Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 50 минута, HOA+ рече

 

Мањкавост овог плана јесте у томе да код нас има неких који Македонце не воле и сматрају их комунистичком измишљотином, и да геополитичке прилике не иду нама у корист јер би Македонска Влада одбила и ово најбоље решење. Међутим, Македонска Јерархија би била свесна да је ово најбоље што могу добити, да их Грци мрзе и да друге и боље прилике неће бити.

Македонцима треба понудити понуду која се не може одбити, македонско име, титулу Патријарха и ставропигију Прохор Пчињски. А око даљих признања нека се сами сналазе и нека их признаје ко како хоће и кад хоће- 

Мислим да је СПЦ са Нишким договором и била на овој путањи. Отворена су остала питња за која Грци нису давали дозволу нпр. име итд. Мислим да суштина Цркве и јесте слобода. Дао би свима (који имају услове) аутокефалију под условом да не дирају у тим земљама право Срба на СПЦ, језик и слободу, имовину.Нпр. Хоћеш Црногорску, Хрватску, Босанску, Херцеговачку, Стави шта хоћеш,  православну Цркву, имаш легалну јерархију,верни народ,  имаш образовни капацитет, итд, ок, ево ти слобода сестро, прави своје Храмове у славу Бога, на свом језику, са својим културним изражајем.Наравно ово је васељенско питање и тзв. Мајка Црква је имала скоро векове да га уобличи и предложи решење, али она је милила само изгледа о примату због којег је и други Рим запао у проблеме, а сад спочитава свима како не решавају проблеме.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Ствари нису баш тако једноставне. Мале аутокефалне цркве на сваких 100 км би биле лак плен овосветских моћника. Осим тога постоји опасност од самоодрживости, почевши од економске, преко богословске. Нпр Црна Гора и да постане аутокефална, где ће образовати свој кадар. Нема ни теолошки факултет, а камоли неки институт? Хоће ли слати у Грчку да им уче како је само Вартоломеј Папа, а сви остали су слама?

Хоће ли тадашњи Архиепископ Цетињски бити марионета под контролом неког наркобоса? Аутокефална црква мора да буде самоодржива, по сваком питању, до теолошких па до практичних.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Pontifex Emeritus рече

Онај ко нас је увалио у проблем, тај нека и организује одбрану. На њему (њима) је и сва одговорност за последице сукоба у који нас је увео. Јер требало је имати на уму да ће одбијање наше Цркве да се прошле године одазове на прославу у Никеју, а која је уприличена нама у част, имати и одређене последице. Тај неформални раскол у који смо без икакве потребе ушли са Цариградом има и своју цену. Надам се да онај (они) који воде нашу Цркву имају неки план шта даље. Јер историја ће им строго судити. 

Moze se povuci paralela izmedju tvog izlaganja i tvrdnje ep. Maksima da je raskol izmedju CP i RPC, poceo prekidom opstenja RPC.

To sto se nasi predlozi nisu nasli na kritskom saboru i sto tada nije bilo volje da se pozabavi gorucim problemima, vec je CP pokusala da progura svoje predloge, to cemo da okacimo macku o rep.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, HOA+ рече

Ствари нису баш тако једноставне. Мале аутокефалне цркве на сваких 100 км би биле лак плен овосветских моћника. Осим тога постоји опасност од самоодрживости, почевши од економске, преко богословске. Нпр Црна Гора и да постане аутокефална, где ће образовати свој кадар. Нема ни теолошки факултет, а камоли неки институт? Хоће ли слати у Грчку да им уче како је само Вартоломеј Папа, а сви остали су слама?

Хоће ли тадашњи Архиепископ Цетињски бити марионета под контролом неког наркобоса? Аутокефална црква мора да буде самоодржива, по сваком питању, до теолошких па до практичних.

