Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 3 минута, Pontifex Emeritus рече

Вартоломеју треба да се суди. То све време говорим.

Шта ће Руси да раде, то је њихова ствар, нас се пре свега тиче шта ће да уради наша Црква. А наша Црква не може да прекида општење са православним епископом (било којим) који није искључен из Цркве. Не разумем како вам тако просте ствари нису јасне. Не можеш на литургији да помињеш Вартоломеја, и молиш се за њега, а одбијаш да се с њим заједно причешћујеш. То је циркус, који ви мирно гледате, јер вам је свеједно. Као да присуствујете некој утакмици, па вам се црквена свест (ако уопште постоји) своди на навијачке острашћености. 

Зашто нам вређаш интелигенцију.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 16 минута, Pontifex Emeritus рече

Вартоломеју треба да се суди.

Наравно, а у међувремену служење са њим је служење и са само-посвећеним расколницима, које је као такве осудила цела Црква. Дакле, свако ко жели да остане у Цркви не би требало да служи са Бартом и њима.

пре 16 минута, Pontifex Emeritus рече

Шта ће Руси да раде, то је њихова ствар, нас се пре свега тиче шта ће да уради наша Црква.

Твој стари и омиљени спин. Не, није то ствар ни Руса ни Срба ни Американаца, то је ствар Цркве.

пре 16 минута, Pontifex Emeritus рече

А наша Црква не може да прекида општење са православним епископом (било којим) који није искључен из Цркве.

Али још више не може да служи са рашчињеним, анатемисаним само-посвећеним расколницима које је као такве и сама осудила.

Бартов канонски преступ је такве врсте да је све ставио пред свршен чин: или да не служе са њим или да уђу у канонски преступ са њим. Већина је одабрала ово прво.


Ти све време брбљаш како Барт није осуђен а "заборављаш" да са њим нераздвојно иду и анатемисани расколници који јесу осуђени. Барта је за то баш брига али није нас остале.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Pontifex Emeritus рече

Не вређам никога. А пошто видим да си наоштрен за свађу, а не за озбиљан разговор, прођи ме се. 

Прођи се ти ове напаћене Српске цркве и мученичког народа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Pontifex Emeritus рече

Кад сам то ја и где написао да наши клирици треба да служе заједно са украјинским расколницима и секташима?

Ти све време брбљаш како Барт није осуђен а "заборављаш" да са њим нераздвојно иду и анатемисани расколници који јесу осуђени. Барта је за то баш брига али није нас остале.

Ко служи са Бартом служи и са украјинским расколницима и секташима. Просто.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Pontifex Emeritus рече

Није могуће прекинути општење са епископом који је у Цркви, јер управо заједничким општењем сведочимо да смо једна иста Црква, једно исто Тело Христово. А ако смо једно исто Тело Христово, како онда нисмо у евхаристијској заједници? Једно смо, а нисмо једно?! Општење се прекида само са неким ко је из Цркве избачен (привремено или трајно), ко у Цркви више места нема. Зато је прекид општења могућ само као последица екскомуникације.

Како тумачиш да нико од епископа СПЦ није саслуживао са бившим рашко-призренским в. Артемијем након упада у манастир Дубоки Поток, иако је он још извесно време након тог догађаја званично био део Цркве?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Pontifex Emeritus рече

Кад сам то ја и где написао да наши клирици треба да служе заједно са украјинским расколницима и секташима?

Па из тога што си рекао да они нису изопштени па не можемо да прекинемо општење са њима нужно следи да треба да служимо са њима.Зато сам рекао да нам вређаш интелигенцију.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Pontifex Emeritus рече

Без тих простаклука, молим те.

Опет понављам- наши клирици нити треба нити смеју да служе са украјинским расколницима. Али исто тако не смеју да прекидају општење са епископом који није искључен из Цркве. 

Поновићу питање: 

пре 7 минута, Талични Том рече

Како тумачиш да нико од епископа СПЦ није саслуживао са бившим рашко-призренским в. Артемијем након упада у манастир Дубоки Поток, иако је он још извесно време након тог догађаја званично био део Цркве?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Pontifex Emeritus рече

Без тих простаклука, молим те.

Није то простаклук никакав јер је ова доња реченица баш то, брбљање које (у актуелној ситуацији) не значи ништа:

пре 2 минута, Pontifex Emeritus рече

наши клирици нити треба нити смеју да служе са украјинским расколницима. Али исто тако не смеју да прекидају општење са епископом који није искључен из Цркве. 


Јер када се епископ који (још) није искуљен из цркве појави са расколником (као што Барт ради са Епимафијем) и хоће заједно са њим и никако другачије да служи са нашима шта наши треба да ураде? Да служе са обојицом јер један од њих још није искључен или да не служе уопште са њима? Наравно, да не служе.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Pontifex Emeritus рече

Колико се сећам, Артемије је сам себе издвојио од епископског сабрања, одбијајући свако заједничарење с остатком СПЦ, јер је сматрао да су га неправедно казнили, противно канонима итд.

