate oko vazdizanja ui velikog dela na obnovi,pa da vam ja kažem bivši ateisti, scvuda smo mi vernici i crkveni ljudi bilai u dbeloj manjini do 1989,1990., godine e onda ste se vi masovno osvestili, kako u Banatu tako i Crnoj Gori.I svuda je odejdnom sa par popova došlo na sototine i crkve se obnovile i manastiri. A ti imaš veze sa banatom kao ja sa Zanzibarom

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 33 минута, feeble рече

Jelena Milic govori protiv zakona! 

ko zna kog "ambasadora" je ona "primila"

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Vladan :::.Један део српског клира је такође горд, и волео би да види Македонце понижене и посуте пепелом. То се неће десити, зато нам само остаје да пажљивим језичким формулацијама задовољимо обе стране. Ако будемо ишли ђоном, ништа нећемо направити. Не смемо их понижавати.

Има предлог заједничке литргије са монофизитима  поретка, и певања и реченица читавих са којима нам је далеко теже да се помиримо, мислим да можемо тим путем да идемо.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, بسم الله الرحمن الرحيم рече

Na Cetinju kojem kamenicama gađaju bogosloviju i maltretiraju đake?

Gađaju Srbe, a popa Perović mantra da su u Litijama i druge nacije pravoslavci ,pa eto neka okupi njih u Litiju neće gadjati sami sebe

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, HOA+ рече

Један део српског клира је такође горд, и волео би да види Македонце понижене и посуте пепелом. То се неће десити, зато нам само остаје да пажљивим језичким формулацијама задовољимо обе стране. Ако будемо ишли ђоном, ништа нећемо направити. Не смемо их понижавати.

Има предлог заједничке литргије са монофизитима  поретка, и певања и реченица читавих са којима нам је далеко теже да се помиримо, мислим да можемо тим путем да идемо.

za Makedonce mi je mnogo zao

Taj narod uglavnom nema pojma o svemu ovome a na zescoj su vatro i vetrometini

 

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 37 минута, feeble рече

Malo pogledah ovu emisiju na RTV o zakonu u CG, i kad se nisam slogirao kad videh da Jelena Milic govori protiv zakona! 

MEDIA.RTV.RS

БАЛКАНСКЕ ЛЕКЦИЈЕ Шта могу да очекују верници Српске православне цркве у Црној Гори након усвајања контроверзног Закона о слободи вероисповести? Да ли ико у овом тренутку може да зна...

Obrlatili je Zmaj i Maric? 983995_ilije-grahovca-zmaj-od-sipova-mil

PS. Tu je i ozloglaseni sekretar u emisiji.

pa za razliku mitropoltijevaca koji od Srba čine Crnogrce mi prevodimo drugosrbijance u ispravan tabor.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Миле Бајшев рече

Gađaju Srbe, a popa Perović mantra da su u Litijama i druge nacije pravoslavci ,pa eto neka okupi njih u Litiju neće gadjati sami sebe

Valjda ti je poznato da je Cetinje izolovani slučaj, tj. ustaško leglo. Ja gore sem Joce Markuša, Rajka Radusinovica i ponekog penzionera iz Oboda ne znam ni jednog Srbina.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, HOA+ рече

Има предлог заједничке литргије са монофизитима  поретка, и певања и реченица читавих са којима нам је далеко теже да се помиримо, мислим да можемо тим путем да идемо.

Nije valjda da tako zamisljas pomirenje sa monofizitima,.... za makedonce, nije los predlog.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, HOA+ рече

Један део српског клира је такође горд, и волео би да види Македонце понижене и посуте пепелом. То се неће десити, зато нам само остаје да пажљивим језичким формулацијама задовољимо обе стране. Ако будемо ишли ђоном, ништа нећемо направити. Не смемо их понижавати.

Нисам ја ни мислио на буквално понижавање, говорим о ставу са којим македонци наступају. Ако немају никакву свест да су у проблему којем су и сами кумовали онда чему преговори и решавање "проблема"? Ако нису направили никакав проблем нема потребе за покајањем а ако јесу направили и имају проблем онда ваља да се покају. А далеко од тога да треба да се иде ђоном него смирено, чињенично и добронамерно.

Осим тога ако њихов наступ говори да они заиста верују да им Барт и Браунбек могу направити "цркву" онда шта више ту има да се преговара и објашњава? За њих је онда црква фанариотска пословна франшиза. Бонус је и што код Барта не треба покајање (него ваљда само 20 милиона зелених).

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...