Зато рекох ко има услов. А о условима за аутокефалију се требало, треба и требаће се разговарати. Али Маја неће о томе, а неко јак је подржава. Презир према "Мајци" због силеџиства расте. Треба свака сестра да поразмисли да и она не постане као "Мајка". Мислим да се у сваком случају разумемо. Ништа није једноставно, а најгоре је неразговарати и трпати проблеме испод тепиха и у вези овог питања и у вези Црне Горе, Македоније, Косова. То је очигледно све једно питање, бар ја тако видим. Покренуле су се силе таме, а ми да будемо деца светлости. Уф што ме ухвати песнички занос. Свако добро брате.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@HOA+ Nece to ici bas tako jednostavno. Prvo, tamo imamo kanonskog arhiepiskopa Jovana priznatog od punoce Crkve.

Sad bi ovi koji su u raskolu trebali sa njim u zajednici da budu, a oni ga progonili sa vlastima, klevetali i zatvarali. 

Ne vjerujem da ce raskolnici pristati da im on bude arhiepiskop. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Zoran Đurović рече

Овај беспризорни лик ради отворено против СПЦ. Фанариоти се више и не крију. 

Ма, није он озбиљан. Абдулах јесте, Чезаре није. Не ради он ништа ни за ни против. То је проблем. Само хоће да нам се похвали колико је паметнији од свих. С презиром и тугом гледа на наше незнање и простоту.

Није ни фанариота. Није ни папољубац. Само се прави јер не познаје људе као људе. То је лагодна позиција. Други су 100% погрешили, он 0%. Да, али други нешто раде па можда и погреше. Он пере руке од наших промашаја. Могао је он све то боље од других, али заостала средина није препознала вођу. Нико није препознао његов таленат и он може са презиром да нам каже: "Ето вам сад! Ја сам први и једини на форуму говорио."

Нарцис без љубави. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 часа, Pontifex Emeritus рече

Стварно? А Св. Атанасије Велики, који је учествовао на Сардичком сабору је био епископ у .. Верони, Сиракузи, или Александрији?

Био је епископ без епархије (на истоку су га свргнули) који учествује на Сабору западне Цркве.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako Makedonci dobiju od Carigrada isto sto i Ukrajinci, to ce biti manje od onoga sto su potpisali u Nisu, pa porekli.

Ova ukrajinska organizacija je skroz ovisna o Carigradu. Makedonce je samo protokol vezivao za SPC, a u sustini su imali potpunu slobodu. 

Verovatno je politika tu umesala prste, pa imamo to sto imamo sada.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Требало би да му одговоре на позив као владика Раде: Спуштасмо се ми на то твоје уже...На грчком:)

Ако неког Владику који ово чита занима моје мичљење: треба да га искулирају као за Никеју или да му отпишу као за Украјину, свеједно је. Васељенски ће да уради оно што траже од њега илуминати, а то је да нас понизи. А Македонци неће у овој ситуцији ништа од нас да прихавате што се не уклапа у оно што би  Вартеломеј хтео да нам украде тако да сигурно не треба ићи.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 48 минута, Pontifex Emeritus рече

Ја сам се већ једном сложио са тобом око ове ствари. И објаснио сам још први пут да је то апелационо право римског епископа ограничено на две могућности: потврду већ донете одлуке, или укидање одлуке и враћање ствари на поновно суђење (уз могуће учешће и судија означених од папе). Канонима Сардичког сабора папи није дата могућност да донету одлуку преиначи и сам пресуди ствар. И то је јасно. Међутим, ја о садржини апелационе надлежности и не водим полемику, него о просторној надлежности. Јер тврдим да се просторна надлежност односи на целу Цркву. 

Okey, nisam to primetio, ako je tako onda smo zajednicki dosli do nekih zakljucaka da je pravo apelacije Rima, po saboru u Sardici ogranicenog karaktera i Rim nema full pravo apelecaje vlasti nad drugim pomesnim crkvama,.... i sto je bitno, cak i na Zapadu.. :!: ... sad ostaje samo problem prostorne nadleznosti.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 49 минута, Pontifex Emeritus рече

А да им дамо и пола Србије, све до Крушевца, само да некако “напакостимо” Грцима које толико мрзиш?

Међутим, као што видим, сви су изгледи да таквом памећу напакостимо сами себи. 

Нама ништа не значи како се зову, није нам такође битно да ли су Патријаршија или нису, а Прохор је важан део њихове историје, и њима много значи. Сигуран сам да би нама дали Марков Манастир крај Прилепа или нешто што можемо да тражимо од њих, као нашу ставропигију. Мало добре воље се мора показати.