У томе (болдованом) и јесте поента читаве приче. патријарх вартоломеј (мала слова намерно) је сам себе издвојио из епископског сабрања, јер сматра да може да пресуђује како му се и где му се прохте. Неканонски је упао на територију канонске Цркве (УПЦ МП) и након тога починио још много (духовних) злочина, притом се позивајући на каноне и тумачећи их како му одговарају. Де јуре он још увек није изопштен из Цркве, али је де факто давањем Томоса украјинским расколницима и самосвјатима и саслуживањем са њима сам себе изопштио из Цркве. О водању украјинских расколника по Светој Гори и другде, к’о што цигани воде мечку по вашару, и да не причам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Pontifex Emeritus рече

да служи са нашим епископима или са расколничким. Он је тај који треба да одлучи у конкретном случају.

А он и његови послушници су одабрали расколнике тако да је за нас у тим околностима ситуација чиста.

пре 2 минута, Pontifex Emeritus рече

Па је и кривица његова, а не наша. 

Тако је, Барт је прекинуо општење а не Руси, Онуфрије и било ко други ко се нађе у тој ситуацији.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Vladan :::. рече

Мислиш да Руси чекају да фанариотски Сабор осуди Барта па да тек онда прекину општење? Како ће то да дочекају када је сам тај Сабор донео одлуку којом су направили тај преступ? Или да чекају да га осуди васељенски Сабор који Барт неће да сазове а неће ни да учествује ако га он није сазвао? Да чекају деценијама док Барт ради шта хоће? Осим тога Руси не кажу да је Барт ван Цркве (нити да је цела патријаршија у Турској ван Цркве) него је прекид помињања дисциплинска мера за канонски преступ да би себе заштитили од слагања/саучествовања у томе (тј. помињању и служењу са самосвјатима). А када неки сабор стави Барта ван Цркве и успостави канонски поредак наставиће се помињање следећег патријарха.

Преко свега тога Барт је прихватио рашчињење и анатему Думенка, па га затим вратио у чин иако он није његов клирик нити је под надлежношћу фанариотског Сабора. Шта то значи? Да је Бартов цео свет. И како да се на то реагује? Седењем и чекањем? Не него мора нека мера да се предузме а то је не-служење са онима који то раде, док се ствар не доведе у канонски поредак, јер служењем са њима се саглашаваш са канонским преступом који осуђујеш.

И до тог не-служења није довео Онуфрије него Барт који је својим канонским преступом довео Онуфрија у ту ситуацију. У супротном би Онуфрије служио са само-рукоположеним расколницима који му отимају Цркву и гоне народ и свештенике.

 

Tako je,..... jednostavno, kako moze da bude,...... Vartolomej udje na kanonsku teritoriju RPC u Ukrajini i rehabilituje nekanonske Ukrajinske raskolnike osudjene od Sabora RPC - i sta da radi RPC, .... da i dalje bude u kanonskom i liturgijskom opstenju sa Vartolomejom i da tako priznaje,....prvo, nekakonsko delovanje na svojoj teritoriji, ....drugo, da tako bude preko Vartolomeja sa onima u crkvenom opstenju koje je Saborno i kanonski sama RPC osudila i odlucila od crkve, koju je osudu prihvatila cela PC i sam Vartolomej....pa, to bi bilo vredjanje inteligencije :0201wink:... da RPC i dalje bude u zajednici sa Vartolomejom posle ovoga sto je ucinio ... :!: .. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Pontifex Emeritus рече

Да, али наш Свети Синод је донео одлуку да клир СПЦ неће убудуће служити заједно са Вартоломејем. Према томе, ми смо тако одлучили, а не он. Па је и кривица наша. 

Нисмо ми ништа одлучили, Барт је одлучио да служи са расколницима, ми смо само констатовали да се због тога не може служити са њим јер он подразумева и расколнике, које смо осудили и ми и, што је најцрње, и он.

И то ти већ трећи пут цртам на овој теми, што значи да тролујеш:

Ако ти ја ударим шамар а ти кажеш да више не говориш са мном, ниси ти прекинуо однос него ја (чак и ако желим да и даље говоримо).

А тек ако преко тога још и тврдим да је много добро што сам те ударио, као што Барт ради.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Pontifex Emeritus рече

У случају Вартоломеја ствар је сасвим другачија, јер ми смо прекинули заједницу с њим, а не он са нама. Он нас зове, а ми одбијамо.

Не, он је увођењем расколника у Цркву прекинуо заједницу а ми смо то само констатовали. Његов позив је лицемеран и има пропагандну сврху. Исто као и овакво твоје писање које се роботски понавља.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Pontifex Emeritus рече

Вартоломеј мора да буде изопштен из Цркве, да бисмо могли прекинути заједницу с њим. Другачије не може.

Може и мора ако са собом уводи расколнике, које је и сам осудио, на литургију.
 

Управо сада, Pontifex Emeritus рече

него оно што сматрам да је исправно. 

Можеш ти да сматраш да је исправно да понављаш једно исто троловање као робот али не можеш да очекујеш да те неко озбиљно схвата.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...