Пргавошћу нећемо нигде стићи.

И немој мени да пројектујеш мржњу према Грцима. Ја Грке не мрзим, само нажалост знам да је њихова Црква најболеснији део њиховог друштва. Нигде нисам рекао да Грке мрзим. Ово што си испројектовао и није ти се допало, мени лично само значи да су ова размишљања на правом путу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 47 минута, Света_Матрона рече

Требало би да му одговоре на позив као владика Раде: Спуштасмо се ми на то твоје уже...На грчком:)

Ако неког Владику који ово чита занима моје мичљење: треба да га искулирају као за Никеју или да му отпишу као за Украјину, свеједно је. Васељенски ће да уради оно што траже од њега илуминати, а то је да нас понизи. А Македонци неће у овој ситуцији ништа од нас да прихавате што се не уклапа у оно што би  Вартеломеј хтео да нам украде тако да сигурно не треба ићи.

Ћутање је једини одговор.

Ми не можемо да прихватимо да било ко води преговоре о нашој цркви. Шта год да уради Фанар, мислим да треба да чекамо да изгубе заштиту запада и да вратимо оно што је наше. Да ли је могуће да за пар деценија Македонија буде просрпска? Могуће је, као што је, ето, и Аустроугарска постала фенсерај у некадашњој српској Атини. Све је могуће.

Можда ћемо се ради тога користити чак и југословенском, као Грци византијском идејом!

Чак и ако желимо да дамо аутокефалију и патријаршију македонским расколницима, то нико неће признати, а питање је да ли би САД дозволиле да МК уопште преговара са нама о било чему. Сада им је најважније да их што више приближе Бугарима.

Ми не желимо да се односи у православном свету погоршају трајно. Ово мора да остане тренутни политички проблем који ће се на крају решити. Можда ће се уредити односи међу црквама на тај начин што ће Грчка и Албанија да се врате директно Цариграду, Јерусалим би могао да добије арапску јерархију, Американци ће престати да финансирају Фанар пре или касније и о даљој судбини цркве у Африци и Америци одлучиваће петро-валута, која год буде. Руси се неће одрећи Заграничне цркве ни OCA. Не морамо ни ми наше дијаспоре.

Имаћемо проблема са Бугарима око МК, зато што им Американци сада подгревају лажне наде. Осим тога, можда са Пећком патријаршијом и можда са Румунима.

То се све може средити кад однос снага у свету буде другачији, ако не паничимо и не предамо се.

До тада, не морамо никоме ништа да признамо. Ми не правимо раскол и то је добро. Чисти смо. Македонци већ имају аутономију и то је оно на шта реално могу да рачунају у будућности.

Грци певају лабудову песму јер рачунају на заштиту оних који немају трајни интерес за то, већ само тактички. Како се буде фокус САД пребацивао на Далеки исток, ако буде тако, православна црква ће бити све мање интересантна. Грци не могу сами да финансирају свој мегаломански пројекат. Ако западни либерали буду вршили притисак на НАТО цркву да се модернизује, она ће убрзано губити вернике. Трансродне особе не маре за Добротољубље, Лествицу и Лавсаик.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Pontifex Emeritus рече

Лепо је видети да неко заступа и позиције Скопља на овом форуму :) А све под девизом- хајде да докажемо Македонцима да им можемо дати више од злих Грка. И ни случајно да идемо у Цариград, јер онда Македонци могу да прођу само са некаквом широком аутономијом. Већ овако, тераћемо инат са Вартоломејом, па нека се улози повећавају, а Скопље трља дланове. Мудро, нема шта. 

Не знам како се зове тај неки синдром који имаш ти, субмисивност и мазохизам.

Не терамо инат нисаким, Цариград је вероломан, лажљив, болесно амбициозан. Са њима се ништа и ни очему не можемо договорити. Човек је пре три седмице дао изјаву да неће дирати границе СПЦ (као да уопште на то има право), а јуче прихвата право призива Македонске Јерархије?? Или је психички болесник, или је лажов?

Ко после свега шта је урадио у последње две године од јавног обећања да се неће мешати у Украјину, од потврде рашчињења Филарета па све до скрнавог украјинског Томоса 2019, па ово сад шта ради са Македонцима, ко после свега може да има било какву илузију о каквом псету и ђубрету од човека се ради?

Само Максим који је очито његовог моралног склопа може да лупа глупости типа океан љубави, велика брига, требало би га измислити да га нема итд.

Нисмо сви сисали весла!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, logdanov рече

Ћутање је једини одговор.

Ми не можемо да прихватимо да било ко води преговоре о нашој цркви. Шта год да уради Фанар, мислим да треба да чекамо да изгубе заштиту запада и да вратимо оно што је наше. Да ли је могуће да за пар деценија Македонија буде просрпска? Могуће је, као што је, ето, и Аустроугарска постала фенсерај у некадашњој српској Атини. Све је могуће.

Можда ћемо се ради тога користити чак и југословенском, као Грци византијском идејом!

Чак и ако желимо да дамо аутокефалију и патријаршију македонским расколницима, то нико неће признати, а питање је да ли би САД дозволиле да МК уопште преговара са нама о било чему. Сада им је најважније да их што више приближе Бугарима.

Ми не желимо да се односи у православном свету погоршају трајно. Ово мора да остане тренутни политички проблем који ће се на крају решити. Можда ће се уредити односи међу црквама на тај начин што ће Грчка и Албанија да се врате директно Цариграду, Јерусалим би могао да добије арапску јерархију, Американци ће престати да финансирају Фанар пре или касније и о даљој судбини цркве у Африци и Америци одлучиваће петро-валута, која год буде. Руси се неће одрећи Заграничне цркве ни OCA. Не морамо ни ми наше дијаспоре.

Имаћемо проблема са Бугарима око МК, зато што им Американци сада подгревају лажне наде. Осим тога, можда са Пећком патријаршијом и можда са Румунима.

То се све може средити кад однос снага у свету буде другачији, ако не паничимо и не предамо се.

До тада, не морамо никоме ништа да признамо. Ми не правимо раскол и то је добро. Чисти смо. Македонци већ имају аутономију и то је оно на шта реално могу да рачунају у будућности.

Грци певају лабудову песму јер рачунају на заштиту оних који немају трајни интерес за то, већ само тактички. Како се буде фокус САД пребацивао на Далеки исток, ако буде тако, православна црква ће бити све мање интересантна. Грци не могу сами да финансирају свој мегаломански пројекат. Ако западни либерали буду вршили притисак на НАТО цркву да се модернизује, она ће убрзано губити вернике. Трансродне особе не маре за Добротољубље, Лествицу и Лавсаик.

Твоје мишљење је солидно, стим да проблем са Македонцима није тренутно стање, него више од једног века. Њима владају усташе, не знаш јел гори ВМРО или ови социјалисти у србомрзивости. Ми тај проблем морамо да решимо. Боли нас уво хоће ли неко касније признати Македонце, нека се они сами брину о томе. Нама је битно да лоптица није у нашем дворишту. Ми можемо да обезбедимо признање Антиохије и Словенских Цркава. Бугари можда и не би, али можда и би.

Још на почетку кризе Алфејев је рекао да ће раскол трајати најмање следећих 50 година док не умру он и Елпидофор као два генератора проблема. Педест година није мало, то је свима нама цео живот. Мислим да ми не можемо издржати такво политичко черечење пола века. Нама је битно да будемо у општењу са свима, па чак и са скрнавим Грцима, и са Русима, и са осталима, а што они нису међу собом, нама не мора да значи ништа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Pontifex Emeritus рече

Слажем се, нисмо сви сисали весла, зато и твоје навођење воде на воденицу расколника у Скопљу не може да не падне у очи. Пази, молим те, твоју премудру идеју- хајде да Скопљу понудимо више од свих, дамо им све, и што траже и што не траже, па нек Грци пукну од муке. У преводу- хајде ви Срби будите будале, јер вам то иде од руке. 

Боље и то, него брилијантна идеја, хајде да пушимо Вартломеју!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...